مقالات

انواع بتونیر و اجزای بتونیر

انواع بتونیر و اجزای بتونیر-وبسایت پارس موتور

انواع بتونیر و اجزای بتونیر: بتونیر یا میکسر بتون در واقع یکی از اجزایی هست که بتن و اجزایش رو میچرخاند و مخلوط می کند تا به طور ایده آل بتن ایجاد شود . بتنیر ها مدام در حال چرخش هستند تا آماده برای بتن ریزی شوند . دستگاه بتونیر نام های زیادی مانند دستگاه میکسر بتن ، خلاطه ساز ، مخلوط کن بتن هم شهرت دارد و برای ساخت مقدار کمی از بتن از ملات ساز استفاده می شود . در واقع در ملات ساز ها میکسر های بتن و یا بتونیر آب ، سیمان ، شن ، ماسه را هر کدام به میزانی معین را کاملا به شکل همگن با هم ترکیب می نمایند . پس از گذشت مدتی از ترکیب شدن از این بتن ساخته شده در بتونیر را استفاده می کنند .

انواع بتونیر و اجزای بتونیر-وبسایت پارس موتور

 

انواع میکسر بتن یا بتونیر 

انواع بتونیر و اجزای بتونیر: میکسر بتن یا بتونیر که جهت مخلوط کردن بتن و آماده سازی بتن استفاده می شود انواع مختلفی دارد و در سایز های مختلفی وجود دارد . بتونیر ها ممکن هست در انواع بنزینی ، برقی ، دیزلی و … باشند که با توجه به نوع مصرف از آن ها استفاده می کنند . مثلا میکسر های بزرگ تولید بتن در کارخانه های تولید بتن مورد استفاده قرار می گیرند و در ساختمان هایی که کار در آن ها کم حجم هست از میکسر های بتن کوچک تر یا بتونیر کوچک استفاده می کنند چرا که می توان آن ها را حمل و جا به جایی نمود که توسط دو یا ۴ عدد چرخ جا به جایی آن ها صورت می گیرد .

پس به لحاظ عملکرد نیز میکسر بتن یا بتونیر به انواع بتونیر برقی ، دیزلی و بنزینی ارائه شده اند .

انواع میکسر بتن یا بتونیر-وبسایت پارس موتور

 

اجزای تشکیل دهنده دستگاه های میکسر بتون یا بتونیر

دستگاه های میکسر بتون یا بتونیر از یک موتور گرداننده درام که به آن دیگ و جام هم می گویند متشکل شده است . قدرت موتور گرداننده در بتونیر با واحد اسب بخار ۲ الی ۲۰ اسب بخار می باشد و باید بدانیم که هر قدر دیگ یا همان جام (درام) بزرگ تر باشد پس موتور بتونیر هم به قدرت بیشتری هم لازم دارد تا دیگ بزرگ را بتواند بچرخاند و موارد را ترکیب نماید . البته باید بدانید که مکانیزم به گردش درآمدن درام و یا همان محفظه چرخنده و دوار امکان دارد بر اساس دنده ریز، دنده کمر یا رولیک لاستیک فشرده نیز باشد .

در میکسر بتن یا بتنیر یک بازوی هیدرولیکی نیز تعبیه شده است که مصالح را به شکل دستی بارگیری می نماید و این بخش حتما باید توسط یک فرد خبره و کار آزموده که آموزش کار با میکسر یتن یا بتنیر را دیده است انجام شود .

همانطور که گفتیم میکسر بتن یا بتنیر ها در انواع بتنیر برقی ، بتنیر دیزلی و بتنیر بنزینی می باشند . مشهود هست که بتنیر برقی برای محیط زیست آلودگی کمتری نسبت به دو مدل دیگر بتنیر دیزلی و بتنیر بنزینی تولید می کند و همینطور کارایی مناسب تری نیز عموما دارد پس با توجه به این نکته که در اکثر نقاط برق هم وجود دارد پس بتنیر برقی بهترین گزینه و پیشنهاد بتنیر برای تولید بتن می باشد . البته فراموش نشود که در منطقه های دور افتاده که برقی هم در آن ها وجود ندارد و یا خارج از شهر ها خب مطمئناً باید از میکسر و بتنیر بنزینی و بتنیر دیزلی استفاده نمایید چرا که بهترین روش تولید بتن در چنین شرایطی می باشند و در نهایت تنها کاری که در این شرایط واجب هست انجام دهید داشتن یک انبار کوچک برای ذخیره کردن بنزین و گازوئیل می باشد تا در صورت نبود بنزین و گازوئیل کار عقب نیوفتد.

کاربرد دستگاه میکسر بتن یا بتنیر

✅ترکیب نمودن شن ، ماسه ، سیمان و آب با هم به جهت تولید مقداری بتن از کم تا زیاد

✅هم زدن و مخلوط نمودن مداوم بتن برای آماده نگه داشتن بتن جهت استفاده از آن در پروژه

✅از بتنیر برای آزمایش های صنعتی و انواع گوناگونی از تست ها و آزمایش ها استفاده می شود

✅از بتنیر همینطور برای بتن ریزی در پروژه های مختلف استفاده می کنند تفاوتی هم ندارد پروژه کوچک باشد یا بزرگ و وسیع

✅با ریختن مقدار مناسبی از مواد داخل بتنیر و میکس کردن و هم زدن آن ها توسط این دستگاه می توان به بتن با کیفیت دست یافت چرا که بتنیر می تواند بتن های با کیفیت تری تولید نماید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *