مقالات

تحلیلی بر روش ها ی برش بتن

0
(0)

برش بتن یکی از فعالیت های متداول در سطح عملیات ‌های عمرانی است. ساختارهای بتنی، همگی از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. اما در حین اجرای عملیات های عمرانی اعم از ساخت و ساز ها و یا تکمیل پروسه های تعمیراتی لازم است که بخشی از بتن را حذف کنیم. لکن این متریال مقاوم به این سادگی تسلیم ضربات ابزارهای دستی نمی شود. از طرفی در بسیاری از موارد هدف از حذف بخشی از بتن، اصلاح نقشه در سازه های عمرانی و یا نصب انواع تاسیسات برقی و لوله کشی های آب و گاز است. در این موارد نمی ‌توانیم به هر نوع تخریب از بتن بپردازیم. این گونه از عملیات ‌ها در برش منظم از بتن صورت می‌ گیرد. به ‌گونه ‌ای که تنها بخشی از بتن که مورد نظر ما به جهت اصلاحات و یا نصب تاسیسات است، حذف شود. از این رو ایده برش بتن مطرح است.

برش بتن

عملیات برش بتن نیز ماجرای ساده ای نیست. از کف بناهای عمرانی تا سطح دیوارهای بتنی و یا سقف ها و دال های بتن ریزی شده انواع حالت ها در انجام عملیات برش بتن هستند که هر کدام شرایط خاص خود را در حین کار دارند. برای این منظور است که انواع ایده ها در برش بتن مطرح است. ایده هایی که الگوی کار برش زنی را با توجه به فرم بنای بتن ریزی شده پایه ریزی کرده است تا بتوان در بهترین حالت ممکن مقدار مناسب از حجم بتن را حذف نمود. به طور کلی با این موارد که باشید، هر گونه اقدام جهت حفر کردن، تراشیدن و یا حذف کردن کنترل شده مقداری از بتن با عنوان کلی برش بتن شناخته می شود. برای هر کدام از این عملیات های متنوع در برش بتن، دستگاه ها و ابزارهای خاص موتوری ابداع شده است. ابزارهایی که مبانی انواع روش های برش بتن را پایه ریزی می کنند.

روش برش بتن متکی بر استفاده از انواع کاتر

قطعاً بهترین و موثرترین روش در برش بتن بهره مندی از دستگاه کاتر برش بتن می باشد. این دستگاه، الگوی طراحی تقریباً ساده ‌ای دارد. یک تیغه دیسکی شکل دندانه دار الماسه است که تحت قدرت موتورهای الکتریکی و یا بنزینی و دیزلی با سرعت بالا به گردش درآمده و تحت تاثیر قدرت موتور قابلیت کاملی در برش بتن دارد.

کاتر برش بتن از جمله ماشین آلات بسیار آشنا در صنعت ساختمان سازی است. تقریباً بخش اعظمی از برش زنی سطوح سخت اعم از بتن تا آسفالت، سنگ ها و موزاییک های پیاده روها را می توان با این ابزار قدرتمند برش داد. هر چه سطح تحت برش سخت تر باشد، قاعدتاً باید از موتورهای قدرتمندتری در گردش دیسک کاتر برش بتن استفاده کرد. لذا مدل های کاتر برش بتن دیزلی در دسته قویترین ها و البته همراه با دیسک های بزرگتری است.

قابلیت برش زنی دستگاه کاتر برش بتن بستگی به قطر دیسک گردان دستگاه دارد. دیسک های بزرگتر قدرت بالاتری در رسیدن به عمق بیشتری از بتن و یا آسفالت و هر سطح سخت دیگری را دارند. لکن دیسک های بزرگتر مستلزم صرف قدرت موتوری بالاتری نیز هستند.

نکات در کار با کاتر برش بتن

در کار با این دستگاه، کاتر برش بتن متفاوت از کاتر برش آسفالت می باشد. لذا اگر قرار است تا با بهره‌مندی از کاتر برش بتن اقدام به اصلاحات صورت گیرد، لازم است تا از دیسک مخصوص برش بتن استفاده کنید.
تمام ماهیت عملیات برش بتن توسط دستگاه کاتر در کف بناهای عمرانی صورت می ‌گیرد. از این رو غالباً از این دستگاه با عنوان کاتر کف بر نیز یاد می شود. لذا اگر عملیات برش بتن در ارتفاع است، مانند دیوارها و یا سقف های بتنی نمی ‌توانید از قدرت کاتر برش بتن استفاده کنید.
برش بتن با دستگاه کاتر سرعت عمل مناسبی دارد و در کل چندان هزینه بردار نیست. اما قابلیت برش های عمیق و گسترده را نخواهد داشت.

روش برش بتن با کاتر

تمام ماهیت برش زنی دستگاه کاتر در قدرت دیسک گردان آن نهفته است. در طراحی دستگاه از یک حالت اهرم گونه برای جابجایی لبه دیسک استفاده شده است. در حالت عادی لبه دیسک در برخورد با هیچ سطحی قرار ندارد. در صورتی که اپراتور پس از روشن کردن دستگاه کاتر برش بتن اقدام به فشردن اهرم مذکور نماید، لبه دیسک در برخورد با سطح بتنی آن را برش خواهد زد. اما این برش زنی قواعدی هم دارد. شما نمی توانید هر مقدار از برش را که می خواهید در هر بار عملیات برش زنی با دستگاه کاتر به انجام رسانید.

برش بتن با دستگاه کاتر باید به شکل مرحله ای صورت گیرد. در این حالت شما تنها مجاز به ایجاد عمق ۵ سانتیمتری در هر بار برش زنی بتن هستید. لذا اگر نیاز به عمق فراتر از ۵ سانتیمتر در برش بتن وجود دارد، باید به ازای هر ۵ سانتیمتر برش یک بار عملیات کامل برش زنی را در طول مسیر آن طی کنید. برش ناگهانی و عمیق باعث شکسته شدن دیسک گردان دستگاه کاتر برش بتن می ‌شود.

عمده کاربرد دستگاه کاتر برش بتن در انواع عملیات های عمرانی اعم از اصلاح معابر، پیاده روها، کف های بتن ریزی شده، کف فضاهای عمرانی، باز کردن حفره های عمیق و… می باشند.

برش بتن با استفاده از والسا (دیوار بر)

ایده برش بتن با بهره مندی از دستگاه والسا که گاها با نام دیوار بر شناخته می ‌شود، مانند دستگاه کاتر برش بتن است. با این تفاوت که قرار است از قدرت برش زنی دیسک‌ های برنده برای اهداف عمودی مانند دیوارها استفاده کنیم. در این روش که متکی بر دستگاه والسا می باشد، تجهیزات عمود بُر هیدرولیکی بر سطح دیوارهای بتنی نصب می ‌شوند. دیسک برنده دستگاه در حد فاصل نصب این اتصالات قابلیت مانور برش بتن را خواهد داشت.

در روش برش با استفاده از والسا، دستگاه های عمود بُر هیدرولیکی بر سطوح عمودی نصب می ‌شوند. مزیت بهره ‌مندی از این روش در دقت بالای آن در حین برش های عمودی است. یکی دیگر از مزیت های بهره مندی از روش والسا، توانایی برش دیوارهای عمودی است که فضای پشت آنها خالی نمی باشد. البته بزرگترین نقطه ضعف در روش برش با استفاده از والسا محدودیت هایی است که در ایجاد عمق برش داریم. از آنجا که تنها وسیله برش زنی متکی بر دیسک گردان است، تنها به اندازه قابلیت دیسک برنده است که قدرت برش زنی در این روش تامین می ‌شود. بسته به ابعاد دیسک نصب شده بر والسا می ‌توانیم از عمق ۴۵ الی ۶۰ سانتیمتری را بر عمق دیوارهای بتنی تامین نماییم.

البته بهره مندی از دستگاه برش والسا مستلزم استفاده از دستگاه های کُرگیری می ‌باشد. به این ترتیب که در ابتدا باید با کمک دستگاه ‌های کُرگیر، سوراخ هایی در محل خطوط برش ایجاد کنیم. فاصله میان این سوراخ های ایجاد شده توسط کُرگیرها، حد فاصل مجاز جهت برش زنی تیغه دیسکی شکل والسا خواهد شد.

برش بتن با والسا

در امتداد تعیین محدوده برش توسط سوراخ هایی که توسط کرگیرها ایجاد شده است، نصب ریل ها جهت هدایت متعلقات فنی والسا صورت می‌ گیرد. ریل ها در حد فاصل مشخصی از دیوار که معرف قابلیت ایجاد عمق برش است، نصب خواهد شد. ابعاد دیسک برش تعریف شده دستگاه، معرف فاصله ریل ها از سطح دیوار می باشد. در ادامه می توان موتور و تیغه الماسه را بر ریل های مدکور سوار کرد.

روش برش زنی توسط دستگاه دیوار بر والسا نیز به مانند کاتر برش بتن می باشد. در روش برش بتن متکی بر حضور این دستگاه نمی توانیم هر عمقی از بتن را در یک مرحله برش زنی تامین نماییم. بلکه می‌ توانیم عمق محدودی که در حدود ۵ سانتیمتر است را تنها در یک مرحله انجام دهیم. برای عمق های بیشتر مستلزم صرف تعداد مراحل برش بیشتری هستیم.

برش بتن به روش کُرگیری

یکی از موثرترین روش ‌ها در ایجاد برش های عمیق در بتن استفاده از دستگاه برش بتن کُرگیری است. این دستگاه ‌ها به مانند دریل ها و چکش تخریب ها از قابلیت ایجاد گردشی برخوردار هستند. البته ماهیت و قدرت مکانیکی آنها بسیار فراتر از سیستم تعریف شده در یک دریل ساده می باشد. ماهیت عملکرد آنها در استفاده از گردبر های بزرگ و سر سختی است.

روش کُرگیری به برش مقطعی بتن اشاره دارد. در این روش از یک مته الماسه با قابلیت برش مقطعی از بتن استفاده می شود. این دستگاه قدرت ایجاد برش در عمق های بالایی از بتن را دارد. با استفاده از دستگاه کُرگیری حتی می ‌توانیم میلگردهای تعریف شده در بتن مسلح را نیز برش بزنیم و در نهایت ستون گردی از عمق بتن را خارج سازیم. از دستگاه کُرگیری با هدف نمونه برداری از عمق بتن برای مطالعات تکمیلی در تعیین مقاومت فشاری، خمشی و یا کششی بتن استفاده می ‌شود. البته این دستگاه علاوه بر این قابلیت برش بتن، در ابعاد وسیع و عمق بالا نیز کاربرد دارد.

در برش بتن به روش کُرگیری، از ایجاد سوراخ هایی عمیق و متوالی بر سطح بتن استفاده می ‌شود. این سوراخ ها که به اصطلاح با عنوان مغزه گیری از آنها یاد می شود، اگر به شکل متوالی و در کنار هم در عمق بتن حفر شوند، قابلیت برش بتن صورت گرفته است.

در توضیح روش برش بتن با استفاده از دستگاه والسا نیز اشاره داشتیم که در مقدمات امر باید با استفاده از مته های کُرگیری سوراخ هایی مقدماتی را برای نصب بازوهای هیدرولیکی والسا ایجاد کنیم.

روش کُرگیری انعطاف بالایی در برش های افقی و عمودی دارد و در مواجهه با عمق بالا از بتن بهترین و شاید تنها روش منطقی است که می توان اجرایی کرد. البته عیب بزرگ این روش در سرعت عمل اجرای بسیار کند آن است. در حالت کلی اگر بتوان عمق بتن را در اندازه دلخواه با دستگاه کاتر برش بتن و یا والسا به انجام رسانید، کمتر مجری ای از عملیات است که علاقه به استفاده از کُرگیری داشته باشد.

ویژگی های برش بتن با استفاده از دستگاه کُرگیری

در سوراخکاری های معمولی بر سطح بتن که غالباً برای عبور تاسیسات و یا کاشت میلگرد مد نظر است، دستگاه کُرگیری بهترین کارآیی را دارد.
این دستگاه قابلیت انجام نفوذ به عمق بتن، چه در حالت افقی و یا عمودی را دارد.
کیفیت نهایی کار در انجام عملیات برش بتن با استفاده از کُرگیری بسیار بالا است.
در عملیات کُرگیری کمترین آسیبی به دیگر بخش‌ های سازه بتنی وارد می ‌شود.
روش سیم الماسه در برش بتن
یکی از ایده‌ های نوین برای برش بتن در عمق و حجم بالا استفاده از سیم الماسه می ‌باشد. وقتی حجم برش بتن بسیار زیاد است و یا قرار است بتن را در عمق بالایی برش بزنیم، عملاً نمی ‌توانیم از قابلیت محدود دیسک‌ های گردان در نفوذ به عمق بتن بهره ‌مند باشیم. چرا که این دیسک ها در نفوذ به عمق بتن دارای محدودیت هستند. اما در ایجاد روش برش بتن با سیم الماسه تقریبا هیچ محدودیتی در تامین عمق بالا نداریم.

در مقدمات ایجاد این روش نیز نیاز به دستگاه کُرگیری است. در استفاده از گردبر بتن کُرگیری سوراخ هایی را در دو طرف عمق بتن ایجاد خواهیم کرد. این سوراخ ها باید در راستای هم باشند و یکدیگر را قطع کنند. به این ترتیب می ‌توانیم سیم الماسه را از داخل این سوراخ های ایجاد شده عبور دهیم. در نهایت به یک سیم الماسه بزرگ خواهیم رسید که از یک سوراخ کُرگیری شده وارد عمق بتن شده است و از سوراخ دیگر خارج شده، حلقه ‌ای بزرگ را تولید کرده است. اگر این حلقه را در دستگاه سیم برش قرار دهیم، عملیات چرخش سیم الماسه در عمق بتن آغاز خواهد شد. حرکت سیم الماسه در عمق بتن باعث برش زنی آن می ‌شود.

مزیت‌ های روش سیم الماسه در برش بتن

از این روش برش بتن می توانید در انواع سطوح افقی، عمودی و شیب دار استفاده کنید.
قابلیت ایجاد برش قالبی از بتن را دارید. حتی می توانید نوع سوراخ کُرگیری شده را طوری تنظیم کنید که در نهایت پس از انجام برش، شکل های گوناگون حاصل آید.
برش بتن به شکل کاملاً پیوسته صورت می‌ گیرد.
فاقد محدودیت در ایجاد عمق بالا برای برش بتن می باشد.


روش سیم الماسه در برش بتن

بتن متریال سرسخت ساختمان سازی است. لذا برش بتن را باید در جمع فعالیت های بسیار سنگین و کاملا تخصصی در نظر بگیریم. لذا هر فردی که قرار است متصدی این امر باشد، علاوه بر امکان بهره مندی از بهترین تجهیزات باید سطح مهارت کافی را کسب کرده باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.