مقالات

کاتر آسفالت بر بنزینی یا کاتر آسفالت بر دیزلی؟

0
(0)

تفاوت ها در کاتر آسفالت بر بنزینی و دیزلی

برای برش سطوح سخت بتنی و یا آسفالتی لازم است تا از دستگاه کاتر آسفالت بر استفاده کنید. کاتر آسفالت بر یک دیسک گردان با قابلیت برش سطوح سخت است که توسط موتور هایی قدرتمند با سرعتی بالا به گردش در خواهد آمد. در تحلیل دستگاه کاتر آسفالت بر نوع موتور، قسمت کلیدی دستگاه محسوب می شود. زیرا این نوع موتور است که قدرت، نوع کارکرد، سطح استفاده و فضای کاری دستگاه کاتر آسفالت بر را مشخص خواهد کرد. اصولاً با نگرش بر انواع موتور ها در ساخت کاتر، دو نوع کاتر آسفالت بر بنزینی در کنار کاتر آسفالت بر دیزلی وجود دارد.

در طراحی دستگاه کاتر معمولا از موتور های برقی استفاده نمی ‌شود. چرا که این دست از موتور ها قدرت لازم برای برش سطوح سخت را ندارند. لذا عموما نمونه های طراحی شده از کاتر آسفالت بر، همراه با موتور های احتراق داخلی است. کاتر آسفالت بر بنزینی به مراتب متداول تر از کاتر آسفالت بر دیزلی می باشد؛ اما در مشخصه های فنی کاتر آسفالت بر دیزلی نکاتی نهفته است که این تجهیز را برای تامین برخی از اهداف برشی مناسب‌ تر خواهد کرد.

تحلیلی بر انواع کاتر آسفالت بر بنزینی و کاتر آسفالت بر دیزلی

موتور های بنزینی و دیزلی در طرح ساخت انواع کاتر با هدف تامین قدرت لازم برای چرخش سرعت بالای تیغه های گردان دستگاه مورد استفاده قرار می ‌گیرند. در مشخصه های فنی انواع کاتر برای رسیدن به برش های عمیق تر نیاز به نصب تیغه های پهن تری می باشد. از طرفی هر چه پهنای تیغه را زیاد می کنیم، مجبور هستیم تا قدرت تامین گردش آن را نیز زیاد کنیم. به این ترتیب برای رسیدن به برش های عمیق تر در سطوح سفت ‌تر لازم است تا از موتور های قویتری استفاده کنیم.

این موضوع ایده اصلی در ساخت انواع کاتر آسفالت بر می باشد. برای ساخت یک دستگاه با توانمندی‌ های معمولی در برش، کافی است از یک موتور بنزینی ساده استفاده کنیم. حال می توانیم با افزایش قدرت موتور بنزینی، ظرفیت کاری دستگاه کاتر آسفالت بر بنزینی را افزایش دهیم؛ اما موتور های بنزینی تا جایی می توانند پاسخگوی تامین قدرت لازم برای برش های عمیق تر باشند. در چنین شرایطی برای تامین قدرت برش بالاتر نیاز است تا از موتور های قویتری استفاده کنیم. ایده ‌ای که در نهایت ما را ملزم به ساخت انواع کاتر آسفالت بر دیزلی خواهد کرد.

به این ترتیب می توان اولین و بارزترین وجه متفاوت در انواع کاتر آسفالت بر بنزینی تا مدل های دیزلی را در قدرت آنها دید. موتور های دیزلی به مراتب از موتور های بنزینی قدرتمندتر هستند. لذا بهتر و کارآمدتر می توانند قدرت لازم برای تامین برش های عمیق تر را فراهم آورند.

شاسی در طراحی انواع کاتر آسفالت بر

در طرح ساخت کاتر آسفالت بر دنبال آن هستیم که بتوانیم تیغه های دیسکی شکل بسیار قدرتمند را از طریق موتور های بنزینی و یا دیزلی به گردش انداخته و عملیات برش را نهایی کنیم. لذا باید به ترتیبی مهندسی شده و البته مستحکم این قطعات را در کنار هم قرار دهیم. از این رو مقوله شاسی در طراحی انواع کاتر آسفالت بر مطرح می شود. شاسی ساختاری فلزی است که در آن موتور در کنار تیغه های دیسکی شکل سوار شده و در کنار هم با قدرتی بالا کار می کنند.

لکن هر چه قدرت را در طراحی کاتر بالاتر می ‌برند، لازم است تا بر ابعاد و استحکام شاسی بیافزایند. موتور های قدرتمندتر لرزش بالاتری را تولید می‌ کنند. از این رو در مواجهه با یک شاسی ضعیف به سرعت آن را تخریب خواهند کرد. لذا دومین وجه بارز در تفاوت ها میان کاتر آسفالت بر بنزینی در مقابل دیزلی، نوع و متریال در ساخت شاسی می باشد. شاسی کاتر آسفالت بر دیزلی به مراتب بزرگتر همراه با ورق های ضخیم تر به نسبت شاسی مناسب برای کاتر آسفالت بر بنزینی است.

نوع سوخت در طرح ساخت انواع کاتر

هر دو نوع کاتر آسفالت بر بنزینی و دیزلی از جمله موتور های احتراق داخلی هستند. لذا به تامین سوخت های فسیلی نیاز دارند؛ اما نوع سوخت در انواع کاتر بتن بر بنزینی و دیزلی متفاوت است. سوخت بنزینی که برای کاتر آسفالت بر بنزینی مطلوب است به نسبت سوخت گازوئیل از قیمت بالاتری برخوردار است و در عین حال قابلیت اشتعال بالاتری دارد. از این رو نگهداری از آن نیز سخت تر از سوخت گازوئیل می باشد.

به این ترتیب در کار با کاتر آسفالت بر دیزلی همراه با تامین سوخت ارزانی با شرایط نگهداری راحت تری به نسبت کاتر آسفالت بر بنزینی هستیم.

بررسی شرایط تعمیر و نگهداری کاتر آسفالت بر

از دیگر وجوه متمایز میان کاتر آسفالت بر بنزینی در مقابل نمونه های دیزلی، شرایط ساده تر و البته ارزانتری در تمام مراحل تعمیر و نگهداری می باشد. موتور های دیزلی، موتور هایی با قطعات بزرگ و قدرتمند هستند که در صورت خراب شدن، تعمیرات سخت تری دارند. در عین حال تامین قطعات یدکی آنها نیز به مراتب گرانتر از انواع بنزینی خواهد شد. به عنوان مثال تعویض قطعات مصرفی مانند روغن موتور، فیلتر سوخت، فیلتر هوا و فیلتر روغن در موتور های دیزلی سریعتر از موتور های بنزینی انجام می ‌شود.

همان ‌طور که می ‌بینید در مقام قیاس، کاتر آسفالت بر بنزینی به مراتب سهل تر و ارزانتر از کاتر آسفالت بر دیزلی چه در هنگام خرید و چه در هنگام تعمیرات و نگهداری می باشد. لذا در تامین اهداف متوسط، بسیار به صرفه تر خواهند شد. برای همین است که بسیاری از اهل فن در هنگام تهیه دستگاه کاتر، نمونه های بنزینی آن را ترجیح می ‌دهند؛ اما در مصارف خاصی که قرار است عمق بالایی از آسفالت تا بتن را برش بزنیم و یا اینکه درگیر با سطوح سختی مانند برخی بتن های خاص تا سطح سنگ ها هستیم، نیاز است تا تامین قدرت حداکثری را جدی بگیریم. در چنین حالتی است که کاتر آسفالت بر بنزینی کارایی بالای خودش را نشان خواهد داد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.