مقالات

انواع باکت تاور و سایز های باکت بتن ریزی

امروزه با به وجود آمدن ساخت و سازهای بسیار مانند پروژه های ساختمانی و مجتمع های تجاری و اداری و یا مسکونی برای سهولت و هرچه بیشتر شدن سرعت عملکرد پروژه برای حمل و جابجایی بتن در نقاط مختلف از باکت های حمل بتن و یا باکت تاور کرین برای بتن ریزی در ستون ها و دیواره ها و یا قسمت کف محل در حال ساخت استفاده می شود.

باکت تاور کرین و یا باکت بتن ریزی در دو مدل باکت تخلیه بغل و باکت تاور زیر تخلیه ساخته و تولید میگردد.

شرکت پارس موتور با بهره گیری از جدیدترین و به روز ترین متد های طراحی روز دنیا توانسته یکی از با کیفیت ترین تولید کنندگان این محصول در سایزها و ظرفیت های مختلف و مدل های گوناگون در این عرصه نیاز این گونه از ماسین آلات را مرتفع سازد و با دانش و کادری مجرب در این زمینه فعالیت داشته باشد.

باکت بتن ریزی در دو مدل باکت تخیله دستی و یا( باکت اهرمی ) و باکت تخلیه گیربکسی و یا( باکت فرمان دار) توسط این شرکت تولید می شود این گونه از باکت ها دارای حجم های مختلفی می باشند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

باکت بتن ۵۰۰ لیتری یا باکت نیم متر مکعب

در این سایز از باکت مقدار بتن جای گرفته در سطل بتن ۵۰۰ لیتر و یا نیم متر معکب می باشد این سایز از باکت تاور برای پروژه هایی با حجم کم و یا جاهایی که برای بتن ریزی محدودیت هایی ایجاد شده استفاده می شود . در تولید و ساخت این دستگاه از ورق ۳ میل استفاده میشود همانگونه که در بالا توضیح دادیم دریچه تخلیه باکت هم میتواند از زیر باشد و هم دریچه تخلیه بغل که بیشتر برای بتن ریزی در کف و یا ستون ها از باکت زیر تخلیه و در ریختن بتن دیواره ها از باکت تخله بغل و یا باکت بغل تخلیه استفاده می شود.

باکت بتن ۷۵۰ لیتری:

در این سایز از باکت حجمی حدود ۷۵۰ لیتر بتن و یا سه چهارم باکت ۱ متری بتن آماده جای داده می شود باکت ۷۵۰ لیتری مانند کلیه باکت های تاور کرین در دو مدل باکت ۷۵۰ لیتر بغل تخلیه و باکت ۷۵۰ لیتر زیر تخلیه و در دو مدل تخلیه گیربکسی و تخلیه دستی و یا تخلیه اهرمی تولید میگردد ورق بکار رفته در تولید این سایز از باکت بتن ریزی از ورق ۳ میل می باشد.

باکت بتن ۱۰۰۰ لیتری و یا باکت ۱ متر مکعبی

باکت بتن ۱ متر مکعبی دارای حجم ۱۰۰۰ لیتر بتن و یا یک متر مکعب بتن می باشد باکت مصالح ۱متری یکی از پر مصرف ترین نوع باکت های بتن ریزی محسوب می شود و سرعت بتن ریزی با این سایز بطور چشم گیری بالاتر از سایزهای ۵۰۰ لیتر و۷۵۰ لیتر می باشد و مانند باکت های دیگر در این سایز نیز از ورق ۳ میل استفاده میگردد نوع ورق آهن بکار گرفته شده در تولید باکت بتن ۱ متری از نوع ورق ضد سایش می باشد دریچه تخلیه دستگاه از زیر و یا از بغل برای بتن ریزی های مختلف تعبیه میگردد و در دو مدل باکت تخلیه اهرمی یا باکت تخلیه گیربکسی تولید و عرضه می شود.

باکت تاور ۱۵۰۰ لیتری

پروژهای وسیع برای حمل و جابجایی سریع بتن نیاز به باکت هایی با حجم متوسط و رو به بالا نیاز دارند در نتیجه انتخاب یک باکت بتن ۱/۵ متری و یا باکت حمل بتن ۱۵۰۰ لیتری گزینه بسیار مناسبی برای بتن ریزی و جابجایی بتن در جاهای مختلف در پروژه می باشد در ساخت این سایز از باکت تاور ۱/۵ متری نیز از ورق ۳ میل ضد سایش و یا گاهی اوقات از ورق ۴ میل استفاده می شود دریچه تخلیه باکت از زیر و یا از بغل تعبیه میگردد و از گیربکس برای باز و بستن دریچه تخلیه بتن استفاده می شود و یا میتوان برای سرعت بخشیدن به فرایند بتن ریزی از باکت اهرمی بهره گرفت.

باکت تاور ۲۰۰۰  لیتری و یا باکت بتن ۲ متر مکعبی

باکت تاور ۲ متر مکعبی از باکت هایی با حجم بالا و سایز بزرگ می باشد که در پروژه های بزرگ و وسیع با حجم بتن ریزی بالا استفاده زیادی دارد باکت ۲۰۰۰ لیتری همانند کلیه باکت ها از طراحی مخروطی شکل برخوردار است دریچه تخلیه این باکت ها نیز به دو مدل باکت ۲ متری تخلیه گیربکسی و یا باکت تاور ۲۰۰۰ لیتری اهرمی تقسیم می شود باکت ۲ متری نیز به مانند باکت های دیگر از دریچه تخلیه بغل و دریچه تخلیه زیر برای بتن ریزی برخوردار می باشد ورق بکار گرفته شده در ساخت این دستگاه از ورق آهن ۳ الی ۴ میل می باشد.

باکت دارای جان پناه  و یا باکت نفربردار

برای اینکه بتوانیم سرعت ریختن بتن را بالا ببریم باید از باکت های دارای جان پناه یا باکت هایی که جای نفر  در کنا ر خود تعبیه گردیده استفاده نمود.  جای نفر در باکت تاور به شما این اجازه را میدهد تا در هنگام بتن ریزی و یا جابجایی سطل بتن در کنار باکت محل مصالح مستقر شده و عملیات بتن ریزی را در ارتفاع های مختلف با باکت تاور  انجام دهید. این تیپ از باکت ها که دارای نفر بر میباشند بیشتر برای بتن ریزی با باکت های گیربکسی در نطر گرفته میشود که اپراتور به مقداری که نیاز قالب و یا ستون و یا دیواره می باشد میتواند در کنار باکت تاور ایستاده و به مقدار مورد نیاز دریچه تخلیه باکت را باز و عمل بتن ریزی را انجام دهد و یا دریچه را بسته و بتن ریزی را متوقف نماید.

باکت تاور گیربکسی

برای اینکه بتوانیم از حدر رفت بتن جلوگیری کنیم و به مقداری که ستون و یا قلب و یا دیواره پروژه به بتن نیاز دارد عملیات بتن ریزی را انجام دهیم در مواقعی که بتن ریزی به مقدار کافی انجام شد بتوان عملیات بتن ریزی را متوقف کنیم باید از باکت تاور گیربکسی و یا باکت بتن گیربکسی استفاده گردد تا به مقداری که به بتن نیاز داریم بتوانیم دریچه را جهت ریختن بتن باز کرد و بلافاصله بعد از پر شدن قالب و یا فضایی که نیاز به بتن دارد دریچه را بسته نگه داشت ولی در باکت هایی که تخلیه توسط اهرم انجام میگردد بتن بصورت یکدفعه و یکجا از باکت بتن اهرمی تخیله میگردد و شما این امکان را نخواهید داشت تا بتن ریزی را متوقف نمایید در این تیپ از باکت اهرمی هدر رفت بتن نسبت به باکت تخلیه گیربکسی بیشتر می باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *