مقالات

افزایش قیمت میکسر بتن و رابطه آن با افزایش قیمت ها

0
(0)

مگر می شود دست به ساخت و سازی زده باشید و نیاز به میکسر بتن نداشته باشید؟! ساختمان‌ های امروزی همگی رو به آسمان هستند و در اجرای تمام و کمال آنها بتن حرف اول و آخر را می ‌زند. این متریال سرسخت ساختمان‌ سازی تنها با حضور پررنگ انواع میکسر بتن ساخته خواهد شد. لکن در این همراهی همواره قیمت میکسر بتن یکی از دغدغه‌ های جدی است.

میکسر بتن را باید در دسته بزرگترین ماشین‌ آلات ساختمانی قرار دهیم. یک ماشین موتوری با حضور قطعات و تجهیزات بسیاری که به ترتیبی در کنار هم مونتاژ شده ‌اند و همگی یک هدف را دنبال می کنند. هدفی که در به دست آوردن بهترین طرح اختلاط بتن خلاصه شده است.

قیمت میکسر بتن یا بتونیر بالا است، چون تجهیز بزرگی است و ساخت آن همراه با حضور قطعات بسیاری می باشد. این واقعیت را همگی در جایگاه فعالان عرصه‌ های گوناگون ساخت ‌و ساز درک می ‌کنند. اما گاهاً در مقابل افزایش قیمت میکسر بتن مقاومت ‌هایی وجود دارد. آیا می توان افزایش قیمت میکسر بتن را تحت تاثیر جریانات منفی بازارهای داخلی به اندازه دیگر اقلام در نظر گرفت؟ اصولاً قیمت میکسر بتن تحت تأثیر چه نکاتی است؟ و آیا این نکات می توانند تاثیر عمیقی بر افزایش قیمت آن داشته باشند؟

به هر صورت با تمام این تفاصیل اگر در تکاپوی خرید میکسر بتن باشید، احتمالاً در سطح بازار با اعدادی که خبر از افزایش قیمت دارد مواجه خواهید شد. برای بسیاری این افزایش قیمت قابل ‌قبول است. لکن نکته در نحوه افزایش آن است. اینکه دقیقاً چه رابطه ‌ای میان افزایش قیمت میکسر بتن با افزایش قیمت‌ ها در دیگر جنبه‌ های بازار وجود دارد؟

میکسر بتن کالای باارزش در بازاری کم بها

وقتی یک بازار کم ‌بها می‌ شود، این کالاهای باارزش آن بازار هستند که به ‌عنوان قربانی ‌های ماجرا بر سر زبان ‌ها می افتند. در ایامی هستیم که به هر دلیل اقتصادی تا سیاسی و حتی اجتماعی ارزش پول ملی به‌ شدت سقوط کرده است. ماجرای تورم گویا هرگز نمی ‌خواهد دست سنگین خود را از سر پول ملی ما بردارد. در چنین حالتی هر کالایی جایگاه قیمتی جدیدی را جستجو می کند. قیمت هایی که گاهاً حیرت ‌آور می‌ شوند. این اتفاق در نهایت باعث کم ‌بها شدن بازارهای داخلی است. بازارهایی که تحت تاثیر افزایش قیمت ‌ها در انواع نوسانات عرضه و تقاضا قرار گرفته، گویا تحمل حضور کالاهای باارزش را ندارند. چرا که قیمت این کالاها دیگر در ابعاد بازار قرار نمی گیرند.

در این بین هر چه کالا با ارزش ‌تر باشد، مسیر قیمت ‌گذاری آن بیشتر قربانی حوادث منفی بازار خواهد شد. چرا که افزایش قیمت آن بیشتر از هر کالای دیگری به چشم خواهد آمد. مانند همین  که در مقام بزرگترین و استراتژیک ‌ترین تجهیز ساختمان ‌سازی اسیر قیمت‌ گذاری ‌های جدیدی شده، گاهاً به نماد گرانی ‌های سرسام ‌آور بازار تجهیزات ساختمانی تبدیل خواهد شد.

بی ارزشی پول، تورم سنگین و گران شدن کالاهای اساسی، یقیناً تاثیر عمیقی بر قیمت دیگر کالاها خواهند گذاشت. در این بین هر کالایی که از متریال ساخت بالاتر در کنار حضور قطعات بیشتری بهره ‌مند باشد، بیشتر از دیگر کالاها تحت تأثیرات منفی بازار قرار خواهد گرفت. درست مانند میکسر بتن که در کش ‌و قوس دیوانه واری از قیمت مواد اولیه برای ساخت قرار گرفته است. با این ‌همه بیایید ببینیم قیمت ‌گذاری در میکسر بتن تحت تاثیر چه نکاتی قرار خواهد گرفت؟

تاثیر قیمت فولاد در تعیین قیمت میکسر بتن میکسر بتن

در دسته کالاهای ارزش آفرین قرار دارد. تجهیزی که تقریباً 90 درصد از آن را آهن تشکیل داده است. به این ترتیب این کالا در ارزش آفرینی آهن دست بالایی دارد. لکن قیمت تمام شده آهن اولین فاکتور تاثیرگذار بر تعیین قیمت بتونیر خواهد شد.

دیگ، بارزترین وجه هر میکسر بتن است. در واقع آنچه با عنوان طرح اختلاط بتن می ‌شناسیم، قرار است در بطن همین دیگ گردان و بزرگ میکسر بتن ساخته شود. از این ‌رو دیگ تماماً تحت تاثیر قدرت گرانروی تا ماهیت مخرب بتن قرار دارد. لذا متریال در ساخت دیگ از بهترین آلیاژهای فولادی با قطر کافی می باشد. در غیر این ‌صورت باید خیلی ساده انتظار تخریب سریع دیگ در میکسر بتن را داشته باشیم.

مصرف فولاد در حجم بالا برای ساخت دیگ اولین وجه تاثیرگذار در تعیین قیمت میکسر بتن است. اگر چه برخی از سازندگان با تکنیک ‌هایی مانند تعیین ضخامت ورق در ابتدا و انتهای دیگ، سعی در کاهش وزن و متریال فولاد دارند؛ اما در نهایت نمی ‌توانیم به این سادگی از کنار چنین حجم بالای فولاد عبور کنیم. کیفیت ساخت شاسی نیز تاثیر عمیقی بر تعیین قیمت نهایی میکسر بتن خواهد گذاشت. به هر حال چنین دستگاه قدرتمندی همراه با مخزن پر از بتن باید بر یک ساختار کاملاً مستحکم و مطمئن قرار گیرد. از این ‌رو تمام میکسر بتن ها از شاسی‌ های قدرتمند با متریال ساخت فولادی بهره ‌مند هستند. این حجم از فولاد، خود به ‌تنهایی تأثیر عمیقی بر افزایش قیمت میکسر بتن خواهد گذاشت. حال به راحتی می توانید تجسم کنید که نوسان قیمت آهن و فولاد تا چه اندازه بر خرید میکسر بتن تاثیرگذار هستند.

قطعات مکانیکی فاکتور تاثیرگذار در تعیین قیمت ‌ها

وقتی در باب یک ماشین موتوری صحبت می ‌کنیم، باید در هر وجهی از کلام خود موضوع جدی موتور را از یاد نبرده باشیم. موتور در میکسر بتن وظیفه تامین قدرت را بر عهده دارد. از این ‌رو هر گاه قصد شناسایی یک میکسر بتن مناسب را داریم، همواره می‌ خواهیم بدانیم که موتور در کنار گیربکس دستگاه چیست و از چه برندهایی انتخاب شده است؟ اما بهتر است در باب بحث فنی، خودتان نیم نگاهی هم بر قیمت بالای این تجهیزات داشته باشید.

اصولاً موتورهای برقی ارزانتر از موتورهای بنزینی و یا دیزلی هستند. اما وقتی ماجرا همراه با تنش‌ های سنگین بازارهای پولی همراه است، هر کالایی با افزایش قیمت مواجه خواهد شد. چه برسد به انواع موتورهایی که در دسته اقلام مکانیکی با جزئیات فراوان قرار می گیرند. از طرفی دیگر، تقریباً تمام موتورهای به کار رفته برای خلق انواع میکسر بتن در جمع اقلام وارداتی محسوب می شوند. آن هم از دسته کالاهای خاص وارداتی با متعلقات بسیار در جمع اقلام گران ‌قیمت بازار که همگی با فاکتورهای دلاری قیمت ‌گذاری خواهند شد. به ‌این ‌ترتیب اصولاً هر آنچه در میکسر بتن فارغ از مبحث افزایش قیمت دلار باشد، تقریباً تمام جنبه ‌های مکانیکی این ماشین قدرتمند، درگیر با افزایش افسار گسیخته قیمت دلار خواهد شد.

موضوع افزایش قیمت تمام شده میکسر بتن تقریباً ربط خاصی به کیفیت تا برند محصولات نصب ‌شده بر انواع میکسر بتن ندارد. وقتی کلیت ماجرا در وابستگی شدید این اقلام مکانیکی به نوسانات ارز می باشد، نوع موتور نصب‌ شده در میکسر بتن تاثیر چشمگیری در ماجرای افزایش قیمت در هنگام خرید میکسر بتن نخواهد داشت. کلیت ماجرا در وابستگی شدید این اقلام مکانیکی به نوسانات ارز است. موضوعی که می ‌تواند هر بخش مکانیکی در میکسر بتن همراه با هر برند تراز اول و یا گمنام جهانی را درگیر خود کند.

ارزش افزوده، حلقه تاثیرگذار در تعیین قیمت ‌ها

تا وقتی می ‌گوییم که مثلاً فلان تجهیز را کیلویی چند حساب کرده ‌اید؟ مطمئن باشید در همان تفکر عقب مانده تولید و تکنولوژی خواهیم ماند. تفکری که ظاهراً نگرش خاصی به موضوع ارزش افزوده ندارد. نگرشی که می گویند میکسر بتن تماما از آهن ساخته شده است و لزوماً باید قیمت آن به اندازه وزن آهن مصرف شده در آن باشد!!!

کسانی که با این تفکر می ‌خواهند برای هر کالایی قیمت ‌گذاری کنند، بهتر است خودشان همان وزن آهن را خریداری کرده و با هنر خودشان اقدام به تولید میکسر بتن و یا هر کالای دیگری داشته باشند. اگر قرار باشد در جریان تولید هر کالایی موضوع ساعت کارکرد جهت ساخت آن را همراه با ارزش افزوده در نظر نگیریم، دیگر چه نیاز است تا اقدام به تولید کالاهای گوناگون داشته باشیم؟!

اصولاً ارزش افزوده متوجه سطح تبدیل مواد خام به کالاهای باارزش تر است. هر چه کالا مسیر ساخت سخت‌ تر، قطعات بیشتر، ساعات کاری بالاتر و در عین حال تکنولوژی ساخت برتری داشته باشد، باید انتظار قیمت بالاتری نیز داشته باشیم. چنین کالاهایی بیشتر اسیر جریانات منفی در فضاهای مالی می شوند. آنها بیشتر از هر کالای دیگری دچار تورم خواهند شد. مانند خرید میکسر بتن که قطعاً قرار است در آن بزرگترین، مهندسی شده ترین، پر قطعه ‌ترین و در عین ‌حال پیچیده ‌ترین تجهیز ساختمان‌ سازی تهیه شود. لذا منطقی است که با در نظر داشتن فاکتور ارزش افزوده، بیش از هر کالای دیگری اسیر افزایش قیمت‌ ها باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.