مقالات

سیم بکسل بالابر ساختمانی

سیم بکسل بالابر ساختمانی-وبسایت پارس موتور

سیم بکسل بالابر ساختمانی ابتدا بهتر است با یک تعریفی جامع و کامل از سیم بکسل آشنا شویم. سیم بکسل بالابر، طنابی است فولادی که از تاباندن تعدادی رشته ی فلزی به دور یک هسته مفتولی ایجاد میشود. هسته ی میانی این وسیله به طور قطع حائز اهمیت ترین ناحیه ی آن تلقّی میشود و مقدار نیرویی که طناب متحمل میشود را معین مینماید. مغزی سیم بکسل بالابر میتواند از جنس های گوناگونی چون:

  • پنبه.
  • کنف.
  • فولاد.
  • و… .

تهیه شود که با اکتفاء به گونه کاربرد آن و ضریب ایمنی طناب؛ میتوان گونه مغزی یا هسته آن را مشخص نمود.

 

سیم بکسل بالابر ساختمانی-وبسایت پارس موتور

سیم بکسل به منظور آن که بتواند شیئ سنگین را در طبقات حمل نماید، غالباً از گونه نتاب فولادی و یا آنکه افلاگالوانیزه است. سیم بکسل های نتاب در قسم سیم بکسل چند رشته ای جای میگیرد و ساختاری سه لایه و منعطفی را به وجود آورده است. مغز از جنس فولاد این طناب منجر میگردد که بتواند با مقدار ایمنی بالایی شیئ سنگین را در طبقه های یک ساختمان حمل نموده و جا به جا کند. سیم بکسل های نتاب ضمن چند لایه از استرند های گوناگون بافته میگردد که حاوی مخالف در ناحیه درون و بیرون است.

سیم بکسل بالابر ساختمانی

از جمله کاربردهای حائز اهمیت سیم های بکسل، بهره گیری در بالابر و آسانسور ساختمان ها میباشد. این امر علاوه بر افزایش سرعت در حمل و جا به جایی بار و حمل آدمی، منجر به از میان رفتن خطرات احتمالی در این کار گردیده است. ضمن بالابر ساختمانی تک فاز سه اسب، اغلب از سیم بکسل های هشت نتاب فولادی و یا آن که گالوانیزه بهره گیری میشود. سیم بکسل های بالابر نتاب، مانع از اموری چون؛ چرخش بار موجود و مصالح وصل گردیده در زمان کشش به سمت بالا شده به همین جهت از سقوط مصالح و بار به پایین پیش گیری میکند.

سیم بکسل بالابر ساختمانی-وبسایت پارس موتور

نکات ایمنی در راستای استفاده از سیم بکسل بالابر ساختمانی

همانگونه که شما دوستان عزیز بر این موضوع مستحضر میباشید؛ بهره گیری از سیم بکسل و بالابر ساختمانی حاکی خطرات احتمالی و ورود آسیب هایی میباشد. حال آن که خود اپراتور و اشخاصی که در زیر بالابر واقع شده اند را تهدید مینماید. به همین جهت لازم میباشد که به نکاتی توجه حاصل فرمایید تا در ایمن ترین شرایط کار خود را به انجام رسانید.

پیش از راه اندازی بالابر پایه آن را به واسطه ی وزنه های سنگین مستحکم نمایید تا احتمال واژگون گردیدن آن کم گردد.

سیم بکسل بالابر را با دقت فراوان چک نمایید در صورت وجود هر نوع صدمه اقدامات مناسبی به منظور جایگزینی آن قسم به انجام رسانید. دوستان عزیز از بالابر ساختمانی به هیچ عنوان جهت حمل افراد استفاده ننمایید. به هنگامی که آب و هوا حالت طوفانی دارد به منظور آنکه تعادل بالابر از میان نرود، شکیبا باشید تا هوا به حالت عادی خود باز گردد و پس از آن میتوانید کار خود را از سر گیرید.

دائماً پیش از بهره گیری از سیم بکسل بالابر، به اشخاصی که ضمن پایین بالابر قرار دارند هشدار دهید تا به هنگام بروز هر نوع اتفاقی، توانایی به انجام رسانیدن واکنش آن شرایط را داشته باشد. به طور حتم در زمان بهره گیری از سیم بکسل بالابر، از وسیله های ایمنی لازم چون؛ کلاه ایمنی بهره گیرید.

 

نکات ایمنی در راستای استفاده از سیم بکسل بالابر ساختمانی-وبسایت پارس موتور

نکات مورد نیاز در راستای نگه داری از سیم بکسل بالابر ساختمانی

به منظور آنکه طی طولانی مدّت از سلامت سیم بکسل بالابر ساختمانی خود اطمینان خاطر داشته باشید بهتر میباشد هر روزه نگاهی بر کلّیه ی طول سیم اندازید. نقطه های بحرانی وجود دارند که بهتر میباشد بازرسی خویش را از آنجا آغاز نمایید. یکی از آن قسم ها، قسمت عبوری درام و نقطه پیرامون آن میباشد که بیشترین فشار در آن ناحیه ایجاد میشود. چنانچه درام مربوطه به قرقره ای وصل است، نقطه های اطراف قرقره نیز ممکن است خطر آفرین باشد.

علاوه بر آن سطح خارجی که منجر به ساییده گردیدن ناحیه ای که با آن ضمن تماس میباشد نیز میتواند مِن جمله حائز اهمیت ترین مکان هایی باشد که لازم است وارسی گردد. چنانچه ضمن یکی از رشته های سیم بکسل بالابر سه شکستگی به وجود آمده باشد و یا به هنگامی که در یک لایه آن شش شکستگی به چَشم خورد، میبایست از رده خارج گردند. نیز سیم هایی که ضمن آن شیارهای به وجود آمده باشد و یا به هنگامی که دچار پیچ خوردگی شده باشد و هر نوع صدمه فاحشی دیده باشد میبایست سیم بکسل بالابر را عوض نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *