مقالات

دلیل خرابی بالابر ساختمانی چیست؟

4
(4)

مشکلات رایج در خرابی بالابر ساختمانی؟

بالابر ساختمانی از ابزارهای بسیار پر کاربرد در صنعت ساختمان است، که همانند سایر لوازم برقی گاهی اوقات دچار خرابی می شود. خرابی این نوع وسیله دلایل مختلف و متفاوتی را می تواند شامل شود که ما در این مطلب قصد پرداختن به مهمترین و عمده ترین آنها را داریم. با مطالعه این مطلب به راحتی و در کمتری زمان قادر خواهید بود به علت خرابی بالابر خود پی ببرید.

بالابر ساختمانی یا بالابر حمل مصالح از یک مجموعه قطعات به هم پیوسته همچون، الکتروموتور تکفاز و سه فاز، کالسکه (وینچ)، گیربکس و سیم بکسل تشکیل شده است که همگی آنها بر روی پایه و ریل و کرپی سوار می شوند تا یک مجموعه به هم پیوسطه و منظم تشکیل شود که کار حمل مصالح ساختمانی را انجام دهد. با آسیب به هر کدام از این قطعات ممکن است بالابر دچار خرابی شود و کار نکند و یا بخشی از آن از کار بیفتد.

اما علت های به وجود آمدن خرابی در بالابر ساختمانی همگی به یک شکل نبوده و نقص به وجود آمده ممکن است به راحتی قابل مشاهده نباشد و منجر به ایجاد یک خرابی بزرگتر شود. طبق گفته بسیاری از کارشناسان، نقص بالابرهای ساختمانی به طور کلی بیشتر مربوط به، نقص در الکتروموتور یا گیربکس یک بالابر است که ناشی از عدم استفاده درست و حمل مصالح سنگین و نیز عدم تعمیرات و نگهداری ماهانه بالابر می باشد.

خرابی الکتروموتور شایع‌ترین مشکل در بالابر حمل مصالح می باشد. این بخش از بالابر به دلیل اینکه بخش اعظم بار و جابجایی مصالح را انجام می دهد، ممکن است دچار نقص و خرابی شود. کوچکترین نقص و خرابی در بالابر ساختمانی را باید جدی گرفت زیرا ممکن است تبدیل به خطرناک ترین نقص ها شده و منجر به صدمه جسمی یا آسیب به افراد یا اموال شوند. با این حال، بسیاری از پیمانکاران و کارفرمایان این موضوع را جدی نگرفته و اقدام به استفاده مکرر از بالابر دارای نقص می کنند. اما توجه داشته باشید که این کار خطر افزایش آسیب یا خسارت به اموال دیگر را افزایش می دهد، و باید با هر طریقی خرابی بالابر را از بین برد.

الکتروموتور، مهمترین عضو در بالابر ساختمانی است، و به واسطه نیروی الکتریکی، قادر است نیروی محرک ایجاد کند. این وسیله به دو صورت تک فاز و سه فاز وجود دارد که مهمترین تفاوت آنها، توان و قدرت است. میزان حمل مصالح ساختمانی به واسطه بالابر بستگی به نوع الکتروموتور و توان آن دارد، معمولا بالابرهای ساختمانی قادر به حمل ۳۵۰ کیلو گرم تا ۱تن را هستند. حمل مصالح سنگین بیش از ظرفیت الکتروموتور باعث خرابی آن می شود. در ادامه به دلایل خرابی الکتروموتور بالابر اشاره خواهیم کرد:

 1. از اصلی ترین دلایل خرابی الکتروموتور بالابر ساختمانی می توان به میزان جریان ورودی برق بیشتر اشاره کرد، اگر بالابر حمل مصالح شما تک فاز باشد نباید آن را به برق سه فاز متصل کنید، زیرا میزان توان مصرفی آنها کمتر از این مقدار است و باعث سوختن الکتروموتور بالابر می شود.
 2. یکی دیگر از دلایل خرابی بالابرهای ساختمانی عدم روغن کاری یا گریس کاری الکتروموتور در مدت زمان مورد نیاز است. همانطوری که می دانید پس از گذشت زمان الکتروموتور بالابر قدرت خروجی خود را کاهش می دهد و به سیم پیچ موتور فشار می آید و اگر الکتروموتور روغن کاری یا گریس کاری شود بالاخره سیم پیچ در اثر گرما خواهد سوخت.
 3. علت دیگر خرابی الکتروموتور بالابر ساختمانی دو فاز شدن موتورهای الکتریکی سه فاز می باشد، این عامل باعث داغ شدن سیم پیچ های درون الکتروموتور می شود. و روکش سیم پیچ ها آب شده و سیم پیچها اتصالی کنند. در این صورت راکتانس الکتروموتور کاهش زیادی پیدا می کند و اگر فیوز نتواند جریان موجود را قطع کند، الکتروموتور بالابر آتش خواهد گرفت.
 4. در صورت سوختن الکتروموتور بالابر های ساختمانی چه به صورت تک فاز و چه سه فاز علایم زیر نمایان خواهد شد:
 • سیم پیچ الکتروموتور بالابر سیاه می شود
 • الکتروموتور بالابر بیش از حد آمپر می کشید
 • بوی سوختگی دادن معمولا وجود دارد و می توان آن را احساس کرد
 • قدرت یا سرعت الکتروموتور بالابر به شدت کاهش می یابد

دلایل اصلی خرابی بالابر ساختمانی کدامند؟

از دیگر دلایل خرابی بالابر ساختمانی می توان به خرابی گیربکس اشاره کرد. گیربکس‌های بالابر مصالح بر نیز مانند سایر وسایل ممکن است بعد از مدت ها کار دچار خرابی و عیوبی شوند. خرابی گیربکس بالابر می‌توانند دلایل متعددی داشته باشند که در صورت به وجود آمدن می توان برای رفع آن‌ها توسط نیروی متخصص اقدام کرد.

یکی از مهمترین دلایل خرابی این وسیله، عدم توجه به نکات ضروری و فاکتورهای فنی و مهندسی در هنگام خرید است. برخی از مدل های گیربکس در بازار از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و در صورت استفاده ممکن است چرخ‌دنده ها، پوسته و یا سایر اتصالات مانند یاتاقان دچار شکستگی شوند. بنابراین توجه به کیفیت و خرید از محل معتبر را همواره به خریداران توصیه می کنیم.

در این بخش به مهمترین خرابی ها و عیوب گیربکس بالابر ساختمانی اشاره خواهیم کرد، تا با آنها آشنا شوید و بتوانید از آن استفاده کنید:

 1. صدای غیرعادی گیربکس: چند دلیل برای به وجود آمدن آن وجود دارد که مهمترین آنها عبارت است از، مقدار کم روان‌کار، اگر مقدار روغن گیربکس بالابر را تا نیمه پوسته تنظیم کنید از این اتفاق جلوگیری می کنید. از دیگر دلایل آن می توان به خرابی خار و یا جاخار و نیز اشکال در دستگاه و اتصالات آن یعنی یاتاقان بندی و ریل ها اشاره کرد. همچنین موارد زیر نیز باعث ایجاد صدای غیرعادی گیربکس بالابر ساختمانی می شود:
  • خرابی اتصالات ورودی و خروجی
  • وجود جرم خارجی در گیربکس
  • آسیب دیدگی در چرخ دنده
  • تراز نبودن سطح نصب گیربکس
  • بالا بودن دمای محیط
  • شل بودن یا خرابی اتصالات ورودی
  • و …
 2. دمای زیاد برینگ‌ها: بار شعاعی زیاد منجر به وجود آمدن این مشکل در اکثر بالابر های ساختمانی می شود، برای پیش گیری از این نوع خرابی بار شعاعی گیربکس را کم کنید و همچنین از یاتاقان بندی مناسب استفاده کنید. اگر باز هم به مشکل برخوردید می توانید از گیربکس بزرگتری را جایگزین کنید.
 1. نشت روغن: در اولین قدم سعی کنید محل درپوش روغن را کنترل و اصلاح کنید، و درپوش‌های روغن را سفت کنید. توصیه دیگر این که سطح روغن را تا نیمه گیربکس کم کنید زیرا پر کردن آن ممکن است باعث نشتی گیربکس بالابر ساختمانی شود. از مهمترین علل نشت روغن در گیربکس بالابر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • خرابی واشر های درزگیر یا کاسه نمدها
  • شل بودن درپوش‌های روغن گیربکس
  • نامناسب بودن حالت نصب با
  • خرابی درپوش‌های روغن گیربکس
  • زیاد بودن سطح روغن گیربکس
 2. لرزش غیر عادی: در صورت شل بودن محل نصب گیربکس و همچنین شل بودن یا خرابی اتصالات ورودی و آسیب دیدگی برینگ، منجر به لرزش غیر عادی گیربکس بالابر ساختمانی می شود و برای جلوگیری از این کار تعویض و یا بستن محکم پیچ‌ها و همچنین، تعویض برینگ است.
 3. دمای زیاد گیربکس: حمل بار بیش از ظرفیت و یا اشتباه در محاسبه میزان بار قابل حمل توسط بالابر و نیز استفاده از روان کار نامناسب می تواند منجر به این خرابی در بالابر های ساختمانی شود. برای جلوگیری از چنین خرابی می توانید مقدار روغن گیربکس را تا نیمه پوسته تنظیم کنید و از روان کار استاندارد استفاده کنید.

چرا بیشترین خرابی بالابر ساختمانی مربوط به موتور و گیربکس است؟

بیشترین و مهمترین کار در بالابر ساختمانی مربوط به دو عضو الکتروموتور و گیربکس می باشد و این دو عضو همواره در معرض خطرات ناشی از نوسانات برقی و فشارهای کششی قرار دارند، بنابراین اکثر بالابرها با خرابی این دو مورد سروکار دارند. البته تعمیر و رسیدگی به موقع می تواند از به وجود آمدن چنین خرابی هایی جلوگیری کند.

از دیگر خرابی های موجود در بالابر ساختمانی می توان به فروپاشی یا شکستگی شاسی اشاره کرد. این بخش از بالابر در واقع تکیه‌گاه وسیله است. شاسی بالابر را معمولا بر روی لبه سقف طبقات پیچ می کنند تا به صورت ثابت باشد. اما گاهی برخلاف پیشبینی ما و در اثر ضربه و یا فشار زیاد شاسی بالابر مصالح بر دچار شکستگی در بازوها می شود. این قسمت از بالابر از حساسیت بیشتری برخوردار است و در صورت آسیب دیدن می تواند منجر به وقوع اتفاق ترسناکی باشد.

همچنین پارگی سیم بکسل از دیگر خرابی های بالابر ساختمانی می باشد که حساسیت زیادی را می طلبد برای این که ممکن است در حین حمل مصالح دچار پارگی شده و جان افراد را به خطر بیندازد. تعمیر آن کار سختی نیست و هزینه زیادی نیز ندارد، شما به راحتی می توانید با خرید سیم بکسل جدید و تعویض آن این مشکل را حل کنید.

توصیه ما برای جلوگیری از خرابی های احتمالی در بالابرهای ساختمانی، این است که به کیفیت قطعات توجه داشته باشید و سعی کنید از محصولات و برندهای مطرح استفاده کنید و به ظرفیت بالابر مصالح بر نیز توجه کنید زیرا این وسیله در ظرفیت های مختلفی تولید می شود. و این که خرید خود را از نمایندگی های معتبر انجام دهید تا از ضمانت نامه شرکت تولید کننده نیز در صورت ایجاد مشکل می توانید استفاده کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.