مقالات

دینام بتونیر چیست؟

بتونیر دستگاهی است که با هدف ساختن بتن مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در این دستگاه مواد مقدماتی برای ساختن بتن اعم از آب، سیمان، شن و ماسه در یک دیگ گردان بزرگ قرار خواهند گرفت. دیگ گردان دستگاه بتونیر طرح اختلاط بتن را انجام می دهد. هر چه حجم دیگ در دستگاه میکسر بتن بزرگتر باشد، ظرفیت تامین بتن نیز افزایش پیدا می ‌کند. البته در این بین بخش کلیدی دستگاه در نحوه تامین قدرت برای گردش دیگ حجیم و سنگین وزن انواع بتونیر است. برای تامین این قدرت در مدل‌ های کم ‌حجم، از دینام بتونیر استفاده می‌ شود. این مدل از بتونیرها را با عنوان میکسر بتن برقی می شناسند.

دینام بتونیر یک مدل تخصصی از الکتروموتورهای جریان متناوب است که با هدف نصب شدن بر میکسر بتن های کوچک طراحی شده است. برای تأمین قدرت گردش دیگ بتونیرها نیاز به حضور انواع موتورها داریم. موتورهای دیزلی و بنزینی قادر به تامین قدرت بالایی هستند. اما شرایط پیچیده در طراحی آنها همراه با هزینه بالا در مراحل ساخت، باعث می شود تا چندان توجیهی برای نصب شدن آنها بر میکسر بتن های کوچک وجود نداشته باشد.

دینام بتونیر یکی از بهترین ایده ‌ها برای تأمین قدرت گردش دیگ در میکسر بتن های کم‌ حجم است. چرایی این ادعا را می ‌خواهیم در این مقاله مطرح کنیم. اگر علاقه دارید تا بیشتر از دینام بتونیر و طراحی میکسر بتن برقی، همراه ما باشید.

چرا استفاده از دینام بتونیر توجیه ‌پذیر است؟

ما برای گرداندن دیگ ‌های حجیم در انواع میکسر بتن ها نیاز به حضور انواع موتورها داریم. لاجرم هر چه دیگ بزرگتر باشد، باید در تکاپوی بهره‌ مندی از موتوری قویتر باشیم. یک موتور دیزلی و یا بنزینی بهترین انتخاب است. شاید هم بتوانیم از الکتروموتورهای بزرگ جثه استفاده کنیم. اما هر چه موتور قویتر می شود، قیمت تهیه کردن آن نیز بالاتر خواهد رفت.

به ‌این ‌ترتیب وقتی قرار است یک میکسر بتن کم ‌حجم مانند نمونه ‌های ۲۵۰ لیتری را طراحی کنیم، چه نیاز است تا در تلاش برای نصب موتورهای قدرتمند و گران قیمت مانند مدل ‌های دیزلی و بنزینی باشیم. یک الکتروموتور ساده با طراحی تخصصی مانند دینام بتونیر می ‌تواند با صرف هزینه اندکی تمام نیاز ما را برطرف نماید. به ‌این ‌ترتیب اولین دلیل برای آنکه بخواهیم از دینام بتونیر برای گردش دیگ استفاده کنیم، در قیمت کمتر آنها می باشد. به این ترتیب باید بتونیر برقی را در جمع ارزانترین ها در نظر بگیریم. لکن دلایل دیگری نیز در این ماجرا دخیل هستند.

دینام بتونیر چیزی جز یک الکتروموتور جریان متناوب ساده نمی ‌باشد که در مشخصه‌ های طراحی اعم از قدرت تا تامین گشتاور و دور موتور متناسب با نیازهای میکسر بتن ها طراحی شده است. به ‌این ‌ترتیب در کار با یک دینام بتونیر قرار است با یک موتور ساده که با کمک جریان برق تک فاز و یا سه فاز کار می‌ کند، همراه باشیم. سادگی در طراحی از مهمترین ویژگی ‌های انواع الکتروموتورهای جریان متناوب است که در طرح ساخت دینام بتونیر نیز حضور دارد. این موضوع را می توانی در سادگی ساختار تمام مدل ها از بتونیر برقی دید.

دینام بتونیر بهترین ایده برای تأمین قدرت میکسر بتن هایی است که قرار است در آنها نگاه طراحی در کاهش قیمت تا سادگی در نظر گرفته شده باشد. برای همین است که در ساختن میکسر بتن های کوچک مانند میکسر بتن ۲۵۰ لیتری از دینام بتونیر استفاده می ‌شود.

استفاده از دینام بتونیر در کدام میکسرها متداول تر است؟

دینام بتونیر هر اندازه در تامین قدرت در عین سادگی و قیمت کمتر تاثیرگذار است، در خلق یک قدرت بالا ناتوان است. اصولاً موتورهای الکتریکی در ظرفیت ‌های پایین قادر به تامین قدرت هستند. شما می توانید هر اندازه قدرت را که بخواهید از یک موتور الکتریکی استخراج کنید. اما برای این کار باید ساختار موتور الکتریکی را  با ابعاد و وزن بسیار بالاتری طراحی کنید. موضوعی که در ساختن دستگاهی مانند میکسر بتن همراه با محدودیت هایی است. به‌ این‌ ترتیب چاره ‌ای نیست جز آنکه بخواهیم از دینام بتونیر در طرح ساخت میکسر بتن های کم‌ حجم استفاده کنیم. این موتورهای الکتریکی توان راه‌ اندازی میکسر بتن های حجیم و بزرگ جثه را ندارند. برای همین دلیل است که تمام بتونیر برقی ها کم حجم هستند.

عمده کاربرد دینام بتونیر در ساخت میکسر بتن ۲۵۰ لیتری می باشد. در مدل ‌های ۴۰۰ لیتری نیز شاهد حضور مدل ‌های قدرتمند از دینام بتونیر هستیم. اما در حجم‌ های بالاتر دیگر نمی ‌توانیم از دینام بتونیرهای تکفاز استفاده کنیم. در برخی از مدل ‌های ۴۰۰ لیتری و نمونه ‌های ۷۵۰ لیتری استفاده از دینام بتونیرهای سه فاز متداول می باشد.

در این بین برای ساختن میکسر بتن ۲۵۰ لیتری به طور کامل از دینام بتونیر استفاده می شود. یک الکتروموتور با قدرت ۳ اسب بخار در شرایط تامین دور ۱۴۰۰ در دقیقه برای نصب شدن بر یک میکسر بتن ۲۵۰ لیتری کفایت می ‌کند. اما اگر بخواهید با صرف هزینه کمتری در نصب دینام بتونیر همراه شوید، استفاده از الکتروموتورهای ۲ اسب بخاری با شرایط برق تکفاز در مدل ‌های ۱۴۰۰ دور بر دقیقه نیز می تواند پاسخگوی گردش دیگ در میکسر بتن ۲۵۰ لیتری باشد.

در این حالت قطعاً در لحظه استارت با آمپراژ پایین ‌تری مواجه هستیم. اما همین آمپراژ کمتر در مشخصه ‌های فنی یک موتور ضعیف ‌تر مقدار قابل ‌توجهی خواهد شد. لذا در صورت استفاده از موتورهای ۲ اسب بخاری در طراحی میکسر بتن ۲۵۰ لیتری بهتر است الگوی دقیق و حساب ‌شده ‌ای در تامین مدار فرمان همراه با المان ‌های ایمنی در راه اندازی موتور داشته باشیم.

مزایا و معایب در استفاده از دینام بتونیر

دینام بتونیر به ‌عنوان یکی از اصلی ترین ایده ‌ها در تامین قدرت میکسر بتن ها مطرح است. جمع بزرگی از میکسر بتن های کم حجم را با استفاده از این الکتروموتورهای قدرتمند طراحی می کنند. این الکتروموتورها در راه‌ اندازی دستگاه ‌های بتونیر دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

مزایای استفاده از دینام بتونیر

  • قیمت کمتر که باعث کاهش هزینه تمام‌ شده در ساخت دستگاه بتونیر خواهد شد.
  • طراحی ساده موتورهای الکتریکی. این طراحی ساده در هر چه آسانتر شدن شرایط نگهداری تا تعمیرات دستگاه بتونیر تاثیرگذار است.
  • راه ‌اندازی ساده و سریع دینام بتونیر. کافی‌ است منبع برق تکفاز و یا سه فاز در محل پروژه حاضر باشد. میکسر بتن با استفاده از دینام به راحتی و با سرعتی بالا راه‌ اندازی خواهد شد.
  • عدم تولید آلودگی که برای کار در فضاهای سرپوشیده مناسب است.
  • کارکرد آرام و کم صدای موتورهای الکتریکی که به نسبت از نمونه ‌های دیزلی و یا بنزینی عملکرد روانتری را برای گردش دیگ فراهم می‌ کنند. این ویژگی برای کار در محیط‌ های شهری حائز اهمیت است.

معایب استفاده از دینام بتونیر

  • محدودیت در تامین قدرت، اولین وجه منفی در کار با انواع دینام بتونیر است. انواع موتورهای تکفاز تا سه فاز برای تأمین قدرت در حجم کم ناتوان هستند. از این ‌رو برای نصب در میکسر بتن های حجیم مناسب نمی ‌باشند.
  • نیاز به تامین برق مطمئن و دائمی. برای کار با میکسر بتن های برقی باید از حضور برق تک فاز شهری و یا سه فاز صنعتی اطمینان داشته باشید. در غیر این‌ صورت ملزم به حضور انواع موتور برق ‌ها هستید.
  • خطر برق گرفتگی در کار با میکسر بتن های برقی بالا است. این تجهیزات برای راه ‌اندازی، همراه با کابل های طولانی برای رسیدن به پریز برق های تک فاز و یا سه فاز خواهند شد. این کابل های طولانی در محیط خشن کارگاه‌ های ساختمانی عاری از دردسر نخواهند شد.

انواع میکسر بتن برقی در دسته مدل های پرکاربرد و بسیار رایج در امر بتن ‌سازی است. آنها با کمک دینام بتونیر به راحتی راه ‌اندازی می ‌شوند و غالباً از خرابی اندکی برخوردار می باشند. شرایط تعمیر و نگهداری از آنها نیز مسیر ساده ‌ای دارد. این ‌همه باعث خواهد شد تا استفاده از دینام بتونیر در ساخت میکسر بتن های کم حجم بهترین انتخاب باشد.

جهت کسب اطلاع از قیمت و سفارش انواع بتونیر با کارشناسان ما، در پارس موتور در ارتباط باشید.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *