مقالات

طرز کار بتونیر دنده دور دیگ (بتونیر دنده کمری)

آشنایی با طرز کار بتونیر دنده دور دیگ

بتن را همراه با کارکرد میکسرهای بتن می سازند و در این دستگاه ها گردش یک دیگ حجیم است که متریال های مختلف در مقدمات خلق بتن را در هم می آمیزد. در یک میکسر بتن، نقش مولدهای موتوری اعم از مدل ‌های برقی و یا بنزینی بسیار حائز اهمیت است. چرا که قدرت لازم برای گردش دیگ را از طریق کارکرد قدرتمند این موتورها تامین می کنند. اما یک میکسر بتن زمانی می ‌تواند کارآمد باشد که بتوانیم قدرت تولید شده موتوری را به درستی در اختیار دیگ قرار دهیم. برای این منظور انواع ایده های طراحی در خلق سیستم انتقال قدرت موتور تا دیگ ابداع شده است که طرح ساخت بتونیر دنده دور دیگ یکی از آنها می باشد.

دیگ در ساخت هر مدل از میکسر بتن دارای حجم قابل توجهی است و از آنجا که کاملاً تحت تاثیر سنگینی بتن قرار دارد، باید از متریال فولاد با درجه سختی بالایی ساخته شده باشد. حال این دیگ سنگین وزن را بگذارید در کنار بتنی که بسیار سنگین ‌تر است. لذا کاملاً متوجه خواهید شد که مسیر انتقال قدرت از جانب موتور تا دیگ گردان میکسر بتن با چه وزن بالایی دست و پنجه نرم می کند. لکن یک ایده کارآمد مانند طرح ساخت بتونیر دنده دور دیگ کاملاً توانسته است با این فشار حاصل از گردش بتن در دیگ های سنگین وزن برآید. تا جایی که از طرح ساخت بتونیر دنده دور دیگ به عنوان متداولترین ایده برای انتقال قدرت یاد می کنند. بسیاری از میکسر بتن های متداول ساختمان سازی در ابعاد کوچک تا متوسط و جمعی از مدل های سنگین وزن با ایده دنده دور دیگ طراحی می ‌شوند. حال که در این مقدمه از اهمیت طرح ساخت دنده دور دیگ و سطح مقبولیت آن در ساخت انواع میکسر بتن آشنا شدیم، لازم است تا صحبت از طرز کار بتونیر دنده دور دیگ را آغاز کنیم. البته قبل از آن نیم نگاهی بر ماهیت طرح ساخت بتونیر دنده کمری خواهیم انداخت.

بتونیر دنده دور دیگ (بتونیر دنده کمری) چیست؟

برای انتقال قدرت موتورها در به حرکت انداختن اجسام، چرخ ‌دنده ‌ها بهترین ایده هستند. کافی است ابزار و یا ماشین متحرک هدف را به یک چرخ دنده مجهز کنیم و در جوار موتوری مناسب قرار دهیم. آنگاه با عملکرد موتور شاهد درگیر شدن چرخ دنده ها و در نهایت رسیدن به عملیات هدف هستیم.

این ایده در طرح ساخت بتونیر دنده دور کمر دیده می شود. البته با ساز و کاری متفاوت از آنچه در نگاه نخست شما نقش بسته است. احتمالا وقتی صحبت از یک سیستم چرخ دنده ای برای انتقال قدرت موتور در میان باشد، تمام نظر شما متوجه یک یا چند چرخ دنده بزرگ درگیر با یک چرخ دنده نصب شده بر شفت موتور خواهد شد. این ایده کاملاً درست است؛ اما وقتی که بتوانیم با چرخ دنده نهایی قدرت و گشتاور لازم را تهیه کنیم.

وقتی هر چرخ دنده ‌ای در اختیار تامین نیازی است که در اینجا چرخش دیگ می باشد، باید بتواند گشتاور لازم را برای انجام این وظیفه در اختیار داشته باشد. مثلاً اگر در همین گردش دیگ میکسر بتن اندکی دقیق شوید، کاملا متوجه وزن سنگین آن در حین عملیات ساخت بتن خواهید شد. در این حالت قطعا نمی توانید با یک چرخ دنده کوچک که شعاع اهرمی کوتاهی دارد، قدرت و گشتاور لازم را فراهم آورید. وزن بالای دیگ پر از بتن در بتونیر آنچنان است که شما را در مقام طراحی ملزم به استفاده از یک چرخ دنده بسیار بزرگ خواهد کرد. هر چه قطر چرخ دنده دیگ بزرگتر باشد، نیاز به انرژی کمتری برای گردش آن خواهیم داشت. اما این چرخ دنده را تا کجا می توانیم بزرگ کنیم؟

پاسخ به این سوال، مقدمات خلق بتونیر دنده کمری است. زمانی که برای رسیدن به یک چرخ دنده بسیار بزرگ از بدنه خود دیگ استفاده می کنیم. طرح ساخت بتونیر دنده دور دیگ شامل یک چرخ دنده بسیار بزرگ است که گویی گرداگرد دیگ را پوشانده است. در واقع ما در پهن ترین قسمت دیگ میکسر بتن اقدام به نصب یک ردیف چرخ دنده کرده ‌ایم. به این ترتیب همراه با افزایش قدرت اهرمی چرخ دنده نیاز به تامین انرژی کمتری برای گردش دیگ خواهیم داشت.

اما نحوه انتقال قدرت نیز از طریق موتور در جوار دنده دور دیگ تأمین می شود. شفت موتورها به یک چرخ دنده خورشیدی کوچک و یا یک چرخ دنده استوانه ‌ای قطر کم متصل است. این چرخ دنده با محوری عمود از دنده های دور دیگ با آنها درگیر خواهد شد. به ازای هر بار گردش شفت موتور، دنده کوچک متصل به شفت نیز یک بار خواهد چرخید و در نهایت در کنار یک ردیف دنده نشسته بر کمر دیگ بتونیر، تمام دیگ را با سرعتی ملایم به گردش خواهد انداخت.

معایب و مزایای بتونیر دنده دور دیگ

هر طرح انتقال قدرت برای تکمیل ساخت میکسر بتن ها با هدف تامین نیازی ابداع شده است. به هر حال این طرح ها دارای نقطه ضعف ها و نقاط قوتی هستند. مسئله در انتخاب بهترین ایده نمی ‌باشد؛ بلکه مسئله در انتخاب طرح انتقال قدرت برای ساخت مناسب ترین ظرفیت از میکسر بتن خواهد شد. این هدف را پس از مطرح کردن مزایا و معایب بتونیر دنده دور دیگ مطرح خواهیم کرد.

مزایای بتونیر دنده دور دیگ:

  • دنده دور دیگ قابلیت تامین گشتاور بالایی دارد. از این رو با صرف قدرت کمتری از موتور می توانیم دیگ بتونیر را به گردش اندازیم. لذا با طرح بتونیر دنده دور دیگ قادر هستیم تا با موتورهای کوچکتری دیگ های حجیم تری را بگردانیم. این موضوع در کاهش قیمت ساخت میکسر بتن های بزرگ جثه تاثیرگذار است.
  • بتونیر دنده دور دیگ طرح ساخت بسیار ساده ‌ای دارد و تقریبا هر کسی است از پس تحلیل شرایط مکانیکی آن بر خواهد آمد.
  • در طرح ساخت بتونیر دنده کمری می توانیم موقعیت نصب موتور را در کنار میکسر بتن داشته باشیم. از این رو جدا از تامین فضای کافی در بهره‌ مندی از موتورهای بزرگتر، شرایط امن تر کاری را برای موتور تامین کرده ‌ایم.

معایب بتونیر دنده دور دیگ:

  • تعداد بالای دنده ها در ساخت بتونیر دنده دور دیگ اولین چالش در به کارگیری از آنها می باشد. مراحل ساخت چنین چرخ دنده بزرگی که بر کمر دیگ سوار است، تقریباً دشوار می باشد.
  • تعداد بالای دنده ها احتمال خرابی، شکستگی، کج کردن و یا گیر کردن دنده ها را افزایش خواهد داد.
  • در صورت خراب شدن، شرایط تعمیر کردن نسبتاً دشواری به نسبت مدل های دنده زیر دیگ دارند.

اما جدا از مبحث مزایا و معایب در طرح ساخت بتونیر دنده کمری می ‌خواهیم وارد موضوع دیگری باشیم. اینکه چرا انتخاب طرح انتقال قدرت برای ساخت مناسب ترین ظرفیت اهمیت بالایی دارد؟ اصولاً تمام ایده ها در طرح انتقال قدرت مانند بتونیر دنده دور دیگ از جانب موتور تا دیگ گردان میکسر بتن شرایط طراحی ایده آل و کارآمدی دارند. اما لازم است تا آنها را برای میکسر بتن با حجم مناسب طراحی کرده باشیم. طرح بتونیر دنده زیر یکی از بهترین ایده ها برای ساخت بتونیرهای کوچک است. زیرا این ایده در انتقال قدرت برای گردش دیگ های حجیم کارایی نخواهد داشت. از طرفی وقتی با دیگ های حجیم مواجه هستیم، طرح ساخت بتونیر دنده دور دیگ بهترین ایده خواهد شد. اما بتونیر دنده دور دیگ برای ساختن بتونیرهای کوچک چندان توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

میکسر بتن – بتونیر – خلاطه

طرز کار بتونیر دنده زیر

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *