مقالات

بتونیر پیمانه دار چیست؟

دقت بالا در تکمیل صحیح طرح اختلاط بتن مهمترین نکته در تامین یک بتن مرغوب و باکیفیت است. انواع دستگاه بتونیر با هدف رسیدن به یک طرح اختلاط کارآمد طراحی شده‌ اند. در تمام مراحل ماجرا لازم است تا نسبت درستی از متریال مقدماتی برای ساخت بتن را در میکسر بتن ریخته و در نهایت همراه با گردش درست دیگ، مقدمات ایجاد بتن مرغوب را حاصل آورید. لکن نکته کلیدی در چگونگی ریختن متریال‌ های ساخت بتن در میکسر بتن می باشد. برای این منظور ایده ‌های متنوعی وجود دارد. مانند طرح ساخت بتونیر پیمانه دار که یکی از بهترین ایده ‌ها برای تکمیل پروسه کاری بتونیرهای بزرگ جثه می باشد.

دلیل ابداع بتونیر پیمانه دار چه چیزی بوده است؟

همه تلاش برای رسیدن به بتن مرغوب مدیون حضور نسبت درست مواد تشکیل ‌دهنده آن است. از آب، سیمان، ماسه تا مواد افزودنی همگی باید در نسبت درستی باشند. اگر شما با یک میکسر بتن کوچک مثلاً در ظرفیت های ۲۵۰ لیتری کار می ‌کنید، احتمالاً می ‌توانید با حضور یک بیل کارگاهی نسبت درست ترکیب بتن را حاصل آورید. اما اگر قرار است با یک بتونیر بزرگ جثه همراه شوید، چطور می ‌خواهید نسبت درست متریال در ساخت بتن را فراهم آورید؟ آیا باز هم متکی بر بیل هستید؟

ریختن سیمان، ماسه، آب و… در مخزن میکسرهای بزرگ جثه با ابزارهای دستی عملیاتی بسیار خسته‌ کننده و زمان ‌بر می باشد. در عین حال عملاً خطر از دست رفتن کیفیت نهایی بتن کلیات کار را تهدید می ‌کند. از این ‌رو بهتر است قبل از آنکه بخواهیم متریال مقدماتی در ساخت بتن را به شکل خرد مثلاً بهره ‌مندی از یک بیل روانه میکسر بتن کنیم، همه آنها را به نسبت ‌های درست با ابعاد بالا در هم آمیزیم. برای این منظور ما به یک قطعه جانبی در طراحی میکسر بتن های حجیم نیاز داریم.

ایده طراحی بتونیر باکت دار با توجه به این اصل ساده می‌ باشد. در این ایده هر بتونیر پیمانه دار همراه با یک مخزن باکت گونه ‌است که درست در کنار دیگ گردان دستگاه تعبیه شده است. حال کافی است که مقدمات طرح اختلاط بتن را همراه با حضور متریال ها به شکل حجیم در باکت مورد نظر داشته باشید. در بتونیر باکت دار دیگر نیازی نیست تا تمام متریال های فله ای برای ساخت بتن را به شکل انتقال ‌های کوچک مثلاً استفاده از یک بیل به انجام رسانید. چرا که با حضور این پیمانه قرار است تا متریال ها را در ابعاد حجیم با یکدیگر مخلوط کنیم. اما بیایید ببینیم طرح ساخت بتونیر پیمانه دار چگونه است؟

طرح ساخت بتونیر باکت دار

هدف کلی از طراحی بتونیر باکت دار، ایجاد فضایی است که بتوان با کمک آن متریال مقدماتی در ساخت بتن را به شکل حجیم روانه دیگ گردان کنیم. از این ‌رو ما به یک ظرف بزرگ با استحکام کافی نیاز داریم. این ظرف غالباً به شکل یک قیف طراحی می شود. البته قیفی که ورودی آن از کناره‌ های آن باز شده باشد.

در طرح ساخت باکت مورد نظر در بتونیر پیمانه دار، قیف طراحی شده به شکل افقی در کنار دستگاه میکسر بتن پیمانه دار قرار خواهد گرفت. به گونه ‌ای که دریچه ورودی قیف در بتونیر پیمانه دار با حضور در جداره ‌های کناری آن، درست در مقابل اپراتورها قرار خواهد گرفت. به ‌این ‌ترتیب به سادگی می توان این ظرف بزرگ فلزی را در طرح ساخت میکسر بتن باکت دار با هر نوع از متریالی که بخواهید پر نمایید.

طرح ساخت انواع بتونیر باکت دار به گونه ‌ای است که باکت قیفی شکل مذکور را مجهز به یک سیستم بالابر هیدرولیکی کرده ‌اند. به ‌این ‌ترتیب که پس از پر شدن ظرف فلزی مذکور با کمک سیستم بالابر هیدرولیکی می توانید موقعیت قرارگیری قیف را جابجا کرده، آن را بلند کنید. در این حالت دهانه کوچک تعبیه ‌شده در انتهای قیف، درست در معرض دهانه بزرگ دیگ گردان میکسر بتن قرار خواهد گرفت. در این موقعیت تمام محتوای قرار گرفته شده در باکت روانه مخزن گردان میکسر بتن خواهد شد.

موقعیت نصب باکت در بتونیر پیمانه دار به گونه ‌ای است که در پایین ترین موقعیت، کاملاً پذیرای هر گونه متریال، حتی سیالاتی مانند آب می باشد. غالباً در این حالت دهانه ورودی آن به سهولت در دسترس بوده و می ‌توانید به ‌راحتی با صرف کمترین انرژی هر نوع متریالی را در آن بریزید. مادامیکه مطمئن هستید متریال شما از دهانه تخلیه باکت خارج نخواهد شد.

اسلوب طراحی میکسر بتن باکت دار به گونه ‌ای است که باکت در حین جابجایی تا رسیدن به دهانه دیگ میکسر بتن عاری از هر گونه تخلیه باشد. تمام محتویات باکت به طور کامل در داخل مخزن میکسر بتن تخلیه خواهد شد. قدرت کافی برای تکمیل این پروسه از طریق نیروی هیدرولیکی همراه با جک های بسیار بزرگ و قدرتمندی است. بسته به ظرفیت باکت در میکسر بتن پیمانه دار، قدرت مورد نیاز برای طراحی سیستم سیلندر پیستون هیدرولیکی محاسبه خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب هر اپراتوری در مواجهه با میکسر بتن های حجیم و غول پیکر، با صرف کمترین انرژی در مدت زمانی کوتاه تمام متریال مورد نیاز ساخت بتن را روانه دیگ گردان آن خواهد کرد. مادامیکه اطمینان دارد هرگز با طرح اختلاط ناقصی مواجه نخواهد شد.

تعمیر و نگهداری بتونیر پیمانه دار

اصولاً تمام جنبه ‌های طراحی در بتونیر پیمانه دار مشابه بتونیرهای معمولی می ‌باشند؛ با این تفاوت که در این تجهیز بخشی با نام باکت برای سهولت انتقال متریال‌ های ساخت بتن به بتونیر پیمانه دار اضافه شده است.

در باب اصول تعمیرات تا نگهداری بتونیر پیمانه دار تا آنجا که دستگاه از ویژگی ‌های یک بتونیر معمولی تبعیت می ‌کند، مشخصه‌ های فنی تا اسلوب تعمیر و نگهداری نیز تابع نمونه ‌های معمولی از میکسر بتن می باشد. در این باره کافی است نگاه ویژه شما در نحوه راه ‌اندازی تا نگهداری حرفه ‌ای از موتور، گیربکس، دیگ و… باشد.

اما در باب بخش اضافه ‌شده باید نگرش مکمل تری داشته باشید. بتونیر پیمانه دار در نگاه ساده ظاهراً تنها یک ظرف بزرگ و فلزی، اضافه تر از مدل‌ های معمولی دارد. از این ‌رو شاید خیلی در باب اصول تعمیر و نگهداری وارد ماجراهای پیچیده ‌ای نباشد. اما بهتر است این موضوع را تا این اندازه ساده در نظر نگیرید. چرا که همراه با طراحی بتونیر پیمانه دار قرار است میزبان یک سیستم تمام ‌عیار هیدرولیکی نیز باشید.

اصولاً در طرح ساخت انواع بتونیر معمولی خبری از جابجایی قطعات سنگین مکانیکی نمی‌ باشد. تمام ماجرا در طراحی میکسر بتن های ساده در نحوه چرخش دیگ با هدف تخلیه آن است که در تمام مدل ‌ها از یک سیستم گیربکس دستی و یا موتوری برای حصول این مرحله استفاده شده است. لذا وقتی قرار است بتونیر پیمانه دار را طراحی کنید، برای اولین بار باید دستگاه میکسر بتن را مجهز به سیستم بالابر هیدرولیکی کنید. حال ببینیم سیستم بالابر هیدرولیکی چیست؟ و چه ماجراهای چالش برانگیزی دارد؟

هر سیستم بالابر هیدرولیکی از دو بخش کلی تشکیل می شود. پمپ ‌های قدرتمند هیدرولیکی در کنار مجموعه جک های بزرگ و حجیم هیدرولیکی. این دو بخش از طریق شیلنگ ‌هایی با مقاومت بالا به یکدیگر متصل هستند. لذا عملاً در مواجه با بتونیر پیمانه دار همراه سیستم کاملی با جزئیات بسیار از مدل ‌های هیدرولیکی هستیم.

از این ‌رو اگر می ‌خواهید در کار با بتونیر پیمانه دار دست بالایی داشته باشید و به راحتی از پس شرایط تعمیر و نگهداری آن برآیید، لازم است تا نگرش فنی کافی در اصول کار با سیستم ‌های هیدرولیکی را کسب کرده باشید.

نکات کلیدی در اصول تعمیر و نگهداری بتونیر پیمانه دار

وقتی قرار است نگرش فنی خودمان در باب بتونیر پیمانه دار را تکمیل کنیم و در این بین نیاز است تا توجه کاملی بر اسلوب طراحی‌ شده برای باکت این میکسرها داشته باشیم، لازم است تا آنها را به مانند هر سیستم هیدرولیک دیگری نگاه کنیم. از این ‌رو پرداختن به جزئیات تعمیر و نگهداری بخش باکت در بتونیر پیمانه دار کاملاً همسو با درک فنی از سیستم ‌های هیدرولیکی می باشد.

  • اصول حاکم بر تعمیر و نگهداری پمپ های هیدرولیکی:
  • تمام قدرت تامین شده برای ایجاد شرایط جابجایی باکت از طریق پمپ های هیدرولیکی تامین خواهد شد. این پمپ ‌ها همراه با یک واسط مکانیکی قدرت کافی را از طریق مولد میکسر بتن تامین خواهند کرد. هر گونه نشتی در مسیر پمپاژ این تجهیزات باعث کاهش قدرت و کارایی سیستم است. از طرفی نشتی روغن در پمپ هیدرولیک زمینه ‌ساز فشار وارد شده بالاتری است. از این ‌رو احتمال تخریب زودتر پمپ حتمی تر خواهد شد. تمام پمپ ‌های هیدرولیک از شرایط آب‌ بندی کاملی بهره ‌مند می ‌باشند. لذا در وجه تعمیر و نگهداری، بهره‌ مندی از مکانیکال سیل کاملاً مناسب و باکیفیت برای پمپ هیدرولیک دستگاه را جدی بگیرید.
  • اتصالات در سیستم هیدرولیک بتونیر پیمانه دار:
  • قدرت بالای سیستم ‌های هیدرولیکی از طریق شیلنگ هایی در مسیر پمپ تا پیستون جابجا می شوند. این شیلنگ ‌ها اصولاً با طراحی چند لایه هستند و سطح تحمل فشار بالایی را دارند. لکن هر گونه آسیب بر سطح جداره ‌های آنها زمینه ‌ساز ترکیدن شیلنگ و در نهایت خلق حوادث ناگواری است. از این ‌رو در مواجهه با هر سیستم هیدرولیکی خصوصاً در بتونیر پیمانه دار، بر سلامت کامل شیلنگ‌ های واسط پمپ تا پیستون توجه کاملی داشته باشید.
  • جک قدرتمند در انتهای حلقه تامین قدرت هیدرولیکی:
  • باکت های پر شده از مصالح سنگین ساختمانی در حین کار بتونیر پیمانه دار از طریق جک ‌های هیدرولیکی جابجا می ‌کنند. این جک ها باید همراه با اتصالات کاملاً مستحکم و مطمئنی باشند. فضای میان پیستون و سیلندر کاملاً ایزوله و آب ‌بندی شده باشد و اساسا مسیر جابجایی پیستون در سیلندر عاری از هر گونه انحراف باشد. خرابی در مسیر آب بندی پیستون تا سیلندر که از طریق رینگ هایی تامین خواهد شد، مقدمات نشت سیال در داخل فضای پیستون را فراهم می کند. این اتفاق باعث عملکرد ضعیف و گاهاً خارج از شرایط عملیات جک هیدرولیکی می ‌شود.

لزوم تهیه بتونیر پیمانه دار

بتن متریال ساختمانی ای است که از ترکیب مصالحی همچون سیمان و ماسه در کنار آب ساخته می شود. برای این منظور نکته کلیدی با عنوان طرح اختلاط بتن مطرح خواهد شد. در طرح اختلاط بتن، باید تا مصالح مقدماتی مطرح شده را با نسبت هایی دقیق و کاملا اصولی در هم مخلوط کرده تا در نهایت متریال بتن حاصل آید. اینکه چگونه بتوان به چنین ترکیب دقیقی از مصالح با حجم ‌های بالا و البته سنگین دست پیدا کرد، از طریق دستگاه میکسر بتن حاصل می‌ شود. در دستگاه میکسر بتن می توان به خوبی و با توجه به تمام استانداردهای علمی و ساختمانی، طرح اختلاط بتن را به انجام رسانید. اما در حجم بالا است که موضوع رسیدن به ترکیب درست از مواد تشکیل دهنده بتن مطرح می شود. استفاده از بتونیر پیمانه دار ما را در ایجاد یک طرح اختلاط بهتر و البته ساده تر یاری خواهد کرد.

دستگاه میکسر بتن که در نزد فعالان عرصه های ساخت و ساز با عنوان بتونیر نیز شناخته می ‌شود، در حین عملیات های بتن ریزی به شکل وسیعی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در این حالت ما دائما در حال ساخت بتن برای پیشبرد اهداف پروژه ساختمانی هستیم. حضور یک قطعه که بتواند سرعت عمل ما را برای بتن سازی بالاتر ببرد نیز در جایگاه مهمی قرار می گیرد. باکت تعریف شده در طرح ساخت بتونیر پیمانه دار همان قطعه کلیدی است که می تواند سرعت عمل در حین ساخت بتن را افزایش دهد.

به هر حال برای آنکه بتوان بتن مرغوب را برای تکمیل فرایند ساخت ساختمان های بلند مرتبه امروزی داشته باشیم، لازم است تا از انواع میکسر بتن در حجم های بالا استفاده کنیم. در این حالت نقش کلیدی باکت در بتونیر پیمانه دار خودش را نشان خواهد داد. زمانیکه ما را در رسیدن به طرح اختلاطی بهتر و اصولی تر از بتن با سرعت اجرایی بالاتر یاری خواهد کرد.

میکسر بتن – بتونیر – خلاطه

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *