مقالات

الکتروموتور بالابر

الکتروموتور ساختمانی

بالابر ساختمانی تک فاز و نیز بالابر ساختمانی سه فاز از اساسی ترین تجهیزات ضمن صنعت ساختمان سازی تلقّی میشوند. اساسی ترین کاربرد بالابر ساختمانی تک فاز و نیز سه فاز، جا به جایی مصالح ساختمانی است. بالابرهای ساختمانی تشکیل شده از یک الکتروموتور سه فاز و نیز الکتروموتور تک فاز و گیربکس و نهایتاً کالسکه و سیم بکسل، پایه، کرپی، ریل، باکت حمل مصالح، میباشد. بر اساس نیاز مصرف کننده بالابر ساختمانی قابلیت نصب نمودن ترمز و نیز ریموت کنترل از مسیر دور را نیز شامل میباشند.

و امّا الکتروموتور بالابر ساختمانی

شما کدام یک را ترجیح میدهید؟ موتور بالابر ساختمانی شما ضمن یک پروژه چندین بار عوض میشود؟ یا به ازای چند پروژه یک بار عوض گردد! آیا راهی وجود ندارد که کارگران ساختمانی بدون وجود هراس، از بالابر بهره گیرند!

نکات قابل توجه هنگام اتخاذ الکتروموتور

 ▪ آیا شما میدانید موتور بالابر ساختمانی چگونه میباشد؟ -وبسایت پارس موتور

 

بر روی پلاک الکتروموتور ها اطلاعات گوناگونی ثبت میگردد. به گونه معمول مشخصه های الکتروموتور ها به گونه مفید و مختصر به کاربر محترم ارائه میگردد که شامل اطلاعاتی چون؛ تک فاز، سه فاز، مقدار جریان ورودی، مقدار توان مصرفی، شرکت تولید کننده و… است.

موتورهای بالابر و یا آن که الکتروموتور ها در دو قسم کلّی تک فاز و سه فاز قسم بندی میگردد. این حائز اهمیت ترین شاخصه الکتروموتور ها تلقّی میشود و از جمله اطلاعات حائز اهمیتی است که بر روی پلاک معین میگردد. یکی دیگر از اطلاعات به شدّت مهمی که توجه بدان الزامی است، IP میباشد. یا همان کلاس عایقی، مقدار نفوذ ناپذیری الکتروموتور را در مقابل رطوبت هوا و گرد، غبار نیز تعیین میکند. این رقم به هر میزان که بالاتر رود موتور هم نفوذ ناپذیر تر خواهد شد.

اغلب IP54 در شرایط و موقعیت نرمال و معمول برای الکتروموتور بالابرهای ساختمانی مناسب است و توصیه میگردد. ولیکن به این نکته توجه داشته باشید که، این مقدار IP به معنی مناسب بودن به منظور موقعیت رطوبتی بالا و بارندگی نیست.

نحوه اتخاذ بالابر ساختمانی

آیا شما میدانید موتور بالابر ساختمانی چگونه میباشد؟-وبسایت پارس موتور

 

 

سه مؤلفه بسیار حائز اهمیت در اتخاذ الکتروموتور بالابر؛

 • قدرت و یا توانایی الکتروموتور که ضمن بالابرهای ساختمانی از دو الی ده اسب بخار متغییر میباشد.
 • سرعت و نیز تعداد دوران الکتروموتور که دو گونه ۱۴۰۰ دور و نیز ۳۰۰۰ دور ضمن بالابر ها متداول است.
 • سه فاز و یا تک فاز بودن الکتروموتور.

نکته ای که بهتر است بدان توجه نمایید؛

الکتروموتورهای سه اسب به گونه تک فاز و نیز سه فاز از قابلیت سفارش دادن برخوردار است. ولیکن الکتروموتورهای بالابر از سه اسب تنها به گونه سه فاز موجود است.

آیا موتور بالابر ساختمانی تنها قسم بالابر تلقّی میشود؟

 

همان گونه که شما دوستان در جریان میباشید، یک بالابر از قسم های گوناگونی در کنار یک دیگر ایجاد شده است. مِن جمله؛

 

 • موتورهای بالابر ساختمانی.
 • ریل بالابـــر ساختــمــانـــی.
 • کلــیــد بالابـــر ساختـــمانی.
 • باکـــت بالابـــر ساختــمانی.
 • قسمت جعبه بالابر ساختمانی.
 • سیــــم بکسل بالابر ساختمانی.
 • پــایه های بالابر ســـاختــمانی.
 • ناحیه ی گیربکس بالابر ساختمانی.
 • قسمت قرقره بالابر ساختمانی یا همان وینچ.

هر یک از موارد نام برده شده در قسمت فوقانی، کار ویژه ای را به انجام میرسانند. ولیکن الکتروموتور بالابر و یا همان موتور بالابر ساختمانی، از آن سوی که کوشش کلّیه ی قطعات را به نتیجه میرسانند و برقرار کننده ی نیروی دورانی بالابر هستند، حائز اهمیت ترین و البته گران قیمت ترین قسم یک بالابر محسوب میشوند. به بیانی بهتر و دقیق تر موتور بالابر ساختمانی را قلب تپنده ی یک بالابر میتوان تلقّی نمود که با از کار افتادن آن، تمامی سیستم از کار خواهد افتاد. بنابراین میتوان چنین بیان نمود که اتخاذ موتور بالابر ساختمانی مناسب امری الزامی و حائز اهمیت است.

آیا شما میدانید موتور بالابر ساختمانی چگونه میباشد؟

 

موتور بالابر ساختمانی حاوی دو قسم پایه و اساسی میباشد که آنها نیز عبارتند از؛ استاتور و روتور قسم متحرک و گردان را روتور الکتروموتور و قسم ثابت را که اغلب حاوی کلاف های سیم پیچی هستند را استاتور گویند. این قبیل از موتور بالابر ساختمانی شامل دو عدد خازن میباشد و از خصوصیات بارز و معین آن گشتاور بالای آن است. به عبارتی هم در راه اندازی و نیز در کار خازن ها به گونه ای موازی و در ابتدای مسیر راه اندازی با یکی از سیم پیچ ها به گونه سری مورد کار و بهره گیری قرار میگیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *