مقالات

زمان استفاده از تیغه ماله و سینی ماله موتوری چگونه تعیین می شود؟

0
()

بتن متریال بسیار مناسبی در ایجاد محوطه ‌های وسیع می باشد. از پوشش کف یک سالن ورزشی تا ساخت پارکینگ ‌ها و محوطه های بزرگ شهری و حتی صنعتی همگی از طریق متریال بتن به بهترین حالت با ماندگاری بالا تامین خواهند شد. لکن متریال سرسختی مانند بتن باید به نحوی اصولی در پرداخت نهایی کاملاً صاف و یکدست باشد. برای این منظور انواع ماله های دستی و موتوری ساخته شده ‌اند. البته ماله موتوری به ‌مراتب وجه بهتری از کار را با سرعت عمل بالاتری فراهم می کند. در ماله پروانه ای شاهد تیغه ‌های پهن هستیم که به مانند پره ‌های هلیکوپتری همراه با موتور دستگاه به گردش درآمده و سطح بتن را صاف می کنند. به موازات استفاده از تیغه ‌های پروانه ای در ماله موتوری، قطعه دیگری با نام سینی ماله موتوری با هدف یکدست ‌سازی سطح بتن مطرح می باشد. این سینی ماله موتوری به ترتیبی سوار بر تیغه‌ های پروانه ای دستگاه شده و در تکمیل عملیات صاف کردن سطح بتن مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

یک سوال کلی برای کاربرد این دو قطعه مطرح است. اینکه اگر قرار است همراه با تیغه ماله در طراحی ماله پروانه ای، عملیات مسطح سازی بتن را به انجام رسانید، ضرورت بهره‌ مندی از سینی ماله موتوری در کجای ماجرا است؟ اصولاً چه هنگام برای عملیات ماله ‌کشی بتن باید از تیغه ماله موتوری و چه هنگام از سینی ماله موتوری بهره ‌مند باشیم؟ قبل از پرداختن به این سؤال لازم است تا اندکی در باب آشنایی با این قطعات بیشتر گفته باشیم. چرا که درک صحیح از ساختار فیزیکی تا نوع کارکرد هر قطعه فنی مسیر ایده ‌های کاربردی آن را واضح تر خواهد کرد.

تیغه ماله پروانه ای چیست؟

اصلی ‌ترین قطعه در طراحی هر ماله پروانه ای تیغه ‌های آن می باشد. چرا که تمام مسئولیت مسطح سازی بتن را از طریق گردش همین تیغه ماله پروانه ای تامین می کنند. تیغه ماله یک صفحه فلزی با سطح استحکام بالا است که در تعداد چهار الی شش تایی بر قسمت زیرین دستگاه ماله موتوری نصب می شود. فلز به کار رفته شده در ساخت تیغه ماله پروانه ای از متریال فولاد پر کربن با ترکیبات کروم انتخاب شده است. به ‌این ‌ترتیب درجات سختی بالا همراه با ویژگی کاملاً ضد رنگ شدگی دارد. این تیغه ‌ها به شکل پره هایی در قسمت زیرین دستگاه ماله موتوری در امتداد شفت گیربکس آن متصل خواهند شد و همراه با گردش شفت گیربکس به گردش خواهند افتاد.

از آنجا که با موقعیت نصب در پایین ترین بخش دستگاه ماله موتوری، سوار بر سطح بتن هستند، همراه با گردش پره ‌های خود، قابلیت مسطح سازی سطح بتن را تأمین می‌ نمایند.

سینی ماله پروانه ای چیست؟

در تامین نیاز به مسطح سازی سطح بتن در کنار تیغه ماله موتوری، یک نوع صفحه کاملاً گرد به ابعاد استاندارد به اندازه سایز های متداول از ماله موتوری نیز حضور دارند. این صفحه گرد که از فولاد ضدزنگ با سطح استحکام بالای ساخته می شود را با عنوان صفحه ماله موتوری یاد می ‌کنند. ابعاد این صفحه درست به اندازه سایز های متداول از ماله موتوری در اندازه‌ های 60، 90 و 120 سانتیمتری است.

از آنجا که ماله موتوری 90 سانتیمتری از سطح محبوبیت بالایی برخوردار است، سینی ماله موتوری سایز 90 نیز بیشتر از مدل ‌های دیگر کاربرد دارد. در مدل‌ های متداول از سینی ماله موتوری این سطح گرد فلزی را کاملاً مسطح طراحی می‌ کنند؛ اما در برخی از مدل ‌ها به جهت دستیابی به اهدافی خاص از مسطح سازی بتن، سطح سینی ماله پروانه ای همراه با یک انحنای محدب گونه خواهد شد.

در سطح کوچک از فضا همراه با ماله موتوری ‌های سایز کوچک، می توان طراحی سینی ماله موتوری ‌های تخت را به کار برد؛ اما برای تامین سطوح بزرگ که همراه با کارکرد ماله موتوری ‌های سایز بزرگ است، سینی ماله موتوری ‌های کاملاً تخت مستعد گیر کردن در سطح بتن خواهد شد. از این ‌رو برای پرهیز از چنین اتفاقی، عموماً سینی ماله موتوری های سایز بزرگ را همراه با یک انحنا طراحی می‌ کنند. این انحنا از سویی دیگر مانع از تاب برداشتن صفحه ‌های بزرگ خواهند شد.

موارد کاربردی تیغه ماله و سینی ماله موتوری کدامند؟

بعد از آشنا شدن مختصر از دو تیپ کلی در اقلام مصرفی ماله موتوری ‌ها که با هدف صاف کردن سطح بتن طراحی شده اند، حال بهتر می ‌توانیم موضوع چرایی استفاده از آنها را پیش بکشیم. اینکه چه زمانی لازم است تا دستگاه ماله موتوری را همراه سینی ماله کرده، سطوح بتن را صاف و یکدست نماییم.

در ابتدای امر در نظر داشته باشید که هدف نهایی از هر دو قطعه، صاف و یکدست کردن سطح بتن می باشد. لذا به صرف استفاده از سینی ماله موتوری قصد پرداختن به یک عملیات کاملاً متفاوتی را نداریم. در واقع این شرایط متنوع در کار همراه با درجات مختلف از متریال بتن است که ما را مجاب به استفاده از سینی ماله به جای تیغه ماله خواهد کرد.

برای هر ماله موتوری استفاده از تیغه ماله ها در ابتدای امر به ‌عنوان قطعات اصلی دستگاه معرفی می ‌شوند. سینی ماله پروانه ای به عنوان یک قطعه کمکی با هدف تامین برخی نیاز ها در مسطح سازی بتن همراه دستگاه خواهد شد. سینی ماله موتوری به گونه ‌ای طراحی شده ‌است که می ‌تواند به طور دقیق و محکم بر سطح تیغه ‌ها سوار شده و همراه با این تیغه ‌ها به گردش درآید. از این رو سینی ماله موتوری در زمان ‌هایی که تیغه ماله، سطح پاسخگویی کار را ندارد، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. غالباً بتن ‌ها با درصد گرانروی پایین ظرفیت ماله ‌کشی کمتری دارند. در این حالت لبه تیغه ماله پروانه ای در عمق بتن گیر خواهد کرد. از طرفی وقتی با ابعاد بزرگ از ماله موتوری در سایز های 120 سانتیمتری مواجه هستیم، احتمال آنکه لبه ‌های تیغه نتواند نوع مسطح سازی ایده ‌آل را فراهم آورد، وجود خواهد داشت. از این ‌رو استفاده از سینی ماله موتوری توجیه ‌پذیر می ‌شود.

سینی ماله موتوری با ایجاد سطح اتکای بالا به ابعاد سایز دستگاه ماله موتوری مانع از فرو رفتن دستگاه در بطن بتن با گرانروی پایین خواهد شد. در ابعاد بالا نیز حضور یک انحنای محدب گونه در سطح سینی ماله موتوری مانع از گیر کردن لبه ‌های ماله در حجم بتن می باشد. به ‌این ‌ترتیب گویی دستگاه بر سطح بتن شناور شده است، عملیات ماله ‌کشی صورت خواهد گرفت. به طوری کلی سینی ماله موتوری به ‌عنوان یک تجهیز مکمل در کار همراه ماله موتوری خواهد شد. در مواقعی که تیغه ماله موتوری توانایی مسطح سازی کامل و تراز را ندارد، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.