مقالات

قیمت بتونیر و عوامل موثر در تعیین آن

کاربرد بتونیر چیست ؟

قبل از صحبت راجع به قیمت بتونیر بهتر است ابتدا با کاربرد آن آشنا شوید. پس در ادامه با ما باشید.
از میکسر بتن یا ملات برای ساخت بتن در مقادیر کم استفاده می شود. میکسر بتن دستگاهی است که به طور همگن سیمان ، شن ، ماسه و آب را برای به دست آوردن بتن مخلوط می کند. در بتونیر مواد توسط نیروی انسانی اندازه گیری می شود و به همین دلیل باید دقت لازم و آموزش کافی در این زمینه انجام شود. 

در میکسر به محفظه دایره ای که بتن در آن ریخته می شود فنجان گفته می شود. در استاندارد سازی بتن ، ترتیب افزودن مواد تشکیل دهنده بتن در میکسر نقش مهمی دارد. از آنجا که برخی از سنگدانه ها کاملاً شکننده هستند ، برای جلوگیری از ترک خوردگی سنگدانه ها باید از مخلوط شدن بیش از حد بتن جلوگیری کرد که این امر اثرات سوئی بر عملکرد و خیس شدن بتن دارد.
برای اطلاع از قیمت بتونیر کلیک نمایید.

اجزای تشکیل دهنده بتونیر

  • شاسی حرکت دهنده
  • دیگ
  • موتور
  • گیربکس

شاسی :

قسمت اصلی دستگاه بتن سازه ای است به نام شاسی ،  که سایر قطعات روی آن نصب شده است ، از جمله دیگ بخار ، موتور ، جعبه دنده و … در این دستگاه معمولاً از شاسی ایرانی استفاده می شود.

دیگ :

ظرفیت دستگاه بر اساس ظرفیت دیگ بخار تعیین می شود. دیگ های دست دوم با ظرفیت ۱۲۰ تا ۲۰۰۰ لیتر موجود است.
توجه: در میکسرهای بتن ، مخلوط نباید بیش از حد در دستگاه بارگیری شود ، خصوصاً در مورد سنگدانه های بسیار سنگین ، حجم بار باید تا حدود ۵۰٪ ظرفیت اسمی دستگاه کاهش یابد.

موتور :

هر دستگاه بتنی موتوری دارد که کاسه را در دستگاه می چرخاند. موتورهای مورد استفاده در دستگاه بتن سازی بسته به ظرفیت دستگاه و میزان دسترسی به برق می توانند برقی ، بنزینی یا دیزلی باشند و قدرت آن ها بسته به ظرفیت دیگ از ۲ تا ۲۰ اسب بخار است. 
همچنین ، سرعت چرخش دیگ از ۱۳-۱۷ دور در دقیقه است ، بنابراین سرعت دیگ در میکسرهای بزرگتر بتن کاهش می یابد.

انواع و اقسام بتونیر 

میکسرهای بتن با توجه به کاربرد هایشان در ظرفیت های مختلفی تولید می شوند و هر کدام مزایای خاص خود را دارند.
از جمله انواع میکسرهای بتن می توان به: میکسر بتن ۲۵۰ لیتری ، ۳۵۰ لیتری ، ۴۰۰ لیتری ، ۵۰۰ لیتری ، ۷۵۰ لیتری ، ۱۰۰۰ لیتری میکسر اشاره کرد.
ظرفیت بیش از ۵۰۰ لیتر پاکت دار بوده و مواد اولیه توسط این کیسه به دیگ منتقل می شود، به همین دلیل ، قدرت موتور الکتریکی نصب شده برای دستگاه برای این منظور بسیار زیاد است.
برای سهولت در حرکت دستگاه از ۴ چرخ لاستیکی در این دستگاه ها استفاده شده است و دلیل آن نیز وزن بالای دستگاه است.
برای انتقال بتن تولید شده توسط بتونیر نیز از طریق یک جعبه دنده نصب شده بر روی آن استفاده می شود که حمل و نقل از روی زمین را سرعت و سهولت می بخشد.

عوامل تعیین قیمت برای انواع بتونیر

عوامل زیادی در تعیین قیمت بتونیر موثر می باشند که به شرح زیر است :

۱. قیمت بتونیر بر اساس ظرفیت میکسر

اگر به خرید میکسر بتن بروید ، با طیف گسترده ای روبرو خواهید شد، که انتخاب را دشوار می کند. اولین نکته در تقسیم این دستگاه ظرفیت آن است. میکسر بتن با ظرفیت ۱۲۰ لیتر تا ۲۰۰۰ لیتر در بازار موجود است. در این میان میکسرهایی با ظرفیت های مختلف مانند ۲۵۰L ، ۳۰۰L ، ۳۵۰L ، ۴۰۰L ، ۵۰۰L ، ۷۵۰L و ۱۰۰۰L وجود دارند.
قیمت بتونیر با ظرفیت آن ارتباط مستقیمی دارد. در واقع ، مهمترین ویژگی تعیین قیمت بتونیر ظرفیت آن است. توجه داشته باشید که میکسر بتن به دلیل استفاده موقت از پروژه به عنوان میکسر بتن مستعمل نیز به فروش می رسد. قیمت بتونیر دست دوم بسیار پایین تر است و حتی در برخی موارد اجاره داده می شود.

۲. قیمت بر اساس نوع موتور و برند دستگاه

نکته دیگری که در قیمت بتونیر تأثیرگذار است ، نوع موتور آن است که در سه نوع دیزلی ، برقی و بنزینی تولید می شود. 
به عنوان مثال، قیمت میکسر بتن برقی با ظرفیت ۴۰۰ لیتر و با همان شرایط در مقایسه با مدل مشابه با موتور دیزلی یک میلیون تومان ارزان تر است. نکته دیگر در مورد تعیین قیمت روز بتن ، مارک تجاری است که تحت تأثیر قیمت ارز قرار می گیرد زیرا بسیاری از مارک های معروف میکسرخارجی هستند. ابتدا مارک موتور معمولاً در نظر گرفته می شود. و در این میان گرانترین موتور از برند هونداست. همچنین موتورهای Kama ، Motogen ، Rato و Rubin همراه با مدل های ارزان تر از موتورهای چینی در بازار موجود است.

۳. نحوه گردش دیگ و قیمت بتونیر

عامل دیگر در تعیین قیمت میکسر بتن ، نحوه چرخش دیگ است که به دو نوع دنده پایین و دنده دور (دنده پنبه ای) تقسیم می شود. در بتن با چرخ دنده های پنبه ای ، قدرت از موتور به وسیله چرخ دنده های اطراف آن به دیگ منتقل می شود. در نوع دنده پایین، نیرو از طریق دنده ای که در زیر دستگاه تعبیه شده است از موتور به دیگ منتقل می شود.
تأثیر موقعیت دنده در قیمت بتونیر را می توان با یک مثال نشان داد. قیمت میکسرهای بتونی چهار چرخ که دارای موتور الکتریکی یکسانی هستند و هر دو ظرفیت ۴۰۰ لیتر دارند ، با چرخ دنده کمر در زمان حاضر (سال ۹۹) حدود ۸ میلیون تومان و دنده ای کمتر از حدود ۹ میلیون تومان است.

قیمت بتونیر دیزلی

کاربرد بتونیر دیزلی

برای بتن ریزی در مکان های دورافتاده مانند کویر و مناطق گرم و خشک با شرایط کار دشوار مانند دمای بالا یا پایین ، رطوبت زیاد و کمبود برق ، از میکسر بتن دیزل ۲۵۰ لیتری استفاده می شود. موتور دیزلی به دلیل استحکام ، کارایی و راندمان بالا در شرایط سخت مقاومت می کند ، بنابراین این میکسر بتن دیزلی بهترین انتخاب برای کار در شرایط سخت است. از نظر قیمت ، قیمت میکسرهای بتن دیزلی بیشتر از میکسرهای بتن و بنزین است.

قیمت میکسر بتن ۲۵۰ لیتری دیزلی

همانطور که گفته شد ، قیمت میکسر بتن ۲۵۰ لیتری دیزلی از انواع برقی و بنزینی بالاتر است زیرا:

۱- موتور دیزلی از موتورهای برقی و موتورهای بنزینی سنگین تر ، قویتر و کارآمدتر است و قیمت آن نیز بالاتر است.
۲- شاسی بتن دیزل و موتورخانه برای تحمل وزن موتور دیزل بزرگتر و قویتر از انواع برق و بنزین است و بنابراین قیمت آن بالاتر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده تمامی محصولات کلیک نمایید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *