مقالات

نکات کلیدی برش با کاتر آسفالت بر

0
()

نکاتی کلیدی برای برش اصولی با کاتر آسفالت بر

برای برش دقیق و منظم سطوح سخت مانند آسفالت از دستگاهی با نام کاتر آسفالت بر استفاده می کنند این کاتر آسفالت بر یک دیسک فولادی گردان با لبه های بسیار برنده است که تحت قدرت موتورهای بنزینی و یا دیزلی به گردش در خواهد آمد. ساز و کار مکانیکی طراحی شده در ساخت انواع کاتر آسفالت بر به گونه ای است که می توانید به راحتی لبه برنده دیسک گردان دستگاه را در سطوح سخت بگردانید و عملیات برش زنی آسفالت را انجام دهید.

اما در این توضیح ساده در کار یک دستگاه کاتر آسفالت بر دچار اشتباه نباشید. کار با این دستگاه قدرتمند به هیچ حالت ساده نیست و نیاز به کسب مهارت های مقدماتی دارد. به هر حال در کار با هر مدل از کاتر آسفالت بر قرار است همراه قدرت یک دستگاه با قابلیت برش سطوح سخت ساختمانی باشیم. چنین دستگاهی کاملاً مستعد خطرات جانی است. از این رو باید سطح مهارت های فنی تا درک رعایت نکات ایمنی در کار با کاتر آسفالت بر را جدی بگیریم. در ادامه شما را با برخی از نکات کلیدی در کار با این دستگاه قدرتمند اما خطرآفرین آشنا خواهیم کرد.

نکات فنی در کار با دستگاه کاتر آسفالت بر

در کار با دستگاه قدرتمندی مانند کاتر بتن بر، تامین جنبه های امنیتی شرط کلیدی در کار است. اما قبل از آن باید اصول فنی در راه اندازی تا کار حرفه ‌ای با این ماشین توانمند را یاد گرفته باشید. در نکاتی کلیدی به برخی از این اصول فنی اشاره می ‌کنیم.

از تیغه مناسب استفاده کنید:

مهمترین بخش در کار حرفه ‌ای با یک دستگاه کاتر آسفالت بر، انتخاب درست تیغه کاتر است. تیغه ها در انواع گوناگون با قابلیت بتن بری و یا آسفالت بری طراحی می ‌شوند. لذا منطقی است که با درک نوع سطحی که قرار است برش زده شود، مدل تیغه کاتر مناسب را انتخاب کنید.

به مشخصه های تیغه کاتر دقت کنید:

به صرف انتخاب یک تیغه مناسب برای برش آسفالت، نمی توانید بر سطح خیابان ‌ها برش هایی عمیق بزنید. چرا که تیغه های شما باید با مشخصه‌ های سطح آسفالتی تا عمق کار همخوانی داشته باشند. نکات در کند کار بودن و یا تند کار بودن تیغه در کنار آنکه تیغه شما از نوع خشک و یا خیس می باشد، سناریوهای متفاوتی از نوع برش بر سطح آسفالت را تعیین خواهند کرد. در این بین باید دقت کنید که سرعت گردش دستگاه کاتر آسفالت بر همواره در محدوده سرعت تعریف شده برای تیغه کاتر انتخاب شده شما قرار بگیرد.

اصراری در ادامه کار با تیغه کاتر کند نداشته باشید:

شما قرار است سطح سخت آسفالت را برش بزنید. برای این کار در مرتبه ای بالاتر از تامین قدرت و یا سرعت تیغه، نیاز به یک تیغه برنده دارید. تیغه کاتر آسفالت بر در فهرست قطعات مصرفی دستگاه قرار دارد. این قطعه در ساعت کارکرد مشخص کند شده و کارایی خود را از دست می ‌دهد. در چنین حالتی باید اقدام به تهیه یک تیغه کاتر آسفالت بر تازه کنید. در غیر این صورت فشار بالایی را بر موتور دستگاه کاتر وارد خواهید کرد، مادامیکه احتمال شکسته شدن و یا گیر کردن تیغه در عمق آسفالت وجود دارد.

شرایط کارکرد درست موتورهای بنزینی و دیزلی را چک کنید:

یک موتور احتراق داخلی اعم از مدل های بنزینی و یا دیزلی از تنظیمات تا حضور متعلقات بالایی بهره مند هستند. بازدید دوره ای روغن موتور، آب در سیستم خنک کننده، فیلتر هوا، فیلتر سوخت، سلامت تسمه ها و… از نکات مقدماتی در آغاز کار با انواع کاتر آسفالت بر می باشند.

نکات کلیدی در مرحله برش زنی آسفالت

حالا که توانسته اید مقدمات امر اعم از تهیه یک تیغه کاتر مناسب با شرایط اصولی برای راه اندازی دستگاه کاتر آسفالت بر را فراهم کنید، می توانید دستگاه برش خود را روشن کرده، شروع به بریدن سطح آسفالت نمایید. اما این بریدن مقدماتی دارد که لازم است از آنها اطلاع کافی داشته باشید.

  • جهت چرخش تیغه کاتر آسفالت بر باید با جهت چرخش موتور دستگاه هم جهت باشد. این جهت در بدنه دیسکی شکل تیغه کاتر به شکل یک فلش مشخص شده است.
  • لازم است تا از خط نشان برای هدایت تیغه دستگاه کاتر آسفالت بر استفاده کنید. این خط نشان به شکل یک اهرم چرخ دار در مقابل دستگاه قرار گرفته است. تنظیم کردن این اهرم در خط برش کاتر آسفالت بر مانع از اشتباه شما در طی کردن درست مسیر برش خواهد شد.
  • اسلوب صحیح برش زنی آسفالت و یا بتن را رعایت کنید. برش زنی سطح آسفالت و یا بتن در اعماق گوناگونی صورت می ‌گیرد. یک تیغه کاتر در ابعاد بزرگ می تواند تا عمق ۲۰ سانتیمتر از سطح آسفالت را برش بزند. اما نمی ‌توانید این عمق از برش سطح آسفالت و یا بتن را در همان ابتدای امر تنظیم کنید. برش زنی آسفالت و یا هر سطح سخت دیگری باید به شکل مرحله ای صورت گیرد و در هر مرحله به مقدار 5 سانتیمتر از عمق آسفالت را برش بزنید. به این ترتیب اگر قرار است یک برش با عمق ۱۲ سانتیمتری را انجام دهید، باید این کار را در سه مرحله عملیات برش زنی تدارک ببینید.
  • خنک کاری سطح تیغه کاتر را فراموش نکنید. اگر تیغه کاتر شما از نوع خشک است، دیگر نیازی به حضور سیستم خنک کاری برای کاهش دمای سطح تیغه ندارید. اما اگر تیغه شما از مدل های خیس کاری است، باید سطح آنها را در حین کار با آب که توسط خود دستگاه کاتر آسفالت بر پمپاژ می ‌شود، خنک کنید. دقت کنید که باید هر دو سمت تیغه کاتر آسفالت از نوع خیس کار را خنک کنید.

نکات ایمنی در کار با دستگاه کاتر آسفالت بر

تا اینجای ماجرا توانسته ایم دستگاه قدرتمند خود را آماده به کار ساخته و مراحل برش زنی اصولی سطح آسفالت و یا بتن را تدارک ببینیم. اما هرگز نباید از رعایت نکات ایمنی در کار غافل شویم. دستگاهی که می ‌تواند به راحتی سطح سختی مانند آسفالت را برش بزند، قطعاً مستعد ایجاد خطرات جانی جبران ناپذیری است. برخی از نکات ایمنی در کار با کاتر آسفالت به به قرار زیر هستند.

  • به عنوان اپراتور دستگاه در هر لحظه از کار مجهز به تمام تجهیزات استاندارد مانند لباس کار باشید. کفش مخصوص عملیات ساختمان ‌سازی، دستکش های ضخیم، عینک، ماسک‌ فیلتردار و… الزامات همیشگی در حین کار با دستگاه کاتر آسفالت بر می باشند.
  • به هیچ حالت اجازه نزدیک شدن افراد غیر مسئول و یا افراد با پوشش نامناسب به دستگاه کاتر آسفالت بر را ندهید. این دستگاه مستعد پرتاب ذرات سنگ با قدرت یک گلوله می باشد و قطعاً خطرآفرین است.
  • شاسی در دستگاه کاتر آسفالت بر دارای بخش های حفاظتی کاملی است. از قاب محافظ تیغه تا حضور یک صفحه با ضخامت بالا در کف شاسی و… متعلقات برای تامین حداکثر ایمنی در کار با این دستگاه قدرتمند می‌ باشند. از حذف هر یک از قطعات شاسی دستگاه کاتر آسفالت بر اجتناب کنید و در صورت فقدان الزامات ایمنی، حساسیت کامل در تامین درست آنها داشته باشید.
  • از ماندن مستحکم تیغه در شفت گردان دستگاه کاتر آسفالت بر اطمینان کافی داشته باشید. تیغه همراه با یک مهره مخصوص بر جای خود بر روی شفت گردان دستگاه نصب خواهد شد. در صورت شل شدن این مهره و یا استفاده از مهره های غیر استاندارد، احتمال آن وجود دارد که تیغه از جای خود خارج شده، ایجاد خطرات جدی کند. در هر بار آغاز عملیات از محکم بودن این تیغه اطمینان حاصل کنید.
  • در انتهای عملیات، تیغه کاتر را بر دستگاه کاتر آسفالت بر نگذارید. تیغه باید از دستگاه جدا شده و در یک محل مناسب و کاملا امن نگهداری شود.

کاتر آسفالت بر یک دستگاه تعریف شده برای تامین برش هایی است که هرگز نمی توانید آنها را با کمک ابزارهای دستی ایجاد کنید. کاتر آسفالت بر یک ابزار مفید در تکمیل سازه ها تا اجرای عملیات ‌های گوناگون شهری و مسکونی است. به شرط آنکه به عنوان اپراتور این دستگاه تمام نکات حرفه ‌ای در کار کردن با آن را بدانید و در تامین درست این نکات همت کافی داشته باشید. یک برش خوب و دقیق که با سرعت عمل بالایی ایجاد شده باشد، نیاز به یک دستگاه کاتر آسفالت بر در همراهی با یک تیغه خوب دارد. اما بالاتر از این الزامات برای رسیدن به یک برش خوب، نیاز به مهارت در کار با کاتر آسفالت بر خواهید داشت.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.