مقالات

چگونه به درستی از یک ماله برقی استفاده کنید.(بخش یک)

0
()

اگر در حرفه بتن ریزی یا در سایت‌های ساختمانی کار می‌کنید، احتمالا با ماشین‌های ماله برقی آشنا هستید. آنها ماشین‌هایی هستند که به شکل پنکه‌های معکوس بوده که روی بتن قرار می‌گیرند و برای ماله کشی و تراز کردن بتن استفاده می‌شوند.

اغلب ماله‌های برقی معمولا در پروژه‌های متوسط ​​و بزرگ استفاده می‌شوند و می‌توانید پشت آنها را رفته و یا بر روی آنها سوار شوید. استفاده از یک ماله برقی برای مبتدیان خیلی دشوار نیست، اما به چندین ساعت آموزش برای استفاده حرفه‌ای نیاز دارید تا مانند یک هنرمند از یک ماله موتوری استفاده کنید (تعداد زیادی از اپراتورهای با تجربه از آنها استفاده می‌کنند).

اما برای آن دسته از افراد که ممکن است با آنها آشنا نباشند، این مقاله‌ها به شما اصولی که نیاز دارید را ارائه می‌دهند تا به درستی از آنها استفاده کنید.

ماله برقی که می‌توانید در پشت آن قدم بزنید

بیایید از ابتدا شروع کنیم، ماله برقی دارای طراحی و نحوه کار نسبتا ساده است، اما به عنوان اپراتور هر نوع تجهیزات، مهم است با اجزای کلیدی، چگونگی کارکرد آنها و دلیل استفاده از آنها آشنا شوید.

6 جزء عمومی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهند در پشت دستگاه راه بروید: دستگیره، موتور، گیربکس، مونتاژ عنکبوت، تیغه ماله و در نهایت حلقه ایمنی.

دستگیره به اپراتور دستگاه این اجازه را می‌دهد تا دستگاه را هدایت کند و کنترلگر‌های نصب شده روی دستگیره را کنترل کند. موتور نیروی محرکه پشت ماشین است که شفت درون گیربکس را هدایت می‌کند. گیربکس “قلب” این واحد است که باعث می‌شود دستگاه عملکرد مناسبی داشته باشد. جعبه دنده متصل به مونتاژ عنکبوتی است که قدرت مورد نیاز آن را تامین می‌کند. به همین دلیل داشتن یک گیربکس قابل اعتماد که به خوبی طراحی شده باشد برای ماله‌های برقی بسیار مهم است. گیربکس هدایت مونتاژ عنکبوتی را بر عهده دارد. تیغه‌های ماله برقی به مونتاژ عنکبوتی متصل می‌شوند که در هنگام دریافت قدرت موتور مانند پره‌های پنکه به حرکت در می‌آیند. در نهایت یک حلقه ایمنی وجود دارد که مونتاژ عنکبوتی را در بر می‌گیرد و از تیغه‌های آن محافظت می‌کند.

شروع از پایین به بالا – پایه ماله برقی

پایه ماله پروانه ای یا برقی “جایی است که لاستیک با جاده برخورد می‌کند” یا در این مورد محلی که دستگاه با بتن برخورد می‌کند. هدف کلی استفاده از ماله برقی این است که عملیات بتن ریزی و تراز بتن به راحتی انجام شود.

در هر عملیات بتن ریزی، ماله کشی و تراز بتن برای ادامه روند تحکیم بتن و کمک به فرآیند فشردگی آب اضافی و زهکشی آن حیاتی است. فرایند فشرده سازی بتن همچنین به خارج کردن “شیره” بتن برای رسیدن به سطح دال بتنی کمک می‌کند. ماله کشی همچنین نقشی حیاتی را در تراز کردن سطح بتن بازی می‌کند، زیرا باعث تحکیم بتن شده و ظاهر نهایی دال بتنی شما را بهبود می‌بخشد.

یکی دیگر از عوامل حیاتی به هنگام ماله کشی زمان بندی انجام کار است. یعنی زمانی که باید سراغ بتن مرطوب بروید و سطح آن را ماله کشی کنید.

تجهیزات جانبی ماله برقی تیغه‌ها و صفحات

هنگامی که آماده ماله کشی می‌شوید انتخاب تجهیزات جانبی/ تیغه مناسب بسیار مهم است. ماله برقی از تیغه‌ها و دیگر تجهیزات صفحه‌ای شکل نصب شده بر روی مونتاژ عنکبوتی استفاده می‌کند تا به نتیجه مورد نظر در فرآیند دست یابند.

صفحات شناور نوعی دیسک فلزی بزرگ (صفحه) هستند که به پایین دستگاه متصل می‌شوند و بر روی تیغه قرار می‌گیرند. صفحات شناور در مراحل اولیه ماله کشی استفاده می‌شوند و اغلب زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که پیمانکار بخواهد در اسرع وقت برای شروع روند فرآیند ماله کشی اقدام کند. از آنجا که صفحات شناور الزاما دیسک‌های اصلی هستند که به پایین ماله بسته می‌شوند، سطح تخت بزرگ به توزیع یکسان وزن دستگاه به طور مساوی بر روی یک منطقه بزرگتر کمک می‌کند و باعث می‌شود بر روی بتن “شناور” شود و به درون آن نفوذ نکند. این اتفاق در صورتی که از تیغه‌های معمولی خیلی سریع در فرآیند استفاده کنید ممکن است رخ دهد.

تیغه‌های شناور پره‌های انعطاف پذیری هستند که به طور معمول بر روی تیغه‌های تراز شما متصل می‌شوند و نتایج مشابهی را با صفحات شناور ایجاد می‌کنند. تیغه شناور همچنین به توزیع وزن ماشین در سطح وسیع‌تر کمک می‌کنند و به اپراتور اجازه می‌دهند تا زودتر فرآیند ماله کشی را شروع کند. این تیغه‌ها باعث انقباض و انعطاف پذیری بیشتر شده و بتن ریزی در مراحل اولیه را تسهیل می‌کنند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.