مقالات

خرید یا اجاره میکسر بتن،کدام مناسب تر است؟

0
(0)

در هنگام اجاره یا خرید میکسر بتن یا بتونیر، هوشمند باشید

در جریان اجرای انواع عملیات‌ های سنگین ساختمانی، قاعدتاً نیاز است تا همراه با تجهیزات بسیار سنگین و قدرتمندی باشیم. مانند میکسر بتن که از جمله سنگین ترین و در عین حال مهمترین تجهیزات در ساختمان ‌سازی است. لکن همراه شدن با چنین تجهیزاتی بار مالی قابل توجهی را طلب خواهد کرد. مقوله ‌ای که گاهاً در جریان تنظیم هزینه در امور ساخت ‌و ساز همراه با چالش‌ های جدی خواهد شد. چرا که تجهیزات سنگین مانند میکسر بتن بسیار گران هستند. در چنین حالتی بسیاری از فعالان در عرصه‌ های گوناگون ساخت ‌و ساز ایده ‌هایی جز خرید مانند اجاره میکسر بتن را مطرح می‌ کنند. اما آیا می توان دستگاه مهمی مانند بتونیر را همراه با یک برنامه ی اجرایه ای در اختیار گرفت. قطعا برای آنها که هوشمند هستند خرید میکسر بتن در اولویت اول قرار می گیرد. در نگاه این افراد اجاره میکسر بتن تنها زمانی نیاز است که بخواهیم حجم بالایی از کار را در زمانی کوتاه به انجام رسانیم.

در نظر طرفداران اجاره کافی است تجهیز مورد نظر به هر ترتیبی تهیه شود و برای مدتی مشخص در اختیار پروژه قرار گیرد. به ‌این ‌ترتیب می ‌‌توان همراه با اجاره میکسر بتن و یا هر ماشین سنگین دیگری تمام نیاز های ساخت ‌و ساز را مرتفع نمود. مادامیکه هزینه ‌های قابل‌ توجه بابت خرید میکسر بتن متوجه شرایط مالی پروژه نشده است. لکن اجاره در مقابل خرید میکسر بتن خود نیز مستلزم هزینه های قابل توجه دیگری است.

اینکه آیا اجاره بتونیر امری منطقی است و یا اینکه لازم است در هر حالتی خرید میکسر بتن انجام گیرد، یک امر کاملاً سلیقه ‌ای است. لکن نیاز است تا این تصمیمات قاعدتاً اختیاری، همراه با دلایل منطقی باشد. در این مقاله می‌ خواهیم مقوله اجاره میکسر بتن را در مقابل خرید میکسر بتن قرار دهیم. می ‌خواهیم در انجام چنین اقدامی از یک جریان صحیح در تصمیم‌ گیری ‌ها برخوردار باشیم. اینکه تحت چه شرایطی از کار نیاز است تا اجاره میکسر بتن را داشته باشیم و برای چه شرایطی خرید میکسر بتن منطقی ‌تر به نظر می ‌رسد.

اهمیت دستگاه میکسر بتن در ساخت ‌و ساز ها

تقریباً در تمام عملیات ‌های ساختمانی چه مسکونی و یا صنعتی در دنیای امروز رد پای پررنگی از بتن مشاهده می ‌شود. از ساختمان‌ ها با اسکلت‌ های بتنی گرفته تا سازه ‌ها و استراکچر های فلزی که همگی بر فونداسیون هایی از بتن استوار می شوند، نیاز است تا این متریال همراه با حجمی بالا، سرعتی معقول و در نهایت کیفیتی مطلوب تولید شود. همراه با این منطق است تا دستگاهی که بتواند بتن را آماده سازد و یا آن را آماده نگه دارد از اهمیت بالایی برخوردار باشند.

میکسر بتن همان دستگاهی است که برای ساختن این متریال استراتژیک در عملیات‌ های ساختمانی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. لذا منطقی است که در هر ساخت‌ و ساز یک یا چند دستگاه بتونیر حضور داشته باشد. حجم مطلوب، کارکرد مطمئن، سلامت دستگاه و در نهایت استفاده صحیح از بتونیر است که شرایط کلی ساخت ‌و ساز را تدوین خواهد کرد. چرا که در عملیات‌ های بتن‌ ریزی این سرعت عمل است که حرف اول را می ‌زند.

وقتی فضا های بزرگ و کوچک امروزی را همراه با مدیریت و تحت یک برنامه زمان ‌بندی شده می‌ سازند، لازم است تا تمام امکانات و جنبه ‌های کاری در امر ساخت‌ و ساز همسو با اهداف برنامه ساخت در اختیار کامل باشند. مانند زمان ‌بندی در عملیات‌ های بتن ریزی که یک اصل جدی و همیشگی است. در چنین حالتی لازم است تا پروژه ساخت ‌و ساز به شکل کامل و مطمئن از تجهیزات ساخت و پرداخت بتن مانند بتونیر برخوردار شود.

عدم حضور این دستگاه می ‌تواند کل برنامه زمان ‌بندی ‌شده ساخت و ساز را در هم بریزد. از طرفی سلامت دستگاه نیز اهمیت بالایی دارد. یک میکسر بتن خراب و یا با احتمال خرابی بالا هرگز نمی‌ تواند آن ضریب کارکرد زمان ‌بندی‌شده را تامین نماید. اینجا است که متوجه اهمیت خرید میکسر بتن می شوید. زیرا با خرید میکسر بتن در همه حال از وجود این دستگاه در کارگاه ساختمانی خود اطمینان خواهید داشت.

در نهایت اینکه میکسر بتن را چگونه تهیه می کنید، ماجرایی است که لازم است تحت مدیریت خود شما تنظیم شده باشد. اگر چه اجاره یا خرید میکسر بتن برای داشتن ساخت‌ و ساز مطمئن چندان تفاوتی ندارد. اهمیت در حضور کامل و سالم و البته به موقع این تجهیزات است. لذا اگر تحت اجاره و یا خرید میکسر بتن قصد تهیه این تجهیز را دارید، ضرورت دارد که بتوانید آن را در زمانی صحیح و همراه با شرایطی مطلوب تهیه کنید. در هیمن نقطه از تصمیمات مدیریتی برای ساخت و ساز است که با مقوله ی عدم اطمینان از تامین به موقع بتونیر تحت شرایط اجاره مواجه خواهید شد. بسیاری از پیمانکاران ساخت برای تامین زمان بندی های درست در اجرای ساخت و ساز است که خرید میکسر بتن را ترجیح می دهند.

بررسی خرید میکسر بتن در مقابل اجاره آن

وقتی در تهیه میکسر بتن با دو رویکرد مواجه هستیم، لازم است تا این نوع رویکرد ها را در یک فضای قیاس گونه قرار دهیم. اینکه خرید میکسر بتن در قبال اجاره آن چگونه است؟ از چه مزایایی برخوردار خواهد شد؟ و احتمالاً چه معایبی خواهد داشت؟

عمده دلایل برای اجاره میکسر بتن یا خلاطه

کاهش هزینه در هنگام تهیه میکسر بتن:

اولین و شاید اصلی ترین دلیلی که پای اجاره میکسر بتن را به میان می ‌کشد، کاهش هزینه در هنگام خرید دستگاه می باشد. در واقع همراه با اجاره میکسر بتن دیگر خریدی صورت نخواهد گرفت تا هزینه مالی قابل ‌توجه آن متوجه عملیات ساختمانی شود. هزینه اجاره میکسر بتن کمتر از هزینه ‌هایی است که در قبال خرید میکسر بتن خواهید داشت. اما آیا فکری برای زمان های بعد از اجاره کردن کرده اید؟ مثلا آیا می توانید تضمین کنید که دستگاه مذکور کاملا به موقع در اختیار شما خواهد بود؟ و یا آنکه در صورت طولانی شدن مدت اجاره آیا منطقی نیست که هزینه ی اجاره در حد و انداره های خرید میکسر بتن بشود؟

امکان دستیابی به تنوع در حجم:

وقتی ساخت ‌و ساز های خود را همراه با اجاره میکسر بتن می‌ کنید، در این صورت می‌ توانید هر بار با توجه به حجم عملیات و مقدار بتنی که نیاز دارید، نوع میکسر بتن خود را انتخاب کنید. در این صورت در عملیات‌ های کم‌ حجم از انواع کوچک میکسر بتن و به تناسب در عملیات ‌های پرحجم نمونه ‌های سنگین از دستگاه را اجاره خواهید کرد. به ‌این ‌ترتیب همراه با یک قدرت انتخابی بسیار مطلوبی خواهید شد. اما برای حرفه ای ها حضور یک میکسر بتن با حجم میانی پاسخگوی طیف گسترده ای از نیاز ها است. مادامیکه می توان برای نیاز ها با ظرفیت های بالاتر فکری مانند اجاره کردن بتونیر نمود.

اجاره میکسر بتن مناسب برای فضا های کوچک کارگاهی است:

همه کارگاه های ساختمانی از فضا های بزرگی برخوردار نیستند. خصوصاً در بطن شهر های متراکم که عملاً فضای خالی برای دایر ساختن کارگاه ساختمانی وجود ندارد. در چنین حالتی حضور یک دستگاه سنگین و بزرگ مانند میکسر بتن عاری از دردسر نخواهد شد؛ اما همراه با اجاره میکسر بتن تنها در زمان ‌هایی که به آن نیاز خواهید داشت، در کارگاه حاضر شده و فعالیت خواهد کرد.

دلایلی که خرید میکسر بتن را توجیه پذیر می کند

دسترسی قطعی در مراحل اجرای ساختمان سازی:

اولین مشکل همراه با اجاره میکسر بتن، عدم دسترسی قطعی آن می باشد. ساختمان ‌های امروزی به ‌جهت کاهش هزینه‌ ها همراه با برنامه‌ ریزی ‌های بسیار دقیق هستند. لذا هر گونه اختلال در این برنامه ‌ریزی ‌ها می ‌تواند روند اجرای عملیات را مختل ساخته و چه ‌بسا بار مالی قابل ‌توجهی را متوجه عملیات ساختمان ‌سازی نماید. در اجاره میکسر بتن هرگز نمی ‌توان از حضور کامل و به موقع و البته سالم دستگاه اطمینان کافی حاصل کرد. در حالیکه می ‌‌توان همراه با خرید میکسر بتن در همه حال از حضور این دستگاه مهم مطمئن بود.

طولانی شدن عملیات های ساخت:

غالباً پیمانکاران همراه با یک برنامه در ساخت ‌و ساز اقدام به خرید میکسر بتن خواهند کرد؛ اما اگر اجاره صورت بگیرد، مادامیکه برنامه ساخت ‌و ساز تغییر کرده باشد، آنگاه دستگاه در محل پروژه بدون کارکرد باقی خواهد ماند. از آنجا که به ‌طور یقین نمی‌ توان مراحل اجرای زمان ‌بندی شده را تضمین کرد، همواره این احتمال وجود دارد که همراه با اجاره میکسر بتن پول دستگاهی را بدهیم که هیچ استفاده ‌ای از آن نکرده ‌ایم. در حالیکه با خرید بتونیر هرگز با چنین اتلاف هزینه ها مواجه نمی باشیم.

اطمینان از سلامت کامل و کارکرد بدون عیب دستگاه:

از دیگر مشکلات در کار حین اجاره میکسر بتن، عدم اطمینان از سلامت دستگاه می باشد. به ‌هر حال در اجاره میکسر بتن شما با دستگاهی کار می ‌کنید که هیچ اطلاع دقیقی از صحت و سلامت قطعات آن ندارید. ممکن است این ‌طور بگویید که مسئولیت خرابی تنها متوجه پروژه ساخت‌ و ساز نمی ‌باشد. البته این ماجرا بسته به نوع عقد قراردادی است که تنظیم خواهد شد. لکن چگونه می‌‌ توان تبعات ناشی از عدم کارکرد صحیح یک میکسر بتن را در نظر نگرفت. زمانیکه تمام مقدمات کار فراهم است؛ اما با خرابی یک دستگاه که از چند و چون آن آگاه نیستیم، تمام عملیات متوقف خواهد شد. اما با خرید میکسر بتن دستگاه از همان ابتدا در اختیار شما است و شما از تمام جرئیات تا نیاز های آن مطلع هستید. لذا در صورت احتمال خرابی قبل از آنکه در حین اجرای فعالیت ساختمانی دست شما را ببندد، مشکل را حل خواهید کرد.

در اجاره یا خرید میکسر بتن، فعالان حرفه ‌ای در عرصه ‌های ساخت‌ و ساز هوشمندانه عمل می ‌کنند. در نگاه آنها میکسر بتن یک دستگاه استراتژیک است. لذا حضور آن در کارگاه ‌های بزرگ و متوسط ساختمانی الزامی است. در این حالت همراه با خرید میکسر بتن در نمونه ‌های مناسب با حجم ‌های منطقی نیاز های مقدماتی خود را پوشش خواهند داد. در ادامه همراه با افزایش حجم کار اگر میکسر خریداری ‌شده نتواند حجم عملیات مورد نظر را پاسخگو باشد، با اجاره میکسر بتن، کمبود ها مرتفع خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب با یک مدیریت در نوع نیازی که همراه با عملیات ساخت‌ و ساز است، می ‌توانیم بهترین راندمان را داشته باشیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.