مقالات

راهنمای خرید کمپکتور صفحه ای

0
(0)

برای رسیدن به ساختمان های مستحکم در آینده، لازم است تا در همان ابتدای ساخت، قدم های مستحکمی برداشت. یکی از این قدم ‌ها کوبش سطح خاک است. خاک کوبیده شده دیگر قادر به نشست، رانش و یا جابجایی نخواهد شد. لذا کاملاً مناسب برای میزبانی از یک سازه مدرن امروزی است. دستگاهی که کوبش خاک را برای ما حاصل می آورد، انواع کمپکتور ها هستند. در این بین کمپکتور صفحه ای به مراتب از دیگر نمونه ها موارد مصرف متداول تری دارد. سادگی در طراحی، قیمت مناسب، عملکرد مطمئن و کارایی بالا باعث شده تا بسیاری در مقدمات ساخت و ساز هایشان از کمپکتور صفحه ای برای کوبش خاک استفاده کنند.

در این بین اگر در سطح بازار باشید، با انواع متنوع از طراحی کمپکتور دستی مواجه خواهید شد. طراحی ای که همگی آنها مبتنی بر نصب یک صفحه سنگین با قابلیت ارتعاش بالا است. ارتعاشی که توسط یک موتور بنزینی و در مواردی دیزلی تامین خواهد شد؛ اما تفاوت ها در ظرفیت کاری دستگاه کمپکتور صفحه ای است. ابعاد صفحه سنگین فولادی با قابلیت ارتعاش بالا است که معرف ظرفیت کاری دستگاه خواهد شد. لذا در مقام مصرف کننده باید نگرش مهندسی شده ای در انتخاب مناسب کمپکتور صفحه ای حضور داشته باشد. در نتیجه اطلاع از راهنمای خرید کمپکتور دستی از نوع صفحه ای برای هر مصرف کننده ای الزامی خواهد شد. در ادامه به نکاتی می پردازیم که قرار است تا با توجه به آنها بتوانیم کمپکتور صفحه ای مناسب با اهدافی که داریم را تهیه کنیم.

سطح مانور کمپکتور، اولین شرط در انتخاب آن است

در خیل فضا های متنوع در عملیات های ساخت و ساز با انواع شرایط مواجه هستیم. فضا هایی که گاهاً بسیار فراخ هستند و گاها بسیار تنگ و باریک می شوند. در این حالت قدرت مانور کمپکتور صفحه ای شرط مهمی در کارایی دستگاه است. هر چه سایز کمپکتور صفحه ای کوچکتر باشد، لاجرم توانایی مانور بالاتری خواهد داشت؛ اما این کوچکتر شدن در نهایت ظرفیت کاری دستگاه را کاهش خواهد داد.

دقت داشته باشید که برخی از ایده ها در طراحی کمپکتور دستی از نوع حرکت مستقیم هستند. این مدل ها فقط می‌ توانند در یک جهت حرکت کنند. لذا به فضای باز برای دور زدن نیاز دارند. در مقابل نمونه هایی طراحی شده اند که با قابلیت حرکت رفت و برگشتی همراه هستند. در این مدل ها نیاز به فضای بزرگی برای حرکت کامل دستگاه نمی باشد؛ بلکه دستگاه با قابلیت رفت و برگشتی به راحتی در تنگ ترین فضا ها نیز قدرت مانور لازم را ایجاد خواهد کرد.

قدرت کوبش معرف سطح کارایی کمپکتور صفحه ای است

میزان کوبش خاک با توجه به نوع خاک تا نوع سازه ای که قرار است ساخته شود تعیین خواهد شد. لذا لازم است تا دستگاه کوبنده ما تحت هر شرایطی این مقدار کوبش خاک را تامین نماید.

اما در طراحی انواع کمپکتور صفحه ای با قدرت ‌های کوبش یکسانی مواجه نیستیم. مدل های قویتر قدرت کوبش بالاتری دارند. در عین حال سنگین تر و البته حجیم تر می باشند. لذا در مرحله انتخاب نوع کمپکتور مناسب برای عملیات کوبش خاک لازم است تا محک مهندسی شده ای از میزان قدرت کمپکتور حاصل آورده باشید تا در نهایت دستگاه بتواند مقدار کوبش مورد نظر شما را تامین نماید.

شرایط آب و هوایی نیز در انتخاب شما تاثیرگذار هستند

شرایط اقلیمی، سطح و اعماق هر خاکی را تحت تاثیر خواهد گذاشت. موضوعی که در زمان کوبش خاک تبدیل به یک چالش جدی خواهد شد. از این رو در هنگام خرید کمپکتور دستی از نوع صفحه ای مناسب شرایط اقلیمی را در نظر بگیرید. اینکه آیا با خاک مرطوب و یا خشک و شاید نیمه خشک مواجه هستید.

سرعت اجرای کار و تاثیر آن بر انتخاب شما

یکی دیگر از نکات کلیدی در راهنمای خرید کمپکتور صفحه ای انتظاری است که از سرعت اجرای پروژه عمرانی دارید. تمام کمپکتور های صفحه ای از یک میزان سرعت مشخص در حین کار برخوردار نمی باشند. غالباً هر چه سایز کمپکتور صفحه ای بزرگتر می ‌شود، سرعت جابجایی آن نیز کاهش پیدا می ‌کند. لکن در عوض این کاهش سرعت در جابجایی، ظرفیت کوبش خاک آن در هر توالی افزایش پیدا کرده است.

به این ترتیب لازم است تا با درک کامل نیاز پروژه عمرانی خود در کنار اطلاع کامل از چگونگی محاسبه سرعت کارکرد کمپکتور صفحه ای مدل با ظرفیت مناسب برای خود را انتخاب کنید.

نوع صفحه کوبنده در انتخاب شما تاثیرگذار است

تمام آنچه از ماهیت کاری دستگاه کمپکتور صفحه ای حاصل می شود، قدرت کوبشی است که از جانب صفحه فولادی پهن و ضخیم آن حاصل شده است. هر چه این صفحه پهن تر و در عین حال ضخیم تر باشد، مقدار کوبش بالاتری حاصل خواهد شد. البته در نظر داشته باشید که صفحه با ابعاد و ضخامت بزرگتر به مراتب سنگین تر خواهد شد. یک صفحه سنگین تر نیز قدرت موتوری بالاتری را طلب می ‌کند. مادامیکه با احتمال بالا ماهیت دستگاه را کند خواهد نمود.

قدرت جذب ارتعاش در طراحی دستگاه اهمیت دارد

در کار با یک دستگاه کمپکتور صفحه ای همراه ماشینی هستید که در یک توالی طولانی، صفحه ای بزرگ و فولادی را بر سطح خاک می کوباند. این کوبش های متوالی جدا از متراکم کردن خاک، تبدیل به ارتعاشاتی دانه دار در تمام دستگاه خواهد شد. ارتعاشاتی که به سمت دستگیره های هدایت آن، جایی که محل استقرار دستان اپراتور ها می باشد، هدایت خواهد شد. لذا اگر در طراحی دستگاه کمپکتور صفحه ای فکری برای میرا نمودن این ارتعاشات نکرده باشند، دسته دستگاه با نوسان بالایی به لرزش خواهد افتاد. در چنین حالتی عملاً قادر به کنترل تا کار با دستگاه کمپکتور صفحه ای نیستید.

تقریباً تمام دستگاه های مدرن در این عرصه صاحب قطعاتی هستند که می ‌توانند ارتعاشات حاصل از کوبش صفحه را در سطح بدنه دستگاه میرا سازند؛ اما در زمان انتخاب لازم است تا بهترین نمونه ها را در نظر بگیریم. چرا که اهمیت به کیفیت طراحی در این زمینه، اهمیت به سلامت کارکرد اپراتور ها در هنگام کار با کمپکتور صفحه ای می باشد.

از همان ابتدا متوجه تامین قطعات مصرفی دستگاه باشید

در کار با یک کمپکتور صفحه ای، دستگاهی موتوری پیش روی ما است که به مانند هر دستگاه موتوردار دیگری اقلام مصرفی مخصوص به خود را خواهد داشت. از طرفی احتمالاً خرابی قطعات در هر لحظه ماهیت کاری دستگاه را تهدید می ‌کند. در نتیجه شما باید بتوانید قطعات مصرفی دستگاه تا نیاز های تعمیراتی آن را در کمترین زمان با بهترین قیمت تامین نمایید. لذا بهره ‌مندی از یک شبکه توزیع قطعات تا خدمات پس از فروش مطلوب، در ابتدای امر خرید کمپکتور صفحه ای اهمیت بالایی دارد.

در هنگام خرید هر تجهیز موتوری، منطقی است که با انبوهی از نکات ریز و درشت مواجه باشیم. آنچه گفتیم تنها تعداد معدودی از نکات ریز و درشت در هنگام خرید می باشد. به هر صورت کلیات در تمام مدل ها از تمام برند های مطرح در تولید کمپکتور صفحه ای یکسان است. لکن هر مدل تا برند خاص شرایط طراحی تا ویژگی های مهندسی مخصوص به خود را دارند. این موضوعی است که باید تحت مهارت های لازم شما در شناخت کامل تجهیز مورد بررسی قرار گیرد. ولی در کلیت ماجرا، اهمیت به کیفیت موتور، مقاومت شاسی، استحکام جوش ها و البته اتصالات بدنه در اولویت هستند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.