مقالات

انتخاب موتور بالابر ساختمانی؟

چگونه موتور بالابر ساختمانی را انتخاب کنیم؟

از بالابر ساختمانی با هدف جا به جایی بار های سنگین مانند مصالح ساختمانی در ارتفاع های مختلف استفاده می شود. برای تامین این هدف در بالابر ساختمانی یک الکتروموتور نصب شده است. الکتروموتور موجود آنچنان قدرتی دارد که بتواند بار هایی با وزن هایی تعریف شده را جا به جا کند.

بالابر ساختمانی را براساس آنکه چه میزان از مصالح را می توانند جا به جا کنند، دسته بندی می کنند. مانند نمونه های ۲۵۰، ۴۰۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰ کیلویی. تمام اجزای بالابر ساختمانی را براساس ظرفیتی که برای آن طراحی شده است انتخاب می کنند. از شاسی مناسب با ظرفیت جا به جایی بار تا نوع گیربکس، قرقره، سیم بکسل و حتی باکت؛ اما این موتور بالابر ساختمانی است که در نهایت معرف ظرفیت بالابر ساختمانی خواهد شد.

برای تامین ظرفیت های بالاتر نیاز است تا شرایط تامین قدرتی بیشتر را فراهم آوریم. به این ترتیب نیاز است تا از الکتروموتور هایی قویتر استفاده کنیم. لکن انتخاب موتور قویتر برای نصب در بالابر ساختمانی معطوف چه نکاتی است؟ آیا می توان هر موتور قویتری را با هدف نصب در یک بالابر ساختمانی استفاده کرد؟ قاعدتا این طور نیست. برای انتخاب موتور مناسب در بالابر ساختمانی نکاتی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

نکات کلیدی در انتخاب موتور مناسب

در انتخاب موتور مناسب برای هر هدفی لازم است تا در گام اول خود موتور را بشناسید. برای این شناخت کافی است تا پلاک موتور را مطالعه کنید. اگر یک الکتروموتور از هر حجم و ظرفیتی در اختیار شما قرار گیرد، با اندک نگاهی متوجه یک پلاک با اطلاعاتی همراه با اعدادی مختلف بر بدنه آن خواهید شد. این اعداد به شکلی مختصر و البته مفید به قوانینی خاص، معرف مشخصه های کلی تا جزئیات فنی موتور ها هستند.

از پلاک می توانید اطلاعاتی مانند تکفاز یا سه فاز بودن، ولتاژ کاری، میزان توان مصرفی، جریان کشی نامی، نحوه اتصال، شرکت سازنده و… را استخراج کنید. اطلاعاتی که دانستن آنها در انتخاب الکتروموتور مناسب برای بالابر ساختمانی ضروری خواهد بود. البته باید بررسی کنید که چگونه می توان با درک این اطلاعات موتور مناسب را انتخاب کرد؟

نقش نوع موتور بالابر ساختمانی در کارایی دستگاه

الکتروموتور ها در دو دسته بندی تکفاز و سه فاز قرار می گیرند. انتخاب نوع تکفاز و یا سه فاز برای الکتروموتور بالابر ساختمانی مهمترین انتخاب است. نوع تکفاز همراه با برق استاندارد ۲۲۰ ولت شهری کار می کند. از قدرت پایینی برخوردار است و در صورت تحمل بار هایی فراتر از قدرت نامی تعریف شده آنها به شدت اسیر جریان کشی خواهد شد. در مقابل انواع الکتروموتور های سه فاز به مراتب قادر به تامین قدرت های بالاتری هستند. آنها همراه با برق سه فاز ۳۸۰ ولت صنعتی کار می کنند.

در محیط های شهری، خصوصا مسکونی تنها برق ۲۲۰ ولت در اختیار کارگاه های ساختمانی قرار دارد. از این رو منطقی است که جز از انواع تکفاز قادر به استفاده از مدل دیگری نباشند. در این حالت باید ظرفیت بالابر ساختمانی را متناسب با ظرفیت کاری موتور تکفاز انتخاب کنند. نمونه های بالابر ساختمانی ۲۵۰ و یا ۴۰۰ کیلویی از این نمونه ها می باشند.

اما اگر می خواهید از ظرفیت های بالاتر یعنی بالابر ساختمانی ۷۵۰ و یا ۱۰۰۰ کیلویی بهره مند باشید، دیگر نمی توانید بر توانمندی یک موتور تکفاز اکتفا کنید. برای چنین ظرفیت هایی لازم است تا نوع سه فاز را برای موتور بالابر ساختمانی خود انتخاب کنید.

درجه IP در موتور بالابر ساختمانی را جدی بگیرید

در مشخصه های تمام تجهیزات الکترونیکی معیاری با نام درجه IP تعریف می شود. این معیار معرف میزان مقاوت تجهیز در مقابل نفوذ آب و یا گرد و خاک می باشد. در واقع می توان درجه IP را به نوعی معرف سطح عایق بندی تجهیزات الکترونیکی دانست. و اما چرا این معیار را تعریف می کنند؟

در این معیار دو دلیل محیطی در خراب شدن تجهیزات الکترونیکی مورد هدف قرار گرفته است. آب که گاها با سطح رطوبت معرفی می شود، در مقابل گرد و خاک. هر چه محیط پاک تر از این دو عنصر مخرب باشد، قاعدتا می توان انتظار طول عمر بالاتری را برای محصول الکترونیکی داشت. مگر آنکه بتوان به نوعی سطح مقاومتی مناسب برای آن محیط در تجهیز الکترونیکی تعریف کرد. معیاری که با تعریف درجه IP مشخص خواهد شد. اعداد در درجه IP معرف میزان مقاومت در مقابل نفوذ آب و گرد و خاک می باشد. هر چه بیشتر، مقاومت بالاتر.

حال برگردیم به انتخاب الکتروموتور مناسب برای بالابر ساختمانی. از آنجا که عمده فضای کاری بالابر ساختمانی در محیط های ساخت و ساز است، مواجه شدن با میزان گرد وخاک بالا یک امر همیشگی است. از طرفی استفاده در فضا های باز در حین کار، برخورد با شرایط نامطلوب جوی مانند رطوبت بالا ناشی از بارندگی را باعث خواهد شد. این همه ما را مجبور خواهد کرد تا از موتور با درجه IP مناسب برای کار در بالابر ساختمانی استفاده کنیم. مانند الکتروموتور ها با IP54 که برای نصب در بالابر های ساختمانی کاملا مناسب هستند. البته در نظر داشته باشید که این درجه معرف عایق کامل رطوبت نیست. از این رو نمی توان موتور های مناسب برای بالابر ساختمانی را در معرض بارندگی قرار داد.

نکات در انتخاب موتور تکفاز

خازن در موتور های تکفاز:

در طراحی موتور های تکفاز لازم است تا از یک سیستم کمکی برای راه اندازی آن استفاده شود. چرا که این موتور ها از قابلیت خود راه انداز برخوردار نمی باشند. این شرایط همراه با نصب یک خازن کمکی در مسیر جریان دهی موتور های تکفاز تامین خواهد شد. احتمالا این خازن ها را در زمان راه اندازی و یا تعمیرات انواع کولر های آبی و حتی یخچال های خانگی دیده باشید. چرا که آنها نیز از موتور های تکفاز استفاده می کنند.

در بالابر ساختمانی قرار است یک موتور تکفاز بسیار قدرتمندتر به کار افتد. از این رو نوع خازن به مراتب متفاوت تر از نمونه هایی است که قید کردیم. در انتخاب الکتروموتور مناسب برای بالابر ساختمانی اگر نیاز است تا از نمونه های تکفاز استفاده کنید، انتخاب و یا نصب خازن هایی مناسب برای کارکرد روان و عاری از جریان کشی موتور را جدی بگیرید.

کلاج در موتور بالابر ساختمانی:

یکی از مهمترین ویژگی ها برای آنکه موتور بالابر ساختمانی مناسب را انتخاب کنید، بهره مندی موتور مذکور از یک سیستم کلاج مناسب می باشد. کلاج در طراحی موتور بالابر حکم ابزاری را دارد که قرار است موقعیت باکت را در هر حالتی به شکلی پایدار نگه دارد. توضیح آنکه در جا به جایی مصالح نیاز است تا باکت و یا هر نوع قلاب حمل بار دیگری در موقعیت دقیقی در میان طبقات قرار گیرد. از طرفی در تمام مدت زمانی که به هر دلیلی باکت در یک ارتفاع خاص از ساختمان مستقر شده است، ضرورت دارد تا به شکلی پایدار و مطمئن موقعیت خود را حفظ کند. در غیر این صورت در همه حال باید انتظار بروز حادثه را داشته باشید. یک سیستم کلاج مناسب می تواند این شرایط کاری را به طور کامل تامین نماید. لذا در هنگام انتخاب الکتروموتور بالابر ساختمانی متوجه حضور و کارایی مناسب سیستم کلاج باشید.

همان طور که می بینید اگر چه برای راه اندازی یک بالابر ساختمانی نیاز به یک الکتروموتور تکفاز و یا سه فاز خواهد بود؛ اما نمی توان بر توانمندی هر نوع موتوری برای این منظور اکتفا نمود. موتور مناسب برای نصب در بالابر ساختمانی از ویژگی های خاصی برخوردار شده است. ویژگی هایی که به اختصار توضیح مختصری از آنها داشتیم. این موتور ها با مشخصه های شناخته شده در سطح بازار به فروش می رسند. برای تهیه آنها فقط کافیست تا موتور بالابر ساختمانی مورد نظر خود را از یک نمایندگی و یا فروشنده حرفه ای و مطمئن تامین نمایید.

نکات کلیدی در نگهداری از موتور بالابر ساختمانی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *