مقالات

چرا بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی برای ساخت و سازهای شهری مناسب است؟

بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی یک ماشین با طراحی ساده اما کارآمد برای تسهیل در امر ساخت و ساز های مسکونی است. این بالابر ساختمانی با قابلیت های تخصصی برای نصب شدن در کارگاه های شهری طراحی شده است. قدرت مانور مناسب در حمل مصالح متعارف ساختمان سازی در کار با موتورهای تکفاز به همراه طرح ساخت ساده و در عین حال استفاده از یک پایه مستحکم اما کوچک و جمع و جور طراحی بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی را برای نصب شدن در ساخت و ساز های متداول شهری بسیار مناسب کرده است.

بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی

الگوی طراحی عموم بالابرهای ساختمانی تقریباً یکسان است. در تمامی آنها قرار است که با نصب موتورهای الکتریکی قدرت لازم در حمل و نقل عمومی مصالح سنگین ساختمان سازی را تامین نماییم. در الگوی طراحی هر بالابر کارگاهی تقریباً شاهد حضور تجهیزات تا قطعات فنی یکسانی هستیم. یک موتور الکتریکی تکفاز و یا سه فاز که نیروی کافی برای حرکت قدرتمند گیربکس را فراهم خواهد کرد. گیربکس نیز در امتداد انتقال قدرت به وینچ متصل است و در نهایت قلاب باکت، تحت گردش وینچ توانایی حمل مصالح سنگین ساختمان سازی را دارد. این تجهیزات همگی بر یک چارچوب فولادی که متشکل از دو پایه مستحکم است سوار هستند. در این بین بخش کاملی از انواع تجهیزات حفاظتی، سیستم انتقال قدرت نیروی برق و انواع باکت ها با اهداف متنوع حضور دارند.

آنچه باعث تفاوت میان انواع بالابر کارگاهی است، متوجه قدرت تا ظرفیت حمل بار توسط آن می باشد. انواع بالابر ساختمانی ها را در ظرفیت های گوناگون از ۲۵۰ الی ۱۰۰۰ کیلویی طراحی می‌ کنند. هر چه ظرفیت و توانمندی در حمل بار بالاتر باشد، باید انتظار حضور موتور الکتریکی قوی تر، گیربکس حجیم تر و در نهایت ابعاد بزرگتر دستگاه را داشته باشیم. بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی از ظرفیت ‌های استاندارد در طراحی این دستگاه ها نمی باشد؛ بلکه به شکل یک تجهیز ارتقا یافته از بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی مورد استفاده قرار می گیرد.

الگوی طراحی بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی

یک بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی در امتداد طراحی نمونه های استاندارد ۲۵۰ کیلویی حضور دارد. عموماً مدل‌ های استاندارد ۲۵۰ کیلویی را با قابلیت حمل بار تا ۳۵۰ کیلو در نظر می گیرند. به این ترتیب به طور کلی این دو مدل را یکسان تعریف می ‌کنند. در حالیکه نمی توانیم از یک بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی ساده انتظار حمل بار تا وزن۳۵۰ کیلویی را داشته باشیم. از این رو در طراحی با الگوهای ارتقا یافته، نمونه ‌هایی قدرتمندتر با عنوان بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی را مطرح کرده ‌اند.

اما بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی از الگوی طراحی مدل های تکفاز بهره مند می باشد. در این بالابر کارگاهی از یک موتور الکتریکی تکفاز برای تامین قدرت کافی در جابجایی مصالح تا وزن ۳۵۰ کیلویی استفاده شده است. ایده اصلی در طراحی بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی بیشتر متوجه نوع کارایی آن است.

از آنجا که یک بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی با هدف کار در فضاهای مسکونی و یا ساخت سازه های شهری طراحی شده است، منطقی است که با حضور برق ساده تکفاز ۲۲۰ ولت شهری کار کند. به این ترتیب عاری از هر گونه دردسری، کافی است یک خط برق تکفاز شهری در اختیار داشته باشید تا بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی شما قابلیت راه اندازی پیدا کند.

تمام ایده ها در طراحی یک بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی برای کار کردن در ساخت و ساز های شهری است. از ابعاد مناسب، کار با برق تکفاز شهری، قابلیت مونتاژ سریع، طراحی در ساخت، قیمت مناسب و قدرت مانور کافی که همگی این تجهیز را کاملاً مناسب به جهت نصب در یک ساخت و ساز ساده شهری کرده است. البته این طور نیست که تمام نمونه ها در طراحی بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی از یک طرح ساخت یکسانی برخوردار باشند. در این باره باید به نکات کلیدی در شناخت اصولی تا کارکرد فنی هر بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی اشاره کنیم.

ظرفیت حمل بار در بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی چقدر است؟

در سطح بازار که باشید، احتمالاً با نام های متنوعی از بالابر کارگاهی کوچک مواجه شوید. بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی و یا ۲۵۰ و در برخی از موارد قید به ۳۰۰ کیلویی از این دسته بندی هستند. در نظر داشته باشید که تمامی این موارد به یک نوع از دستگاه بالابر کارگاهی اشاره دارند. بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی، با ظرفیت اسمی ۳۵۰ کیلویی تعریف شده است؛ اما در عمل قابلیت حمل مصالح بیشتر از ۲۵۰ کیلوگرم را ندارد.

البته بسته به اینکه از چه نوع موتور الکتریکی با چه سطح از قدرت در طراحی بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی استفاده شده باشد، می ‌توانیم اندکی در ظرفیت حمل بار دستگاه تاثیرگذار باشیم. نمونه‌ های معمولی که از موتورهای ساده با طراحی تکفاز برند موتوژن بهره ‌مند هستند، با حداکثر قابلیت حمل بار تا ۲۵۰ کیلوگرم کار می‌ کنند. اما در صورت استفاده از موتورهای چینی با بهره ‌مندی از سیستم راه انداز دو خازنه می ‌توانیم تا حدودی در ظرفیت حمل بار دستگاه بالابر کارگاهی تاثیرگذار باشیم. البته قاعدتاً نمی ‌توانیم تحت هیچ حالتی توان حمل بار تا ۳۵۰ کیلوگرم را از تجهیز مورد نظر داشته باشیم. نکات متعددی می توانند بر کارایی تا قیمت نهایی یک بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی تاثیرگذار باشند. به هر صورت کیفیت قطعات تا میزان قابلیت در حمل بارهای سنگین ساختمان سازی در تعیین جایگاه قیمتی این تجهیز تاثیرگذار هستند.

بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی از منظر فنی

الکتروموتور تکفاز نصب شده بر بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی بیشترین تاثیر بر میزان کارایی، کیفیت ساخت و در نهایت قیمت بالابر ساختمانی دارد. در طراحی هر نوع با مونتاژ هر شرکت برای بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی از موتورهای تکفاز با قدرت ۲.۲ کیلوواتی استفاده می ‌شود. به طور کلی موتورهای طراحی شده برای نصب در یک بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی طرح ساخت تخصصی دارند. لذا نمی توانید هر نوع موتور تکفازی را در این ماشین به کار گیرید. نکته تاثیرگذار در الکتروموتور تکفاز نصب شده در بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی نحوه راه اندازی آن می باشد. مدل های ساده از موتورهایی که تنها با یک خازن راه انداز همراه هستند، طراحی و ساخته می ‌شوند. اما در مدل‌ های حرفه ‌ای تر، موتورهای تخصصی که با حضور یک خازن خشک و یک خازن روغنی کار می کنند، استفاده شده است. به این ترتیب حضور دو خازن به شکل کمکی در امر راه اندازی موتورهای الکتریکی باعث می‌ شود تا جریان راه اندازی کمتری متوجه موتور دستگاه باشد. در نتیجه تا حدودی بر ظرفیت حمل بار دستگاه بالابر ساختمانی تاثیرگذار است. طول عمر مفید تا قابلیت کارکرد موتورها که از حضور دو خازن راه انداز بهره ‌مند هستند، به مراتب بیشتر از نمونه های تک خازنه می باشد.
گیربکس یکی دیگر از تجهیزات کلیدی در کیفیت، کارآیی و قیمت نهایی بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی می باشد. گیربکس با هدف کنترل قدرت و سرعت موتورهای الکتریکی در بطن دستگاه بالابر کارگاهی حضور دارد. از این رو باید قابلیت کارکرد مناسبی در انتقال موثر قدرت موتوری داشته باشد. در مدل ‌های استاندارد از طراحی بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی از یک گیربکس VF86 با نسبت تبدیل ۴۸ به ۱ استفاده شده است. گیربکس VF86 بالاترین قابلیت را در هماهنگ شدن با موتور ۲.۲ اسب بخار بالابر ساختمانی دارد. شاید بتوانیم در طراحی این تجهیز از گیربکس های قوی تر و یا ضعیف تری استفاده کنیم؛ اما در نهایت نمی‌ توانیم آن هماهنگی لازم را در کارکرد روان و راندمان بالای دستگاه بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی تامین نماییم.


ظرفیت حمل بار در بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی

چگونگی طراحی سیستم جمع آوری سیم بکسل نیز در کیفیت نهایی بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی تأثیرگذار است. از طراحی وینچ تا نوع کابل به کار رفته در یک بالابر ساختمانی معرف قابلیت ‌های حمل مصالح در این تجهیز ساختمان سازی است. در طرح ساخت استاندارد شده برای بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی از وینچ با قابلیت جمع آوری کابل به طول ۴۰ متر استفاده شده است. اما در حالت استاندارد از سیم بکسل با طول ۲۰ متری بر دستگاه بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی نصب شده است. سیم بکسل استاندارد در طراحی دستگاه از قطر ۸ میل با طرح نتاب می باشد. در صورتی که قصد افزایش طول در جابجایی مصالح را دارید و یا اینکه قرار است مصالح سنگین فراتر از ۳۰۰ کیلوگرم را جابجا کنید، باید قطر سیم بکسل را افزایش دهید. طراحی وینچ در ابعاد ۴۰ متری، ظرفیت این تغییر سایز در قطر سیم بکسل را دارد.
بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی در دسته بالابرهای کوچک اما پرکاربرد قرار دارد. این بالابر ساختمانی برای نصب شدن در طیف کاملی از ساخت و ساز های شهری مناسب است. از طرفی قیمت بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی نیز برای حضوری تا این اندازه متداول در نظر گرفته شده است. البته کیفیت ساخت موتور، نوع گیربکس تا تجهیزات دیگر تاثیر چشمگیری در قیمت بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی دارند.

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *