مقالات

کاربرد بتونیر دیزلی

بتونیر دیزلی چیست ؟

بتونیر یا خلاطه بتن (ملات ساز) به عنوان یکی از تجهیزات اصلی مورد استفاده جهت ساخت بتن شناخته شده، که از آن جهت هم زدن و ساخت بتن در مقادیر مختلف استفاده می گردد. بتونیر یا همزن های بتن در انواع ظرفیت های مختلف اعم از ۱۲۰، ۲۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰ لیتری و با موتورهای مختلف اعم از بنزینی، دیزل و برقی و در انواع دنده دور و دنده زیر، جهت کاربری های مختلف طراحی و ساخته می شوند.
جهت بتن ریزی در مکان های دورافتاده همچون بیابان و مناطق گرم و خشک با شرایط کاری سخت و دشوار همچون دما، رطوبت بالا و عدم دسترسی به برق، از بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور (دنده کمر) استفاده می گردد. موتور دیزل به دلیل قدرت، بازده و راندمان بالا، تحمل کار در شرایط سخت کاری را دارا بوده از همین رو بتونیر دیزلی بهترین گزینه برای کار در شرایط سخت و دشوار می باشد. از لحاظ قیمت، قیمت میکسر بتن دیزلی از انواع بتونیر بنزینی و برقی بیشتر می باشد.

همان طور که ذکر گردید قیمت بتونیر ۲۵۰ لیتری از انواع برقی و بنزینی بالاتر است به خاطر آنکه :

۱- موتور دیزلی از موتورهای برقی(الکتروموتور) و موتور بنزینی سنگین تر، قوی تر و پربازده تر بوده و قیمت آن بیشتر است.
۲- شاسی بتونیر دیزل و اتاق موتور آن برای آنکه بتواند وزن موتور دیزل را تحمل نماید از انواع برقی و بنزینی بزرگتر و قوی تر می باشد، از همین رو قیمت آن بیشتر است.

مزایای بتونیر دیزلی کدام است ؟

۱. عدم نیاز به برق که امکان کار با بتونیر را در مناطقی که دسترسی به برق وجود ندارد را فراهم ساخته و دردسرهای ناشی از کار با بتونیر برقی را به طور کامل از بین می برد.
۲. ایمنی بالا و از بین رفتن خطراتی همچون برق گرفتگی برای اپراتور
۳. قدرت بالاتر موتور دیزل نسبت به انواع بنزینی و برقی باعث شده به هیچ وجه در هنگام چرخش دیگ بارگیری شده و سنگین موتور کم نیاورد.
۴. در موتور دیزلی نسبت قدرت تولید شده بسیار بیشتر از میزان سوخت مصرفی است، به همین دلیل مصرف سوخت در بتونیر دیزلی نسبت به نوع بنزینی کمتر است.
۵. با توجه به سوخت مصرفی در بتونیر گازوئیلی خطرات احتراق و آتش سوزی به حداقل میزان ممکن می رسد.
۶. موتورهای دیزل منواکسید کربن کمتری نسبت به بتونیر بنزینی تولید می نمایند.
۷. سوخت گازوئیل مورد استفاده در بتونیر گازوئیلی بسیار ارزان تر از بنزین بوده، به همین دلیل هزینه سوخت بتونیر دیزلی از بتونیر بنزین بسیار کمتر است.
۸. هزینه تعمیر و نگهداری موتورهای دیزل نسبت به نوع بنزینی بسیار کمتر است و موتور گازوئیلی دوام و طول عمر بسیار بیشتری نسبت به نوع برقی و بنزینی دارد.

معرفی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری

بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری که به آن بتونیر گازوئیلی نیز می گویند، از اجزای مختلفی همچون موتور دیزل، گیربکس، شاسی مخصوص بتونیر دیزلی، دیگ با ظرفیت ۲۵۰ لیتر، همزن ضد سایش در داخل دیگ، دنده پینیون بتونیر، فرمان کوچک جهت افقی و عمودی کردن دیگ و دو یا چهار چرخ پیکانی تشکیل شده است.
اصولا ایده استفاده از موتور های احتراق داخلی برای ساخت انواع ابزار ها و ماشین آلات، برای آن است که بتوانیم از قدرت موتوری فارغ از نیاز به حضور نیروی برق بهره ‌مند باشیم. موتور های بنزینی و دیزلی می ‌توانند در هر شرایطی و با هر سطحی از کار فعالیت مستمری داشته باشند. مانند ساخت میکسر بتن دیزلی و یا بنزینی که با هدف استفاده در مناطق دور افتاده و بدون دسترس به نیروی برق ساخته شده اند.

اما در ادامه، استفاده از میکسر بتن دیزلی نقشی بسیار پررنگ تر از عدم نیاز به نیروی برق برای راه اندازی پیدا کرده است. موتور های دیزلی تقریباً قدرتمندترین موتور هایی هستند که ساخته می ‌شوند. این موتور ها می‌ توانند ماشین آلات سنگین را به راحتی جا به جا کنند. لذا در تامین قدرت یک میکسر بتن ساده هم توانمند خواهند شد. از قدرت موتور های دیزلی برای ساخت میکسر بتن های بزرگ و حجیم استفاده می شود.
در دید طراحی اگر قرار به ساخت میکسر بتن با استفاده از موتور های احتراق داخلی باشد، برای ظرفیت های کم از موتور های بنزینی و برای ساخت ظرفیت ‌های بالا از موتور های دیزلی استفاده می شود. به این ترتیب تمام میکسر بتن های بزرگ و حجیم از ۷۵۰ الی ۱۰۰۰ لیتری از نمونه های بتونیر دیزلی هستند. بتونیر با ظرفیت ۵۰۰ لیتری را می توان با هر سه نوع موتور برقی، دیزلی و یا بنزینی ساخت.

قدرت دستگاه میکسر بتن

دستگاه میکسر بتن در جهت مخلوط کردن بتن خشک و تر استفاده می شود. تمامی میکسر ها برای چرخش دیگ به یک منبع انرژی نیاز دارند. میکسر یا بتونیر دیزلی با استفاده از گازوئیل و با قدرت و تعداد معینی اسب بخار به مشتری عرضه می شود که در مناطق دور افتاده و غیر شهری که دسترسی به برق امکان پذیر نمی باشد هم مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل مقاومت بالایی که این میکسرها دارند از آن ها در مناطق گرم وخشک یا با رطوبت بالا و با شرایط کاری سخت و دشوار استفاده می شود. به همین دلیل قیمت مدل دیزلی از بنزینی و برقی بیشتر است. اما عملکرد میکسر بتن دیزلی در مناطق سردسیر کمی پایین می آید که این یکی از ضعف های این دستگاه بتن ساز است.

میکسرهای بتن برقی و بنزینی داغ می کنند و هر یک ساعت یک بار نیاز است که خاموش شوند ولی میکسرهای دیزلی نیاز به خاموش کردن ندارند و می توانند ساعت ها کار کنند. ظرفیت این میکسر ها از ۱۲۰ تا ۱۰۰۰ لیتر می باشد. استفاده از موتورهای دیزلی در مناطق شهری به دلیل سر و صدای بالای موتور و تولید آلودگی زیاد مجاز نیست. بدنه و اتاق میکسرهای دیزلی به دلیل سنگینی و حجم بالای موتور نسبت به انواع برقی و الکتریکی کاملا متفاوت بوده و قوی تر است.

انواع موتور های دیزلی مورد استفاده در بتونیر به شرح زیر می باشد :

۱- بتونیر دیزلی مارگو
۲- بتونیر دیزلی کاما
۳- بتونیر دیزلی کوپ
۴- بتونیر دیزلی گلد اسپرینگ
۵- بتونیر دیزلی با برند های دیگر موتور

به ترتیبی که در انواع میکسر بتن بنزینی مطرح کردیم، در هنگام خرید و فروش میکسر دیزلی بتن نیز بهتر است متوجه انواع موتور های دیزلی از برند های مطرح و آشنای بازار باشید تا علاوه بر اطمینان از کارکرد آن ها، همراه با تامین قطعات یدکی راحت تری مواجه شوید. قیمت میکسر دیزلی بتن اصولاً بالاتر از دیگر انواع میکسر بتن با مولد های برقی و بنزینی است. البته جدا از گرانتر بودن موتور های دیزلی، این افزایش قیمت در میکسر دیزلی بتن را می ‌توان ناشی از تامین قدرت های بالاتر در حجم های بیشتر نیز دانست.

در نهایت در زمان خرید میکسر بتن لازم است تا یکی از مدل های مذکور را تهیه کنید. از این رو بهتر است قبل از اقدام جدی در خرید میکسر بتن برآورد کاملی از سطح نیاز ساخت و ساز خود تا سطح امکاناتی که دارید را داشته باشید.
به هر حال دستگاهی مانند بتونیر تجهیزی نیست که بشود به این سادگی کمبود های آن را جبران کرد و یا آنکه آن را تعویض نمود. در نهایت با انتخاب نوع مولد در میکسر بتنی که می خواهید داشته باشید بهتر است تحقیق کامل و نگاه مفصلی در باب برند موتور به کار رفته در دستگاه داشته باشید تا در نهایت همراه با خرید این دستگاه گران قیمت اسیر موتورها با خرابی زیاد و یا کمیاب در سطح بازار نشوید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *