انواع باکت بتن ریزی

باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح به سطل هایی با دروازه های متحرک از ناحیه بغل و یا تخلیه زیر گفته می شود. باکت بتن ریزی به وسیله جرثقیل های پر قدرت برای جابجایی مصالح و برای بالا بردن هر چه بیشتر سرعت و بالا بردن حجم  اجرای پروژه های بزرگ و کوچک عمرانی و یا ساختمانی استفاده می شود.

باکت بتن ریزی

باکت بتن ریزی (تخلیه از زیر)

باکت بتن ریزی (زیر تخلیه) در ظرفیت های 500 لیتری، 750 لیتری،1000 لیتری،1500 لیتری و بالاتر تولید میگردد. ضخامت ورق آهن استفاده شده در این تیپ باکت بتن ریزی ، ورق آهن 3 میل می باشد. در تولید باکت ها میتوان از دو الگوی  مخروطی و مربع شکل بسته به نیاز و ابعاد پروژه استفاده کرد.

روش‌های تخلیه باکت بتن ریزی

برای تخلیه بتن از باکت بتن ریزی میتوان از دو روش استفاده کرد:

  1. تخلیه اهرمی: دریچه اهرمی که بصورت دسته و درب دریچه تشکیل گردیده و برای تخلیه از اهرم برای تخلیه مواد استفاده میگردد. البته در این نوع دریچه بامت بتن ریزی پس از کشیدن اهرم بتن به یکباره تخلیه میگردد.
  2. تخلیه گیربکسی یا فرمان: در دریچه گیربکسی برای تخلیه مواد از یک گیربکس و یک فرمان استفاده میشود بصورتی که در تخلیه، باکت بتن ریزی توسط یک دسته به گیربکس و بعد به فرمان متصل میگردد. مزیت این مدل دستگاه نسبت به مدل اهرمی در این است که برای تخلیه مواد از باکت بتن ریزی میتوان به هر مقدار که نیاز است دریچه باز یا بسته گردد و بتن به یکدفعه ازباکت خارج نمیشود.

باکت بتن ریزی اهرمی

باکت های بتن ریزی (تخلیه زیر) را میتوان بصورت لوله ای نیز استفاده کرد. بصورتی که در قسمت تخلیه و یا خروجی  باکت بسته به نیاز پروژه  لوله های 6 اینچ یا 8 اینچ نسب میگردد و توسط بست یا فلنچ  لوله های خرطومی و یا لوله ترمی به دهانه لوله بسته میشود و برای بتن ریزی در جاهای باریک و دقیق مانند ستون و دیواره کاربرد دارد.

برای مهار و ایستادن باکت بتن ریزی در سطح زمین و پروژه در زیر باکت پایه یا چهار پایه تعبیه میگردد که در زمان بارگیری دستگاه در حالت ایستاده قرار گیرد و به بدنه باکت و شوت و دریچه تخلیه باکت آسیب وارد نگردد.

باکت بتن ریزی (تخلیه بغل):

همانطور که از اسم دستگاه مشخص است دریچه تخلیه باکت بتن ریزی ازقسمت کنار باکت می باشد و بیشتر برای ریختن بتن دیواره و یا فضاهایی که دسترسی سخت تری نسبت به دیگر فضاها دارد قدرت مانور بتن ریزی بهتری دارد

باکت بتن ریزی تخلیه بغل در ظرفیت های 500 لیتری،750 لیتری،1000 لیتری،1500 و 2000 لیتریو با استفاده از ورق آهن 3 میل تولید میگردد.

برای راحت تر شدن ریزش بتن در دهانه تخلیه باکت بتن ریزی بسته به سفارش و فضای کاری باکت شوت نسب میگردد تا حرکت بتن در قالب یا دیواره ها دقیق تر انام گردد و از هدر رفت بتن جلوگیری گردد.

باکت تخلیه بغل

باکت تخلیه بغل به دو مدل اهرمی و گیربکسی تقسیم میگردد.

باکت بتن ریزی تخلیه بغل اهرمی: تخلیه بتن بصورت کشیدن اهرم و باز شدن دریه تخلیه و به یکباره انجام میگیرد.

باکت تخلیه بغل گیربکسی: در این مدل تخلیه دریچه بصورت آهسته و از طریق فرمان گیربکسی باز و به مقدار مورد نیاز باز و بسته میشود و از حدر رفت بتن جلوگیری میکند این تیپ باکت ها نسبت به باکت بتن ریزی تخلیه زیر از کارایی بیشتری برخوردار می باشند و هم میتوان برای بتن ریزی دیواره و ستون استفاده شود و هم برای ریختن قسمت های کف پروژه مورد استاده قرار گیرد.

باکت بتن ریزی تخلیه بغل همانند همه باکت ها دارای پایه برای ایستادن و مهار شدن دستگاه می باشد.

به دلیل وزن زیاد بتن در قسمت شوت بغل در این مدل دستگاه بهتر است در قسمت دهنه پایین باکت از ورق ضخیم تری استفاده گردد.