مقالات

فاکتور ها در تعیین قیمت ماله پروانه ای

0
()

فاکتور های تاثیر گذار در تعیین قیمت ماله موتوری

جهت پرداخت نهایی بتن در انتهای عملیات های بتن ریزی لازم است تا سطح بتن به شکلی یکدست و صیقلی خورده باشد. برای این منظور از انواع ماله ها در سایز های گوناگون استفاده می کنند. البته در مساحت های بالا از سطوح بتن ریزی شده که دیگر نمی توان همراه با ماله های دستی اقدام به مسطح سازی بتن نمود، بهتر است تا فرایند کار را همراه با نمونه های گوناگون از ماله پروانه ای کنیم. ماله پروانه ای یک دستگاه ساختمانی موتوری است که می تواند در پرداخت نهایی بتن مفید واقع شود. از آنجا که این دستگاه از وجود یک سیستم موتوری استفاده می کند، لذا منطقی است که از قیمت قابل توجهی برخوردار شود. قیمتی که در زمان خرید بسیاری از اهل فن را در یک چالش انتخاب خواهد گذاشت. در این بین لازم است تا بررسی شود که چه عواملی بر قیمت ماله پروانه ای تاثیرگذار هستند؟ اما قبل از آن نیاز است تا اندکی از این ماشین ساختمانی بیشتر بدانیم.

طرح ساخت ماله پروانه ای چگونه است؟

هدف نهایی از طراحی تا ساخت ماله پروانه ای آن است که بتوان همراه با کارکرد آن سطوح بزرگ و وسیع از عملیات های بتن ریزی را مسطح نمود. از طرفی این ماشین می تواند وظایفی مانند صیقلی نمودن بتن، حذف آب های اضافی و تراز کردن سطح بتن با هر زاویه ای که بخواهید را به انجام رساند.

از این رو عمده مصرف این ماشین در عملیات های کف سازی می باشد. به این ترتیب انواع ماله پروانه ای را می توانید در ساخت فضا های بزرگ شهری، پارکینگ ها، سالن های نمایشگاهی، سالن های ورزشی، محوطه سازی برای ساختمان های بزرگ و… به کار ببرید.

در طرح ساخت ماله پروانه ای از تیغه هایی مستحکم که حول یک محور می چرخند، استفاده شده است. محور این تیغه ها توسط یک موتور بنزینی، دیزلی و یا برقی به گردش درآمده و در نهایت تمام مجموعه بر یک شاسی همراه با نصب یک گارد محافظتی قدرتمند سوار خواهد شد. تیغه ها در ماله پروانه ای درست شبیه به ماله های دستی، از شکلی پهن برخوردار می باشند. این تیغه ها به شکلی خوابیده بر سطح بتن قرار گرفته و همراه با گردش محور خود اقدام به مسطح سازی سطح بتن خواهند کرد.

قیمت ماله پروانه ای همراه با کدام معیار ها است؟

ماله پروانه ای را بسته به تامین نیاز های مختلف در انواع و ظرفیت های کاری متنوعی تولید می کنند. هر کدام از این مدل ها در تنوع ماله پروانه ای شامل برخی ویژگی ها است که پیمانکاران ساخت فضا های بتنی کاملا متوجه این موضوعات هستند. لذا می توانند با در نظر داشتن نوع نیازی که دارند، ماله موتوری مورد نظر خود را خریداری کرده و فعالیت های خود را از سر بگیرند. در این بین با توجه به انواع ماله موتوری، قیمت ها در هنگام خرید متفاوت خواهد شد. اینکه ظرفیت کاری ماله پروانه ای در چه اندازه ایست و نوع سوخت مصرفی دستگاه چیست، نوع برند، قابلیت حمل سرنشین، جنس تیغه و… از جمله فاکتور ها هستند که بر قیمت نهایی ماله پروانه ای تاثیرگذار خواهند شد. این فاکتور ها را به تشریح در بند های زیر می توانیم داشته باشیم.

نوع سیستم موتوری:

انواع ماله پروانه ای همراه با موتور بنزینی، نوع متداول در جمع ماله موتوری هستند. در این بین گونه های موتور دیزلی و البته برقی نیز طراحی و ساخته می شوند. از آنجا که موتور ها اصلی ترین و در امتداد آن گرانترین قسمت هر ماله پروانه ای محسوب می شوند، لذا منطقی است که در ابتدای فهرست عوامل تاثیرگذار بر قیمت ماله پروانه ای قرار گیرند. ماله پروانه ای با موتور برقی از ارزانترین نمونه ها می باشد. در عین حال قدرت کم و حضور دائمی یک کابل برق باعث شده تا این گونه از ماله پروانه ای چندان مورد توجه قرار نگیرد.

ماله پروانه ای با موتور های دیزلی از نمونه های قدرتمند هستند. این قدرت همراه با ظرفیت کاری بالای موتور های دیزلی تامین می شود. برای این منظور انواع موتور دیزلی را می توانید در طراحی تا ساخت ماله پروانه ای های بزرگ و گاها سرنشین دار شاهد باشید.

ماله پروانه ای با موتور بنزینی از نمونه های بسیار متداول و البته محبوب و در عین حال کارآمد است. تقریبا می توان از موتور های بنزینی در ساخت هر نوع ماله موتوری با هر ظرفیتی استفاده کرد. تامین سوخت آسان در کنار تامین قدرت بالا و همچنین انعطاف مطلوب موتور های بنزینی عمده دلیل در این محبوبیت می باشند.

در نهایت تاثیر نوع موتور بر قیمت ماله پروانه ای همراه با قیمت نوع موتور تنظیم می شود. موتور های برقی از آنجا که به نسبت انواع موتور احتراق داخلی ارزانتر هستند، لذا از گونه های ارزانتر در ماله موتوری محسوب خواهند شد. موتور بنزینی از انواع دیزلی ارزانتر و از مدل های برقی با ظرفیت برابر بالاتر می باشد.

ظرفیت کاری دستگاه:

یکی دیگر از عمده فاکتور ها در تعیین قیمت ماله پروانه ای ظرفیت کاری دستگاه است. اینکه دستگاه در چه سایزی و همراه با چه قدرتی از موتور شده است. در طرح ساخت انواع ماله پروانه ای چهار ظرفیت کاری استاندارد تعریف شده است. مدل ها در سایز های ۶۰، ۷۰، ۹۰ و ۱۲۰ سانتیمتری.

این اندازه ها معرف قطر دهانه ماله پروانه ای می باشند. از طرفی کاملا مشخص است که در صورت افزایش قطر دهانه ماله پروانه ای که در امتداد آن شاهد افزایش ظرفیت کاری دستگاه هستیم، انتظار افزایش قیمت ماله را داشته باشیم. هر چه سایز دستگاه بزرگتر می شود، نیاز است تا از موتور های قدرتمندتری استفاده کنیم. لذا موتور قدرتمندتر به تناسب باعث افزایش قیمت ماله پروانه ای خواهد شد. اصولا سازندگان ماله موتوری از موتور های برقی برای انواع ظرفیت کم مانند قطر 60 سانت استفاده می کنند و موتور های دیزلی را همراه با ماله موتوری در سایز های ۹۰ و ۱۲۰ خواهند کرد؛ اما از موتور های بنزینی می توان در ساخت انواع سایز ها استفاده کرد.

نحوه کار با دستگاه ماله پروانه ای:

ماله پروانه ای ها عموما از انواع کار به شکل حمل توسط اپراتور هستند؛ اما برای برخی از مدل های بزرگ طراحی دستگاه به گونه ای است که قابلیت حمل نفر برای آن در نظر گرفته اند. ماله پروانه ای هایی که قابلیت حمل نفر دارند، از قیمت بالاتری به نسبت انواع حمل توسط اپراتور برخوردار می باشند. به این نوع از ماله پروانه ای به اصطلاح ماله موتوری سرنشین دار می گویند. ماله موتوری سرنشین دار از ظرفیت کاری بسیار بالایی برخوردار است. در حین کار نیز حضور اپراتور ها مانع از کارکرد دستگاه نمی باشد. از این رو برای مسطح سازی فضا های بزرگ بسیار مناسب هستند. در عین حال بزرگی آنها اصلا مطلوب برای مسطح سازی بتن در مساحت های کم از بتن ریزی نخواهد بود. لذا ضرورت دارد تا در هنگام خرید ماله موتوری، جدا از توجه به قیمت ماله پروانه ای نکات دیگری مانند رعایت تناسب در کار نیز در نظر گرفته شود.

از دیگر عوامل در تعیین قیمت ماله پروانه ای می توان به نوع سیستم کنترل، طراحی دسته، متریال در ساخت تیغه ها، سیستم کلاج و… اشاره کرد. به هر صورت ماله پروانه ای از جمله ماشین آلات با قیمت بالا در نزد پیمانکاران ساخت فضا های ساختمانی محسوب می شود. لذا منطقی است که این افراد به هر ترتیبی در تکاپوی خرید مدل ها با قیمت به صرفه تر باشند؛ اما در آن سوی ماجرا کار در شرایط سنگین عملیات های بتن ریزی، استفاده از دستگاه های نامرغوب همراه با برند های متفرقه نمی تواند آن انتظار حرفه ای را تامین نماید. از این رو بهتر است در هنگام خرید ماله موتوری در جستجوی انواع با برند های مطرح و صاحب سبک باشید.

از برند های مطمئن بازار ایران در حال حاضر می توان به محصولات برند های باریکل، هویت و یوری اشاره کرد. اگر چه برند می تواند زمینه ساز یک تصمیم مطمئن باشد؛ اما در نهایت لازم است تا به عنوان یک فعال حرفه ای در زمینه ساخت و ساز نکاتی جدی در تعیین کیفیت ماله پروانه ای را در نظر بگیرید. مانند نوع و ظرفیت موتور، برند موتور دستگاه و طراحی تا جنس متریال در ساخت تیغه های ماله پروانه ای. بهر صورت در تعیین قیمت ماله پروانه ای عوامل متعددی درگیر هستند. هر برندی سعی دارد تا بتواند محصول خود را با کیفیتی مناسب همراه با قیمتی مطلوب روانه ی بازار کند. در نهایت این شما هستید که لازم است با در نظر داشتن نیازی که دارید ماله موتوری مورد نظر خود را تهیه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.