مقالات

ناری ساز چیست؟

ناری ساز چیست؟ چه کاربردی دارد؟

در صنعت ساخت و ساز برای تهیه کردن بتن، مجموعه دستگاه های متنوعی طراحی شده است. دستگاه هایی که در نهایت با هدف ساخت بتن در سریعترین زمان و با بالاترین کیفیت مورد استفاده قرار می گیرند. ناری ساز، یک ماشین ساده اما موثر برای ساختن بتن می باشد. قاعده طراحی ناری ساز به مانند میکسر بتن متکی بر حضور یک ظرف بزرگ و گردش تیغه ها در آن می باشد تا به این ترتیب بتوان طرح اختلاط بتن را تکمیل نمود.

بتن در حال حاضر مهمترین مصالح ساختمان سازی است. مصالحی مستحکم و ماندگار که در مقدمات ساخت سازه های بلند مرتبه و یا عظیم الجثه بهترین می باشد. البته بتن وقتی می تواند این درجات بالای کیفی را تامین نماید که از ساختاری همگن و کیفیتی مرغوب بهره مند باشد. برای رسیدن به یک بتن مرغوب باید از مصالح مناسب به نسبت درست استفاده شود. اما در نهایت وقتی قابلیت کافی را دارد که در یک طرح اختلاط کافی حاضر شده باشد. قطعا نمی توانید با یک بیل دستی مصالح سنگین وزن مقدماتی بتن اعم از سیمان و ماسه و آب را به درستی با هم مخلوط کنید. برای اینکار نیاز به یک ماشین دارید. ماشینی مانند میکسر بتن که از دیگی حجیم و گردان برای مخلوط کردن مصالح استفاده می کند. اما به موازات آن، دستگاه ملات ساز دستی نیز طراحی شده است. یک نمونه ی ساده تر و البته ارزان تر که قابلیت تکمیل طرح اختلاط بتن را به مانند میکسر بتن دارد. در فضای کارگاه ساختمان سازی از یک ناری ساز با عنوان ملات ساز دستی نیز یاد می کنند. در این مقاله قصد داریم تا به مشخصه های فنی این ماشین به جهت ساخت بتن بپردازیم.

ناری ساز چگونه دستگاهی است؟

برای مخلوط کردن مصالح در مقدمات بتن، نیاز به یک دیگ گردان و بزرگ جثه داریم. این دیگ در میکسر بتن به شکل یک ظرف خمره ای شکل از فولاد ساخته شده است. اما در طرح ساخت ملات ساز دستی از یک ظرف کاملا گرد و بزرگ جثه استفاده شده است. در ناری ساز ماجرای مخلوط کردن مصالح درست برعکس میکسر بتن می باشد.

در میکسر بتن دیگ گردان است و تیغه های ثابت در دیگ وظیفه اختلاط مصالح را بر عهده دارند. اما در ناری ساز این دیگ است که کاملا ثابت است و تیغه هایی متحرک وظیفه مخلوط کردن مصالح را بر عهده دارند. ناری ساز از یک ظرف استوانه ای بزرگ جثه تشکیل شده است. این ظرف بر پایه هایی فولادین سوار است. درست در بخش بالایی ظرف یک الکتروگیربکس متصل به تیغه هایی متحرک قرار دارد. تیغه ها به حالتی آویزان در فضای داخل ظرف قرار گرفته اند. این تیغه ها تنها تحت تاثیر شفت گیربکس حول محور خود می چرخند.

قاعده کار ملات ساز دستی نیز بسیار ساده است. مصالح اعم از سیمان، ماسه، آب و یا هر افزودنی دیگر را در داخل دیگ استوانه ای می ریزند. وقتی موتور دستگاه ناری ساز روشن می شود، تیغه ها تحت تاثیر قدرت گیربکس شروع به چرخیدن می کنند. به این ترتیب حجم سنگین مصالح با حرکت دورانی تیغه ها در هم مخلوط می شوند. شکل تیغه ها و طراحی آنها به شکلی است که مصالح را به حالتی زیر و رو شده با هم مخلوط می کنند. به این ترتیب در اندک زمانی با یک بتن که مصالح مقدماتی آن به خوبی در هم مخلوط شده اند، مواجه هستیم.

دستگاه ناری ساز قاعده طراحی ساده با عملکردی بسیار سریع دارد. این دستگاه می تواند حجم قابل توجه از بتن را با هر بار عملیات تولید کند. البته انواع ناری ساز را بسته به ظرفیت در مدل های گوناگونی طراحی می کنند.

کاربرد ناری ساز در صنایع مختلف

آنچه مشخص است دستگاه ناری ساز یک مخلوط کن بزرگ و حرفه ای است که قادر است حجم سنگینی از ترکیبات مختلف را با هم مخلوط کند. لذا در فضاهای صنعتی تا سطح کارگاه های ساختمان سازی و حتی فرایندهای کشاورزی، هر جا نیاز به مخلوط کردن باشد، می توانیم از یک دستگاه ناری ساز استفاده کنیم.

دستگاه ناری ساز یک ایده ساده و قدیمی برای ساختن دستگاه های مخلوط کن است. اگر اندک نگاهی در عموم میکسرهای صنعتی داشته باشید، هر کدام از آنها را شبیه به یک ناری ساز اما با قابلیت های بسیار بیشتر پیدا خواهید کرد. زیرا در هر میکسر صنعتی این دیگ ثابت است که تیغه هایی متحرک را در آن طراحی کرده اند. ناری ساز، ساده ترین الگو برای ساختن یک میکسر صنعتی است. لذا کاربرد آن در فضاهای صنعتی برای مخلوط کردن ترکیبات پودری شکل بسیار متداول است.

در گذشته از ناری ساز برای ساختن بتن استفاده نمی شد. اما حالا این دستگاه میکسر صنعتی را از دل فرآیندهای کارخانه ای بیرون کشیده اند و در سطح کارگاه های ساختمان سازی به عنوان یک دستگاه موثر در ساخت بتن استفاده می کنند. البته ناری ساز مناسب برای فعالیت های ساختمان سازی، اندک تفاوت هایی با نمونه های صنعتی دارد. مثلا دیگ با فولاد ضخیم تری ساخته شده است تا بتواند در مقابل وزن سنگین و کاملا مخرب بتن مقاومت کافی را داشته باشد.

از دستگاه ناری ساز در صنایع معمولی تر مانند دامداری ها، مرغداری ها و فضاهای کشاورزی برای مخلوط کردن انواع ترکیبات پودری نیز استفاده می شود.

انواع ناری ساز کدامند؟

الگوی طراحی انواع ناری ساز کاملا یکسان است. تمامی آنها از یک دیگ گرد و ثابت برای ریختن مصالح برخوردار هستند و از یک الکتروگیربکس در حضور تیغه هایی متحرک برای تکمیل اختلاط استفاده شده است. اما ظرفیت مخزن و نوع چیدمان اجزا در کنار هم زمینه ساز تفاوت هایی است.

انواع ناری ساز را در ظرفیت های ۳۵۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ لیتری طراحی می کنند. در عموم مدل ها، محل قرار گیری الکتروموتور در بالای مخزن استوانه ای می باشد. اما در طراحی برخی از مدل های بزرگ جثه موقعیت الکتروگیربکس در بخش زیرین مخزن قرار دارد. دلیل قرارگیری موتور در بخش زیرین مخزن در سنگینی بیش از حد دستگاه می باشد.

وقتی یک دستگاه ناری ساز با مخزن های بزرگ مانند نمونه های ۱۰۰۰ لیتری طراحی می کنید، حجم دستگاه و ظرفیت پذیرش مصالح آنچنان سنگین است که باید از مجموعه الکتروگیربکس بسیار قدرتمندی برای گردش تیغه هایی بزرگ و سنگین وزن استفاده شود. در این حالت نمی توان یک شاسی مناسب بر بالای دیگ به جهت نصب الکتروگیربکس بزرگ دستگاه تعریف کرد. لاجرم مجبور هستیم تا موقعیت نصب الکتروگیربکس را به بخش زیرین دیگ استوانه ای منتقل کنیم. در این فضا می توانیم با استفاده از ستون های دیگ در دستگاه ناری ساز یک نشیمن گاه مناسب برای موتور و متعلقات آن بسازیم. شفت موتور از مرکز دیگ به سمت بالا هدایت شده است تا در ارتباط با تیغه های متحرک، عملیات مخلوط کردن مصالح پودری شکل را نهایی سازد. فقط در محل عبور شفت از کف دیگ یک عدد کاسه نمد خاص برای عایق بندی استفاده شده است. به این ترتیب خطر نشت مواد به خارج از دیگ وجود ندارد.

برخی از ناری سازها را به شکل دستگاه های نصب ثابت طراحی می کنند. این الگوی طراحی غالبا برای مصارف صنعتی کاربرد دارد. اما ناری ساز طراحی شده برای مصارف کارگاهی غالبا دارای  چند عدد چرخ در بخش زیرین هر پایه است تا بتوان کل دستگاه را به راحتی جابجا نمود. دلیل این نوع طراحی برای تکمیل عملیات بتن ریزی می باشد. در کارگاه ساختمان سازی معمولا محل ساخت بتن دورتر از محل بتن ریزی می باشد. در این حالت به دستگاه ها با قابلیت جابجایی ساده نیاز داریم تا بتوانیم بتن ساخته شده را هر چه سریعتر به محل بتن ریزی منتقل کنیم. به این ترتیب فرایند ساخت بتن به سرعت صورت خواهد گرفت.

دستگاه ناری ساز یک ایده ساده برای ساختن بتن می باشد. این دستگاه به نسبت از میکسر بتن ارزان قیمت تر است و می تواند حجم قابل توجه از بتن را تهیه نماید. البته به مانند میکسر بتن از قدرت مانور بالا برخوردار نمی باشد. لذا غالبا وجه کاربردی در عملیات های گسترده ساختمان سازی را ندارد. عمده کاربرد این ماشین در کارگاه های ساخت تجهیزات از پیش ساخته شده بتنی است و در کارگاه های بلوک سازی، ساخت دیوارهای بتنی، مراحل اجرای سازه های متنوع بتنی و… کارایی دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *