مقالات

تعمیر شیلنگ ویبراتور

0
()

ویبره زنی بتن از مهمترین عملیات های ساختمان سازی است. این عملیات باعث انسجام ساختار بتن شده و با خلق یک بتن یکنواخت و عاری از هر گونه حباب زمینه داشتن ساختمانی بسیار مستحکم را فراهم خواهد آورد. شیلنگ ویبراتور تجهیزی است که برای انجام این عملیات حساس در بتن ریزی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

فضای کار یک شیلنگ ویبره محیطی بسیار سخت و سنگین است. به هر حال این قطعه حساس قرار است در بتن سخت و سنگین عملیات ویبره زنی داشته باشد. از این رو منطقی است که به دفعات با خرابی هایی متعدد از شیلنگ ویبره مواجه باشیم. اینکه رفتار شما در حین کار با شیلنگ ویبراتور چگونه است و یا در حفظ و نگهداری از آن چه برنامه ای در پیش گرفته اید، میزان سلامت دستگاه شیلنگ ویبره را مشخص خواهد کرد؛ ولی در نهایت هنگام خرابی این قطعه لازم است تا در تعمیرات آن پیش قدم شویم. لذا باید نگرش کاملی بر اصول تعمیر شیلنگ ویبره داشته باشیم؛ اما قبل از پرداختن به نکات در تعمیر شیلنگ ویبره، لازم است تا از دلایل متداول در خراب شدن شیلنگ ویبره صحبت کنیم.

دلایل متداول در خرابی شیلنگ ویبره

اولین نکته در کار با شیلنگ ویبراتور آن است که از اصول کار با این دستگاه مطلع باشید. در غیر این صورت با کارکرد غیر اصولی بسیار سریعتر از آنچه فکر خواهید کرد با خرابی ها مواجه خواهید شد. عمده دلایل خرابی ها در شیلنگ ویبره به قرار زیر می باشند:

 • خرابی پوکر در سر شیلنگ ویبراتور که عموما به دلیل ضربه های سخت و ناگهانی ایجاد می شود.
 • از فرم خارج شدن شیلنگ ویبراتور مانند پیچ خوردن، تاب برداشتن و… که به دلیل خم شدن بیش از حد شیلنگ ویبراتور حاصل خواهد شد.
 • استفاده طولانی مدت همراه با موتور های دور بالا که باعث عدم توازن در قدرت موتور با ظرفیت کاری شیلنگ ویبراتور خواهد شد.
 • سهل انگاری در تمیز کردن شیلنگ ویبره در انتهای عملیات بتن ریزی که غالبا باعث ماندن بتن در سطح شیلنگ و پوکر خواهد شد.
 • نگهداری شیلنگ ویبراتور در یک محیط نامناسب مانند حضور در زیر آفتاب که باعث خشک شدن اجزای منعطف شیلنگ ویبره خواهد شد.
 • عدم جمع کردن مناسب و اصولی شیلنگ ویبراتور که می تواند بر انعطاف شیلنگ تاثیرگذار باشد.

اصول کلی در تعمیرات شیلنگ ویبراتور

وقتی متوجه دلایل خرابی ها در کار با شیلنگ ویبره هستید، دیگر می توانید متوجه نوع خرابی ها نیز باشید. اینکه در تعمیرات شیلنگ ویبره لازم است تا توجه خود را معطوف کدام قسمت ها کنیم.

البته شیلنگ ویبراتور از قطعات مختلفی که در کنار هم قرار گرفته اند ساخته خواهد شد. لذا در خرابی شیلنگ ویبراتور هر یک از این قطعات است که دچار عیب می شوند. برای بررسی تعمیرات شیلنگ ویبراتور باید متوجه نحوه کارکرد تا چگونگی تعمیر هر یک از این قطعات نیز باشیم.

فلنچ در شیلنگ ویبراتور:

اولین قطعه در تحلیل هر شیلنگ ویبراتوری، فلنچ آن است. شیلنگ ویبره از طریق این قطعه است که می تواند به موتور ها متصل شده و حرکت گردشی آنها را دریافت کند. این فلنچ ها غالبا به شکل دندانه هایی برجسته هستند که بر هم چفت می شوند. شکسته شدن این دندانه ها و یا کچل شدن آنها از مهمترین خرابی محتمل در این قسمت از شیلنگ ویبره می باشد. بهتر است برای رسیدن به راندمان بالا از فلنچ های شکسته و یا معیوب استفاده نکنیم.

پوشش سراسری در شیلنگ ویبراتور:

هر شیلنگ ویبراتوری از ابتدا تا انتهای آن از طریق یک پوشش مستحکمی محافظت می شود. این پوشش مانع از برخورد فنر داخلی با سیال بتن خواهد شد. خشک شدن سطح این پوشش تاثیر عمیقی بر از دست رفتن انعطاف مناسب شیلنگ می شود. هر گونه پارگی، فرسوده شدن و یا خشکی بر سطح این پوشش باید جدی گرفته شود. در تعمیرات شیلنگ ویبراتور می توان این پوشش های سراسری را تعویض نمود.

فنر در شیلنگ ویبره:

فنر یک قطعه میله ای شکل با انعطاف بالا است که در مرکز شیلنگ قرار گرفته است و وظیفه انتقال قدرت گردشی موتور به سمت پوکر را بر عهده دارد. این قطعه باید از انعطاف مناسبی برخوردار باشد. هر گونه تاب برداشتن و یا پارگی در این فنر باعث عدم کارایی شیلنگ ویبراتور خواهد شد. عمده موارد در تعمیر شیلنگ ویبراتور متوجه تعویض فنر ها می باشد.

پوکر در شیلنگ ویبراتور:

پوکر را می توان به عنوان مهمترین قسمت در هر شیلنگ ویبراتوری یاد کرد. چرا که تمام قابلیت لرزشی در انتهای سر آزاد شیلنگ ویبراتور از طریق این پوکر تامین می شود. البته پوکر تنها قطعه از شیلنگ ویبره است که در ارتباط مستقیم با بتن قرار خواهد گرفت. پوکر از یک طرح مکانیکی ساده شبیه به لنگ برای ایجاد ارتعاش استفاده می کند. از این رو غالب خرابی در آن مربوط به، به هم خوردن این ساختار ساده مکانیکی است. تعمیر شیلنگ ویبره در قسمت پوکر غالبا همراه با روانکاری مناسب تا تعویض قطعات می باشد.

برخی نکات در اصول تعمیرات شیلنگ ویبراتور

در نگهداری تا تعمیر شیلنگ ویبراتور لازم است تا نکات زیر را جدی بگیرید:

 • هر گونه بازدید تا تعمیرات شیلنگ ویبره باید در هنگام خاموشی دستگاه باشد.
 • لازم است تا در صورت نیاز به تعویض قطعات، از نمونه های اصلی استفاده شود.
 • پاکیزگی شیلنگ ویبره در انتهای هر عملیات بتن ریزی امری کاملا جدی است.
 • لازم است تا به شکلی مداوم و برنامه ریزی شده قطعات پوکر روغن کاری شوند. حتی اگر عملیاتی صورت نگرفته باشد.
 • لازم است تا بلبرینگ ها بررسی شوند. غالب موارد در تعمیر شیلنگ ویبراتور متوجه عدم کارکرد مناسب بلبرینگ است. بلبرینگ های فرسوده باعث عدم کارکرد مناسب شیلنگ ویبراتور می شود.
 • قطعات آب بندی باید در سلامت کامل باشند. از جمله خرابی های متداول در شیلنگ ویبراتور به دلیل نفوذ آب در داخل پوکر و یا شیلنگ صورت می گیرد. خرابی در آب بندی های شیلنگ ویبره دلیل این اتفاق است.
 • لازم است تا تمام قطعات پس از بازرسی و تمیز کاری به شکلی صحیح و کاملا محکم در کنار یکدیگر قرار گیرند. جایگزینی و مونتاژ صحیح تمامی قطعات در انتهای کار تعمیرات شیلنگ ویبره امری ضروری است.

شیلنگ ویبره یک تجهیز کارآمد اما بسیار حساس است. تجهیزی که می تواند سلامت و استحکام هر سازه ای را تضمین کند؛ اما همین تجهیز ساده در شرایط کاری سختی که دارد در صورت عدم توجه مناسب به راحتی دچار خرابی شده و از پس وظایف خطیر خود بر نخواهد آمد. تعمیرات شیلنگ ویبراتور با تعویض تا تعمیر قطعات موجود در آن امکان پذیر است. البته لازم است تا در امر این تعمیرات شرایط حساس حاکم بر دستگاه شیلنگ ویبره را در نظر گرفته باشیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.