مقالات

انواع بالابر ساختمانی تک فاز با توجه به نوع موتور

انواع بالابر ساختمانی تک فاز با توجه به نوع موتور-وبسایت پارس موتور

انواع بالابر ساختمانی تک فاز با توجه به نوع موتور: در کشورهایی که توسعه پیدا کرده است در صنعت ساختمان سازی و حفاری از بالابرهای ساختمانی  استفاده می کنند . بالابرهای ساختمانی  فرایند ساختمان سازی را بسیار راحت تر می کنند .  با استفاده از موتوری که روی بالابر ها نصب می شود بالابر ها می تواند اجسام و مصالح ساختمانی را در راستای عمود و در جهت بالا پایین جابجا کند .

بالابرهای ساختمانی در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند و این تقسیم بندی بستگی به کاربرد و مکانی دارد که این بالابر در آن استفاده می شود .

بالابر های ساختمانی ویژگی های متفاوتی دارند قدرت ، قیمت ، محیطی که استفاده می شوند ، استانداردهایی که در آن رعایت شده است ، جنس بدنه الکتروموتور متفاوت و مختلف با توان های متفاوت و نوع کاربردی که دارند با هم تفاوت دارند .

انواع بالابر ساختمانی تک فاز با توجه به نوع موتور-وبسایت پارس موتور

انواع بالابرهای ساختمانی

همه ی بالابرهای ساختمانی مکانیسم یکسانی دارند و جزئی که بالابر ها را از هم متمایز می کند و بسیار مهم است موتور به کار رفته در بالابر های ساختمانی می باشد که قدرت و توان این بالابر را تأمین می‌کند .

مهمترین جزء یک بالابر ساختمانی الکتروموتور آن می باشد الکتروموتور در اصل قلب یک بالابر ساختمانی است که نیرو و قدرت حرکت بار را در الکتروموتور تامین می کند .

الکتروموتور الکتریکی بالابرهای ساختمانی که از دو بخش اصلی تشکیل شدند به نام متحرک و ثابت ، بخش متحرک موتور الکتریکی روتور و بخش ثابت را استاتور می نامند .

انواع بالابرهای ساختمانی-وبسایت پارس موتور

موتورهای بالابرهای ساختمانی در دو نوع ساخته می شوند . موتورهای تک فاز و موتورهای سه فاز و بر همین اساس هم بالابرها به دو نوع بالابرهای ساختمانی تک فاز و ۳ فاز تقسیم می شوند .

بالابرهای تک فاز به برق ۲۲۰ ولت شهری نیاز دارند و بالابرهای ساختمانی سه فاز به برق ۳۸۰ ولت صنعتی نیاز دارد و به نسبت از بالابرهای تک فاز دارای قدرت بیشتری می باشد .

معمولاً از بالابرهای ساختمانی تک فاز در صنعت ساختمان سازی با حجم کاری کم استفاده میشود که این بالابر ها می توانند از ۲۵۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم را جابجا کنند ولی بالابر های سه فاز در کارهای بزرگ و صنعتی حتی  در معادن استفاده می‌شود که دارای قدرت حداکثر ۱۰ اسب بخار میباشند .

 

الکتروموتور هایی که روی بالابرهای ساختمانی نصب می‌شوند توان و قدرت از ۳ اسب بخار تا ۱۰ اسب بخار دارند سرعت دوران  الکتروموتور های بالابرها در بازه ی  ۱۴۰۰ و ۳۰۰۰ دور می باشد که موتور های نصب شده روی بالابر های تک فاز تا سه اسب بخار قدرت دارند .

بالابرهای ساختمانی دارای قسمتهای مهم مختلفی هستند که شامل :

الکتروموتور تک فاز یا سه فاز ، گیربکس ، جعبه بالابر ، ریل ، پایه ، سیم بکسل

برند ها و شرکت های متفاوتی الکتروموتورهای بالابرهای ساختمانی تک فاز را طراحی و  تولید می‌کنند

که مهمترین این شرکت ها شرکت های تولیدی چینی ( کایجیلی ، گوانگو ، آر ام پی ، ارسم ، ان جی ام ، استریم )  شرکت موتوژن تبریز و شرکت و برند الکو از مهمترین و معروفترین شرکتهای تولیدی بالابرهای ساختمانی و الکتروموتور می‌باشد .

ویژگی های الکتروموتورهای تولیدی برند های مختلف

موتور های چینی دارای فریم چدنی با تیغه های مغناطیسی ، روتور از جنس مس ، دارای شاخه های استیل ضد زنگ و مقاوم و راندمان بالایی هستند . موتور های چینی با کیفیت نسبتا خوبی که دارند و قیمت پایین در بازار جایگاه خوبی پیدا کردند . موتور های چینی قدرت معقولی در کار دارند و آمپر کشی منطقی دارند .

موتورهای موتوژن دارای قدرت های متفاوتی هستند ولی معمولا در ساختمان سازی استفاده نمیشوند  زیرا سیستم کلاچ مناسبی برای این کار ندارند و پلاتینی که در این نوع اعضا موتور استفاده شده است قدرتی برای کار کردن برای زمان طولانی ندارد البته می توانید از این موتور برای حمل مصالح ساختمانی استفاده کنید ولی در مدت طولانی هزینه های بسیاری را برای شما به همراه دارند و از دقت بالابر کم میشود .

موتورهای با برنده الکو که این برند هم یک برند داخلی می باشد ویژگی این موتور این است که آمپر کشی ضعیفی دارد برای همین در هنگام شروع کار بسیار نرم و روان کار خود را شروع می کنند این برند مناسب برای حمل مصالح ساختمانی می باشد  دارای موتوری با صدا و لرزش کمی باشد .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *