مقالات

معرفی ویبراتور بنزینی

چگونه ویبراتور بنزینی، بتن را مستحکم می کند؟

ویبراتور بنزینی را به عنوان متداولترین نوع از این دست تجهیزات می شناسند. انواع ویبراتور، دستگاه هایی هستند که با هدف خارج ساختن هوای محبوس شده در بتن مورد استفاده قرار می ‌گیرند. در این دستگاه ‌ها شیلنگ طویل و منعطفی حضور دارد که محوری گردان را در قسمت انتهایی خود تبدیل به یک حرکت نوسانی می ‌کنند. این حرکت نوسانی قادر است تا حجم بتن را به لرزه انداخته، اصطکاک میان دانه ‌های شن و ملات سیمان در بتن را از میان برداشته، باعث یکدست شدن آن بشود.

ویبراتورها نقش کلیدی در تامین یک بتن مستحکم دارند. هر چقدر بتن را با حساسیت بالا ساخته باشیم و در آن از بهترین متریال تحت دقیق ترین طرح اختلاط بهره ‌مند باشیم، باز هم نمی ‌توانیم تضمین در توزیع یکنواخت آن داشته باشیم. بتن در ابتدای امر سیال بسیار چگال و با سطح گرانروی بالایی است و به این سادگی مایل نیست تا در فضای میان آلماتورها به شکل یکنواختی توزیع شود. در این حالت هرگز نمی ‌توانیم استحکام مورد نظر را در سازه داشته باشیم. انواع ویبراتور برای یکدست کردن بتن مورد استفاده قرار می‌ گیرند. البته در این بین حجم بتن تاثیر بر انتخاب نوع ویبراتور خواهد گذاشت.

انواع ویبراتور بنزینی، دیزلی، برقی و… برای تامین نیازهای متنوعی طراحی شده ‌اند. هر کدام از آنها اسلوب طراحی خاص به خود را دارند و قرار است مقدار مشخصی از بتن را ویبره زنی کرده، یکدست سازند. در این بین ویبراتور بنزینی به نسبت دیگر مدل ‌ها از سطح کاربرد بالاتری برخوردار است. استفاده از ویبره بنزینی در بسیاری از کارگاه ‌های ساختمان ‌سازی متداول است و خیلی ‌ها قدرت تا کارآیی آن را بر دیگر انواع ویبراتور ترجیح می دهند. البته ویژگی ‌های برجسته در کار با ویبراتور بنزینی دلیل اصلی در این توجه بالا است. ویژگی ‌هایی که قصد مطرح کردن آنها را داریم.

ویبراتور بنزینی چگونه کار می کند؟

ساختار طراحی تمام مدل ‌ها از دستگاه ویبراتور تقریباً یکسان است. یک شیلنگ ویبراتور است که تحت تاثیر قدرت یک مولد، توانایی لرزش بتن را کسب کرده است. در این طراحی، مولد یک موتور منفرد است که نیروی گردش خود را از طریق یک شفت چدنی در اختیار محور گردان شیلنگ ویبراتور قرار خواهد داد. این محور گردان، قدرت موتور را در امتداد شیلنگ، انتقال داده تا در انتهای شیلنگ قطعه ‌ای به نام پوکر را به لرزش اندازد. به ‌این ‌ترتیب قادر هستیم تا قدرت موتورها را به شکلی هدفمند تبدیل به یک حرکت ضربه ای با فرکانس بالا کنیم. حرکتی که می‌ تواند بتن را به لرزه انداخته، باعث یکدست شدن آن بشود.

در این بین اهمیت کار در نحوه تامین قدرت برای خلق حرکت فرکانسی به جهت لرزاندن بتن است. حجم بتن تحت ویبره زنی، تاثیر مستقیم در مقدار قدرت شیلنگ ویبراتور دارد. بتن در حجم بالا به شیلنگ ویبراتورهای قطور نیاز دارد و این شیلنگ ‌ها تحت تاثیر قدرت موتورهای قدرتمندی کار خواهند کرد. البته در حجم کم از بتن نمی ‌توانیم قدرت بالای فرکانسی شکل ویبراتورهای قطور را به کار اندازیم. ویبراتورهای برقی برای تأمین قدرت کم در راه ‌اندازی شیلنگ ویبراتورهای کوچک کارایی دارند و ویبراتورهای دیزلی قابلیت تامین قدرت بالای شیلنگ ویبراتورهای بزرگ را دارند. در این بین اگر مولدی باشد که بتواند در طیف بزرگی از نیاز به ویبره زنی همراه ما شود، قطعاً بیشتر از دیگر مدل‌ ها مورد توجه قرار می گیرد.

شیلنگ ویبره بنزینی یک مدل همه‌ کاره در تامین ویبره زنی حجم های گوناگون از بتن می باشد. برای یک فضای محدود مانند ویبره زنی ستون ‌های بتنی و یا دیوارهای بتنی می توانید بر توانمندی ویبراتور بنزینی اعتماد کنید و در عین حال می توانید سرشیلنگ قدرتمند آن را بردارید و بر بطن عمیق ‌ترین بتن ‌ها مانند حجم های بزرگ در فونداسیون ساختمان ‌ها همراه شوید و در ویبره زنی آنها موفق باشید.

ویبراتور بنزینی در تامین قدرت در محدوده ‌ای کارآمد بسیار توانمند است. شما وقتی می ‌توانید در انواع حجم ها از بتن ویبره زنی موفق داشته باشید که بتوانید با انواع شیلنگ ویبراتورها در سایزهای گوناگون کار کنید. حجم کم از بتن، شیلنگ ویبراتور کوچک با قطر کمی را نیاز دارد و در عین حال شیلنگ ویبراتورهای بزرگ جثه برای فضاهای بزرگ از بتن‌ ریزی مناسب هستند. در این بین نمی ‌توانیم از هر مولدی در به کار انداختن هر نوع شیلنگ ویبراتوری استفاده کنیم. اما ماجرا برای ویبراتور بنزینی اندکی متفاوت است. آنها در میانه ماجرای ویبره زنی هستند. شیلنگ ویبراتورهایی که می‌ توانیم با کمک یک شیلنگ ویبره بنزینی به حرکت اندازیم، در سطح متوسطی از طراحی قرار دارند. نه آنچنان کوچک که تنها در حیطه کار ویبراتورهای برقی و دریلی قرار گیرند و نه آنچنان بزرگ و قطور که جز موتورهای دیزلی و یا مولدهای قدرتمند بادی، راه‌ حلی برای لرزاندن آنها وجود نداشته باشد.

اما در آن ‌سوی ماجرا در بسیاری از فضاهای ساخت ‌و ساز به همین شیلنگ ویبراتورها با ابعاد متوسط نیاز داریم. تقریباً در تمام پروژه ‌های ساخت‌ و ساز شهری از یک واحد ساختمان سازی ساده مسکونی تا بناهای تقریباً بزرگ اداری و فروشگاهی همگی در حین ساخت با حجم تقریباً متوسطی از بتن انجام می ‌پذیرند. در واقع بتن ‌ریزی یک عملیات مرحله ای در ساخت ‌و ساز است و بسیاری از پروژه‌ ها با حجم متوسطی از بتن ریزی در هر بار عملیات مواجه می شوند. در چنین حالتی است که بهره ‌مندی از یک شیلنگ ویبراتور با ابعاد متوسط تمام نیازهای شما در ویبره زنی بتن را مرتفع خواهد کرد. ویژگی ای که در کار با ویبراتور بنزینی به طور کامل قابل به تامین شدن است.

مشخصه ‌های فنی در ویبراتور بنزینی

ویبراتور بنزینی در حضور یک موتور قدرتمند بنزینی ساخته می شود. موتورهای بنزینی استفاده شده، غالباً از طراحی ۲ سیلندر، با عملکرد ۴ زمانه برخوردار هستند. آنها با الگوی تنفس طبیعی از مدل ‌های هوا خنک کار می‌ کنند و عموماً در شرایط تامین قدرت ۵ کیلوواتی طراحی شده ‌اند.

یک شیلنگ ویبراتور بنزینی به مانند هر مدل موتور بنزینی از کنار هم قرار گرفتن طیف بزرگی از قطعات فنی ساخته خواهد شد. در این موتورهای کوچک اما قدرتمند به مانند تمام موتورهای بنزینی باید حساسیت کاملی در نگهداری از آنها وجود داشته باشد. در آنها از روغن موتور برای روانکاری و فیلتر هوا در کنار فیلتر سوخت و… با هدف کارکرد روان موتور استفاده شده است. لذا در همراهی با یک شیلنگ ویبراتور بنزینی باید بتوانید اطلاع کاملی از نحوه نگهداری از موتورهای بنزینی داشته باشید.

کاربردهای شیلنگ ویبراتور بنزینی

  • از ویبراتور بنزینی می ‌توانید در طیف بزرگی از عملیات ‌های ویبره زنی با قطرهای متنوع از شیلنگ ویبراتورها کار کنید. شیلنگ ویبراتورها در قطرهای ۱، ۱.۵، ۲ و ۲.۵ اینچی قابلیت کار با موتور ویبراتورهای بنزینی را دارند.
  • انواع شیلنگ ویبراتور بنزینی در سطح پروژه‌ ها با ابعاد متوسط و بزرگ کارایی کامل دارند.
  • در مکان ‌هایی که دسترسی به نیروی برق وجود ندارد، بهترین انتخاب هستند.
  • استفاده از آنها در محیط ‌های مرطوب که احتمال خطر برق ‌گرفتگی در صورت استفاده از ویبراتورهای برقی احساس می شود، تبدیل به بهترین گزینه خواهد شد.

مزایای استفاده از شیلنگ ویبراتور بنزینی

  • عدم نیاز به تامین برق، بزرگترین مزیت در کار با ویبراتور بنزینی است. اصولاً تامین ایمن و راحت نیروی برق در یک کارگاه ساختمان‌ سازی تبدیل به چالش همیشگی شده است. از این ‌رو حضور یک دستگاه که مستقل از چنین قدرتی کار کند، مورد توجه بسیاری قرار دارد.
  • تامین قدرت بالا در حجم کم به نسبت از موتور ویبراتورهای برقی مزیت دیگری است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.. یک ویبراتور بنزینی تقریباً در حجمی برابر با یک ویبراتور برقی طراحی شده است. اما می ‌تواند در همین حجم برابر قدرتی بالاتر را تولید کند.
  • موتور ویبراتور بنزینی در تامین ضربات همسان و هماهنگ بهتر از مدل ‌های برقی کار می ‌کند. تنظیم سرعت در آنها به‌ راحتی انجام‌ پذیر است و می‌ توانند ضربات در دامنه فرکانسی بسیار متنوعی را تولید کنند.
  • اگر چه ویبراتورهای بنزینی دارای سر و صدای کاری بسیار بالاتر از مدل ‌های برقی هستند. اما در مقیاس با مدل ‌های دیزلی از شرایط تولید صدای بسیار کمتری برخوردار می باشند.
  • سوخت بنزین مورد استفاده در ویبراتور بنزینی به ‌مراتب ساده ‌تر از سوخت ‌های دیزلی تامین می شود و شرایط نگهداری تقریباً مطمئن ‌تری دارند.

ویبراتور بنزینی در تامین قدرت برای ویبره زنی بسیاری از عملیات‌ های ساخت ‌و ساز توانمند است. آنها با طرح ساخت موتورهای ۲ سیلندر با عملکرد ۴ زمانه قابلیت کارکرد مطمئنی دارند. در صورت رعایت تمام نکات حرفه ‌ای در نگهداری، طول عمر بالایی خواهند داشت و در صورت نیاز به تعمیرات مسیر چندان چالش ‌برانگیزی ندارند. این همه سطح تقاضا برای استفاده از آنها را بالا برده است. لکن اهمیت استفاده از ویبراتور بنزینی، نحوه کارکرد درست شما از این ماشین توانمند است. به هر صورت در کار با یک ویبراتور بنزینی، همراه با یک موتور درون ‌سوز هستید و لازم است توجه کامل در نحوه راه ‌اندازی اصولی تا کارکرد ایمن چنین تجهیزاتی را فرا گرفته باشید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *