مقالات

انواع شیلنگ ویبره بتن

تحلیلی بر انواع شیلنگ ویبره بتن

هر اندازه در طرح اختلاط بتن دقیق باشید و بخواهید از مصالح با کیفیت برتر و در نسبت درستی استفاده کنید، باز هم نمی توانید بدون بهره مندی از ابزاری مانند شیلنگ ویبره بتن قابلیت یک سازه کاملا مستحکم ساختمانی را تامین نمایید. شیلنگ ویبره بتن دستگاه تقریباً ساده ‌ای است. این تجهیز دخالتی در نحوه ساخت بتن ندارد؛ اما قرار است بتن را در محل اجرای عملیات ساختمان ‌سازی کاملاً یکنواخت مستحکم سازد.

بتن در مقدمات امر متریال بسیار سرسختی است. این ماده به هیچ حالت قابلیت جابجایی ساده‌ ای ندارد. از این رو چندان تمایلی برای توزیع یکنواخت در میان فضاهای آرماتوربندی شده نخواهد داشت. اما وقتی می توانیم از استحکام یک سازه بتن مسلح اطمینان داشته باشیم که قادر باشیم متریال بتن را در بازه مقدماتی آن به شکل یکدست و یکنواخت در میان تمام فضای آرماتوربندی شده جابجا کنیم. تنها راه کلیدی برای رسیدن به چنین توزیعی در استفاده از انواع شیلنگ ویبره بتن می باشد.

انواع شیلنگ ویبره بتن با قابلیت ایجاد لرزش در بتن طراحی شده اند. آنها قرار است با نفوذ بر عمق بتن و لرزاندن اعماق آن میزان اصطکاک بالایی که میان ملات سیمان و آب و دانه های شن و ماسه است را از میان بردارند تا هر دانه شن و ماسه به طور کامل توسط ملات سیمان احاطه شود. به این ترتیب عملاً بتن حالتی روان و یکدست پیدا خواهد کرد. به طوری که می تواند به راحتی در فضای میان آرماتورها به حرکت درآمده و به شکل یکنواخت و عاری از هر گونه خلل و فرج و یا حبابی، کل فضای هدف در عملیات بتن ریزی را بپوشاند.

در این بین نکته کلیدی در نحوه درست استفاده از انواع شیلنگ ویبره بتن می باشد. اینکه چرا این تجهیز را در مدل های گوناگون طراحی کرده اند؟ اصولاً دلیل این تفاوت ها در طراحی انواع شیلنگ ویبراتور در چیست؟ و در نهایت این گوناگونی در مدل های متنوع از شیلنگ ویبره بتن کدام ها هستند؟

چرا به انواع شیلنگ ویبره بتن نیاز داریم؟

وظیفه اصلی در کار با شیلنگ ویبره بتن لرزاندن عمق بتن است. این لرزاندن باعث به حرکت در آمدن حجم سنگین بتن خواهد شد. در نتیجه هر گونه خلل و فرج و یا حبابی از عمق بتن خارج شده، بتن قادر است تا به شکل کاملاً یکنواختی در فضا پخش شود. البته وقتی این اتفاق می ‌افتد که شیلنگ ویبره بتن قادر به لرزاندن حجم سنگین بتن باشد. ما به انواع شیلنگ ویبره بتن نیاز داریم، چرا که انواع عملیات های بتن ریزی در حجم های گوناگون صورت می گیرد.

به طور کلی هر چه حجم عملیات بتن ریزی بیشتر باشد و یا بتن در عمق بالاتری ریخته شده باشد، نیاز به استفاده از شیلنگ ویبره بتن قویتری احساس می ‌شود. در این بین نکات کلی تا مباحث جزئی دیگری نیز برای بهره مندی از انواع شیلنگ ویبره بتن مطرح می‌ باشد. نکاتی که در ادامه با معرفی مدل های متداول از ویبراتورها به آنها اشاره خواهیم کرد.

انواع شیلنگ ویبره بتن در تقسیم بندی نوع نیروی محرکه

اسلوب طراحی انواع شیلنگ ویبره بتن یکسان است. در تمامی آنها قرار است تا فنری تحت تاثیر قدرت موتوری به گردش درآید تا در انتهای شیلنگ بخش پوکر را فعال کند. پوکر نوعی قطعه مکانیکی است که حرکت دورانی فنر منعطف شیلنگ ویبره بتن را تبدیل به یک حرکت لرزشی با فرکانس بالا می کند. تفاوت در انواع شیلنگ ویبره ها در سایز آنها و نوع تامین قدرت حرکت گردشی فنر است. به این ترتیب بسته به اینکه قرار است نیروی محرکه شیلنگ ویبراتور را چگونه تامین نماییم، انواع شیلنگ ویبره بتن به قرار زیر هستند.

  • شیلنگ ویبره برقی

ساده ترین و در عین حال کم توان ترین مولد برای تامین حرکت لرزشی شیلنگ ویبره بتن، استفاده از یک موتور الکتریکی است. در شیلنگ ویبراتور برقی از انواع موتورهای جریان متناوب استفاده شده است. شیلنگ ویبراتور دریلی که در آن از یک موتور الکتریکی جریان متناوب کوچک با طراحی سیار قرار داده شده است، کوچکترین نمونه ها از این دست می باشند. در مقابل بهره مندی از موتورهای تکفاز قدرتمندتر باعث طراحی نمونه های بزرگتری از شیلنگ ویبره برقی شده است.

شیلنگ ویبراتور برقی طراحی ساده ‌ای دارد. راه اندازی آن تقریباً ساده است و می ‌تواند با کمترین خرابی و یا هزینه اندک در تعمیر و نگهداری برای مدتی طولانی در انواع عملیات های کوچک و متوسط مورد استفاده قرار بگیرد. نقطه ضعف آنها در قدرت کم موتورهای الکتریکی است. از این رو چندان مصرفی در عملیات ‌های متوسط رو به بزرگ بتن‌ ریزی ندارد. عموم شیلنگ های مناسب در طراحی مدل های برقی، سایز کوچکی دارند. آنها در قطر کم با طول کم طراحی می ‌شوند و برای ویبره زنی فضاهای محدود مناسب هستند. تمامی این مدل ها با روش نصب در یک محل ثابت طراحی شده اند. اما برخی از مدل ها مانند شیلنگ ویبراتور دریلی با قابلیت سیار طراحی شده اند. اگر در یک پروژه نیاز به حمل و نقل ویبراتور باشد، استفاده از شیلنگ ویبراتور دریلی بهترین انتخاب خواهد شد.

  • شیلنگ ویبره مکانیکی

مدل بسیار متداول از انواع شیلنگ ویبره بتن، نمونه های موتور بنزینی و یا دیزلی است. این مدل ها را به طور کلی در دسته بندی شیلنگ ویبره مکانیکی می ‌شناسند. در این دسته، از طراحی موتورهای احتراق داخلی برای به حرکت انداختن پوکر در انتهای شیلنگ ویبره بتن استفاده شده است.

موتورهای احتراق داخلی قدرت بالایی دارند. از این رو طراحی انواع شیلنگ ویبره مکانیکی غالبا قدرتمند با هدف تامین نیازهای سطح متوسط رو به بالای عملیات های بتن ریزی است. لذا می توانید انواع شیلنگ ویبره بتن های طویل تا طول فراتر از شش متری با قطر پوکر با اندازه حداکثر ۳.۵ اینچی را از طریق این مولدهای مکانیکی به حرکت درآورید.

شیلنگ ویبراتور مکانیکی در دو دسته بندی موتور بنزینی و دیزلی طراحی می ‌شود. نمونه شیلنگ ویبره بتن از موتورهای بنزینی بسیار متداول می باشد. طراحی قدرتمند، ساده و تقریباً خوش ساخت موتورهای بنزینی در این استقبال بالا تاثیرگذار است. یک شیلنگ ویبراتور بنزینی می تواند نیازهای کلیدی عملیات های سطح متوسط از بتن ریزی را پاسخگو باشد.

لکن قدرت کافی در به لرزش انداختن پوکر شیلنگ ‌های بسیار بزرگ و قدرتمند را ندارد. برای این دسته، از موتورهای دیزلی استفاده می شود. قدرت بالای تامین شده در موتورهای دیزلی برای به حرکت انداختن شیلنگ ویبره بتن های قطور و طولانی مناسب است.

  • شیلنگ ویبراتور بادی

هوای فشرده ای که توسط انواع کمپرسورهای باد تولید می شود، می توانند در مقام یک مولد مناسب برای به حرکت انداختن پوکر در شیلنگ ویبره بتن ها مورد استفاده قرار بگیرند. شیلنگ ویبراتورهای بادی قابلیت تامین قدرت بالایی دارند و می‌ توانند سرعت اجرای عملیات ویبره زنی را به مقدار قابل توجهی افزایش دهند.

در مدل های برقی تا مکانیکی، هر مولد قادر به حرکت انداختن یک شیلنگ ویبره بتن می باشد. از این رو اگر در سطح یک عملیات بزرگ ساختمان سازی با حجم بسیار بالای بتن ‌ریزی مواجه باشیم، باید از تعداد چندین دستگاه مولد ویبراتور بهره‌ مند باشیم. این نوع راه اندازی شیلنگ ویبره بتن ها به شکل همزمان چندان منطقی نیست.

اما در استفاده از شیلنگ ویبراتور بادی دیگر نیازی به تعریف چندین مولد به شکل همزمان نمی باشد. کافی است از یک کمپرسور باد در مرکز تامین هوای فشرده بهره مند باشید. آنگاه با توزیع هوای فشرده درتعدادی بیش از یک شیلنگ ویبره بتن، توانمند باشید. به این ترتیب عملا قادر هستید که چندین شیلنگ ویبره بتن قدرتمند را به شکل همزمان در اختیار داشته باشید.

انواع شیلنگ ویبره بتن جدا از بحث تامین قدرت در محرک آنها، در طراحی تا سایز نیز متفاوت هستند. انواع شیلنگ ها از طول های ۱ الی ۶ متری و حتی بزرگتر ساخته می شوند. هر چه طول شیلنگ ویبره بتن بزرگتر باشد، باید از مولد قویتری برای کار با آنها بهره ‌مند باشیم. به موازات طول برای رسیدن به قدرت بالا در لرزش بتن نیاز است تا قطر پوکر را افزایش دهیم. انواع قطر از ۱ الی ۳.۵ اینچی طراحی می ‌شوند. البته ممکن است نمونه هایی خاص با اندازه های متفاوت نیز در سطح بازار موجود باشند. به هر حال قطر بزرگتر قابلیت ویبره زنی قویتری را تامین می کند و در عین حال نیاز به مولدهای قویتری نیز دارد.

شیلنگ ویبراتور بادی

برند برتر شیلنگ ویبراتور کدام است؟

قیمت شیلنگ ویبراتور و عوامل تعیین کننده

تعمیر شیلنگ ویبراتور

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *