مقالات

اصول نگهداری تا کارکرد حرفه ای با کاتر بتن بر

0
()

بتن بر ها دستگاه هایی موتوری و قدرتمند هستند که با هدف برش سطوح سخت مانند بتن و چیز هایی شبیه به آن مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در طراحی تا ساخت انواع بتن بر یک ایده کلی حاکم است. تیغه دیسکی شکل سخت و مخصوص برش بتن که همراه با قدرت بسیار موتور هایی که عموماً بنزینی و دیزلی هستند، همراه با سرعت بسیار بالایی مادامیکه قدرت قابل توجهی دارند، به گردش درآمده و می توانند سطوح کاملاً سخت مانند بتن را برش بزنند.

از این رو در هنگام کار با دستگاه بتن بر مطمئناً همراه با یک دستگاه که از قطعات و اجزای متعددی برخوردار است، مواجه هستیم. یک دستگاه موتوری که در کارکرد با آن نیاز است تا اصول کلی از کار همراه با شرایط نگهداری از آن را به درستی بدانیم. اگر همراه با یک دستگاه بتن بر هستید، لازم است تا همراه با نکات کلیدی و رعایت دقیق آنها در حین کار، سلامت کلی دستگاه خود را تأمین سازید.

در کار با بتن بر نیاز های دستگاه را در نظر بگیرید

از مقدماتی ترین اصول در کار حرفه‌ ای با دستگاه بتن بر انتخاب دقیق تیغه کاتر می ‌باشد. چرا که از دستگاه کاتر با هدف برش انواع سطوح سخت مانند آسفالت، سنگ، سیمان و… در کنار بتن استفاده خواهد شد. از آنجا که سطوح قید شده اصولاً مشخصه ها و مقدار سفتی متفاوتی دارند، منطقی است که نیاز به تیغه های متفاوتی نیز داشته باشند.

عمده تفاوت ها در هنگام برش آسفالت تا بتن می باشد و غالباً تیغه ها را با هدف برش یکی از این دو سطح طراحی و تولید می کنند. سطح آسفالتی به مراتب نرم تر از سطوح بتنی است. یک تفاوت دیگر نیز در ایجاد ترکش‌ های بزرگتر در برش سطوح آسفالتی می باشد. از آنجا که سطح آسفالت را همراه با سنگ ریزه های مانده در قیر می سازند، هر کدام از این سنگ ریزه ها در زمان برش، حکم یک ترکش را پیدا خواهند کرد. در واقع تیغه آسفالت بر به گونه ‌ای است که می ‌تواند سنگ ریزه ها را از دل ساختار منسجم آسفالت بیرون بکشد. در حالیکه در بتن بر، تیغه ها باید به تمامی، سطح بسیار سخت بتن را برش بزنند.

برای هر کدام از این دو کاربرد، تیغه های مخصوصی طراحی شده است. از این رو لازم است تا در کار با بتن بر، تیغ کاتر مخصوص برش بتن را تهیه کنید. البته یک نکته دیگر آن است که می توان در موارد اضطراری همراه با تیغ بتن بر، سطوح آسفالتی را برش زد؛ اما هرگز تحت هیچ حالتی نمی ‌توان عکس این اتفاق، یعنی برش سطوح بتنی همراه با تیغ آسفالت بر را به انجام رسانید.

مقدمات کار موتور دستگاه بتن بر را فراهم آورید

کاتر آسفالت بر یک دستگاه موتوری است که همراه با موتور های عموماً بنزینی و در مواردی دیزلی کار می ‌کند. به این ترتیب همراه با کاتر بتن بر با یک موتور احتراق داخلی سر و کار داریم. پس لازم است تا به مانند تمام موتور های بنزینی، مقدمات کار امن، صحیح و پر قدرت آنها را تامین نماییم.

تامین این مقدمات، امر سخت و پیچیده ای نمی باشد. کافیست به مانند موتور بنزینی خودرویی که دارید با آن رفتار کنید. برای این منظور همواره سوخت کافی و باکیفیت تهیه کرده، سطح مخزن روغن دستگاه را مدام چک کنید و از سلامت سیستم خنک کننده مطلع شوید. صحت تمام اتصالات را بررسی کنید و از سلامت پروانه اطمینان حاصل کنید.

یک نکته، در زمان تعویض روغن موتور می باشد. اگر صاحب خودرو هستید، به خوبی می دانید که زمان تعویض روغن موتور بسته به کارکرد خودرو خواهد بود؛ اما این مقیاس در کار دستگاه بتن بر عملاً معنایی ندارد. لذا لازم است تعریفی جایگزین برای آن در نظر گرفت. برای این منظور از ایده ساعت کارکرد استفاده می کنند. به این ترتیب که باید همراه با هر دستگاه بتن بر به طور دقیق و یا نسبی اطلاع کاملی از ساعت کارکرد آن تعریف شده باشد. در چنین تعریفی باید در هنگام رسیدن به ساعت کار مشخصی، روغن موتور دستگاه را تعویض نمایید.

قطعات مصرفی موتور کاتر بتن بر را از یاد نبرید

موتور بنزینی و یا دیزلی در کار دستگاه بتن بر به مانند تمام موتور های بنزینی قطعات مصرفی دارد. این قطعات نیز باید در ساعت کارکرد تعریف شده برای دستگاه تعویض شوند. مانند فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلتر سوخت، تسمه ها، شمع ها، وایر ها و… از این دست می باشند.

گریس کاری کاتر بتن بر را جدی بگیرید

دستگاه ‌هایی که دوار هستند و در آن قسمت های متحرک با سرعت های بالایی به حرکت در می آیند، لازم است تا به طور منظم تحت گریس کاری دائمی قرار گیرند. گریس کاری برای دستگاه بتن بر نیز از نیاز های جدی خواهد بود. در صورت کوتاهی در گریس کاری دستگاه، قطعات متحرک بر هم سائیده خواهند شد. در چنین حالتی ضریب استهلاک تا خرابی دستگاه بتن بر به مراتب بالا خواهد رفت.

از سلامت شاسی دستگاه بتن بر آگاه باشید

تمام اجزای درگیر با برش بتن از موتور های قدرتمند بنزینی تا تیغ کاتر همگی در یک شاسی سوار هستند. این شاسی است که می تواند قدرت بالای دستگاه بتن بر را برای برش سطوح سخت متمرکز سازد. شاسی بتن بر از قسمت های متعددی تشکیل شده است. دسته ها برای هدایت دستگاه، محل قرارگیری موتور، محفظه نصب دیسک، سیستم های تنظیم ارتفاع دیسک گردان و… مجموعه شاسی دستگاه بتن بر را شامل خواهند شد. در هنگام کار با دستگاه بتن بر از هر نظر متوجه سلامتی کامل شاسی باشید. هر گونه شکستگی در اتصالات تا شل شدن پیچ و مهره ها و شاید نبود محافظ های همراه با شاسی در کارکرد سرعت بالا و قدرتمند دستگاه بتن مستعد بروز حوادث بسیار خواهد بود.

روش صحیح برش بتن را یاد بگیرید

یکی از مهمترین جنبه ها در نحوه کارکرد صحیح با دستگاه کاتر بتن بر آن است که بدانید این دستگاه تحت چه شرایطی می ‌تواند به شکل امن، صحیح و کامل عملیات برش را به انجام برساند. اولین نکته در آن است که نوع متریال تحت برش را کاملاً بررسی نمایید تا تیغ کاتر مناسب را استفاده کنید. در گام بعدی باید کاملا متوجه باشید که مقدار و برش چه اندازه خواهد بود. در نظر داشته باشید که هر بار عمق برش برای یک بار حرکت دستگاه کاتر بتن بر باید برای حداکثر ۵ سانتیمتر در نظر گرفته شود. برای این منظور برش بتن در اعماق بیشتر مثلاً ۱۵ سانتیمتر باید به شکل مرحله ای انجام شود. یعنی هر بار مقدار ۵ سانتیمتر از عمق بتن برش زده شود و در مرحله بعد عمق بیشتر حاصل آید. در گام بعدی باید متوجه دور نامی تیغه باشید و سرعت دستگاه خود را با توجه به حداکثر مقدار گردش قابل تحمل توسط تیغ بتن بر تنظیم نمایید. در این بین در هر حالتی لازم است تا از سلامت تیغه های الماسه دیسک کاتر بتن اطمینان حاصل کنید. چرا که این تیغه الماسه ها هستند که می ‌توانند عملیات برش را به انجام رسانند.

دستگاه کاتر بتن بر یک ماشین بسیار قدرتمند است که می ‌تواند به راحتی دست شما را برای برش سطوح بسیار سخت مانند بتن باز بگذارد؛ اما این دستگاه قدرتمند برای کارکرد مطمئن و امن خود الزاماتی دارد. نیاز هایی که باید رعایت شوند تا بتوان انتظار عملکرد مطلوب از این دستگاه را داشته باشیم. در هنگام کار با این دستگاه قدرتمند هرگز نیاز های فنی تا روش های اصولی هنگام کار با کاتر بتن بر را از یاد نبرید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.