مقالات

با شاسی بالابر ساختمانی بیشتر آشنا شوید!

با شاسی بالابر ساختمانی بیشتر آشنا شوید!

با شاسی بالابر ساختمانی بیشتر آشنا شوید! معنی بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلوگرمی تک فاز که به انگلیسی builders gantry hoist میباشد. این قبیل از بالابرها به جهت حمل و جا به جا نمودن مصالح و مواد همچون؛ ماسه، شن، خاک، آجر و… ضمن ارتفاعات و میان طبقات مورد بهره گیری واقع میشود. بالابر ساختمانی جا به جایی مصالح از چند قسم پایه و اصلی همچون؛ الکتروموتور، گیربکس، کلید بالابر، شاسی بالابر ساختمان، سیم بکسل، ایجاد شده است. هر کدام از اجزاء نام برده شده بنا بر پارامترهای معینی اتخاذ میگردد.

گنجایش جا به جایی بار بالابر بنا بر گونه گیربکس و الکتروموتور از دویست کیلوگرم که ضمن کار حفاری و کارهای کم و سبک به کار گرفته میشود تا سه تن که ضمن معدن و ساختمان سازی های بزرگ مورد بهره گیری واقع میگردد، متفاوت میباشد. گنجایش جا به جایی استاندارد و پر کاربرد به منظور بالابرهای ساختمانی عبارت میباشند از؛

  • ۳۰۰ کیلوگرم.
  • ۵۰۰ کیلوگرم.
  • ۷۰۰ کیلوگرم.
  • ۱۰۰۰ کیلوگرم.
  • ۳۰۰۰ کیلوگرم.

بالابر استاندارد میبایست از گنجایشی بیش از حداکثر باری که قرار میباشد حمل گردد، برخوردار باشد.

با شاسی بالابر ساختمانی بیشتر آشنا شوید

با شاسی بالابر ساختمانی بیشتر آشنا شوید!

شاسی بالابر ساختمانی حاوی؛

  • پایه ها.
  • بازوها.
  • ریل.
  • کالسکه.

است. با عنایت به گنجایشی که به منظور بالابر ساختمانی و  جا به جایی مصالح ساختمانی در نظر انگاشته میشود، ضخامت و مقاومت آن در راستای پیش گیری از خمیدگی و ایجاد گشتن خطرات احتمالی متفاوت خواهد بود. ضمن طراحی نمودن و تهیه کردن استراکچر و یا شاسی بالابر ساختمانی ضمن بالابرهای سیصد الی پانصد کیلویی  پایه ها از لوله شش سنگین، بازوها نیز با لوله پنج و ریل از ناودانی هشت طراحی میگردد.

بهتر است بدانید که؛

در بالابرهای با گنجایش جا به جایی بیش از پانصد کیلوگرم از لوله و ناودانی بالاتر بهره گرفته میشود. به گونه ای کلّی استراکچر بالابر سیصد الی پانصد را با یک ابعاد لوله و ناودانی تعبیه مینمایند. شاسی بالابر هفتصد الی هزار تن را با یک ابعاد.

استاندارد بودن سایز و ضخامت و مقاومت شاسی بالابر مصالح ساختمانی بسیار حائز اهمیت میباشد. به عنوان نمونه؛

چنانچه طول ناودانی کم در نظر انگاشته شود بار در حال جا به جایی با بدنه ساختمان تماس پیدا مینماید و چنانچه خیلی بلند در نظر انگاشته شود امکان دارد کشیده شده و برای بالابر ساختمانی خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید: بالابر ساختمانی

▪ شیوه ی نصب بالابر ساختمانی و توجه به شاسی بالابر ساختمانی

بعد از آن که با عنایت بر گنجایش جا به جایی بار و ارتفاع مورد نظر خویش، بالابر مناسب را اتخاذ نمودید، اجزای آن را تهیه کردید. حال نوبت به وصل نمودن و مونتاژ آن میرسد. برای این امر ابتدا پایه ها، ریل و کالسکه را به مکان مورد نظر خویش جهت نصب منتقل نمایید.

▪ مرحله ابتدایی؛ آماده نمودن پایه ها و ریل ها

ضمن این مرحله ابتدا پایه ها را در ۱۹۴ سانتی متری هم دیگر واقع کنید. بعد ریل را به شیوه ای در درون پایه ها واقع نمایید که سر بسته آن به سوی لبه پشت بام و مکان منتقل نمودن بار قرار گیرد. بعد از نصب نمودن ریل، شاسی بالابر ساختمانی آماده برگرداندن میباشد.

بعد از بازگرداندن شاسی آن را در مکان پایانی خود قرار میدهیم و پایه های آن را محکم مینماییم. میزان وزن مصالحی که به منظور سنگین نمودن بالابر از آن بهره میگیرم میبایست بیش از گنجایش جا به جایی بالابر باشد. به طور نمونه به منظور بالابر با گنجایش حمل سیصد کیلو لااقل از چهار عدد کیسه صد کیلویی بهره گیرید، مطلوب تر است. به هنگام ممکن بودن ابتدا بالابر جوش داده شده و بعد با وزنه سنگین نمایید.

بیشتربخوانید:میکسر بتن با بتونیر

و در مرحله ی سوّم؛

درون کالسکه الکتروموتور، گیربکس، کلید و نیز قرقره به همراه سیم های بکسل قرار دهید. بر روی کالسکه قطعاً چهار بلبرینگ با چَشم شما برخورد خواهد کرد. این بلبرینگ ها به حرکت نمودن کالسکه بر روی ریل کمک خواهد کرد. کالسکه را از سویی که قرقره به سوی لبه دیوار باشد و نیز کلید به سمت کاربر درون ساختمان باشد، به ریل وارد مینماییم. در ابتدای مسیر پس از قرار گرفتن صحیح بلبرینگ ها داخل ریل اطمینان خاطر کسب مینماییم و بعد از آن که کلّیه کالسکه به درستی در مکان واقع گشت، قسمت انتهایی ریل را با پیچ، میلگرد و نهایتاً خاموت مسدود میکنیم تا خارج نگردد.

 ▪ و در پایان؛

همانگونه که مطالعه فرمودید، استفاده از بالابر ساختمانی نیازمند توجه به برخی قوانین و رعایت ضوابطی است که در صورت عدم رعایت ننمودن آن میتواند مشکل ساز گردد. امیدواریم شما دوستان عزیز با مطالعه ی مطلب فوق به اطلاعات مورد نیاز خود دست یافته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *