مقالات

تفاوت خلاطه با میکسر بتن

1
(1)

خلاطه چیست و چه تفاوتی با میکسر بتن دارد؟

تهیه یک تجهیز مهندسی شده ساختمانی نیاز به کسب اطلاعات بالایی دارد. بر این اساس گاها با طیف گسترده‌ ای از فعالان در حوزه های گوناگون ساخت مواجه هستیم که در عدم وجود نگرش صحیح از شرایط فنی تجهیز اشتباهات قابل پیش بینی انجام می ‌دهند. مثلاً بار ها در فضا های گوناگون می ‌شنویم که می ‌پرسند آیا تفاوتی میان خلاطه و میکسر بتن وجود دارد؟ اینکه خلاه چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چرا آن را در موازات میکسر بتن طراحی کرده اند؟ و… همگی از عدم درک صحیح در نام این محصول ناشی شده است. چرا که خلاطه همان میکسر بتن است که با نامی عربی شده در سطح فضا های ساخت و ساز گفته می ‌شود.

یک دستگاه و چند نام متداول

میکسر بتن یک ماشین ابداع شده در کشور های غربی است. تجهیزی که با هدف تکمیل طرح اختلاط بتن طراحی شده است. لذا از همان ابتدا نامی غیر غربی و البته خیلی واضح بر آن نهاده اند. میکسر بتن در یک ترجمه تحت الفظی می ‌شود تجهیزی که بتن را مخلوط می کنند.

این تجهیز از همان ابتدای پیدایش، فضای مفید کاری خود را اثبات کرده است و خیلی زود به شکلی فراگیر مورد استفاده قرار گرفته است. لذا به مانند هر اختراع مفید دیگری سر از تمام نقاط جهان درآورد. در این بین با حضور در منطقه خاورمیانه برای این دستگاه نام خلاطه را انتخاب کردند. چرا که در یک ترجمه تحت الفظی نیز معنی کلمه خلاطه می ‌شود دستگاهی که با هدف مخلوط کردن مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

از آنجا که لفظ خلاطه برای مردم چند دهه قبل فضا های ساخت و ساز، اصطلاح مانوس تری بوده، کاربرد نام خلاطه به جای میکسر بتن رونق پیدا کرده است.

با گذشت زمان در فضا های ساخت و ساز و یا سطح بازار برای دستگاه مذکور دو نام مجزا متداول گشت. میکسر بتن در مقابل خلاطه. البته نام هایی همچون بتونیر، همزن بتن، مخلوط کن بتن و… نیز در این بین گاها شنیده می شوند. وجود این نام‌ های متفاوت گاهاً این احساس را مطرح می ‌کند که خلاطه چیزی متفاوت از بتونیر است. در حالیکه اصولاً تفاوتی در این بین وجود ندارد. مگر آنکه بخواهیم همراه با دسته بندی برخی از بازاری ها باشیم. چرا که در نگاه برخی فعالان بازار، اندک تفاوتی میان خلاطه تا میکسر بتن مطرح می شود.

خب، ما هم در مقام آشنایی شما با این اصطلاحات روانه سطح بازار می شویم تا ببینیم دقیقاً به کدام نوع از میکسر بتن، کلمه خلاطه را نام نهاده اند.

نام خلاطه برای کدام مدل از میکسر ها استفاده می شود؟

در مقدمات امر قید کردیم که اصولاً هیچ تفاوت بنیادی میان خلاطه و میکسر بتن مطرح نیست. خلاطه در ماهیت همان میکسر بتن است؛ اما در نگاه بازاری خلاطه در جمع میکسر ها با ظرفیت اندک قرار می گیرد. به این ترتیب که غالباً برای میکسر های ۲۵۰ لیتری و شاید ۴۰۰ لیتری استفاده از عنوان خلاطه متداول باشد. به این ترتیب دیگر از این نام برای معرفی میکسر های حجیم استفاده نمی ‌شود.

این یک نگرش ناشی از تفاوت در طراحی دستگاه نیست. در واقع با این نامگذاری خلاطه تبدیل به یک دستگاه با ماهیت متفاوت از میکسر بتن نمی‌ شود؛ بلکه در قامت یک خانواده از میکسر بتن قرار می ‌گیرد.

اما نگرش دیگری نیز برای معرفی خلاطه وجود دارد. در این نوع نامگذاری آن دسته از میکسر بتن هایی که با موتور های برقی کار می ‌کنند، در جمع خلاطه ها قرار می گیرند. البته این دسته ‌بندی به نوعی مکمل دسته ‌بندی قبلی است. چرا که میکسر بتن با موتور برقی عموماً در همان مدل های کوچک با ظرفیت اندک تولید می ‌شوند.

در هر حال نمی ‌توان این نگرش را دیدگاه صحیحی برای معرفی خلاطه در نظر گرفت. چرا که میکسر بتن ها با موتور های بنزینی و دیزلی نیز در تعریف خلاطه گنجانده خواهند شد؛ اما در نهایت برای آنکه تکلیف خلاطه را مشخص کرده باشند، یک دسته بندی مشخص از میکسر های بتن با یک ویژگی خاص را با نام کلی خلاطه یاد می ‌کنند. حال بیایید ببینیم این ویژگی کدام است؟

خلاطه یا میکسر بتن با ویژگی بتن ریزی

میکسر های بتن را در طرح ‌های متنوع تولید می ‌کنند. برخی از این میکسر ها از ویژگی بتن ریزی بهره ‌مند هستند. مراد از بتن ریزی، توانایی دستگاه برای حمل در ارتفاع و ریختن بتن در محل تعریف شده در داخل خود میکسر بتن می باشد.

با نمونه ‌های عادی لازم است تا بتن در داخل میکسر ساخته شده و سپس از آن تخلیه شده، از طریق باکت ها در محل مورد نظر ریخته شوند. و یا اینکه پمپ های قدرتمند بتن عملیات انتقال آن تا سطح پروژه را به انجام رسانند؛ اما برخی از میکسر های بتن هستند که توانایی استفاده به عنوان باکت را نیز پیدا کرده ‌اند. طراحی این دست از میکسر ها خیلی شبیه باکت است. یک مخزن گردان با قابلیت حمل در ارتفاع که می ‌تواند بتن را در محل مورد نظر تخلیه کند. چنین دستگاهی را به اصطلاح بتن ریز می ‌گویند و در مقام دسته ‌بندی در جمع محصولات بازار، نام کلی خلاطه را برای آن انتخاب کرده ‌اند. در نظر داشته باشید که این دسته بندی ناقض دو تعریف قبلی نیست. چرا که این بتن ریز ها با نام خلاطه از ابعاد کوچک و موتور های برقی در کار برخوردار می باشند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.