مقالات

انتخاب کمپکتور صفحه ای در رویکرد نیازی که دارید

0
()

سازندگان در پروژه‌ های عمرانی از تجهیزات کوبش خاک استفاده می ‌کنند؛ زیرا لازم است تا زمین مورد عملیات عمرانی را قبل از هر اقدامی آماده سازند. مراد از این آماده سازی، کوبش خاک تا اندازه ‌ای است که تحمل فشار سنگین آمده از سازه های ساختمانی در آینده‌ ای نزدیک را داشته باشد. اگر کوبش خاک به خوبی صورت نگیرد و یا در اجرای آن دقت لازم و یا حساسیت کافی وجود نداشته باشد، همراه با ساخت هر سازه ای بر آن، همواره این احتمال وجود دارد که خاک زیر پای سازه نشست کند. در چنین حالتی باید منتظر ترک هایی عمیق و در مواردی نابودی کامل سازه باشیم. فرقی نمی ‌کند که شما می ‌خواهید محوطه یک پارک را زیر سازی کنید و یا قصد کوبش خاک به جهت ساخت یک برج را دارید. خاک زیر پای هر عملیات عمرانی باید سفت شده باشد و در میان تمام تجهیزات ریز و درشت با هدف کوبش خاک، انواع کمپکتور صفحه ای از گونه های بسیار پرمصرف می باشند.

خیلی از مجریان زیرسازی در فضا های عمرانی، استفاده از کمپکتور صفحه ای را ترجیح می‌ دهند. قابلیت کارکرد در سطوح بزرگ و حتی محوطه سازی در کنار قدرت بالا و همراهی با قیمتی مناسب، انواع کمپکتور صفحه ای را در یک جایگاه مطلوب و مورد پسند قرار داده است؛ اما نکته در زمان خرید کمپکتور صفحه ای، همسویی این تجهیز کارآمد با سطح نیازی است که با آن قصد تامین آن را دارید. زیرسازی ها در پروژه های گوناگون عمرانی متفاوت هستند. از این رو منطقی است که با در نظر داشتن این تفاوت ها، نوع نیاز شما نیز متغیر شود. به همین جهت خرید کمپکتور صفحه ای نیز با مورد توجه قرار دادن نیازی که دارید انتخاب خواهید شد.

کمپکتور صفحه ای یا کمپکتور دستی چگونه تجهیزی است؟

تمام آن چیزی که در یک کمپکتور صفحه ای می تواند کوبش خاک را حاصل آورد، ناشی از ضربه های سنگین و مداوم یک صفحه فولادی بزرگ و سرسخت است که در همراهی با موتور هایی قدرتمند، طی یک ساز و کار مکانیکی، قابلیت کوبش بر سطح خاک را پیدا کرده ‌اند.

این صفحه ها را در طراحی انواع کمپکتور صفحه ای، از فولاد های سرسخت شده با آلیاژ های کربن انتخاب می کنند. در عین حال قابلیت های ضد زنگ زدگی تا ضد سایش را همراه با آلیاژ های کروم و نیکل تامین کرده ‌اند. در سمت دیگر دستگاه کمپکتور صفحه ای، یک موتور بنزینی و گاهاً دیزلی بسیار قدرتمند و کارآمد وجود دارد که قرار است نیروی لازم به جهت کوبش صفحه بر خاک را تامین نماید؛ اما این موتور ها نیرو های گردشی تولید می ‌کنند. پس لازم است در این بین، ساز و کاری مکانیکی تعریف شده باشد که می تواند نیرو های گردش موتور را تبدیل به ضربه ‌های فرکانس گونه در صفحه سرسخت کمپکتور صفحه ای نماید.

آنچه گفتیم یک تعریف کلی از انواع کمپکتور صفحه ای می باشد. نکته در چگونگی انتخاب کمپکتور صفحه ای مطلوب است. در واقع آن چیزی که می تواند باعث ایجاد تفاوت در انواع کمپکتور صفحه ای باشد، تفاوت در سایز صفحه کوبنده است. البته تغییر سایز صفحه لاجرم باعث ایجاد تغییر در قدرت موتور نیز خواهد شد. به هر صورت در ادامه مقاله می خواهیم فاکتور هایی را در نظر آوریم که می ‌توانند نقش کلیدی در نوع انتخاب کمپکتور صفحه ای از جانب شما داشته باشند.

با نگاه در چه اصولی کمپکتور صفحه ای را انتخاب کنیم؟

چه میزان از نیروی کوبش مورد نیاز شما است:

مقدار نیروی کوبش مهمترین فاکتور در زمان خرید کمپکتور صفحه ای می باشد. اینکه چه مقدار نیروی کوبش مورد نیاز شما است به دو جنبه، قابل تحلیل خواهد شد. اول اینکه نوع خاک چگونه است و در مرحله دوم، سازه از چه خصوصیاتی برخوردار است. در نگاه اول در زمین های شنی، ماسه ای، رسی، سنگلاخی و… با انواع مختلفی از سطوح خاک مواجه هستیم. از این رو مقدار نیروی کوبش آمده از جانب کمپکتور صفحه ای نیز متفاوت خواهد شد. در نگاه دوم می ‌توان جنبه های مختلف از عملیات های ساختمانی را در نظر گرفت. مثلاً زیرسازی به جهت ساخت راه تا زیرسازی برج های بلند مسکونی و حتی یک زیر سازی ساده برای ساخت محوطه های پارکی. هر کدام نگاه متفاوتی بر مقدار نیروی کوبش مورد نیاز دارند. از این رو با در نظر داشتن مقدار نیروی مورد نیازی که می خواهید، می توانید نوع تا قدرت کمپکتور صفحه ای را انتخاب کنید.

مساحت تحت کوبش چه مقدار است:

اینکه همراه با دستگاه کمپکتور صفحه ای قصد کوبش چه مقدار از سطح خاک را دارید، مشخصه ای کلیدی به جهت انتخاب نوع کمپکتور صفحه ای خواهد شد. مثلا نمی ‌توان برای ابعاد بزرگ از کوبش خاک مانند آماده سازی خاک به جهت تاسیس جاده، بر توانمندی های یک کمپکتور صفحه ای کوچک اکتفا نمود. در چنین حالتی قطعاً با کندی بیش از حد مواجه خواهید شد و یا اینکه سطح کوبش مطلوب حاصل نخواهد آمد. از سوی دیگر سرعت در کارکرد انواع کمپکتور صفحه ای، رابطه معکوس با بزرگی صفحه دارد. کمپکتور های بزرگ و قدرتمند به مراتب کندتر از انواع کوچک هستند. از این رو در انتخاب سایز با در نظر گرفتن سطح کار و مقدار سرعتی که می خواهید، نوع کمپکتور صفحه ای را انتخاب کنید.

نوع کارکرد کمپکتور صفحه ای چگونه است:

اصولاً انواع کمپکتور صفحه ای را در دو نوع کارکرد طراحی می‌ کنند. انواعی که قابلیت رفت و برگشتی دارند و در مقابل نمونه ‌هایی که تنها به حالت رفت، عملیات کوبش خاک را به انجام می رسانند. در مدل‌ هایی که تنها یک جهت حرکت دارند، استفاده در فضا های بسیار بزرگ و یا زیرسازی جاده ای بسیار مطلوب است؛ اما برای کوبش در فضا های محدود مانند پی سازی ساختمان ها که قابلیت گردش عملا وجود ندارد، انواع کمپکتور صفحه ای با توانایی رفت و برگشتی بسیار مناسب خواهند شد.

انواع کمپکتور صفحه ای در هر اندازه و ظرفیت که طراحی و تولید می شوند، همواره می توانند در کوبش خاک با هر هدف عمرانی دست بالایی داشته باشند. چرا که قابلیت تامین ظرفیت هایی متنوعی را دارند و در عین حال از سرعت کارکرد بالا همراه با سطح کوبش معقولی برخوردار هستند. از این رو اگر قصد کوبش خاک را دارید خرید کمپکتور صفحه ای می تواند گزینه بسیار معقولی برای شما به نظر آید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.