مقالات

معرفی ویبراتور دریلی

ویبراتور دریلی، ابزاری درخدمت بتن ریزی فضا های کوچک

اگر قصد مطالعه این مقاله را دارید و می‌ خواهید همراه با آن از زیر و بم ویبراتور دریلی به طور کامل آگاه شوید، احتمالاً به خوبی می دانید که شیلنگ ویبراتور چیست؟ به چه کار می آید؟ و با چه هدفی در جمع ابزارآلات ساختمان سازی قرار دارد. در این بین قطعا متوجه هستید که شیلنگ ویبراتور می ‌تواند در انواع برقی، بنزینی، دیزلی، بادی و… طراحی شده و با در نظر گرفتن نیاز هایی که در ساخت و ساز ها می باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

اما اگر چندان اطلاعی از چرایی استفاده از شیلنگ ویبراتور در عملیات های ساختمان سازی ندارید، بهتر است قبل از هر چیز بدانید که هدف از ویبره زنی بتن، ایجاد ارتعاش هایی قوی در اعماق آن می باشد تا از این طریق تمام حباب های مانده در بطن بتن را خارج سازند. مادامیکه در نهایت یک سطح یکدست و همگن از بتن را حاصل آورند. اما چرا باید در بین انواع شیلنگ ویبراتور، ویبراتور دریلی را هدف خرید خود قرار دهید؟ این ویبراتور دریلی چیست؟ چه مزایایی دارد و در چه فضا هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

ساختار ویبراتور دریلی

برخی از ویبراتور ها را با عنوان پرتابل می شناسند. این دسته از شیلنگ ویبراتور به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی می ‌توان آنها را حمل نمود. در چنین حالتی مولد که قاعدتاً یک الکتروموتور است، در حجمی کوچک همراه با شیلنگ ویبراتور شده و به آسانی توسط اپراتور ها قابل حمل خواهند بود.

در میان انواع ایده ها در ساخت شیلنگ ویبراتور پرتابل، ویبراتور دریلی نمونه مشهورتری می باشد. یک نوع از ویبراتور است که در قسمت مولد از یک ساختاری درست شبیه به دریل های آشنایی که داریم، بهره مند شده است. در ویبراتور دریلی، الکتروموتور های AC و DC بسته به نوع طراحی مورد استفاده قرار می ‌گیرند؛ اما اگر هدف رسیدن به یک نوع کاملاً پرتابل از طراحی ویبراتور دریلی باشد، مدل های DC نمونه ‌های کارآمدتری خواهند شد. چرا که می ‌توان آنها را با بهره گیری از باتری های قابل شارژ طراحی کرد و در این حالت دیگر نیازی به کابل برق نمی باشد.

ویبراتور دریلی در هر گونه و یا مدلی که باشد، همراه با ساخت هر برندی که شود، در جمع انواع قدرتمند از شیلنگ ویبراتور قرار نمی‌ گیرد. چرا که در انواع AC و یا DC فاقد موتور های حجیم و قدرتمندی هستند. همه قدرتی که آنها می ‌توانند تولید کنند، کمی بیشتر از یک دریل معمولی در جمع ابزار های عادی می باشد. از این رو اصولا نمی ‌توان شیلنگ های طولانی و خیلی قطور را همراه با ویبراتور دریلی نمود. قطر شیلنگ در استفاده از ویبراتور دریلی ۱.۵ اینچ است و طول شیلنگ را می‌ توان در اندازه های متفاوت اما کوچک مانند ۱، ۱.۵، ۲ و ۲.۵ متری داشت.

موارد استثنایی هم در طراحی شیلنگ ویبراتور دریلی دیده شده است که می تواند طول هایی بالغ بر ۳ متر را نیز پاسخگو شود. در چنین مواردی قدرت بالایی را همراه با الکتروموتور ویبراتور دریلی خواهند کرد؛ اما از آن سوی ماجرا این افزایش قدرت همراه با زیاد شدن وزن ویبراتور دریلی است. اتفاقی که بر قابلیت پرتابل شدن آن تاثیر منفی خواهد گذاشت.

نکته اینجاست که انواع ویبراتور دریلی با وجود تامین قدرت های پایین در کنار طول شیلنگ های کوتاه، از محبوب ترین و پرفروش ترین انواع شیلنگ ویبراتور می باشند. از این رو جا دارد که این سوال را از خود بپرسیم که چه چیز این تجهیز و یا چه هدفی در پس تامین این ابزار می تواند دلیل بر این حجم بالا در استقبال از خرید ویبراتور دریلی شده باشد؟ بگذارید این سوال را همراه با شرایط کاری گوناگون در عرصه های مختلف ساختمانی بررسی کنیم.

چرا به ویبراتور دریلی نیاز داریم؟

در بسیاری از عملیات ‌های بزرگ بتن ریزی که همراه با سطوح قابل توجهی از بتن هستیم، نیاز است تا عملیات ویبره زنی بتن را همراه با انواع قدرتمند مانند ویبراتور های بنزینی، دیزلی، بادی و… نماییم؛ اما آیا تمام الزامات در بتن ریزی ساختمان ها همراه با عملیات های بزرگ و نیاز به انواع شیلنگ ویبراتور قدرتمند خواهد داشت؟ قطعا این طور نیست. بسیاری از فضا های بتن ریزی شده از حجم هایی کوچک برخوردار هستند، مانند بتن ریزی در ستون ها. در چنین فضا هایی نمی ‌توان از قدرت بالای شیلنگ ویبراتور های پرتوان بهره مند شد. چرا که قدرت بالای ارتعاش در فضا های کم، باعث تخریب ساختار بتن می شود. از این رو لازم است تا از یک گونه ضعیف‌ تر شیلنگ ویبراتور بهره ‌مند باشیم.

ویبراتور دریلی با هدف تامین ویبره زنی در همین فضا های کوچک است که مورد توجه قرار خواهد گرفت. از طرف دیگر شرایط پرتابل بودن نیز اهمیت این ابزار را دو چندان کرده است. مثلاً همان ستون در هنگام بتن ریزی را در نظر داشته باشید. اینکه یک شیلنگ ویبراتور قدرتمند و سنگین را همراه خود راهی ارتفاعی مانند یک ستون در حال ساخت نماییم، امر آسانی نیست. و یا اینکه گاها محل بتن ریزی، فاصله بسیار زیادی با منبع موتوری در شیلنگ ویبراتور دارد. در چنین حالت هایی آیا منطقی است که از یک شیلنگ ویبراتور طولانی استفاده کنیم؟ شیلنگ ویبراتور دریلی با شرایط پرتابلی که دارد می ‌تواند به راحتی این نیاز های جاری در عملیات ‌های بتن ریزی را مرتفع سازد.

مزایای استفاده از شیلنگ ویبراتور دریلی

قیمت تمام شده کمتر به نسبت انواع دیگر از شیلنگ های ویبراتور متداول. در ویبراتور دریلی، استفاده از موتور های کم حجم و کم توان در کنار ابعاد محدود و کوچک از شیلنگ در هنگام خرید، قطعا بار مالی قابل توجهی را متوجه شما نخواهد نمود.

وزن کم که در قابلیت پرتابل بودن مزیت چشمگیری است. غالباً انواع ویبراتور دریلی را با شرایط مطلوب در تامین ویژگی پرتابل همراه با وزن کمی می سازند تا قابلیت جا به جایی آن آسان باشد.

کارکرد عالی در فضا های محدود ساختمانی. کوچکی در کنار پرتابلی می ‌تواند پای ویبراتور دریلی را به هر فضای محدود و غیرقابل دسترسی برساند. این ویژگی یقینا مهمترین دلیل از علت هایی است که باعث محبوبیت بالای شیلنگ ویبراتور دریلی شده است.

به هر صورت جدا از تمام اهدافی که شما را راهی بازار ها برای خرید انواع ویبراتور می کند، اگر داشتن یک ویبراتور پرتابل و سبک و در عین حال کارآمد مورد توجه شما قرار گرفته است، ویبراتور دریلی یقینا همان ابزاری است که می تواند شما را در فضا های کوچک و محدود ساختمانی یاری رسان باشد.

آیا تعمیر ویبراتور دریلی امکان پذیر است؟

چرا ویبراتور دریلی برای بتن ریزی ستون مناسب است؟

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *