مقالات

انواع الکتروموتور سه فاز در مصارف صنعتی

0
(0)

برق استاندارد مورد استفاده در فضا های صنعتی از گونه های سه فاز انتخاب شده است. در این استاندارد شاهد حضور سه خط تغذیه برق هستیم که با عنوان فاز شناخته می شوند. این فاز ها نسبت به هم از سطح ولتاژ ۳۸۰ ولت برخوردار می باشند. از این رو با در نظر داشتن این خط تغذیه در فضا های صنعتی انتظار حضور پررنگ الکتروموتور سه فاز در چنین مصارفی بسیار بالا است.

الکتروموتور های سه فاز از گونه های بسیار متداول از موتور های برقی محسوب می شود. این موتور ها از قدرت بالایی در حجم کم برخوردار هستند و می توانند با خلق راندمان مطلوبی کار کنند. در عین حال ساختار طراحی در یک الکتروموتور سه فاز بسیار ساده است. همین سادگی در طراحی است که تعمیرات و نگهداری از این نوع موتور ها را بسیار ساده کرده است. در عین حال الکتروموتور سه فاز از طول عمر بالایی برخوردار است. تمام این توصیفات دلایل محکمی است تا در سطح فضا های صنعتی و یا هر جا که بتوان از حضور برق سه فاز استفاده کرد، شاهد حضور پررنگی از انواع الکتروموتور سه فاز باشیم؛ اما این انواع از الکتروموتور های سه فاز کدامند؟ چه تفاوت هایی با هم دارند؟ و عمده موارد مصرفی در آنها متوجه چه کاربرد هایی می باشد؟ در این مقاله می خواهیم تا نظر شما را متوجه انواع الکتروموتور سه فاز نمائیم.

قاعده کاری در الکتروموتور سه فاز

قبل از آنکه بخواهیم به طور عمیق در بیان انواع الکتروموتور سه فاز وارد شویم، لازم است تا طرحی کلی از اسلوب کاری تا ساختار طراحی در این نوع از موتور ها داشته باشیم. منطقی است که در ابتدا دیدگاهی کلی از طرح ساخت الکتروموتور های سه فاز داشته باشیم تا در امتداد این آگاهی، موضوع انواع آن را مطرح کنیم.

آنچه در بطن یک الکتروموتور سه فاز در جریان است، حضور یک قطعه متحرک با نام روتور در میان یک قطعه ثابت با نام استاتور می باشد. جریان برق سه فاز با حضور در سه سیم پیچ استاتور یک جریان مغناطیسی بسیار قوی در فضای داخلی استاتور ایجاد خواهد کرد. این جریان های مغناطیسی که نسبت به هم از اختلاف فاز ۱۲۰ درجه برخوردار خواهند بود، می توانند روتور را که قسمت متحرکی در داخل استاتور می باشد به گردش اندازند. به این ترتیب در خروجی شفت الکتروموتور سه فاز که مستقیما در ارتباط به محور روتور است شاهد گردشی با سرعت بالا و در عین حال بسیار قدرتمند خواهیم بود.

حال برای ورود به معرفی انواع الکتروموتور سه فاز باید موضوع را در چگونگی خلق و یا قرار دادن این دو قطعه ثابت و متحرک در کنار هم بررسی کنیم. البته نکاتی مانند متریال در ساخت پوسته موتور، ظرفیت، نوع سیستم خنک کننده و… نیز در داشتن مدل های متفاوت از انواع الکتروموتور سه فاز نقش هایی دارند.

انواع الکتروموتور سه فاز ، چگونه کار می کنند؟

بسته به نوع کاربری و قاعدتا فضای طراحی که در ساخت انواع الکتروموتور سه فاز وجود دارد، این موتور ها را می توان در سه دسته بندی کلی قرار داد.

الکتروموتور سه فاز قفس سنجابی

الکتروموتور سه فاز روتور پیچشی

الکتروموتور سه فاز پله ای

در ادامه به تشریح هر یک از این سه مدل در انواع الکتروموتور سه فاز خواهیم پرداخت.

الکتروموتور سه فاز قفس سنجابی:

در حال حاضر متداولترین مدل در انواع الکتروموتور سه فاز، مدل قفس سنجابی می باشد. در این نوع از موتور های سه فاز، روتور فاقد سیم پیچ است. طرح ساخت روتور در این مدل به شکل یک جسم صلب کاملا استوانه ای شکل است که بر سطح آن شیار هایی تعبیه شده است. این شکل استوانه ای همراه با شیار های مذکور چیزی شبیه به یک قفس سنجاب می باشد. از این رو آنها را با عنوان موتور قفس سنجابی یاد می کنند.

موتور قفس سنجابی، طیف وسیعی از توان را در طراحی خود پاسخگو هستند. آنها را می توانید از چند دهم کیلو وات تا چند صد کیلو وات داشته باشید. مشخصه اصلی در طرح ساخت الکتروموتور سه فاز قفس سنجابی، سادگی در طراحی آن است. چرا که روتور در آن تقریبا فاقد هر گونه پیچیدگی است. تنها این استاتور می باشد که از سه سیم پیچ برخوردار است و در این بین خبری از حضور انواع راه انداز ها نمی باشد. به این ترتیب می توان انواع موتور قفس سنجابی را در جمع ساده ترین الکتروموتور ها جای داد که خود راه انداز هستند، عیب یابی ساده ای دارند و در زمان خرابی ها از تعمیرات راحت و ارزانی برخوردار می باشند. این ویژگی ها در کنار توانمندی در تامین انواع قدرت ها است که باعث محبوبیت بالا در کنار استفاده متداول از آنها در سطح صنایع گوناگون شده است.

الکتروموتور سه فاز با روتور پیچشی:

در طرح ساخت موتور با روتور پیچشی یک مجموعه سیم پیچی همراه با روتور شده است. در این گونه از الکتروموتور سه فاز در سطح روتور شاهد سیم پیچی هایی هستیم که همراه با روتور در چرخش خواهند بود. از آنجا که باید به نوعی این چرخش را برقرار ساخت، طراحی الکتروموتور سه فاز روتور پیچشی همراه با حلقه های لغزان شده است. طراحی موتور به این ترتیب است که سیم پیچ های گنجانده شده بر سطح روتور از طریق این حلقه های لغزان با جریان برق در ارتباط خواهند شد.

مزیت طراحی الکتروموتور سه فاز با روتور پیچشی در تولید گشتاور بالا آن هم با توان کنترل مطلوب است. تولید گشتاور در این نوع از موتور ها ارتباط مستقیم با مقاومت موثر روتور دارد. لذا می توان با کمک حلقه های لغزان میزان مقاومت موثر روتور را کاهش و یا افزایش داد. به این ترتیب همراه با جا به جایی حلقه های لغزان سرعت نامی موتور تحت کنترل دقیقی قرار خواهد گرفت. از این رو می توان در این نوع از موتور های سه فاز گشتاور بیشینه در سرعت های کمتر را حاصل آورد.

از جمله مزیت ها در الکتروموتور سه فاز روتور پیچشی، عدم نیاز آنها به تجهیزات اضافی مانند انواع درایو برای تنظیم سرعت می باشد. سرعت در این نوع از موتور همراه با جا به جایی حلقه های لغزان و در امتداد آن مقاومت موثر روتور حاصل می شود. در موتور های قفس سنجابی برای تنظیم سرعت نیاز به نصب انواع درایو ها را داریم.

البته این ویژگی دلیل بر برتری نوع روتور پیچشی در مقابل روتور قفس سنجابی نیست. موتور های روتور پیچشی بسیار حجیم و گران قیمت هستند و در عین حال ساختار پیچیده ای دارند. در زمان خرابی هم از شرایط سختی برخوردار می شوند و در یک کلام نگهداری از آنها به مراتب از انواع قفس سنجابی سخت تر و گرانتر می باشد. از این رو جز در موارد خاص به ندرت در طراحی سیستم های ماشینی سراغ این مدل از الکتروموتور سه فاز می روند.

الکتروموتور های سه فاز از نوع پله ای:

این نوع از الکتروموتور سه فاز برای دستیابی به دقت بالا در حین کار طراحی شده است. در مدل های قبلی اگر چه قدرت بالایی تامین خواهد شد؛ اما در نهایت نمی توان همراه با کارکرد موتور دقت دقیقی حاصل آورد. موتور های پله ای به گونه ای طراحی شده اند که می توانند در فواصل زمانی بسیار دقیقی توقف کرده و یا راه اندازی شوند. در طرح ساخت الکتروموتور سه فاز پله ای، روتور یک آهنربای دائمی است. استاتور نیز از طریق سیم پیچی هایی خاص بسته به توالی جریان در آنها تبدیل به آهنربا می شود. در این بین تعریف یک الگوی خاص در قطع و یا وصل کردن جریان سیم پیچ های استاتور است که در نهایت منجر به خلق یک سرعت پله ای در موتور خواهد شد. به این ترتیب می توان با تعریف یک سیگنال برنامه ریزی شده برای استاتور حرکت هایی آرام و یا تند و حتی تغییر موقعیت دقیق و مشخص در چرخش شفت موتور حاصل آورد.

موتور های الکتریکی از بهترین ایده ها در مصارف صنعتی می باشند. تامین آسان و کم هزینه انرژی برق در کنار راه اندازی ساده و در عین حال شرایط نگهداری کم هزینه و آسان این نوع از موتور ها باعث شده است تا گونه های معمول از انواع الکتروموتور ها در فضا های صنعتی رونق پیدا کنند. در این بین می توان از جایگاه ویژه انواع الکتروموتور سه فاز اشاره کرد. تولید و انتقال برق متناوب در ابعاد صنعتی بسیار ساده تر از جریان مستقیم از برق می باشد. در عین حال برق سه فاز به مراتب قدرتمندتر و معقول تر از برق تکفاز می باشد. تمام این شرایط در نهایت باعث خواهد شد تا استفاده بسیار از انواع الکتروموتور سه فاز به صرفه و منطقی به نظر آید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.