مقالات

بالابر مصالح بر را بیشتر بشناسیم

بالابر مصالح بر چیست؟

در ساخت سازه های امروزی که همگی از چندین طبقه بنا تشکیل شده اند، لازم است تا فکر جامعی برای جابجایی مصالح عموما سنگین ساختمانی در فاصله میان طبقات کرده باشیم. در غیر این صورت هرگز نمی توانیم سازه های سنگین و بسیار مقاوم و در عین حال مرتفع امروزی را بسازیم. ایده منطقی برای حل چنین مشکلی استفاده از انواع دستگاه های بالابر مصالح بر می باشد.

این بالابر مصالح بر آنچنان متداول است که در تمام ساختمان های در حال ساخت، حداقل یکی از آنها حضور دارد. از این رو می ‌توان بالابر مصالح بر را با عنوان یکی از متداول ترین تجهیزات ساختمان سازی در نظر گرفت. چنین سطح بالایی از استفاده در فضا های ساخت و ساز نیاز به آشنایی هر چه بیشتر با این تجهیز را ضروری کرده است. به هر صورت برای پیشبرد هر چه بهتر فضا های ساخت و ساز در کنار صرفه جویی در زمان و انرژی و از همه مهمتر، ایجاد امنیت بالای کاری لازم است تا هر ساختمان سازی دید کاملی از بالابر مصالح بر داشته باشد. لذا همراه ما باشید تا با نگاهی جامع این تجهیز استراتژیک ساختمان سازی را بیشتر بشناسیم.

کاربرد های متداول از بالابر مصالح بر

تجهیز قدرتمند و مفیدی مانند بالابر ساختمانی می ‌تواند بسیار مفید تر از یک جابجایی ساده باشد. البته عمده کاربرد این تجهیز در حمل و نقل عمودی تجهیزات و مصالح ساختمانی است. با این وجود هر نوع جابجایی عمودی بار و تجهیزات غیر از انسان ها را می توان همراه با قدرت قابل توجه این تجهیز تخصصی در فضا های عمودی جابجا کرد. این ایده باعث شده تا ردپای انواع بالابر مصالح بر در بسیاری از فضا های متنوع ساخت و ساز تا مصارف صنعتی و تجاری دیده شود. کاربرد هایی مانند:

  • حمل مصالح در ارتفاع میان طبقات در حال ساخت در مقیاس های کوچک و صنعتی
  • استفاده در فضا های کارخانه ‌ای یا کارگاهی مانند انواع کارخانجات تولیدی، صنایع سنگینی مانند فولاد و معادن، بنادر، اسکله ‌های دریایی و انبار های کوچک و بزرگ
  • استفاده با هدف تخلیه بار از کامیون ‌ها و یا حمل ماشین آلات صنعتی با هدف نصب دقیق آنها

با یک نگاه ساده کاملاً متوجه خواهید شد که هر بالابر مصالح بر می ‌تواند برای حمل عمودی هر نوع تجهیز تا مصالح و مواردی غیر از انسان یا دیگر موجودات زنده مورد استفاده قرار گیرد.

رویکرد فنی در آشنایی با انواع بالابر مصالح بر

بسته به نوع هدف در جابجایی مصالح و یا بار های ساختمانی، انواع استانداردی از بالابر مصالح بر ساخته می‌ شوند. مدل های متنوع از بالابر مصالح برکاملاً متوجه ظرفیت حمل آنها است. اینکه چه مقدار وزن را می‌ توانند بدون هر گونه تنش و یا فشاری حمل کنند. با این رویکرد انواع بالابر ساختمانی در مدل ‌های استاندارد ۳۵۰، ۵۰۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰ کیلویی تولید می ‌شوند. هر چه ظرفیت حمل بار بالابر مصالح بر افزایش پیدا می ‌کند، الزامات طراحی در آن نیز پیچیده ‌تر خواهد شد. در بالابر های ساختمانی بالاتر از ۵۰۰ کیلوگرم حضور یک تکیه ‌گاه اجباری است. لازم است تا از موتور های قدرتمند تر سه فاز استفاده شود و نصب ترمز الزامی است. به هر صورت بار های سنگین تر نیاز به قدرت بالاتر دارند و قدرت بالاتر حساسیت‌ های طراحی تا استفاده بالاتری را طلب می‌ کنند. در مشخصه های فنی انواع بالابر ساختمانی غالباً این مشخصه های متداول فنی دیده می‌ شوند.

  • بالابر مصالح بر ۳۵۰ کیلوگرم با ظرفیت حمل بار ۲۵۰ کیلوگرم که با استفاده از موتور های الکتریکی ۳ اسب بخار در همراهی با گیربکس مدل VF85 طراحی می شوند.
  • بالابر مصالح بر ۵۰۰ کیلوگرم با ظرفیت حمل بار ۴۰۰ کیلوگرم که با استفاده از موتور های الکتریکی ۵.۵ اسب بخار در همراهی با گیربکس مدل VF110 طراحی می ‌شوند.
  • بالابر مصالح بر ۷۵۰ کیلوگرم با ظرفیت حمل بار ۶۰۰ کیلوگرم که با استفاده از موتور های الکتریکی ۷.۵ اسب بخار در همراهی با گیربکس مدل VF150 طراحی می شوند.
  • بالابر مصالح بر ۱۰۰۰ کیلوگرم با ظرفیت حمل بار ۹۰۰ کیلوگرم که با استفاده از موتور های الکتریکی ۱۰ اسب بخار در همراهی با گیربکس مدل VF180 طراحی می ‌شوند.

در تمام بالابر های ساختمانی ایده استاندارد در طراحی با حداکثر سرعت ۲۱ متر در دقیقه می باشد. این موضوع باعث حرکت روان تمام مصالح، از سبک تا سنگین در حین جابجایی های عمودی است. هر گونه سرعت بالاتر از این می تواند باعث لنگ زدن مصالح در ارتفاع شده که عاری از خطرات جدی نمی باشد. همچنین طول استاندارد سیم بکسل در انواع بالابر ساختمانی برابر با ۲۰ متر است. برای طول های بیشتر لازم است تا ملاحظات بالاتری مانند افزایش قطر سیم بکسل، موتور قویتر و استقرار محکم‌ تر شاسی بالابر مصالح بر را فراهم کرده باشیم.

یک بالابر مصالح بر خوب چه مشخصه هایی دارد؟

یک بالابر مصالح از کنار هم قرار گرفتن تجهیزات متعددی ساخته می‌ شود. لذا بالابر ساختمانی خوب باید شرایط مونتاژ مناسب، ظرفیت کاری مطلوب و هماهنگی عالی میان قطعات داشته باشد. در عین حال کیفیت تمامی قطعات، لازمه داشتن یک بالابر مصالح بر ایده ‌آل است. در این بین نکات زیر را جدی بگیرید.

  1. بالابر مصالح بر خوب از شاسی محکم، استاندارد با اتصالات مطمئن همراه با ریل های مقاوم برخوردار است. در نظر داشته باشید که تمام وزن مصالح با آن سنگینی ای که دارند، بر همین ریل و شاسی سوار خواهند شد. لذا ضعف در این تجهیزات باعث عدم اطمینان و امنیت کافی در کار است.
  2. الکتروموتور های به کار رفته در بالابر مصالح بر باید با ظرفیت اسمی تعریف شده دستگاه هماهنگی کافی داشته باشند. هر گونه عدم هماهنگی میان قدرت موتور و ظرفیت اسمی بالابر حمل مصالح احتمال عدم کارایی مناسب از دستگاه را افزایش خواهد داد. از طرفی الکتروموتور های به کار رفته باید از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشند. لذا بهره ‌مندی از سیم‌ پیچ تمام مس برای آنها ضرورت دارد. بالابر مصالح بر خوب از الکتروموتور های مخصوص در ساخت بالابر های ساختمانی استفاده می ‌کنند.
  3. گیربکس از کیفیت بالایی برخوردار باشد. مهمترین نکته در محک کیفیت گیربکس بالابر مصالح بر متوجه چرخ ‌دنده ‌های آن است. این چرخ دنده ‌ها باید از آلیاژ فولاد کربن با مقاومت و سفتی بالا ساخته شده باشند. گیربکس های استاندارد با هدف استفاده در بالابر های ساختمانی طراحی شده و در سطح بازار به فروش می ‌رسند. بالابر ساختمانی ایده آل از چنین گیربکس هایی بهره مند می باشد.

آشنایی با اجزای اصلی بالابر ساختمانی

همان طور که قید کردیم، یک بالابر حمل مصالح از کنار هم قرار گرفتن اجزای متعددی تشکیل می‌ شود. در واقع این تجهیز به نوعی مونتاژ شده می باشد. لذا در حین جمع کردن یکی از آنها لازم است تا نگرش کاملی بر تمام این اجزا داشته باشیم و در عین حال از بهترین و با کیفیت ترین قطعات بازار استفاده کنیم. اجزای اصلی در ساخت انواع بالابر ساختمانی به قرار زیر هستند.

الکتروموتور در بالابر مصالح بر:

بالابر های ساختمانی همراه با قدرت موتور های الکتریکی آن هم از انواع متناوب کار می ‌کنند. دلیل اصلی در انتخاب این موتور ها، ضریب کنترل بالا و دقت کاری مناسب آنها است. ویژگی ای که برای ساخت تجهیز با حساسیت بالایی مانند بالابر حمل مصالح ضروری است. در ساخت بالابر های کم ظرفیت تا ۵۰۰ کیلویی از موتور های تکفاز و برای ساخت نمونه های ظرفیت بالا از موتور های قدرتمند سه فاز استفاده می ‌شود.

گیربکس در بالابر مصالح بر:

موتور های الکتریکی از دورکاری بالایی در حین کار برخوردار می باشند. این سرعت بالا به هیچ حالت مناسب برای کار در بالابر ساختمانی نیست. چرا که لازم است مصالح را با سرعتی کم و تحت کنترل شده جابجا کنیم. از این رو به تجهیزی نیاز داریم که بتواند سرعت بالای موتور های الکتریکی را کاهش داده و در عین حال با افزایش گشتاور، قدرت خروجی را افزایش دهد. گیربکس های مخصوص برای بالابر مصالح کاملاً مناسب برای تامین این اهداف هستند. البته لازم است تا با کیفیت ساخت این گیربکس ها بالا باشد و در عین حال در تمام مدت زمان کار با بالابر ساختمانی از حضور روغن در سطح کافی موجود در مخزن گیربکس اطمینان حاصل کرده باشید. در غیر این صورت تحت فشار بالای وزن مصالح، گیربکس شما به سرعت اسیر خرابی شده و مستهلک خواهد شد.

قرقره (وینچ) در بالابر مصالح بر:

بالابر ساختمانی همراه با استفاده از سیم بکسل است که می تواند مصالح سنگین ساختمانی را جابجا کند. این سیم بکسل باید به ترتیبی منظم در محلی جمع آوری شده و در صورت نیاز باز شود. محل جمع آوری سیم بکسل در بالابر ساختمانی را با نام وینچ یا همان قرقره می ‌شناسند. طراحی وینچ به گونه ‌ای است که می‌ تواند سیم بکسل را تحت فشار بار به خوبی عاری از هر گونه گره خوردگی یا آشفتگی جمع آوری نماید. وینچ های استاندارد غالباً توانایی جمع آوری سیم بکسل ها تا ۴۰ متر را دارند. لذا طول استاندارد سیم بکسل برای آنها ۲۰ متر می باشد. ظرفیت بالاتر برای جمع ‌آوری سیم بکسل های قطورتر پیش ‌بینی شده است.

سیم بکسل در بالابر مصالح بر:

ایده جابجایی مصالح در ارتفاع همراه با استفاده از طناب هایی فولادی است. این طناب های فولادی را با نام سیم بکسل می ‌شناسند. استحکام بالا، دوام مطلوب و انعطاف مناسب از ویژگی هایی است که باعث شده تا سیم بکسل برای تأمین اهداف جابجایی بار در بالابر مصالح مورد استفاده قرار گیرد. قطر سیم بکسل باید متناسب با ظرفیت اسمی بالابر ساختمانی در جابجایی مصالح باشد. هر چه ظرفیت بالاتر می ‌رود، لاجرم قطر سیم بکسل ها نیز افزایش پیدا می ‌کند. در این بین طول استاندارد سیم بکسل ۲۰ متر است. برای تامین طول بیشتر در ظرفیت مشخصی از بالابر حمل مصالح لازم است تا قطر سیم بکسل را افزایش داده باشید.

باکت در بالابر مصالح بر:

برخی از مصالح در بالابر ساختمانی را می توانید از طریق قلاب های استاندارد تعریف شده ای جابجا کنید؛ اما طیف بزرگی از مصالح را نمی توانید با این ترفند جابجا کنید. از ماسه تا آجر و سیمان و… از این دست مصالح هستند. برای جابجایی این نوع از مصالح، تجهیزی با نام باکت را تعریف کرده اند. باکت مخزن قیفی شکل کوچکی است که در انتهای خود درپوشی برای تخلیه مصالح دارد.

شاسی در بالابر مصالح بر:

تمام تجهیزات از موتور های الکتریکی تا گیربکس و وینچ و… سوار بر شاسی فولادی بالابر ساختمانی خواهند شد. لذا منطقی است که این شاسی بتواند تمام انتظارات ایمنی تا ظرفیت کاری دستگاه را تامین نماید. هر چه ظرفیت بالابر ساختمانی افزایش یابد، لازم است تا استحکام شاسی در بالابر ساختمانی را نیز جدی تر بگیریم. برای ظرفیت های بالای ۵۰۰ کیلوگرم از بالابر حمل مصالح لازم است تا شاسی را کاملاً در محل استقرار آن را محکم کنید.

بالابر مصالح بر از تجهیزات ضروری در هر ساخت و ساز امروزی است. این تجهیز برای سرعت بخشیدن به کار در کنار صرف انرژی کمتر همراه با ضریب ایمنی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد. لکن این تجهیز وقتی کارایی لازم را خواهد داشت که بتواند با حجم کار موجود در سازه در حال ساخت هماهنگی های لازم را داشته باشد. دقت داشته باشید که یک بالابر مصالح بر ابزاری برای حمل مصالح سنگین ساختمانی است. لذا استفاده از آن برای جابجایی انسان ها کاملا خطرناک و ممنوع می باشد.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *