مقالات

روش کار با ماله پروانه

روش کار ماله پروانه
0
()

روش کار ماله پروانه: ماله پروانه یکی از ابزارهای ویژه و اصلی در مراحل ساخت و تولید بتن میباشد . در دستگاه ها ؛ تیغه هایی وظیفه صاف کردن سطح بتن ها را دارند که به آن ها تیغه ها ماله پروانه ای گفته میشود .

این تیغه ها اغلب به صورت تکی و یا چندگانه بر روی ماله پروانه ای نصب می گردند و از طریق یک پوشش حلقوی محافظت میشوند . انتخاب این نوع تیغه ها بر اساس سایز کاری صورت میگیرد که در ابعاد ۶۰ در ۱۲۰ در ۳ نوع مختلف میباشند :

  • ترکیبی
  • صیقل
  • تسطیح

ماله پروانه ای چیست-وبسایت پارس موتور

مراحل بتن ریزی با ماله پروانه ای

قرار است که یک سری از مراحل بتن ریزی با ماله پروانه ای را برای شما دوستان توضیح دهیم پس با ما همراه باشید:

ابتدا باید نوع ماله پروانه انتخاب گردد

نسبت به کوچک یا بزرگ بودن فضا میتوانیم تیغه های ماله پروانه را انتخاب نماییم . برای مثال در مناطق کوچک از تیغه ماله پروانه ۶۰ تا ۹۰ و در مناطق وسیع برای مانع شدن ؛ از سریع خشک شدن بتن ، از تیغه های ۹۰ در ۱۲۰ البته از نوع سرنشین استفاده میکنیم .

در مرحله بعد قبل از ماله کشی باید بتن تست گردد

طبیعتا ماله کشی به وسیله ماله پروانه باید چند ساعت بعد از بتن ریزی صورت گیرد . برای اطمینان از اینکه زمان ماله کشی رسیده است جا پای خود را روی سطح قرار دهید اگر کمتر از ۳ سانت بود میتوانید شروع کنید .

در مرحله بعد باید با حرکت درست ماله پروانه پستی و بلندی سطح صیقلی گردد

برای اینکه هیچگونه لکه و ناهمواری روی سطح باقی نماند در مرحله اول تیغه های تسطیح را بکار گیرید . البته در ابتدا سرعتش را روی ۳/۴ تنظیم نمایید تا ماله پروانه در هنگام چرخشش داخل بتن فرو نرود . سپس بعد از اینکه به طور کامل مسطح گردید . این مرحله را مجدد با درجه ۹۰ تکرار نمایید .

در مرحله پایانی به ماله کشی ، پرداخت و پولیش کاری سطح بتن بپردازید

حال تیغه های پرداخت را متصل نمایید یا اینکه با همان تیغه های ترکیبی قبلی به روال کار خود ادامه دهید ؛ البته این چرخش را به بالاترین حد برسانید تا شاهده بیشترین فشار بر سطح بتن باشید . و در آخر با پرداخت و پولیش کردن سطح بتن را براق و درخشان نمایید .

مراحل بتن ریزی با ماله پروانه ای -وبسایت پارس موتور

ساخت بتن با ماله پروانه با چه قیمتی تمام میشود

در بازار قیمت های مختلفی را بتن ریزی شاهد میباشیم که به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین عامل آن متراژ سطح و حجم کار میباشد . یک شرکت معتبر باید در برابر قیمتی که دریافت میکند کاری یا کیفیت و البته با اجرای سریع ارائه دهد .

چگونگی ساخت بتن به وسیله ماله پروانه

روشی که در ساخت بتن به وسیله ماله پروانه به کار گرفته میشود بسیار مهم تلقی میگردد زیرا اگر در رعایت جزئیات دقت کافی نباشد نتیجه کار بعد از مدت کوتاهی  نشان داده میشود .یعنی ممکن است بعد از مدتی با شکست ها و ترک های عمیق روبرو شوید .

در کف سازی بتن باید نوع سطحی که میخواهیم روی آن کار انجام دهیم و البته کاربردش را در نظر داشته باشیم . توجه نمایید همانطور که گفتیم در مکان هایی که قرار است وزن های زیادی را تحمل کند ؛ بتن آرمه یا بتن مسلح بکار گرفته میشود . همانطور که اشاره کردیم کار ماله موتوری بعد از بتن ریزی شروع میشود و اگر بتن آب بیاندازد به وسیله ماله پروانه مسطح میگردد . ماله پروانه دارای سینی میباشد که سطح بتن را صاف و کوبنده میکند .

مرحله بعد که حدودا ۲۴ ساعت بعد انجام میگیرد به مرحله عمل آوردن بتن نام گذاری شده است ‌. که درزهای و شکاف هایی در بتن به منظور ممانعت از ترک خوردن بتن ایجاد میگردد . بعد از اینکه بتن کاملا خشک شد و نازک کاری صورت گرفت ؛ کار اپوکسی ها برای زیبا سازی آغاز میگردد . بنا بر درخواست شما با رنگ کردن کف بتنی کار در صورت رعایت کردن تمام موارد به پایان میرسد .

چگونگی ساخت بتن به وسیله ماله پروانه -وبسایت پارس موتور

و در آخر اشاره ای میکنیم به مزایای استفاده از ماله پروانه ای ؛ همچون :

۱ . موجب یکنواختی در سطح بتن میگردد ؛

۲ . مانع از ترک خوردگی در سطح بتن میشود ؛

۳ . سطح بتن به طور کامل صیقلی میشود و برای کف سازی نهایی آماده میگردد .

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.