مقالات

ماله پروانه ای و کاربردهای آن در ساختمان سازی

0
(0)

ساخت محوطه در فضاهای ساختمانی تا ایجاد طیف بزرگی از اهداف عمرانی دیده می شود. اصولاً اگر بخواهید یک محیط بزرگ مانند پارکینگ ‌ها، سالن ‌های ورزشی، نمایشگاه‌ ها و… را دایر کنید و یا اگر بخواهید در یک فضای بسته به سطحی یکدست و تراز دست پیدا کنید، بهترین متریال بهره ‌مندی از بتن می باشد. البته در نهایت لازم است تا بتن را به ترتیبی اصولی کاملاً یکدست و یکنواخت و مسطح سازید. ماله پروانه ای ابزاری است که با هدف یکدست ‌سازی سطح بتن برای خلق محوطه های بزرگ ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

اصولاً شما می ‌توانید برای رسیدن به یک کف‌ سازی تراز و ماندگار با کمترین صرف هزینه از متریال بتن بهره ‌مند باشید؛ اما قاعدتاً در فضاهای متنوع اقدام به کف‌ سازی با بتن خواهید داشت. از کف ‌سازی در یک اتاق ساده خانه ‌ای مسکونی تا کف ‌سازی در یک پارکینگ بزرگ شهری همگی نیاز به استفاده از بتن و در نهایت تراز نمودن سطح بتن دارند. لکن برای پرداختن به انواع فضاهای ساده و کوچک در محیط‌ های ساختمانی، بهره ‌مندی از ابزارهای دستی منطقی‌ تر خواهد بود. اما مسطح نمودن فضاهای بسیار بزرگ در امر محوطه ‌سازی است که چالش جدی کار را به دنبال دارد. چنین فضاهایی آنچنان بزرگ هستند که دیگر نمی‌ توان با تکیه بر توانمندی‌ های انواع ماله دستی اقدام به مسطح تا تراز نمودن سطح بتن داشت. انواع ماله پروانه ای را برای پرداختن به چنین فضاهایی طراحی کرده ‌اند.

لکن وجه کاربردی از ماله پروانه ای در مدل ‌های گوناگون از آن با یکدیگر متفاوت است. از این ‌رو برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب در کار لازم است تا نگرش کاملی بر تمام جنبه ‌های حاکم بر میزان حجم کار تا نوع مسطح سازی داشته باشیم. با حضور چنین نگرشی است که می ‌توانیم بهترین مدل با سایز مناسب از ماله پروانه ای را انتخاب کنیم. پس همراه ما باشید تا ببینیم اصولاً از یک ماله پروانه ای در چه کاربردهایی استفاده می شود.

نگرش بر انواع ماله پروانه ای

به ‌طور کلی وقتی می ‌توانیم در باب قواعد کاربردی هر تجهیزی صحبت کرده باشیم که قبل از آن ایده ‌های متنوع در طراحی آن تجهیز را درک کرده باشیم. اصولاً تجهیزات با ساختار طراحی یکسان، بسته به هدف نهایی از کار همراه با تغییرات کلی در ابعاد و ظرفیت کاری طراحی می شوند. به ‌این ‌ترتیب اگر چه ماهیت طراحی دستگاه یکسان است؛ اما اسلوب طراحی وجه متفاوتی از کارایی را مشخص می ‌کند. مانند ایده‌ ها در طراحی انواع ماله پروانه ای که به دو شکل ساده و دستی و سرنشین ‌دار هستند.

مدل‌ های دستی در ابعاد و حجم کم همراه با ظرفیت کاری محدود می باشند و غالباً در سطح فضاهای کوچک از کف‌ سازی مورد استفاده قرار می ‌گیرند. انواع سرنشین ‌دار در مقام یک ماشین موتوری بزرگ و کامل ظاهر می ‌شوند و می‌ توانند سطح بسیار بزرگی از فضاهای تحت کف ‌سازی را ماله ‌کشی کنند.

در این بین بسته به نوع فضای حاکم بر ساخت ‌و ساز، دو مدل از ماله در هر دو تیپ از دستگاه تعریف شده است. تیغه ماله موتوری ها که درست شبیه به پره ‌های هلیکوپتری در پایین ترین قسمت دستگاه نصب می شوند، در مقابل صفحه ماله پروانه ای که به شکل یک دیسک فولادی بسیار بزرگ سوار بر دستگاه، ماهیت ماله‌ کشی را تأمین می‌ نماید. هر کدام از این تیغه ‌ها و یا صفحه ماله موتوری ‌ها با توجه به کاربری متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. مواردی که در ادامه قصد تشریح آن را داریم.

تاثیر سایز در کاربرد ماله پروانه ای

یکی از فاکتورهای بسیار تاثیرگذار در نوع کاربری انواع ماله پروانه ای متوجه سایز دستگاه می باشد. ماله پروانه‌ای را در ابعاد گوناگون از اندازه ‌های 60 الی 120 سانتیمتری طراحی می‌ کنند. از این ‌رو منطقی است که بخواهیم از هر سایزی نوع کاربری متفاوتی را داشته باشیم.

اصولاً برای پرداختن به کف ‌سازی در فضاهای کوچک ساخت ‌و ساز تا 1000 مترمربع نیاز به بهره ‌مندی از ماله موتوری ‌های بسیار بزرگ نمی ‌باشد. مدل‌ ها با سایزهای 60، 75 و 90 سانتیمتری اعم از نوع تیغه ماله موتوری و یا بهره‌مندی از سینی ماله موتوری برای حضور در چنین فضاهای محدودی کفایت می ‌کنند.

اما در محیط با ابعاد بزرگتر از 1000 مترمربع، سرعت عمل در کار فاکتور بسیار جدی تری خواهد شد. از این ‌رو نمی ‌توان به توانمندی مدل‌ های کوچک از ماله موتوری برای تامین سرعت کافی اعتماد کرد. لذا حضور ماله موتوری های بزرگتر با ابعاد تا 120 سانتیمتر اعم از مدل ‌های ساده دستی تا سرنشین ‌دار ضرورت پیدا می‌ کند. در نظر داشته باشید که اگر سرعت عمل برای شما بسیار اهمیت دارد، هر چه بزرگتر انتخاب کردن سایز ماله موتوری باعث افزایش سرعت کاری خواهد شد. از این ‌رو بهتر است برای فضاهای بسیار بزرگ که نیاز به سرعت عمل بالایی دارند، مدل‌ های 120 سانتیمتری را انتخاب کنید. البته در این بین برای پرداخت نهایی فضاهای محدود مانند انواع کنج ها، گوشه ها و یا محل های باریک از محیط که احتمالاً همراه هر نوع از عملیات کف سازی می باشد، باید از مدل های کوچک استفاده کنیم. لذا اصولاً در ماله ‌کشی بتن با ماله پروانه ای های بسیار بزرگ، حضور یک مدل کوچک از ماله پروانه ای دیده می شود.

کاربردهای تعریف ‌شده برای ماله پروانه ای

  • مسطح سازی سطح بتن. اصولاً وظیفه اصلی تعریف ‌شده برای مدل از ماله پروانه ای با هر سایزی که باشد، مسطح سازی بتن می باشد. ماله پروانه ای می ‌تواند در سرعت عمل بالا همراه با سطح کیفی مطلوبی به نسبت از ابزارهای دستی و یا شمشه های موتوری سطح بتن را صاف و یکدست نماید.
  • ایجاد شرایط در همگن کردن سطح بتن که باعث مقاومت هر چه بهتر بتن در مقابل ترک ‌های احتمالی در سطح آن خواهد شد. ماله پروانه ای با صاف نمودن سطح بتن اقدام به توزیع یکنواخت آن خواهد کرد. این توزیع یکنواخت، جدا از وجه زیبایی در کار باعث ایجاد شرایط همگن و مانع از بروز ترک ها در آینده خواهد شد.
  • کاربرد ماله موتوری را می‌ توان با هدف حذف حباب های مانده در بطن بتن نیز به مطرح کرد. چرا که این تجهیز با فشرده ‌سازی سطح بتن اقدام به عملیات مسطح سازی می‌ نماید. این فشرده سازی ها در حجم بتن باعث خارج شدن بخش بزرگی از حباب‌ های مانده در اعماق بتن خواهد شد. اقدامی که در نهایت باعث افزایش استحکام بتن می باشد.
  • ماله‌ کشی لبه های بیرون زده از سطح بتن. همراه با ماله پروانه ای در سایزهای کوچک به راحتی می توانید برای مسطح سازی و ایجاد لبه‌ های کار شده در سطح بتن اقدام کنید.
  • حذف آب ‌های مانده بر سطح بتن. اصولاً بتن ریزی همراه با شرایط یک غیریکنواخت باعث بهم خوردن تعادل طرح اختلاط بتن خواهد شد. در این حالت بتن آب موجود در خود را پس زده، باعث اجتماع این آب ‌ها در چاله ‌های ناپیدای سطح بتن خواهد شد. ماله ‌کشی با تراز کردن سطح بتن به کمک دستگاه ماله موتوری باعث خواهد شد تا آب ‌های اضافی از سطح بتن جمع آوری شود.
  • ماله پروانه ای دارای قابلیت صیقل زنی سطح بتن نیز می باشد. به کمک ماله موتوری می توانید سطح بتن را در یک ظاهر کاملاً صیقل خورده و بسیار زیبا قرار دهید.
  • فرو کردن سنگدانه ‌های درشت در اعماق بتن. غالباً بتن ساخته شده برای حضور در اهدافی مانند محوطه سازی همراه با ماسه‌ هایی از سنگدانه ‌های درشت هستند. این سنگدانه ‌ها علاوه بر ایجاد حجم در بتن باعث استحکام آن نیز خواهند شد. اما نقطه منفی ماجرا در بیرون ‌زدگی آنها از سطح بتن در هنگام خشک شدن بتن می باشد. برای آنکه مطمئن باشیم، هیچ سنگدانه درشتی از سطح بتن بیرون نزده است، ماله موتوری بهترین کارایی را دارد.

آیا در کار با ماله موتوری زمان ملاک جدی است؟

اصولاً ما از انواع ماله موتوری ‌ها برای پرداخت نهایی سطح بزرگی از بتن درست قبل از سخت شدن آن بهره ‌مند هستیم. لکن سوال کلی این موضوع است که در انواع کاربردها از ماله موتوری چه زمانی را باید برای ماله ‌کشی انتخاب کنیم؟ قاعدتاً نمی ‌توانید به محض ریختن بتن در سطح مورد نظر اقدام به ماله‌ کشی کنید. چرا که در این حالت بتن در فاز سیال بسیار چگالی قرار دارد. از این ‌رو حضور دستگاه سنگینی مانند ماله موتوری باعث گیر کردن تیغه ها در سطح بتن خواهد شد.

بهترین زمان برای ماله ‌کشی توسط ماله پروانه ای برای تکمیل هر نوع عملیات بتن ریزی در زمانی است که بتن ماهیت چگال خود را از دست داده باشد. در واقع زمانی که احساس کردید بتن به اصطلاح خودش را گرفته است، می ‌توانید اقدام به ماله ‌کشی کنید. برای تشخیص مناسب این زمان نیز راه ‌حل ساده‌ ای وجود دارد. کافی است بر سطح بتن راه بروید و اگر جز اندکی از جای کفش شما، هیچ فرورفتگی عمیقی در سطح بتنی ایجاد نشده باشد، می توانید عملیات ماله ‌کشی را نهایی کنید. لکن در این باره باید نحوه کاربرد ماله موتوری با عمق های متنوع از بتن را رعایت کرده باشید.

اگر بتن عمق کمی دارد و یا می توان انتظار شرایط سفت شدن حداکثری بتن را کشید، بهره‌ مندی از دستگاه ماله موتوری با تیغه‌ های پروانه ای توصیه می ‌شود. در این حالت تیغه‌ ها در عمق بتن فرو نمی ‌روند. اما اگر عمق عملیات بتن ریزی بالا است و یا اینکه نمی ‌توان تضمینی کامل از کیفیت نهایی کار با انتظار بالا از سفت شدن بتن را حاصل آورد، بهتر است از سینی ماله موتوری برای ماله ‌کشی اقدام کنید. سینی ماله موتوری آنچنان پهن با سطح اتکای بالایی است که مانع از غرق شدن دستگاه در حجم عمیق بتن خواهد شد. از سوی دیگر در صورتی که واقعاً نمی ‌توانید منتظر سفت شدن سطح مشخصی از بتن باشید، سینی ماله موتوری سطح کاملی از کار را تدارک خواهد دید.

ماله موتوری یک ابزار تقریباً سطح بالای ساختمان ‌سازی است که در مقام ماشین ‌آلات موتوری قرار می گیرد. وجه کار این تجهیز متوجه حساسیت بالایی در کار است. به هر صورت صاف و تراز نمودن همراه با صیقل زنی سطح بتن اقدامی نیست که بتوان از ظرافت بالای آن صحبتی به میان نیاورد. تمام کاربردهای ماله پروانه ای متوجه تامین همین ظرافت بالا در حین کار می باشد. از این‌ رو جدا از دقت در تامین ایده‌ آل‌ ترین شرایط کاری کسب مهارت ‌های فنی در کار نیز جدی خواهد شد.

برای دریافت لیست قیمت ماله پروانه ای با ما در تماس باشید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.