مقالات

تیغه کاتر آسفالت بر چیست؟

نکات کلیدی در شناخت تیغه کاتر آسفالت بر

برای برش منظم و یکدست و عمیق سطح آسفالت و یا بتن از دستگاهی با عنوان کاتر آسفالت بر استفاده می شود. این دستگاه کاتر آسفالت بر از کنار هم قرار گرفتن موتور هایی قدرتمند در کنار دیسک هایی گردان و برنده ساخته شده است. تیغه کاتر آسفالت بر که همان دیسک گردان است، تحت قدرت گردشی موتور های بنزینی و یا دیزلی دستگاه کاتر با سرعت بالا به چرخش افتاده و آنچنان قدرتی دارد که می ‌تواند آسفالت و یا بتن را برش بزند.

این دیسک های گردان در دستگاه کاتر آسفالت بر از اقلام مصرفی دستگاه هستند و تحت تاثیر شرایط متنوع از برش سطوح سخت طراحی و تولید خواهند شد. لذا برای شما که می خواهید سطح سخت آسفالت و یا بتن و انواع سنگ ها را با این تیغه ها برش بزنید، لازم است هر چه بهتر و عمیق ‌تر نگاهی کاملاً فنی در مشخصه های آنها داشته باشید. با این مقاله همراه باشید تا با نکات متعددی در شناخت هر چه بهتر تیغه کاتر آسفالت بر آشنا شوید.

متریال در ساخت تیغه کاتر آسفالت بر

برش سطوح سخت مانند آسفالت و بتن مستلزم به کارگیری دستگاهی قوی همراه با تیغه هایی بسیار سرسخت است. موضوعی که در طراحی انواع تیغه کاتر آسفالت بر مورد توجه قرار دارد. لذا لازم است تا در ساخت انواع تیغه کاتر آسفالت بر بهترین متریال ها انتخاب شود.

این تیغه ها را از جنس فولاد با آلیاژ های کربن انتخاب می کنند. برای رسیدن به شرایط مطلوب کاری، این متریال مقاوم یعنی آلیاژ های کربن از فولاد را با دیگر متریال ها ترکیب کرده و در نهایت سطح سخت و یکپارچه ای از تیغه کاتر بتن بر ایجاد می ‌کنند.

آلیاژ های پرکربن که در آنها غلظت کربن در سطح فولاد بالا است، بهترین ایده در ساخت تیغه کاتر آسفالت می باشد. در این بین ممکن است که متریال نهایی را با عناصر دیگری مانند گوگرد، فسفر، کلسیم، منگنز و… درآمیزند. به این ترتیب با طیف متنوعی از متریال های مقاوم برای ساخت تیغه کاتر آسفالت بر مواجه هستیم که هر کدام می‌ توانند هدف خاصی از برش سطوح سخت تحت شرایطی خاص را تامین نمایند.

ضد زنگ بودن، یک اصل همیشگی در تیغه کاتر آسفالت بر

مقاومت بالا در نتیجه استفاده از آلیاژ های پرکربن و یا ترکیب با دیگر عناصر، موضوع متفاوتی با ضد زنگ شدن تیغه کاتر آسفالت بر می باشد. تیغه های مذکور لازم است که به طور کامل با درصد بالایی ضد زنگ باشند. چرا که تمام کارکرد آنها درگیر با سطح آب برای خنک سازی است. لذا در صورت کم توجهی در ساخت ضد زنگ تیغه کاتر آسفالت بر نمی ‌توان انتظار کارایی بالا و دراز مدتی از این محصولات را داشت. اضافه کردن عنصر کروم در آلیاژ نهایی تیغه کاتر آسفالت بر قدرت ضد زنگ شدن آن را تکمیل می‌ کند.

تیغه ها را برای سطوح گوناگون می سازند

هر سطح سخت ساختمانی از آسفالت تا بتن و حتی سنگ ها را می توان با دستگاه کاتر آسفالت بر برش داد. لکن لازم است نگرش صحیحی در این برش ‌ها داشته باشیم. چرا که سطوح سخت از متریال های متنوعی هستند. از این رو منطقی است که شرایط برش متنوعی داشته باشند. مانند سطح آسفالتی که کاملاً متفاوت از یک سطح بتنی است. لذا سازندگان برای پوشش چنین حالت هایی دو تعریف کلی در ساخت تیغه کاتر آسفالت بر مطرح می ‌کنند. تیغه کاتر بتن بر در کنار تیغه کاتر آسفالت بر که با توجه به نام آنها می ‌توان موارد استفاده آنها را در نظر گرفت.

لذا در مرحله کار و انتخاب نوع تیغه کاتر بتن بر یا آسفالت بر لازم است با در نظر گرفتن سطح هدف برای برش زنی از میان انواع تیغه کاتر آسفالت بر تا تیغه کاتر بتن بر یکی را انتخاب نمود.

تیغه کاتر خشک چیست و چه تفاوتی با انواع مرطوب دارد؟

یکی دیگر از جنبه های قابل توجه در هنگام تحلیل تا شناخت انواع تیغه کاتر آسفالت بر، نوع خشک و یا مرطوب بودن آن است. این نامگذاری ها به واسطه نوع کار با تیغه کاتر بتن بر انتخاب شده است. در نوع خشک نیازی به استفاده از آب برای خنک کردن سطح تیغه در حین انجام کار نمی باشد؛ اما کار با این تیغه ها باعث تولید گرد و خاک بسیار زیادی می شود. در مقابل در کار با تیغه کاتر آسفالت بر از نوع مرطوب لازم است تا در حین کار از آب برای خنک کردن سطح تیغه استفاده کنید. این نوع از تیغه ها در حین کار همراه با تولید گرد و خاک بالایی نیستند.

تیغه کاتر برش آسفالت باید با دستگاه هماهنگی داشته باشد

تیغه کاتر از جمله اقلام مصرفی در کار با دستگاه برش آسفالت و یا بتن محسوب می شود. این تیغه پس از گذشت ساعت کار مشخصی توانایی مطلوب با راندمان خود را از دست داده و نمی ‌تواند آن کیفیت نهایی کار را تکمیل کند. لذا لازم است تا آن را با یک تیغه جدید تعویض کنیم.

در تعویض تیغه جدید جدا از مبحث سازگاری تیغه با سطح هدف برای انجام عملیات برش، لازم است تا تیغه مذکور با مشخصه ‌های دستگاه کاتر نیز هماهنگ باشد. این موضوع مربوط به ابعاد تیغه و قدرت گردش موتور در دستگاه کاتر آسفالت بر می باشد. تولیدکنندگان تیغه کاتر محصولات خود را با در نظر داشتن سرعت های موثر در رنج های متنوع تولید می ‌کنند. هر تیغه همراه با اطلاعاتی است که در آن حداکثر سرعت مجاز قید شده است. لازم است تا هر تیغه همواره و تحت هر شرایطی در دامنه سرعت کار کاتر آسفالت، مقدار مجاز خود را داشته باشد. عملکرد تیغه در سرعت های بالاتر و یا کمتر از رنج تعریف شده برای آن، می تواند عملکرد نهایی با کیفیت لازم کار را تحت تاثیرات منفی گذاشته و باعث استهلاک هر چه سریعتر تیغه کاتر آسفالت بر بشود.

تیغه کاتر بتن بر در مدل های تندبر و کندبر هستند

یکی دیگر از نکات قابل توجه در شناخت انواع تیغه کاتر آسفالت بر، شرایط کندبر بودن و یا تندبر بودن آن است. تیغه های کندبر به آرامی در سطح آسفالت و یا بتن نفوذ کرده و آن را برش می زنند. لذا لازم است تا بر کاتر های مخصوصی که قابلیت تامین سرعت کم با گشتاور بالا را دارند نصب شوند. در مقابل مدل های تندبر قابلیت برش سریعتری دارند. این تیغه ها همراه با طرح ‌هایی که سرعت بالایی در گردش تیغه خواهند داشت کارایی دارند.

مدل های متنوع از سایز تیغه کاتر آسفالت بر

در ویژگی ‌های شاخص برای تحلیل قدرت و کارایی یک تیغه کاتر آسفالت بر موضوع سایز تیغه نیز مطرح می باشد. در سطح بازار، سه سایز استاندارد ۳۵، ۴۰ و ۴۵ سانتیمتری برای این منظور تعریف شده است. تیغه ‌های ۳۵ سانتیمتری برای برش ها تا عمق ۸ الی ۱۰ سانتیمتر مناسب هستند. به همین صورت، برای برش ها تا عمق ۱۰ الی ۱۲ سانتیمتر و برش ها تا عمق ۱۵ الی ۱۸ سانتیمتر به ترتیب می ‌توانید از تیغه های ۳۵ و ۴۰ سانتیمتری بهره مند باشید.

در کار با دستگاه قدرتمندی مانند کاتر آسفالت بر لازم است تا دقت بالایی به خرج دهید. این دستگاه در دسته ماشین آلات با قدرت برش قرار می‌ گیرند. لذا جدا از تامین قدرت بالا، مستعد خطرات بسیاری نیز هستند. عمده خطراتی که می تواند باعث آسیب به دستگاه و یا در مرتبه ای بالاتر خسارت ‌های جانی در اپراتور ها شود، ناشی از عدم دقت در انتخاب تیغه کاتر مناسب است. یک تیغه کاتر خوب می ‌تواند در مدت زمانی طولانی با کیفیت و راندمان کاری بالا و در عین حال کاملا امن کار کند. لذا به عنوان مصرف کننده چنین دستگاه هایی در همه حال در باب انتخاب نوع تیغه کاتر آسفالت بر دقت لازم را داشته باشید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *