مقالات

شاسی کاتر آسفالت بر

شاسی کاتر آسفالت بر

در این مقاله قصد داریم تا انواع شاسی کاتر آسفالت را معرفی کنیم.

امروزه یکی از اصلی ترین و پرکاربردترین ماشین آلات در صنعت راهسازی، کاتر آسفالت بر بنزینی و کاتر های دیزلی می باشد. شاسی کاتر آسفالت در اکثر پروژه های عمرانی مانند انشعابات لوله کشی به خصوص نصب لوله های گاز و برش آسفالت خیابان ها و سقف های بتنی و …. کاربرد حیاتی دارد. انواع شاسی کاتر آسفالت با موتورهای مختلف و سطح کیفی متفاوت توسط برندهای مختلف تولید و روانه بازار می گردد.

معرفی شاسی کاتر آسفالت

معرفی شاسی کاتر آسفالت -وبسایت پارس موتور

وجود یک شاسی کاتر آسفالت در یک پروژه عمرانی بسیار در روند کار تاثیر گذاشته و راندمان کار را بالا می برد.

این نوع دستگاه ها از یک شاسی و موتور که بر روی شاسی کوپله شده است تولید می شود و با نصب تیغه کاتر آسفالت بر به شما این امکان را می دهد تا هر سطحی از آسفالت یا بتن را برش بزنید و عملیات عمرانی خود را آغاز کنید شیوه کار با دستگاه کاتر آسفالت بر به این صورت است که ابتدا در قسمت موردنظر خطوط موازی با عمق مناسبی ایجاد می کنند و پس از آن با استفاده از یک بیل مکانیکی مرحله جداسازی انجام می گیرد. در مدل های پیشرفته دستگاه کاتر آسفالت بر یک سیستم هیدرولیکی تعبیه شده است که از آن جهت تنظیم عمق برش استفاده می شود. دستگاه های کاتر دارای یک سیستم خنک کنندگی نیز هستند که مانع از ایجاد حرارت زیاد و در نتیجه از بین رفتن دستگاه می شود.

همانطور که گفته شد در یک دستگاه شاسی کاتر آسفالت می توان از شاسی، تیغه و موتور به عنوان اجزای اصلی نام برد همچنین قدرت دستگاه شاسی آسفالت توسط چند تسمه از موتور به تیغه انتقال می یابد. دستگاه های شاسی آسفالت بر با نام های دیگری مانند دستگاه برش آسفالت، دستگاه آسفالت بر، کاتر برش آسفالت، دستگاه برش بتن و همچنین دستگاه کاتر زنی آسفالت شناخته می شوند. این دستگاه ها با دونوع بنزینی و دیزلی و با تیغه هایی در سایزهای ۴۵، ۶۰ و ۹۰ سانتی متر به مشتریان عرضه می گردند.

انواع کاتر آسفالت بر

در ادامه با انواع کاتر آسفالت بر آشنا خواهیم شد با ما همراه باشید:

کاتر آسفالت بر دیزلی

در این نوع از کاتر های آسفالت بر، موتور دیزلی ۴ زمانه استفاده شده است و به همین دلیل نیز آلودگی صوتی بیشتری نسبت به سایر کاتر ها دارد کاتر آسفالت بر دیزلی به دلیل قدرت بالای موتور از انواع مختلف تیغه می توان در آن استفاده کرد و بیشتر در پروژه های وسیع عمرانی کاربرد دارد.

کاتر آسفالت بر بنزینی

این کاتر ها دارای موتور بنزینی درون سوز هستند که به دلیل در دسترس بودن سوخت بنزین از استقبال بیشتری برخوردارند. کاتر آسفالت بر بنزینی در اکثر پروژه ها کاربرد دارد و برای آن می توان از انواع تیغه ها استفاده نمود.

کاتر آسفالت بر برقی

در این نوع کاتر الکترو موتور وظیفه تامین نیروی مورد نیاز دستگاه را به عهده دارد. کاترهای آسفالت بر برقی با برق تک فاز یا سه فاز کار می کنند و قدرت کمتری نسبت به کاترهای بنزینی و دیزلی دارند و به علت استفاده دائم از برق از ضریب ایمنی پایین تری نیز برخوردارند.

کاتر آسفالت بر تراکتوری

این مدل کاتر آسفالت بر به این صورت کار می کند که شاسی به یک تراکتور وصل گردیده و توسط نیروی گیربکس ماشین، قدرت کاتر تامین می شود. این نوع کاتر آسفالت بر به دلیل نیاز به قدرت بالا تنها قادر است به یک تراکتور رومانی متصل شود. کاتر آسفالت بر تراکتوری در پروژه های سنگین عمرانی قادر است سطح آسفالت را تا ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر برش دهد.

کاربرد های شاسی کاتر آسفالت بر

از جمله کاربردهای شاسی کاتر آسفالت می توان به موارد پایین اشاره کرد:

  • کابل گذاری در سطح بتن و ایجاد تغییرات مهندسی
  • برداشتن قسمتی از آسفالت خراب کف خیابان و جایگزین کردن آسفالت جدید با کهنه
  • لکه گیری آسفالت معابر
  • حفاری کانال های فاضلاب، گاز، برق و کابل کشی آن ها
  • ایجاد راه جهت عبور آب و تاسیسات در کف سالن
  • برداشتن کامل کف پل ها و سالن
  • ایجاد حفره های عمیق در کف سالن
  • برش آسفالت، بتن و یا سرامیک

تیغه های کاتر آسفالت بر

تیغه های کاتر آسفالت بر :-وبسایت پارس موتور

تیغه کاتر آسفالت بر با توجه به کاربرد به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

۱.تیغه های آسفالت بر جهت برش آسفالت

۲.تیغه های بتن بر جهت بریدن بتن به کار می روند و دارای قدرت و سختی بیشتری نسبت به سایر تیغه ها هستند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *