مقالات

ابزارهای ضروری برای عملیات بتن ‌ریزی چیست؟

0
(0)

عملیات بتن ریزی با هدف اجرای سازه ‌های بتن مسلح و یا ایجاد هر نوع محوطه ساختمانی عملیات چالش ‌برانگیزی است. بتن متریال سرسختی است و در حین اجرای عملیات این سرسختی خود را به رخ مجریان امر می‌ کشاند. از طرفی رسیدن به بهترین شرایط کاری همراه با بالاترین استانداردهای بتن ‌ریزی در اولویت هر عملیات اجرایی است. این همه حضور یک نگاه حرفه ‌ای را جدی می کند. نگاهی که باید جدا از کسب مهارت ‌های لازم در تکاپوی تامین کاملی از ابزارهای بتن ریزی باشد.

هر عملیات حرفه‌ ای در فضاهای ساخت ‌و ساز مستلزم حضور برخی از تجهیزات کلیدی است. مانند عملیات بتن ریزی که لاجرم همراه با طیف گسترده ‌ای از تجهیزات ریز و درشت شده است. در کنار این تجهیزات کلیدی برخی از تجهیزات با نگرش تامین امنیت، سطح حرفه ‌ای از کار و یا تامین برخی شرایط ویژه طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت یک عملیات بتن ریزی حرفه ‌ای تا یک عملیات معمولی و گاهاً غیراصولی در چگونگی تأمین این تجهیزات کلیدی تا دیگر اقلام مصرفی است. گاهی پیش می آید که قیمت تمام‌ شده یک ابزار کلیدی در عملیات بتن ریزی بسیار بالا باشد. در این حالت بسیاری از مجریان فنی یا از خرید تجهیز حرفه ‌ای با سطح کارایی بالا صرف ‌نظر می‌ کنند و یا اینکه تجهیز موردنظر را در ظرفیت کاری بسیار کمتر از سطح نیاز خود تهیه می ‌کنند. در هر دو حالت خطر از دست رفتن شرایط حرفه ‌ای در ساخت ‌و ساز بتن با درجات استاندارد بالا کلیه عملیات بتن ریزی را تهدید می ‌کند.

اما هستند حرفه ‌ای ‌هایی که هزینه در تامین تجهیزات را امری اجتناب ‌ناپذیر می ‌دانند و یا اینکه در یک قدم متفاوت با اجاره برخی از تجهیزات گران ‌قیمت، سطح حرفه ‌ای از نیاز خود را تامین می‌ نمایند. به هر ترتیب همراه هر نگرش در عملیات بتن ریزی که باشید، نیاز به اقلام و تجهیزات متعددی خواهید داشت. پس در ادامه همراه ما باشید تا با این تجهیزات آشنا شوید.

تجهیزات حفاظتی اولین فاکتور در اجرای عملیات‌ بتن ریزی حرفه ‌ای

تمامی عملیات بتن ریزی همراه با هر نوع ساخت‌ و ساز در دسته فعالیت‌ های سخت با سطح کاری بالا قرار می ‌گیرند. چرا که متریال بتن ماهیتی سخت و سنگین دارد. البته این متریال سخت اصولاً همراه با شبکه در هم ‌تنیده ‌ای از میلگرد های فولادی سازه ‌های بتنی را تکمیل می ‌کنند. لذا در هر وجهی از کار که باشید، اجرای عملیات بتن ریزی در دسته مشاغل سخت با استعداد بروز حوادث متعدد می باشد. پس برای مقدمات حرفه ‌ای بودن در کار باید ملزومات امنیتی هر یک از پرسنل را فراهم آوریم. جمع تجهیزات محافظت شخصی در عملیات بتن ‌ریزی به ‌قرار زیر هستند.

 • عینک ‌های محافظ چشم: اصلی ‌ترین اندام بدن برای محافظت در کارگاه ‌های ساختمانی چشم کارگران است. در طرح اختلاط بتن از متریال سیمان استفاده می ‌شود. این متریال برای سلامت ارگانی مانند چشم خطرآفرین است. قطعاً متوجه هستید که در تمامی عملیات بتن‌ ریزی، پرتاب قطره‌ های ریز بتن امری اجتناب ‌ناپذیر است. قطره ‌هایی که گاهاً سر و صورت اپراتورها در حین اجرا را هدف می ‌گیرند. عینک‌ های محافظ چشم ضرورتی جدی در تقابل با این خطر هستند.
 • کلاه ایمنی: مگر می ‌شود در بطن یک عملیات ساخت ‌و ساز باشید و نیاز به کلاه ایمنی نداشته باشید؟! حضور در هر سطح از عملیات ‌بتن ریزی مستعد پرتاب شدن قطعات فنی تا برخی از مصالح می باشد. در این حالت باید همواره فکر کلیدی به جهت محافظت از سر را داشته باشید.
 • ماسک های ویژه: برای تامین شرایط تنفس پاک اپراتور ها ضرورت دارد. یک عملیات بتن ریزی می تواند مستعد حضور بتن در کنار شن، ماسه، سیمان، آهک و حتی خاک باشد. چنین محیطی مملو از ذرات معلق و آسیب ‌زننده می ‌باشد. ماسک های ویژه تضمین کلیدی در سلامت درازمدت مجریان امر می باشد.
 • محافظ گوش: یک عملیات بتن ریزی مستعد حضور انواع دستگاه ‌های قدرتمند با شرایط کارکرد پر سر و صدایی است. میکسر بتن در ابعاد گوناگون، ماله موتوری ‌ها، کمپکتور ها و حتی کاتر‌های بتن بر از دسته ماشین ‌آلات عادی در هر عملیات بتن ریزی هستند. ماشین آلاتی که همگی همراه با تولید صداهای بلند و آزاردهنده خواهند شد. حضور طولانی ‌مدت در مقام مجری یک عملیات بتن ریزی در کنار این تجهیزات پر سر و صدا، مقدمات آسیب‌ های گوش را فراهم خواهد کرد. لذا حرفه ‌ای ‌ها همواره از یک محافظ گوش استاندارد در کنار خود بهره ‌مند می باشند.
 • دستکش‌ های مخصوص برای کار با بتن: محافظت اصولی از دست ‌ها در حین عملیات‌ بتن‌ ریزی امری واجب است. دست ‌های شما قدرت اجرایی شما هستند. اما دست‌ های شما در مواجهه با متریال های شیمیایی، چگال، خورنده و یا سایشی کاملاً بدون دفاع، مستعد آسیب‌ های جدی خواهند شد. بتن متریال بسیار بدقلقی است. یک متریال بسیار چگال، سنگین و سایشی با حضور انواع ترکیبات خطرناک شیمیایی که به راحتی می ‌تواند به یک دست بدون محافظ آسیب ‌های جدی وارد کند. برای ساختن بتن از سیمان و چند افزودنی شیمیایی خاص استفاده می شود. تمام این متریال ها با قابلیت جذب بالا توسط پوست هستند. از این ‌رو می‌ توانند در درازمدت مقدمات آسیب‌ های جدی پوستی را ایجاد کنند. خصوصاً که سیمان به ‌عنوان یکی از اصلی ‌ترین متریال ‌های تشکیل ‌دهنده بتن به شدت جاذب آب است و در صورت مواجه شدن با پوست، رطوبت آن را می گیرد. دستکش مخصوص عملیات بتن ‌ریزی باید از جنس پلاستیک مخصوصی باشد تا مانع از نفوذ بتن بشود. در عین حال آنچنان ضخیم که به سادگی در مواجهه با متریال سرسخت بتن آسیب دیده، سوراخ نشود.
 • چکمه های پلاستیکی: چکمه های پلاستیکی مخصوص عملیات بتن ‌ریزی نیز دقیقاً با همان هدفی که در لزوم تهیه دستکش ها دنبال آن بودیم، برای این منظور طراحی شده ‌اند. شما با حضور چکمه های استاندارد در عملیات بتن ریزی به راحتی می‌ توانید در سطح پروژه در رفت ‌و آمد باشید و عاری از هر گونه احساس خطر تماس پوست سطح پا با بتن، سخت ‌ترین مراحل را اجرایی نمایید.

تجهیزاتی که با هدف ساخت بتن مورد استفاده قرار می گیرند

ساختن اصولی بتن اصلی‌ ترین مرحله در تمامی عملیات بتن ریزی می باشد. بتن از طرح اختلاط سیمان، ماسه، آب و برخی از افزودنی ها ساخته خواهد شد. رسیدن به یک سطح مشخص از مقدار اختلاط بتن وجه برتری عملیات بتن ریزی است. چرا که بتن مرغوب از نسبت ‌های استاندارد طی یک طرح اختلاط کامل اجرایی می شود. لذا برای تجهیزات این بخش از عملیات بتن‌ ریزی اقلام زیر را ضروری می ‌دانیم.

اصلی ‌ترین تجهیز به جهت تکمیل پروسه ساخت بتن، بتونیر است. میکسر بتن از یک مخزن حجیم و گردان تشکیل شده است که تحت قدرتی موتوری به گردش درآمده، طرح اختلاط بتن را نهادینه می ‌کند. برای این منظور انواع میکسر بتن با ظرفیت ‌های گوناگون طراحی شده ‌اند. برای هر یک از این ظرفیت ‌های متنوع نیز مولدهای برقی، بنزینی و یا دیزلی تعریف ‌شده هستند. به هر صورت ضرورت هماهنگی ظرفیت بتونیر با حجم پروژه در تکمیل پروسه عملیات بتن ریزی امری جدی خواهد بود. یک میکسر بتن کوچک نمی ‌تواند از پس انتظار حجم بالای عملیات ‌های سنگین ساختمانی برآید و در عین ‌حال نمی ‌توان از میکسر های بزرگ انتظار کارکرد مفید در فضاهای کوچک و محدود ساختمان ‌سازی را داشت.

 • بیل و یا هر تجهیز دیگری برای جابجایی مصالح:

بیل یکی از اصلی ‌ترین ابزارهای ساخت‌ و ساز است. شما با کمک این ابزار و یا هر تجهیز دیگری که می ‌تواند کارایی بیل را داشته باشد، حجم مشخصی از متریال ها در مقدمات ساخت بتن را جابجا می ‌کنید. می ‌توانید بتن نهایی تولید شده را در سطح فضای هدف پخش کنید و یا اینکه با هدف انتقال مصالح، مورد استفاده قرار دهید. البته در نظر داشته باشید که بیل مناسب برای حضور در فضاهای ساختمانی همراه با عملیات بتن ریزی، شکل مربع گونه دارد تا بتواند هر بار حجم حداکثری از مصالح ساختمانی را جابجا کند.

 • فرغون و نقش کلیدی آن در جابجایی ساده مصالح ساختمانی:

یکی از ضرورت‌ های جدی در تمام عملیات‌ بتن ‌ریزی، خصوصاً مرحله بتن ‌سازی، جابجایی دستی مصالح است که غالباً به شکل فله ‌ای در گوشه‌ ای از کارگاه نگهداری می شوند. فرغون ابزار دستی کارآمدی برای حمل ‌و نقل مصالح سنگین و فله ‌ای ساختمانی است. البته در این بین هر نوع تجهیز کوچک اعم از نمونه ‌های موتوری تا چرخ دستی های ساده در جمع دستگاه ‌های مشابه فرغون قرار می گیرند. فرغون ایده ‌آل برای کار در عملیات بتن ریزی از حجم بالایی برخوردار است و در ساخت آن از چرخ ‌ها با لاستیک های قوی استفاده شده است.

تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد مقدمات در عملیات‌ بتن ریزی

در مقدمات هر عملیات بتن ریزی لازم است تا فضای هدف را برای حضور بتن آماده سازیم. برای این کار مقدماتی لازم است که شامل استحکام خاک تا حذف سازه‌ های قدیمی و شاید تخته ‌سنگ ‌های بزرگ می باشند. برای این دست از تجهیزات، اقلام زیر را می‌ توان دسته‌ بندی نمود.

با هدف کوبش خاک مورد استفاده قرار می گیرند. طیف بزرگی از عملیات‌ بتن ‌ریزی شامل پی ‌ریزی سازه ‌های ساختمانی است و یا اینکه قرار است برای فضای بزرگی محوطه ‌سازی صورت گیرد. در این حالت قرار است تا حجم بالای بتن را بر سطح زمین پخش نماییم. لذا باید قبل از هر اقدامی نسبت به استحکام کامل زمین زیر پای بتن اطمینان حاصل کرده باشیم. انواع کمپکتور با هدف کوبش خاک در عملیات ‌بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها آنچنان خاک زیر پای بتن را می ‌کوبند که بتواند تحمل وزن بالای سازه را عاری از هر گونه نشست داشته باشد. انواع کمپکتور های متداول در سطح ساخت و ساز های امروزی در دو تیپ کمپکتور صفحه ای و کمپکتور قورباغه ای می باشد.

 • کاتر بتن بر:

برای احداث زیرسازی انواع سازه ‌های بتنی، لزوماً در همه حال با یک سطح خاک نرم و عاری از هر گونه مانع مواجه نیستیم. بسیار پیش می آید که در عمق خاک با انواع سطوح سخت اعم از سنگ و یا بتن هایی از سازه های قدیمی مواجه باشیم. در این حالت برای حذف چنین موانعی لازم است تا همراه یک ابزار قدرتمند مانند کاتر بتن بر باشیم تا به‌ این ‌ترتیب همراه با برش زدن مانع ایجاد شده، عملیات زیرسازی بتن را نهایی کنیم.

 • انواع چکش های تخریب:

از پیکورها تا دریل های بتن کن در دسته ماشین ‌آلات با عنوان چکش تخریب قرار می گیرند. پیکور یک ابزار قدرتمند با توان تولید ضربات متوالی است و همراه با این ضربات می ‌تواند هر نوع سطح سختی را بشکافد و در مقابل بتن کن ها به شکل دریل گونه طراحی شده‌ اند و با حضور مته های گردان و قدرتمندی که دارند، قابلیت سوراخکاری های بزرگ و عمیق را خواهند داشت. اصولا این ابزارها برای تامین نیازهای خاص تخریبی در حین عملیات بتن ریزی حضور دارند.

 • موتور پمپ آب:

تقریباً در تمام مراحل عملیات ‌بتن ‌ریزی با یک فضای از قبل آماده شده مواجه هستیم. مثلاً برای بتن ریزی به جهت ایجاد پی یک ساختمان بزرگ. چنین فضایی با حفاری کامل و آرماتور بندی های دقیق همراه است؛ اما در حد فاصل ایجاد چنین فضاهایی تا تکمیل عملیات بتن ریزی هیچ تضمینی بر مساعد بودن شرایط آب‌ و هوایی وجود ندارد. آنگاه است که یک باران بی ‌موقع باعث پر شدن تمام فضای هدف از آب خواهد شد. جمع شدن آب در حین اجرای عملیات ‌بتن ریزی از دردسرهای همیشگی است. مادامیکه بدون بهره ‌مندی از ابزار کارآمدی مانند موتور پمپ آب عملاً هیچ ‌گونه قدرت مانوری در مقابل تقابل با آن نخواهید داشت. موتور پمپ آب با هدف جمع ‌آوری آب از میان فضاهای هدف به جهت بتن ریزی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

مجموعه تجهیزات پرداخت نهایی بتن

طیف بزرگی از مجموعه عملیات ‌بتن ریزی مربوط به فعالیت ‌ها پس از توزیع سیال چگال بتن بر سطح مورد نظر می باشند. از توزیع یکنواخت، یکدست ‌سازی حجم بتن، خارج کردن حباب‌ های مانده در عمق بتن و در نهایت صاف و تراز نمودن سطح بتن در این مرحله قرار می ‌گیرند. مجموعه تجهیزاتی که شما را در تکمیل این عملیات کمک خواهند کرد به قرار زیر هستند:

 • شیلنگ ‌های ویبراتور

بتن مرغوب جدا از کیفیت برتر در طرح اختلاط باید از شرایط توزیع یکنواخت نیز برخوردار باشد. لذا باید برای تامین بتن با سطح کیفی بالا اقدام به خارج کردن حباب های مانده در اعماق آن داشته باشیم. انواع شیلنگ ‌های ویبراتور از دسته تجهیزاتی هستند که می‌ توانند ما را در تکمیل این پروسه عملیاتی یاری کنند.

شیلنگ های ویبراتور همراه با مولدها که در دسته موتورهای برقی، بنزینی، دیزلی و بادی قرار می‌ گیرند، با قابلیت ایجاد ارتعاش در عمق بتن باعث جابجایی حجم بتن شده، تمامی فضاهایی که هنوز توسط بتن اشغال نشده ‌اند را پر می ‌کنند. این ارتعاش باعث خارج شدن حباب های مانده در اعماق بتن نیز می شود. بدین ترتیب ویبره زنی همراه با انواع شیلنگ ویبراتور زمینه کافی در ایجاد استحکام بالای بتن را فراهم خواهد کرد.

 • انواع شمشه ماله های دستی و تلسکوپی:

در بسیاری از عملیات ‌بتن ریزی هدف نهایی ساخت محوطه‌ های بزرگ و کوچک با سطحی یکدست و یکنواخت می باشد. از کف یک اتاق کوچک مسکونی تا خلق یک پارکینگ بزرگ شهری می‌ توانند در این لیست بلند بالا قرار بگیرند. فضاهایی که در هر صورت نیاز به مسطح سازی سطح بتن همراه با ایجاد یک شرایط تراز گونه را دارند. مدل‌ های گوناگون از شمشه ماله دستی و یا شمشه ماله تلسکوپی با تامین پرداخت نهایی بتن طراحی شده‌ اند.

انواع شمشه ماله ها ابزارهایی دستی با سطحی فلزی و بسیار سرسخت و در عین ‌حال صاف و تراز هستند که قرار است با قرار گرفتن بر سطح بتن، آن را صاف و یکدست نمایند.

ابعاد در انواع شمشه ماله ها معرف نوع تا سطح کارایی آنها است. مانند شمشه ماله ‌های بزرگ که برای مسطح سازی سطح بزرگی از بتن کارایی دارند و شمشه ماله ‌های کوچک که به جهت پر کردن حفره ‌های جامانده بر سطح بتن تا تراز و صاف نمودن لبه‌ های کار مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

برخی از این شمشه ماله دستی‌ ها همراه با تراز هستند. این مدل ‌ها را با نام شمشه ماله دستی تراز دار می ‌شناسند و با کمک آنها می ‌توانیم همزمان با صاف نمودن سطح بتن مقدار درصد تراز بودنی که می‌ خواهیم را در نظر داشته باشیم.

 • تراز لیزری:

یکی از مشکل ‌ترین مراحل عملیات ‌بتن ‌ریزی ایجاد تراز در زاویه ‌ها و سطوح گوناگون با حجم بالای ساختمان می باشد. غالباً به راحتی می توانید یک حجم محدود از بتن را با کمک یک شمشه ماله معمولی و یا تراز دار به هر اندازه که بخواهید تراز کنید. اما در باب سطح بزرگی از کار ساخت ‌و ساز چه ایده ای دارید؟

تراز لیزری پیشنهاد انجام چنین عملیاتی است. شما با کمک تراز لیزری به خوبی در ابعاد بزرگ از فضا می توانید تمام عملیات‌ های هم سطح سازی، تنظیم ارتفاع و شیب ها و حتی عمود بودن پایه ‌ها در سازه‌ های گوناگون را اندازه بزنید.

ساختن محوطه ‌های بزرگ امری متداول می باشد. از یک پارکینگ عمومی تا تاسیس یک پارک شهری و یا محوطه‌ های بزرگ مانند فرودگاه ‌ها، نمایشگاه ‌ها، مساجد و محل عبور عابرین در دسته محوطه سازی ‌های بزرگ قرار می ‌گیرند. این فضاها آنچنان بزرگ هستند که تراز نمودن حجم بتن ریخته شده در آنها به کمک انواع شمشه ماله های دستی غیرممکن است. برای این منظور مدل ‌های موتوری با عنوان ماله ‌های پروانه ‌ای ابداع شده‌ اند.

وظیفه این ماله های موتوری، مسطح نمودن سطح بزرگی از بتن می باشد. البته شمشه ماله موتوری در انواع گوناگون با سایزهای متنوع در دو تیپ ساده و سرنشین ‌دار طراحی می شود. مدل‌ های ساده با قابلیت کارکرد دستی همراه یک سیستم موتوری برای به گردش انداختن تیغه ‌ها می ‌باشد. در مدل‌ های سرنشین ‌دار نیز این سیستم مکانیکی طراحی شده است؛ اما قدرت بالاتر در کنار شرایط طراحی قویتر مانع از حضور اپراتورها در کنار آنها خواهد شد. از این ‌رو مدل های سرنشین‌ دار برای ایجاد قدرت مانور بالای فضاهای بسیار بزرگ کارایی دارند.

برای پرداخت نهایی سطوح بزرگ بتنی دیگر نمی توانیم بر توانمندی های شمشه های دستی و موتوری اکتفا کنیم. گاها فضای بتن ریزی مانند عملیات های محوطه سازی آنچنان بزرگ است که مسطح نمودن تا تراز کردن آنها خارج از توانمندی شمشه ماله ها خواهد شد. برای این منظور به جهت دستیابی به سرعت عمل بالا و در عین حال دقت کافی در تراز کردن سطح بتن انواع ماشینی با نام ماله پروانه ای را ابداع کرده اند. در این تجهیز یک موتور قدرتمند بنزینی، دیزلی و گاها برقی حضور دارد که به ترتیبی چند تیغه نصب شده حول یک محور را می گرداند. این تیغه ها در ماله پروانه ای سوار بر سطح بتن سطح آن را صاف و تراز خواهند کرد.

 • سطل:

برای رسیدن به یک بتن مرغوب مجموعه عملیات های زنجیره ‌وار نقش بازی می‌ کنند. از طرح اختلاط خوب همراه با کارکرد کامل میکسر بتن تا استفاده از شیلنگ ویبراتورها در یکدست‌ سازی سطح بتن همگی با هدف رسیدن به یک بتن با کیفیت طراحی شده ‌اند. اما یکی از مراحل جدی در تامین کیفیت بالای بتن مرحله نهایی کار پس از سخت شدن آن است. بتن باید برای مدتی معلوم در مجاورت رطوبت بماند. در غیر این صورت به راحتی ترک برداشته و عملاً کارایی خود را از دست خواهد داد.

تأمین چنین شرایطی خیلی ساده است. کافیست روی بتن در حال سخت شدن مدام آب بریزید تا عاری از هر گونه ترک برداشتن به شکل یکدست و اصولی سخت شود. برای این کار شما به یک سطل ساده نیاز دارید.

از این ‌رو در مقدمات امر نیز می توانید شاهد حضور مفید سطل باشید. زمانی که قرار است مقدار مشخصی از آب را در طرح اختلاط بتن با حجم کم تهیه کنید. در این حالت یک سطل می تواند بهترین تجهیز برای اندازه ‌گیری درست مقدار آب مصرفی باشد.

در هر ساخت ‌و سازی که باشید، تمامی مراحل مقدماتی تا انجام آخرین کارهای عملیات بتن ریزی از حساسیت بالایی برخوردار هستند. یک بتن با سطح کیفیت بالا می ‌تواند تا سالیان طولانی عاری از هر گونه تخریب دوام بیاورد. به شرط آنکه این متریال مقاوم به درستی تهیه ‌شده باشد.

از این ‌رو اگر استحکام بنایی که می ‌سازید برای شما در وجه بالای اولویت قرار دارد، نگاه حرفه ‌ای در حین عملیات‌ بتن‌ ریزی وجه برتری شما خواهد شد. نگاهی که می ‌خواهد تمام تجهیزات مورد نیاز به درستی تامین گردند تا با ایجاد یک پروسه کامل کاری، همراه با تامین کامل شرایط ایمنی، سطح کیفی بالایی از سازه ‌های بتنی را حاصل آورد. شما برای رسیدن به یک بتن مرغوب باید حرفه‌ ای باشید و برای حرفه ‌ای شدن نیاز به تمام تجهیزات تعریف ‌شده برای این عملیات سنگین ساختمان ‌سازی دارید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.