مقالات

معرفی کمپکتور دیزلی

کمپکتور دیزلی چگونه خاک را عمیق تر می کوباند؟

کمپکتور دیزلی را در جایگاه قدرتمندترین نمونه از کمپکتورهای دستی یاد می کنند. این دستگاه به لطف حضور یک موتور پرتوان دیزلی است که می‌ تواند قدرت کوبش بسیار بالای خود را تولید کند. قاعدتاً وجه کاربردی آن نیز در کوبش سطح خاک ‌هایی است که بسیار نرم و با نیاز به عمق کوبش زیادی دارند، می باشد. البته در کوبش زمین های سنگلاخی نیز بهترین هستند.

از ساخت ساختمان ‌های بلند مرتبه تا ایجاد محوطه ‌های بزرگ شهری لازم است تا قبل از آغاز به هر اقدامی خاک زیر پای پروژه را آماده ‌سازی کنیم. در غیر این صورت خاک نامناسب تحت فشار سنگین سازه ‌ها نشست پیدا خواهد کرد. این اتفاق باعث تخریب سازه ‌هایی است که با هدف استفاده برای سالیان طولانی طراحی شده ‌اند. مراحل متعددی را برای آماده ‌سازی خاک تعریف کرده ‌اند. کوبیدن سطح خاک یکی از کلیدی ‌ترین مراحل در آماده‌ سازی آن است. در این اقدام سطح خاک را با کمک ابزارهای خاصی آنچنان می‌ کوبند تا از فشرده شدن لایه ‌های خاک اطمینان پیدا کنند. در این حالت خاک زیر پای سازه تحمل فشار سنگین ساختمان‌ ها و یا هر کاربری دیگری را دارد.

برای کوبش خاک، دستگاه ‌های متنوعی را تولید کرده ‌اند. از غلتک های بزرگ در عملیات‌ های راه‌ سازی تا انواع کمپکتورهای دستی در مدل ‌های صفحه ‌ای و قورباغه ‌ای از این نمونه ها هستند. برای کوبش خاک در سطح محدودی از فضا نیاز به کمپکتورهای دستی داریم. البته هر چه عمق لایه ‌های خاک بیشتر باشد، نیاز به کوبش قویتری نیز احساس می‌ شود. در این حالت بهره ‌مندی از کمپکتورهای دستی بسیار قدرتمند شرط موفقیت در کار است. کمپکتور دیزلی، یک نمونه مناسب برای رسیدن به این قدرت بالا می باشد. اینکه چگونه از یک کمپکتور دیزلی می توانیم سطح کوبش قویتری را استخراج کنیم، موضوعی است که در ادامه قصد تشریح آن را داریم.

آشنایی با طرح ساخت کمپکتور دیزلی

کمپکتور دیزلی در دسته مدل‌ های دستی قرار می ‌گیرد. این ماشین قرار است همراه با هدایت اپراتورها، عملیات کوبش خاک را انجام دهد. کمپکتور دستی در دو گروه کمپکتور صفحه ‌ای و کمپکتور قورباغه ‌ای قرار دارد. مدل ‌های کمپکتور قورباغه ‌ای همراه با یک صفحه تقریباً کوچک فولادی تحت تاثیر وزن دستگاه در پی پرتاب ‌های متوالی، عملیات کوبش خاک را انجام می‌ دهند. اما در مدل ‌های صفحه‌ ای از یک ورق فولادی ضخیم و پهن که تحت تاثیر قدرت موتوری دستگاه حالت ارتعاشی پیدا کرده است، عملیات کوبش خاک را نهایی می‌ کنند. در یک کمپکتور صفحه‌ ای، ورق فولادی در نزدیکی سطح زمین است. این صفحه به یک لَنگ قدرتمند مکانیکی متصل است و این لنگ همراه با کارکرد یک موتور به حرکت در می ‌آید. به ‌این ‌ترتیب یک حرکت نوسانی با شکل کوبشی در صفحه فولادی ظاهر خواهد شد که می تواند خاک زیر پای کمپکتور صفحه ای را بکوباند.

اینکه از چه نوع موتوری با شرایط تامین چه مقدار قدرتی در طرح ساخت کمپکتور صفحه ‌ای استفاده ‌شده باشد، معرف مقدار قدرت کوبش آن نیز می باشد. کمپکتور دیزلی از دسته مدل ‌های صفحه ‌ای است که در نهایت قدرت همراه با یک موتور دیزلی، عمیق ‌ترین کوبش های خاک را تامین می ‌کند. اصولاً موتورهای دیزلی در حجم برابر موتور بسیار قدرتمندتر از مدل ‌های بنزینی هستند. لذا وقتی قرار است در حجمی برابر قدرتی بالاتر را تولید کنند، استفاده از موتورهای دیزلی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

موتورهای دیزلی از سوخت گازوئیلی برای کارکرد خود استفاده می کنند و با توجه به ضریب تراکم بالاتری که دارند، می توانند قدرت بالاتری را در حجم مشخصی از موتور به نسبت از مدل ‌های بنزینی تولید کنند. از طرفی این موتورها از سوخت ‌های ارزانتر گازوئیلی استفاده می ‌کنند و عموماً شرایط نگهداری تا تعمیرات ساده‌ تری به نسبت از انواع بنزینی دارند. این ‌همه باعث شده تا طرح ساخت کمپکتور دیزلی برای تأمین قدرت کوبش بالا مورد توجه قرار گیرد.

مشخصه ‌های فنی کمپکتور دیزلی

کمپکتور دیزلی در دسته مدل ‌های دستی از نوع صفحه ‌ای قرار می گیرد. در ساخت آنها عموماً از یک موتور دیزلی تک ‌سیلندر با شرایط کارکرد چهار زمانه استفاده شده ‌است. این موتورهای دیزلی غالباً در حجم های فراتر از ۱۷۰ سی‌ سی طراحی می ‌شوند و لازم است تا حداقل قدرت ۷.۵ اسب بخار را تامین نمایند. در نظر داشته باشید که این اعداد، بیانی حداقلی از مشخصه ‌های فنی یک موتور دیزلی ایده ‌آل برای نصب شدن در یک کمپکتور دیزلی کارآمد هستند.

اما در بخش فنی، طرح ساخت عموم دستگاه ‌های کمپکتور دیزلی با حضور دو دنده گیربکسی است. یک دنده برای تامین حرکت رو به جلو و یکی دیگر برای آنکه بتوانید دستگاه کمپکتور دیزلی را به سمت عقب هدایت کنید. البته در مدل ‌های ساده ‌تر تنها قابلیت حرکت رو به جلو را در نظر گرفته ‌اند. عموم مدل ‌های طراحی ‌شده برای کمپکتور دیزلی مجهز به یک سیستم استارت برقی هستند. موتورهای تقریباً قدرتمند و بزرگ دیزلی به کار رفته در این کمپکتورها آنچنان است که نمی ‌توان با کمک یک استارت دستی آنها را راه ‌اندازی نمود.

صفحه فولادی در طراحی کمپکتور دیزلی

صفحه ‌های فولادی در طراحی انواع کمپکتور نقش کلیدی دارند. چرا که قرار است با کوبش این صفحات بر سطح خاک، عملیات فشرده سازی صورت گیرد. طبیعتاً سرعت عمل دستگاه کمپکتور، تاثیر کلیدی در روند سریع اجرای عملیات ساخت و ساز ها دارد و یک کمپکتور صفحه ای زمانی سریعتر است که از یک صفحه فولادی بزرگتر و یا از سرعت عمل بالاتری بهره ‌مند باشد.

برای کوبش خاک در فضاهای محدود، از کمپکتورها با صفحه ‌های فولادی کوچک استفاده می ‌شود. اما وقتی سطح فضا بسیار بزرگ باشد، دیگر نمی‌ توان با وجود یک کمپکتور کوچک سرعت عمل مورد نظر را کسب کرد. در این حالت ما نیاز به صفحات بزرگتری داریم. صفحه بزرگتر، وزن بیشتری دارد و به طور حتم نیاز به قدرت بالایی برای تامین کوبش خود خواهد داشت. از این ‌رو با بزرگتر کردن صفحات فولادی در طراحی انواع کمپکتور، باید قدرت موتوری را نیز افزایش دهیم. موتورهای دیزلی برای این منظور مورد توجه قرار می گیرند. یک کمپکتور دیزلی از صفحه فولادی با مساحت بالایی بهره ‌مند است و می ‌تواند قدرت کوبش چنین صفحه پهنی را داشته باشد.

اما همه ماجرا در تعیین نوع صفحه فولادی مناسب برای نصب در انواع کمپکتور در همین دلیل ساده خلاصه نمی ‌شود. بلکه نوع خاک تحت کوبش نیز در انتخاب نوع صفحه تاثیرگذار است. وقتی قرار است خاک را بکوبانیم، باید صفحه فولادی نصب شده بر زیر دستگاه کمپکتور صفحه ای را به تناوب بر سینه خاک بکوبانیم. در این حالت اگر با خاکی نرم و عاری از سنگ مواجه هستید، نیاز به بهره گیری از صفحات ضخیم با استحکام بالا نمی ‌باشد.

اما وقتی خاک ما از نوع سنگلاخی است، هر کوبش همراه با ضربات بر سطح سخت سنگ‌ هایی است که می ‌توانند سینه صفحه فولادی ما را پاره کنند. در چنین حالتی صفحه فولادی باید از استحکام و ضخامت بالایی بهره ‌مند باشد. در این حالت عملاً بر وزن آن به مقدار قابل ‌توجهی افزوده خواهد شد. لذا باز هم باید از یک موتور قویتر برای جابجایی قدرتمند این صفحه فولادی ضخیم تر استفاده کنیم. انواع کمپکتور دیزلی با حضور صفحات فولادی بسیار ضخیم طراحی می‌ شوند تا برای کوبش زمین ‌هایی که شرایط کاری بسیار سختی دارند، مورد استفاده قرار گیرند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *