مقالات

انواع کلید بالابر ساختمانی کدام است؟

انواع بالابر ساختمانی را با استفاده از موتورهای الکتریکی طراحی می ‌کنند. این موتورهای الکتریکی قادر هستند تا در شرایطی کاملا ایده آل قدرت لازم برای حمل بارهای بسیار سنگین ساختمانی را فراهم کنند. راه اندازی سریع تا کارکرد ساده همراه با شرایط کنترل پذیری بالای انواع موتورهای الکتریکی است که مسیر استفاده از آنها را در بالابر مصالح بر هموار می ‌کند. البته یک موتور الکتریکی در هر بالابر ساختمانی باید در یک شرایط کاملا امن و استاندارد راه اندازی شود. برای این منظور انواع کلید بالابر ساختمانی را ابداع کرده اند.

انواع کلید بالابر ساختمانی، تجهیزات تقریباً ساده ای هستند. در آنها یک مسیر اتصال ساده الکتریکی طراحی شده است. اما این کلیدها برای استفاده تخصصی در بالابر ساختمانی طراحی شده اند. شما می‌ توانید روش های عمومی در راه اندازی را برای هر موتور الکتریکی مانند آنهایی که در مدل های متنوع از بالابر مصالح بر نصب هستند، به کار برید. اما با این کار ملزم به نصب چندین قطعه اعم از کنتاکتورها، رله ها و کلیدها هستید. به هر حال هر موتور الکتریکی در یک بالابر مصالح بر باید توان کارکرد در هر دو دور چپگرد و راستگرد را داشته باشد. لذا مدار فرمان و قدرت در راه اندازی های عمومی شامل یک تابلو برق تمام عیار خواهد شد.

اما شما در یک بالابر مصالح بر همه چیز را ساده و در عین حال کارآمد می خواهید. کلید بالابر ساختمانی تجهیزی است که در یک طراحی خاص به جای یک تابلو برق تمام عیار، شرایط کنترل در هر دو دور چپگرد و راستگرد را برای شما فراهم می کند.

قاعده طراحی در انواع کلید بالابر ساختمانی

وقتی صحبت از راه اندازی موتورهای الکتریکی در یک بالابر ساختمانی در میان است، وظیفه هر کلید بالابر ساختمانی در دو عملیات خلاصه می ‌شود.

  • راه اندازی موتور که با وصل کردن جریان برق  انجام می شود.
  • تعیین جهت چرخش موتور که در نهایت باعث بالا رفتن و یا پایین رفتن باکت در انتهای سیم بکسل خواهد شد.

به این ترتیب هر کلید بالابر ساختمانی باید بتواند در شرایطی امن و اصولی موتور را در جهتی که ما می ‌خواهیم راه اندازی کند. نکته در انتخاب جهت همراه با آغاز به کار موتور الکتریکی در بالابر مصالح بر است. چرا که موتور در لحظه راه اندازی باید جهت درستی داشته باشد.

اگر قرار به طراحی یک مدار فرمان در امتداد مدار قدرت باشیم، باید دست به کار شویم و یک تابلو برق طراحی کنیم. تابلو برقی که در گام اول جهت دور موتور را تعیین کند و در گام دوم موتور را راه اندازی کند. این عملیات در دنیای برق صنعتی ماجرای پیچیده ‌ای نیست. اما برای نصب در یک بالابر مصالح بر داستان پر هزینه ای است. لکن کلید بالابر ساختمانی را طراحی کرده ‌اند که در آن تعیین دور حرکت موتور در همان لحظه راه اندازی صورت می گیرد.این کلید یک ساختار کاملاً مکانیکی دارد. یک کلید سلکتوری که می ‌تواند در سه حالت کاری قرار بگیرد. حالت چپگرد، حالت راست گرد و حالتی که موتور را از کار می ‌اندازد.

هر کلید بالابر ساختمانی دارای ترمینال هایی در سمت ورودی و خروجی خود است. شما در مقام مجری ساخت بالابر مصالح بر باید کابل های برق را طبق الگوی راهنمای کلید نصب کنید. کلید بالابر ساختمانی طوری طراحی شده است که می ‌تواند با قرارگیری موقعیت سلکتور اهرمی در یکی از حالات پیش بینی شده، حرکت مورد نظر را همراه با آغاز به کار موتور تامین نماید.

انواع کلید بالابر ساختمانی

در طراحی تمام مدل ها از کلید بالابر ساختمانی قرار است با یک الگو همراه باشیم. اینکه با حضور یک اهرم دستی سه موقعیت کاری را تامین کنیم. حالت چپگرد، راستگرد و حالت وسط که باعث خاموش شدن موتور خواهد شد. این الگو یک طراحی مشترک برای راه اندازی موتورها در تمامی انواع بالابر مصالح است. اما اینکه موتور الکتریکی ما در کدام دسته بندی قرار می گیرد، نوع طراحی کلید بالابر ساختمانی را مشخص خواهد کرد. به این ترتیب با دو نوع کلی از انواع کلید بالابر ساختمانی مواجه هستیم.

کلید بالابر ساختمانی تکفاز:

بالابرهای ساختمانی کوچکی که با ظرفیت ۲۵۰ الی ۴۰۰ کیلوگرمی طراحی شوند را با استفاده از موتورهای تک فاز می ‌سازند. این موتورها به نسبت از نمونه های سه فاز ارزانتر هستند و در عین حال عاری از شرایط راه اندازی خاصی با یک خط برق ساده شهری در ولتاژ ۲۲۰ ولت AC راه ‌اندازی می ‌شوند. از این رو این مدل از بالابر مصالح در سطح کارگاه های ساختمان سازی بسیار متداول هستند. کلید بالابر ساختمانی تکفاز مخصوص راه اندازی موتورهای تک فاز طراحی شده است.

در این کلیدها، خط ورودی و خروجی برای اتصال سیم نول و فاز می باشد. البته برای تغییر دور که نیاز به جابجایی سیم فاز است، نحوه چیدمان کلید بالابر ساختمانی تکفاز کاملاً برای این موضوع تدارک دیده شده است. کافی است طبق الگوی راهنما که غالباً به شکل برچسب و یا حکاکی شده بر بدنه کلید بالابر ساختمانی تکفاز قرار دارد، اتصالات لازم را برقرار کنید. انواع کلید بالابر ساختمانی تک فاز در ظرفیت های ۱۶ و ۲۵ آمپری طراحی شده اند.

کلید بالابر ساختمانی سه فاز:

موتورهای سه فاز قدرتمندتر از موتورهای تک فاز هستند. از این رو بهتر می توانند شرایط تامین قدرت در بالابرهای ساختمانی بزرگ جثه را فراهم کنند. لذا برای طراحی بالابرهای ساختمانی بالاتر از ۷۵۰ کیلوگرم از موتورهای سه فاز استفاده می شود. البته راه اندازی با شرایط چپگرد و راستگرد در یک موتور سه فاز کاملا متفاوت با راه اندازی موتورهای تک فاز می ‌باشد.

راه اندازی چپگرد و راستگرد برای یک موتور سه فاز چندان ماجرای پیچیده ای نیست. یک تعویض فاز ساده می تواند جهت گردش موتور سه فاز را تغییر دهد. پس در یک کلید بالابر ساختمانی سه فاز کافی است شرایطی را طراحی کنید که در آن با جابجایی کلید سلکتوری، موقعیت فازهای متصل شده به موتور بالابر ساختمانی جابجا شود. به این ترتیب جهت گردش در بالابر مصالح بر تغییر خواهد کرد. انواع بالابر ساختمانی سه فاز را در مدل های ۲۵ و ۴۰ آمپری طراحی می کنند.

ایده های مدرن در طراحی کلید بالابر ساختمانی

یک کلید بالابر ساختمانی، طراحی بسیار ساده ‌ای دارد. در این کلید تنها شاهد طراحی یک اهرم سلکتوری با شرایط کارکرد دستی هستیم. شاید برای هر چه ارزانتر شدن و یا ساده تر شدن طراحی انواع بالابر ساختمانی است که این کلیدهای ساده را طراحی می کنیم. اما تامین امنیت در حین کار با بالابر مصالح بر ماجرایی نیست که بخواهیم با یک نگاه ساده به راحتی از کنار آن عبور کنیم.

تقریبا همگی بر شرایط کارکرد توامان با ایجاد خطر سقوط در یک بالابر ساختمانی آشنا هستیم. عدم دسترسی سریع بر کنترل بالابر مصالح موجب بروز مشکلات امنیتی است. ایده های مدرن در طراحی کلید بالابر ساختمانی قصد آن را دارد که شما بتوانید با شرایط مانور بالاتری این دستگاه قدرتمند اما خطرآفرین ساختمان سازی را هدایت کنید.

ایده کنترل از راه دور در این سال های گذشته تبدیل به یک انتخاب سودمند شده است. امروزه برخی از مدل ها در کلید بالابر ساختمانی با امکان نصب سیستم کنترل از راه دور هستند. در این حالت می توانید با قدرت مانور بالایی شرایط کارکرد بالابر ساختمانی را تحت کنترل داشته باشید.

نکات امنیتی در کار با کلید بالابر ساختمانی

هر کلید بالابر ساختمانی تنها با هدف راه اندازی موتورهای الکتریکی طراحی شده و بر عموم دستگاه ‌های بالابر ساختمانی نصب خواهند شد. این کلیدها در میانه مسیر انتقال نیروی برق قرار می ‌گیرند. موتورهای الکتریکی نصب شده در بالابرها باید بارهای بسیار سنگین را جابجا کنند. پس همگی آنها مستعد جریان کشی بالایی هستند. جریانی که قرار است تماما از داخل یک کلید بالابر ساختمانی در مدل های تکفاز تا سه فاز عبور کند. هر گونه اهمال در طراحی تا استفاده از این کلیدها، زمینه ‌ساز انواع خطرات جدی است. برخی نکات ایمنی برای کارکرد هر چه مطمئن ‌تر با یک کلید بالابر ساختمانی به قرار زیر می باشند.

  • ظرفیت جریان کشی کلید بالابر ساختمانی باید با ظرفیت حمل بار در بالابر مصالح هماهنگ باشد. کلید با تحمل جریان کشی کم، به سرعت داغ شده، احتمال اتصالی را افزایش می‌ دهد.
  • اتصالات در هر دو سمت کلید بالابر ساختمانی باید همراه با سر سیم در بالاترین درجه ایمنی باشند.
  • کلید بالابر ساختمانی باید به درستی و کاملا مستحکم بر بدنه بالابر مصالح بر مستقر باشد. آویزان شدن این کلید احتمال خطراتی مانند اتصال کوتاه را افزایش می دهد.
  • قاب کلید بالابر ساختمانی باید سالم و عاری از هر گونه شکستگی باشد. قاب های شکسته شده مستعد نفوذ آب هستند.

انواع کلید بالابر ساختمانی با هدف راه اندازی هر چه راحت تر موتورهای الکتریکی در این دستگاه ساختمان سازی طراحی شده اند. الگوی طراحی آنها باعث می شود تا مجبور به نصب انواع تجهیزات برق صنعتی نباشیم. این کلیدها قابلیت آن را دارند که در دیگر فضاهای صنعتی تا ساختمان سازی برای راه اندازی جمع بزرگی از تجهیزات دیگر مورد استفاده قرار گیرند. اما باید این اقدام تحت اطلاع کافی از شرایط راه اندازی انواع موتورهای الکتریکی صورت گیرد.

بالابر ساختمانی تکفاز – بالابر ساختمانی سه فاز

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *