مقالات

انواع بتونیر و اجزای بتونیر

انواع بتونیر و اجزای بتونیر-وبسایت پارس موتور

انواع بتونیر و اجزای بتونیر: بتونیر یا میکسر بتون در واقع یکی از اجزایی هست که بتن و اجزایش رو میچرخاند و مخلوط می کند تا به طور ایده آل بتن ایجاد شود . بتنیر ها مدام در حال چرخش هستند تا آماده برای بتن ریزی شوند . دستگاه بتونیر نام های زیادی مانند دستگاه میکسر بتن ، خلاطه ساز ، مخلوط کن بتن هم شهرت دارد و برای ساخت مقدار کمی از بتن از ملات ساز استفاده می شود . در واقع در ملات ساز ها میکسر های بتن و یا بتونیر آب ، سیمان ، شن ، ماسه را هر کدام به میزانی معین را کاملا به شکل همگن با هم ترکیب می نمایند . پس از گذشت مدتی از ترکیب شدن از این بتن ساخته شده در بتونیر را استفاده می کنند .

انواع بتونیر و اجزای بتونیر-وبسایت پارس موتور

 

انواع میکسر بتن یا بتونیر 

انواع بتونیر و اجزای بتونیر: میکسر بتن یا بتونیر که جهت مخلوط کردن بتن و آماده سازی بتن استفاده می شود انواع مختلفی دارد و در سایز های مختلفی وجود دارد . بتونیر ها ممکن هست در انواع بنزینی ، برقی ، دیزلی و … باشند که با توجه به نوع مصرف از آن ها استفاده می کنند . مثلا میکسر های بزرگ تولید بتن در کارخانه های تولید بتن مورد استفاده قرار می گیرند و در ساختمان هایی که کار در آن ها کم حجم هست از میکسر های بتن کوچک تر یا بتونیر کوچک استفاده می کنند چرا که می توان آن ها را حمل و جا به جایی نمود که توسط دو یا ۴ عدد چرخ جا به جایی آن ها صورت می گیرد .

پس به لحاظ عملکرد نیز میکسر بتن یا بتونیر به انواع بتونیر برقی ، دیزلی و بنزینی ارائه شده اند .

انواع میکسر بتن یا بتونیر-وبسایت پارس موتور

 

اجزای تشکیل دهنده دستگاه های میکسر بتون یا بتونیر

دستگاه های میکسر بتون یا بتونیر از یک موتور گرداننده درام که به آن دیگ و جام هم می گویند متشکل شده است . قدرت موتور گرداننده در بتونیر با واحد اسب بخار ۲ الی ۲۰ اسب بخار می باشد و باید بدانیم که هر قدر دیگ یا همان جام (درام) بزرگ تر باشد پس موتور بتونیر هم به قدرت بیشتری هم لازم دارد تا دیگ بزرگ را بتواند بچرخاند و موارد را ترکیب نماید . البته باید بدانید که مکانیزم به گردش درآمدن درام و یا همان محفظه چرخنده و دوار امکان دارد بر اساس دنده ریز، دنده کمر یا رولیک لاستیک فشرده نیز باشد .

در میکسر بتن یا بتنیر یک بازوی هیدرولیکی نیز تعبیه شده است که مصالح را به شکل دستی بارگیری می نماید و این بخش حتما باید توسط یک فرد خبره و کار آزموده که آموزش کار با میکسر یتن یا بتنیر را دیده است انجام شود .

همانطور که گفتیم میکسر بتن یا بتنیر ها در انواع بتنیر برقی ، بتنیر دیزلی و بتنیر بنزینی می باشند . مشهود هست که بتنیر برقی برای محیط زیست آلودگی کمتری نسبت به دو مدل دیگر بتنیر دیزلی و بتنیر بنزینی تولید می کند و همینطور کارایی مناسب تری نیز عموما دارد پس با توجه به این نکته که در اکثر نقاط برق هم وجود دارد پس بتنیر برقی بهترین گزینه و پیشنهاد بتنیر برای تولید بتن می باشد . البته فراموش نشود که در منطقه های دور افتاده که برقی هم در آن ها وجود ندارد و یا خارج از شهر ها خب مطمئناً باید از میکسر و بتنیر بنزینی و بتنیر دیزلی استفاده نمایید چرا که بهترین روش تولید بتن در چنین شرایطی می باشند و در نهایت تنها کاری که در این شرایط واجب هست انجام دهید داشتن یک انبار کوچک برای ذخیره کردن بنزین و گازوئیل می باشد تا در صورت نبود بنزین و گازوئیل کار عقب نیوفتد.

کاربرد دستگاه میکسر بتن یا بتنیر

✅ترکیب نمودن شن ، ماسه ، سیمان و آب با هم به جهت تولید مقداری بتن از کم تا زیاد

✅هم زدن و مخلوط نمودن مداوم بتن برای آماده نگه داشتن بتن جهت استفاده از آن در پروژه

✅از بتنیر برای آزمایش های صنعتی و انواع گوناگونی از تست ها و آزمایش ها استفاده می شود

✅از بتنیر همینطور برای بتن ریزی در پروژه های مختلف استفاده می کنند تفاوتی هم ندارد پروژه کوچک باشد یا بزرگ و وسیع

✅با ریختن مقدار مناسبی از مواد داخل بتنیر و میکس کردن و هم زدن آن ها توسط این دستگاه می توان به بتن با کیفیت دست یافت چرا که بتنیر می تواند بتن های با کیفیت تری تولید نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *