مقالات

نحوه استفاده از ماله‌های موتوری برای عملکرد بهتر

0
()
ماله‌های موتوری را کورکورانه هدایت نکنید چرا که باعث به دام افتادن رطوبت درون بتن می‌شوند. آنها یک گزینه عالی برای صاف کردن دال‌های بتنی بزرگ و تراز کردن سطح آنها هستند که یک سطح صاف و محکم را ارائه می‌دهند. اما زمان بندی یک نکته کلیدی برای استفاده از ماله موتوری است و اگر در استفاده از آن عجله کنید ممکن است باعث کند شدن روند پروژه شود و با محدود کردن فضای متخلخل دال که باعث به دام افتادن رطوبت درون بتن در طول فرایند خشک شدن می‌شود، هزینه‌هایی را به پروژه تحمیل کنید.

How-to-use-motor-trowel

این می‌تواند فرایند خشک شدن بتن را کند کرده و زمان خروج رطوبت از درون بتن را افزایش دهد. زمان بندی اتمام فرآیند ماله کشی برای تضمین کیفیت نهایی دال بتنی بسیار مهم است. تکنولوژی و تجهیزات جدیدتر ماله موتوری باعث می‌شود تا فرآیند بتن ریزی و تحکیم آن سریع‌تر شود. اما خطرات فشرده سازی و خرد شدن نیز ممکن است در مواردی افزایش یابد، به ویژه هنگامی که تجهیزات سنگین‌تر بر روی بتن‌های سبک وزن قرار می‌گیرند. تیغه ترکیبی اجازه می‌دهد تا اپراتور در یک مرحله بتواند سطح بتن را تحکیم و تراز کند، اما خطر خستگی نیز در مرحله اولیه ممکن است بتن را تهدید کند. هر چه تیغه برنده‌تر باشد، فشار بیشتری بر روی بتن وارد شده و لرزش سطحی آن افزایش می‌شود. سرعت بالای تیغه همچنین باعث “سوزانده شدن” سطح دال می‌شود، همچنین تخلخل بتن و انعطاف پذیری رطوبت آن افزایش می‌یابد که باید هنگام فرآیند خشک شدن آن تبخیر شوند که در صورت نصب مستقیم پوشش کف بدون نیاز به یک سیستم رطوبت زدایی مجزا بسیار حائز اهمیت است.

ماله‌های موتوری چه مشکلاتی را می‌توانند برای پروژه ساختمانی شما ایجاد کنند؟

هنگامی که ماله‌ پروانه ای به صورت نادرست بر روی سطوح بتنی قرار می‌گیرند، لایه بالایی آن بیش از حد فشرده می‌شود، که مجراها یا مسیرهایی طبیعی متخلخل را مسدود می‌کند و اجازه می‌دهد رطوبت در داخل بتن حبس شود که طی فرآیند خشک شدن باید مسیر خود را برای خروج از سطح بتن پیدا کند. سطح دال بتنی در واقع مانع از خروج رطوبت می‌شود و فرآیند خشک شدن را تضعیف می‌کند. عدم توانایی خشک شدن بتن می‌تواند پروژه شما را به تاخیر بیندازد یا هزینه‌های اضافی را برای ایجاد کفپوش به شما تحمیل کند. شرکت ما معمولا مراحلی را برای اصلاح این روند ارائه می‌دهد که شامل باز کردن سطح بتن برای کمک به فرآیند خشک شدن است که در نهایت باعث ایجاد تاخیرهای طولانی نشود، یا از یک سیستم رطوبت زدا برای جلوگیری از تخریب کف در آینده با توجه به رطوبت بالای بتن استفاده می‌کند.
همیشه با توجه به کاربری کفپوش پایانی، باید میزان استفاده از ماله موتوری را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، تابه‌های شناور عموما عملکرد بهتری برای ایجاد شکاف در سطح بتن را ارائه می‌کنند و سطح صافی را ایجاد می‌کنند که در عین حال به رطوبت به میزان قابل قبولی اجازه خروج می‌دهند. برای یک کفپوش معمولی، این یک روش کافی و ایده آل است و در واقع به مقدار کمی دندانه نیاز دارد که باعث ایجاد چسبندگی کمتری به روی آن می‌شود.
برای کاربری‌های با سطح رنگی و خاص، ممکن است به یک روش ظریف‌تر نیاز داشته باشید، اما باید زمان کافی برای خشک شدن را به آن بدهید. باید قبل از این که بتن به سختی نهایی خود برسد، تعادلی بین زمان تکمیل کار و ماهیت دال خشک شده برای ارائه بهترین عملکرد ممکن برقرار شود. زمان اتمام ماله کشی که باعث کاهش زمان خشک شدن بتن می‌شود همیشه بهترین گزینه نیست. حتی پس از ماله کشی کارشناسی شده، در جریان بتن ریزی، فرآیند خشک شدن باید همچنان کنترل شود، به ویژه هنگامی که قصد بتن ریزی یک دال را دارید.
استاندارد ASTM F2170 توصیه می‌کند که رطوبت نسبی (RH) با استفاده از نمونه‌هایی در محل اندازه گیری شود که میزان دقیق رطوبت پس از ماله کشی در دسترس باشد. ماله کشی برقی و سایر روش‌های تکمیلی یکی از دلایلی است که سطح رطوبت یا آزمایشات بر پایه موادی مانند کلرید کلسیم برای تعیین کارایی سطوح بتنی ناکافی است، به ویژه در هنگام استفاده از سنگدانه‌های سبک وزن، که به طور خاص توسط ASTM F1869 توصیه نمی‌شوند. ماله‌های موتوری می‌توانند یک سطح صاف و بی عیب و نقص برای یک دال بتنی ارائه دهند. اما اجازه ندهید که سطح براق و مسطح، باعث شود از آمادگی واقعی سطح بتنی چشم پوشی کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.