مقالات

ویبراتور مته چیست؟

ویبراتور مته چیست؟-وبسایت پارس موتور

ویبراتور مته چیست؟

کوچکترین نوع دستگاه ویبره زنی بتن با طراحی تخصصی در این زمینه، ویبراتور دریلی می باشد.تعدادی از افراد اطلاعاتی در زمینه اینکه ویبراتور مته چیست؟ با توجه به تخصصی بودن این موضوع  اطلاعات زیادی ندارند،اگر علاقه مند هستید دراین مقاله با ما همراه باشید .

ویبراتورهای دریلی با طراحی منحصر به فردی که دارند، قابلیت حمل آسان را دارند و قادر هستند تا در نقاطی که قابل دسترسی نیست یا دسترسی به آن بسیار دشوار است و حتی در فضاهای محدود و کوچکی که بتن ریزی شده اند، عملیات ویبره کردن را انجام دهند.

استحکام بتن در ساخت و سازهای امروزی بسیار حائز اهمیت بوده و در سازه هایی که در ابعاد بزرگ تر و ارتفاع بلند تر ساخته می شود، استحکام و دوام سازه از طریق ماندگاری و استحکام بتن تامین شود.

جهت ایجاد یک بتن یکدست و بدون حباب که از این طریق استحکام مناسبی نیز به دست آورد، تنها از طریق یک ویبراتور با کیفیت و تکمیل عمل ویبره کردن انجام می گیرد که این بتن در ساخت یک ساختمان محکم و با دوام بسیار موثر است.

در مکان هایی که سطح دسترسی انسان و فضا محدود باشد، کارایی ویبراتورهای دریلی مشخص و محسوس است.

تحلیل فنی و مهارت در کار با ویبره دریلی قطعا نیازمند کسب مهارت کافی و دانش این کار است.

در این مقاله قصد داریم تا با بیانی ساده تر و قابل فهم برای همگان به تحلیل جزئیات کاربردی انواع ویبراتور های دریلی بپردازیم.

ویبراتور دریلی چگونه کار می کند ؟

همانطور که می دانید ویبره دریلی جزو ویبراتور های قابل حمل و کوچک بوده و از نظر فنی در سایز کوچکتری از سایر ویبراتورها قرار دارد.

در ویبراتورهای دریلی عمل ارتعاش مانند تمامی ویبراتور ها توسط یک شیلنگ ارتعاشی که در کنار مولد قرار می گیرد، انجام می شود.

موتور دستگاه ویبره دریلی از نوع موتور های تک فاز الکتریکی بوده که طراحی بسیار ساده ای نیز دارد.

موتور این دستگاه در سایز های کوچک تولید می شود تا هم سبک تر باشد و هم بتوان آن را در یک پک قابل حمل مانند تمام دریل هایی که می شناسید قرار داد.

در واقع همین شباهت با دریل های دیگر، این دستگاه را به عنوان ویبراتور دریلی معرفی کرده است.

موتور ویبراتور دریلی که به صورت تک فاز کار می کند، قادر است قدرتی در حدود ۰.۸ الی ۱.۲ کیلو وات تولید کند.

این موتور تمام قدرت ایجاد شده را توسط یک محرک مکانیکی به وسیله شفت گردان به محور شیلنگ ارتعاش منتقل می کند.

شیلنگ ویبراتور دریلی یا تفنگی دارای محور کوتاه و نه چندان قطوری است که معمولا به صورت متصل با بدنه دستگاه طراحی و تولید می شود.

البته برخی از این شیلنگ ویبراتور ها نیز ساختاری مجزا دارند و می توان آن ها را از بدنه دستگاه جدا نمود.

به دلیل وزن پایین و طراحی قابل حملی که این ویبراتورها دارند و با توجه به اینکه از موتورهای تک فاز در آن ها استفاده شده است، قاعدتا نمیتوان انتظار قدرت بالایی در ایجاد ارتعاش از آن ها داشت.

شیلنگ های ویبراتور های دریلی با طول ۱.۵ الی ۲.۵ متری عرضه می شوند و در ضخامت های ۱ الی ۲.۵ اینچی طراحی شده اند.

ویبراتور دریلی چگونه کار می کند ؟-وبسایت پارس موتور

کاربرد های ویبراتور دریلی :

همانطور که مطرح شد و  متوجه شدین ویبراتور مته چیست؟ در ادامه به کاربرد آن م یپردازیم همان طور که گفته شد،میزان توان و ارتعاش تولید شده توسط موتور ویبراتورهای دریلی با توجه به نوع ساختار و تک فاز بودن آن، پایین بوده و نمی توان قدرت ارتعاش سنگین و پرتوانی را از این ویبراتورها انتظار داشت.

اما به هر حال همیشه لازم نیست که برای حباب گیری و ایجاد ارتعاش در بتن از ویبراتورهای قدرتمندی که توان ارتعاش بالایی دارند، استفاده کرد و گاهی کافی است که بتن را با ارتعاش سبک به لرزه انداخت و میزان استقامت آن را بالا برد.

بدین صورت در هر پروژه ای که لازم باشد یک سری ارتعاشات سبک در بتن ایجاد شود، از قابلیت های ویبراتور دریلی به خوبی می توان بهره برد.

به عنوان مثال فضاهایی همچون ستون ها و یا دیواره های قالب بندی شدی از مواردی است که با یک ویبراتور دریلی می توان ارتعاشات لازم را در آن ها ایجاد کرد.

البته باید توجه داشت که خطر دوفاز شدن بتن بر اثر ارتعاش در فضاهایی که حجم آن کمتر و عمق بتن بیشتر باشد وجود دارد.

در چنین فضاهایی اگر با ضربات شدید و ویبراتور های قدرتمند، حجم بتن را به ارتعاش درآوریم قبل از اینکه حباب های موجود در بتن را خارج کنیم، سبب جابجایی و حرکت سنگدانه ها در بتن خواهیم شد.

کاربرد های ویبراتور دریلی :-وبسایت پارس موتور

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *