مقالات

شینگ ویبراتور مکانیکی چیست؟

ویبره زنی بتن در دسته عملیات های کلیدی برای رسیدن به یک سازه مستحکم قرار دارد. در این عملیات قرار است که بتوانیم با استفاده از انواع شیلنگ ویبراتورها حجم بتن را به لرزه انداخته، باعث خارج شدن حباب ها، پر شدن خلل و فرج ها و در نهایت یک دست شدن بتن شویم. در این بین موفقیت کامل در عملیات ویبره زنی بستگی به انتخاب درست شیلنگ ویبراتور دارد. شیلنگ ویبراتور مکانیکی یکی از پرکاربرد ترین مدل ها در طراحی این قطعات فنی ساختمان سازی می باشد. یک دلیل ساده در کاربرد بالای شیلنگ ویبره مکانیکی برای قابلیت مانور بالای آنها در کار با انواع مولدها است.

الگوی ساخت شیلنگ ویبراتور مکانیکی

اصل کلی در طراحی هر سیستم ویبراتور بتن از کنار هم قرار گرفتن شیلنگ ویبره و مولدها ساخته می شود. در این ایده هر دستگاه شیلنگ ویبراتور بتن از دو بخش مجزا از هم تشکیل خواهد شد. شیلنگ ویبره که در محل فلنچ با شفت گردان موتور که می تواند از انواع برقی، بنزینی و یا دیزلی باشد، در ارتباط است.

به این ترتیب قدرت مانور بالایی در تکمیل یک سیستم شیلنگ ویبره بتن وجود دارد. ما می توانیم هر نوع موتور الکتریکی تا بنزینی و دیزلی را در کنار انواع سایزهای متنوع از شیلنگ ویبراتورها تجهیز کنیم. لکن باید با توجه به قدرت مولد، قطر تا طول شیلنگ ویبراتور خود را انتخاب کنیم. برای مولدهای ضعیف مانند موتورهای الکتریکی باید از شیلنگ ویبراتورهای کوچک و برای مولدهای قدرتمند مانند موتورهای دیزلی از شیلنگ ویبراتورهای ضخیم و بزرگ بهره مند باشیم. در این بین بهترین انتخاب وقتی صورت می‌ گیرد که بتوانیم از انواع شیلنگ ویبره در قابلیت مانور بالا در اتصال با انواع مولدها بهره‌ مند باشیم. شیلنگ ویبره مکانیکی چنین ویژگی هایی را دارد.

الگوی ساخت انواع شیلنگ ویبراتور مکانیکی در یک طراحی سطح میانی از انواع سایزهای متداول است. به طوری که در استفاده از یک شیلنگ ویبره مکانیکی به راحتی می توانید از پس عملیات های سطح متوسط بتن ریزی برآیید. برای همین است که مصرف انواع شیلنگ ویبراتور مکانیکی بسیار پرکاربرد و متداول می باشد.

آیا شیلنگ ویبراتور بنزینی همان مدل مکانیکی است؟

برخی در سطح بازار و فضاهای کارگاهی به اشتباه هر نوع شیلنگ ویبراتور بنزینی را به عنوان یک شیلنگ ویبره مکانیکی تلقی می کنند. در حالیکه این موضوع اگر چه کاملاً صادق است؛ اما می‌ تواند بسیار فراتر از دایره کارکرد در موتورهای بنزینی باشد.

موتورهای بنزینی متداول ترین گونه از مولدها برای تامین قدرت انواع شیلنگ ویبره هستند. موتورهای بنزینی از موتورهای الکتریکی قدرتمندتر هستند و در عین حال اگر چه از موتورهای دیزلی ضعیف ترند؛ اما قابلیت مانور و کارایی بالاتری دارند. از آنجا که در عموم ساخت و ساز ها شاهد عملیات های سطح متوسطی از بتن ریزی هستیم، کاربرد موتورهای بنزینی که قابلیت تامین قدرت متوسطی دارند، بسیار متداول است. وقتی مولدی تا این اندازه متداول می ‌شود، قطعاً تمام سایز شیلنگ ویبراتورهایی که می توانند با آن مولد کار کنند، بیش از دیگر سایزها مورد توجه قرار می‌ گیرند.

در یک دسته بندی کلی به تمامی سایزها از شیلنگ ویبره که قابلیت اتصال به انواع مولدهای استاندارد موتور بنزینی دارند، شیلنگ ویبراتور مکانیکی گفته می ‌شود. اما دایره استفاده از شیلنگ ویبراتور مکانیکی بسیار فراتر از موتورهای بنزینی است. به این ترتیب می ‌توان از شیلنگ ویبراتور مکانیکی در اتصال با انواع مولدهای موتور برقی در نمونه های قدرتمند و یا موتور دیزلی با مدل های کم توان تر استفاده کرد. به این ترتیب دامنه تعریف ما برای شیلنگ ویبراتور مکانیکی بسیار وسیع ‌تر از موتورهای بنزینی، شامل استفاده در برخی از ویبراتور برقی و دیزلی نیز می ‌باشد.

به طور کلی هر مدل از شیلنگ ویبره که قابلیت اتصال به انواع مولدها را داشته باشد و در عین حال مناسب استفاده در عملیات ‌های سطح متوسط طراحی شده باشد، در جمع شیلنگ ویبراتور مکانیکی قرار می ‌گیرد. در این خانواده تمامی مدل ها قابلیت اتصال به مولدها با موتورهای بنزینی را دارند.

انواع سایزهای طراحی شده برای شیلنگ ویبراتور مکانیکی

شیلنگ ویبراتور مکانیکی باید قابلیت اتصال به مولدهای موتور بنزینی را داشته باشد و در عین حال از توانمندی کار کردن در سطح متوسطی از عملیات های بتن ریزی برخوردار باشد. چنین شیلنگ ویبراتورهایی در سایزهای متوسط طراحی و تولید می ‌شوند. انواع شیلنگ ویبراتور مکانیکی را در سایزهای ۱، ۱.۵، ۲، ۲.۵ و ۳ اینچی طراحی می ‌کنند. این شیلنگ ها در ابعاد استاندارد ۶ و ۹ متری طراحی شده ‌اند. ابعاد ۹ متری وجه کاربردی کمتری دارد و اصولا نیاز به موتورهای بنزینی قدرتمندتری برای کار با آنها می باشد. از این رو عموم شیلنگ ویبراتور مکانیکی های موجود در سطح بازار با طول های استاندارد ۶ متری طراحی شده اند.

اگر حرفه ‌ای باشید، قطعا می ‌دانید که از شیلنگ ویبراتور مکانیکی با قطر یک اینچی تا قطر ۳ اینچی وجه تفاوت بسیار بالایی است. این مدل ها نیاز به تامین قدرت های متفاوتی هستند. عموماً انواع مولدهای موتور بنزینی قابلیت کار با تمام این سایزها را دارند. اگر چه در کار با سایزهای کوچکتر قدرت مانور بالاتری دارند و در کار با سایزهای بزرگتر در شرایط سخت تری کار می‌ کنند؛ اما تنها سایزهای ۱، ۱.۵ و ۲ اینچی آن هم برای برخی از مدل های ویبراتور برقی قابل به نصب هستند. از طرفی غالباً شیلنگ ویبراتور مکانیکی در سایزهای ۲.۵ و ۳ اینچی را برای کار بر روی موتورهای دیزلی انتخاب می کنند. به طور کلی سایزهای ۱.۵ و ۲ اینچی بسیار بیشتر از دیگر نمونه ها کاربرد دارند. این سایزها برای تکمیل مولدها در موتورهای برقی و بنزینی مناسب هستند.

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *