مقالات

بتونیر دنده زیر یا دنده دور کمر، کدام یک بهتر است؟

4.7
(3)

برای تهیه بتن مناسب که بتوان از آن در تکمیل سازه های مستحکم استفاده کرد، چاره ای نیست جز بهره مندی از انواع دستگاه میکسر بتن. انواع بتونیر را برای رسیدن به حجم بالایی از بتن مرغوب طراحی کرده‌ اند. این دستگاه قادر است تا با استفاده از دیگ گردانی که دارد، حجم بسیار بالایی از بتن را در اندک زمانی آماده سازد.

در دنیای تئوری که باشید، ساخت بتن چندان ماجرای پیچیده ای نخواهد شد. در دنیای تئوری کافی است مقداری سیمان و ماسه و آب را در هم مخلوط کنیم تا در نهایت به مقدار مشخصی از بتن با مرغوبیت کافی دست پیدا کنیم. ظاهراً تمامی عملیات ساخت بتن به سادگی اختلاط کامل چند مصالح متداول ساختمان سازی خلاصه شده است. لکن چالش جدی در همین مرحله اختلاط کامل است. اینکه بتوانیم حجم بزرگی از سیمان و ماسه و آب را به شکل یکدست و حساب شده در هم بیامیزیم و در نهایت بتن مناسبی را تهیه کنیم، به هیچ حالت کار ساده ‌ای نیست. قطعاً نیاز است که از یک دستگاه میکسر بتن مناسب بهره ‌مند باشیم. اما چرا تاکید بر بتونیر مناسب داریم؟ آیا الگوهای طراحی شده برای انواع میکسر بتن با یکدیگر متفاوت هستند؟

برای رسیدن به پاسخی مناسب به این سوال ساده باید الگوهای حاکم شده بر طراحی انواع میکسر بتن را بررسی کنیم. در این بین توجه به بتونیر دنده زیر و بتونیر دنده دور کمر بیش از هر چیز دیگری دارای اهمیت است. به طور کلی در زمان خرید میکسر بتن یک سوال همیشگی وجود دارد. اینکه کدام مدل از بتونیر دنده زیر و یا بتونیر دنده دور کمر مناسب تر هستند؟ تمامی این ماجرا در انواع الگوهای طراحی شده برای طرح انتقال قدرت در میکسر بتن خلاصه می شود. اینکه در دستگاه حجیم و قدرتمند ما که توانایی ساخت بتن را دارد، قرار است با چه ساز و کاری قدرت را از سمت موتورهای الکتریکی تا بنزینی به سمت دیگ گردان دستگاه هدایت کنیم؟

ساز و کار انتقال قدرت در بتونیر چیست؟

در مقایسه میان بتونیر دنده زیر و بتونیر دنده کمر فقط یک اصل ساده حاکم است. اینکه قرار است قدرت در دستگاه میکسر بتن چگونه از جانب موتور به سمت دیگ گردان دستگاه هدایت شود. وقتی بر یک دستگاه میکسر بتن دقت می‌ کنید، بارزترین بخش قابل توجه دیگ گردان آن است. یک مخزن بزرگ که در عین سنگین بودن قابلیت گردش با سرعت بالایی را پیدا کرده است. در این حالت اهل فن نگاه دقیق تری دارند. نگاهی که می‌ خواهد بررسی کند که این دیگ گردان تحت چه ساز و کار مکانیکی ای است که می ‌تواند با چنین قدرت مناسبی به گردش درآید.

طرح انتقال قدرت در میکسر بتن برای آن است که بتوانیم در کمترین تلفات با بالاترین راندمان کاری قدرت را از موتور الکتریکی و یا بنزینی در میکسر بتن تحویل گرفته، به سمت دیگ برای گردش آن انتقال دهیم. به طور کلی در ساخت انواع میکسر بتن از ۳ الگوی استاندارد در پیاده سازی طرح انتقال قدرت میکسر بتن استفاده می شود.

 • طرح انتقال قدرت دنده زیر
 • طرح انتقال قدرت دنده دور کمر
 • طرح انتقال قدرت رولیک لاستیک فشرده

در حال حاضر هر سه الگو در طراحی انواع میکسر بتن مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در این بین طرح انتقال قدرت رولیک لاستیک فشرده مخصوص طراحی میکسر بتن های خاص با ظرفیت بسیار بالا می باشد. از این رو به عنوان یک طرح انتقال قدرت متداول شناخته شده نمی باشد. اما برای انجام عملیات های سطح متوسط ساخت و ساز که نیاز به میکسر بتن های حجم کم تا متوسط داریم، حضور بتونیر دنده زیر و بتونیر دنده دور کمر بسیار متداول است. فراوانی ای که گاها باعث می ‌شود تا اقدام به انتخاب میان یکی از این دو داشته باشیم. در این بین سوال اصلی این است که کدام مدل از بتونیر دنده زیر تا بتونیر دنده دور کمر مناسب چه سطحی از عملیات ساخت بتن هستند؟

آشنایی با طرح ساخت بتونیر دنده زیر

هدف نهایی از ساخت هر نوع میکسر بتن آن است که بتوانیم دیگ حجیم و تقریباً سنگین وزن دستگاه را به گردش اندازیم. دیگ حول یک محور، نصب شده است و با استقرار بر بلبرینگ های قدرتمند قابلیت گردش پیدا می کند. در این بین باید تحت تاثیر یک قدرت مکانیکی قابلیت گردش موتوری داشته باشد.

در طرح ساخت بتونیر دنده زیر از یک چرخ دنده کوچک نصب شده در انتهای دیگ دستگاه استفاده شده است. دیگ در میکسر بتن شکلی شبیه به یک ظرف مخروطی شکل دارد. در طراحی سیستم انتقال قدرت دنده زیر از این الگوی طراحی دیگ استفاده شده است و با نصب یک چرخ دنده در پایین ترین بخش دیگ قابلیت گردش آن فراهم خواهد شد. در این طراحی چرخ دنده کوچکی که در ارتباط مستقیم با شفت موتور دستگاه است، به بخش انتهایی دیگ متصل است. هر بار گردش چرخ دنده باعث یک بار گردش دیگ خواهد شد. بتونیر دنده زیر یک ایده مهندسی شده و البته ساده برای ساخت انواع میکسر بتن های کم حجم می باشد.

مزیت طراحی بتونیر دنده زیر

 • بتونیر دنده زیر از طرح ساخت بسیار ساده ای برخوردار است. در طرح ساخت هر دستگاه بتونیر دنده زیر از هر برندی با هر ظرفیتی تنها دو چرخ دنده در نظر گرفته شده است. یک چرخ دنده که درگیر با شفت گیربکس می‌ باشد و چرخ دنده دیگر که قرار است در انتهای دیگ نصب شده، عملیات گردش آن را تأمین نماید.
 • الگوی ساده در طراحی بتونیر دنده زیر باعث ارزان شدن آن نیز شده است. سادگی در ساخت همراه با نیاز به متریال کمتر در اجرای طرح انتقال قدرت دنده زیر باعث می ‌شود تا کلیت دستگاه با هزینه ساخت کمتری همراه شود.
 • بتونیر دنده زیر به نسبت از دیگر ایده ها در ساخت میکسر بتن از شرایط تعمیر و نگهداری ساه تری برخوردار است.

محدودیت ها در طراحی بتونیر دنده زیر

 • بتونیر دنده زیر قابلیت اندکی در انتقال قدرت دارد. چرخ دنده نصب شده در انتهای دیگ بتونیر دنده زیر آنقدر کوچک است که نمی تواند ظرفیت انتقال قدرت بالایی را داشته باشد. از این رو تنها الگوی طراحی میکسر بتن های کم حجم برای استفاده از این طرح انتقال قدرت مناسب است.
 • چرخ دنده کوچک باعث می شود تا درصد درگیر شدن دنده ها در هم بالا باشد. از این رو میزان خرابی بتونیر دنده زیر به مراتب بالاتر از طرح انتقال قدرت دنده دور کمر می باشد.
 • گردش دیگ در بتونیر دنده زیر همراه با تولید صدای بالایی است. آغاز به گردش دیگ به سختی انجام می ‌شود و در امتداد گردش نیز حرکتی تقریباً ضربه ‌ای با تولید صدای بالا دارد.

آشنایی با طرح ساخت بتونیر دنده دور کمر

بزرگترین مشکل در طراحی بتونیر دنده زیر قابلیت کم آن در تامین قدرت بالا برای گردش دیگ های حجیم و سنگین وزن است. مشکلی که به دلیل کوچک بودن چرخ دنده نصب شده در انتهای دیگ غیر قابل حل شدن می باشد. مگر آنکه بتوانیم به ترتیبی با بزرگ کردن چرخ دنده مذکور قابلیت تامین قدرت بالاتری را فراهم آوریم.

طرح ساخت بتونیر دنده دور کمر تقریبا همان ایده بتونیر دنده زیر است. با این تفاوت که محل نصب چرخ دنده را به جای قرارگیری در زیر دیگ، به سمت بزرگترین بخش بدنه دیگ یعنی دور کمر آن انتقال داده اند. به این ترتیب عملاً با یک چرخ دنده بسیار بزرگ مواجه هستیم. چرخ دنده ‌ای که حالا قابلیت بالایی در انتقال قدرت موتور به سمت دیگ دارد. در طرح ساخت بتونیر دنده دور کمر، محل استقرار موتور و گیربکس در کنار بدنه دیگ می باشد. گیربکس از طریق یک چرخ دنده خورشیدی ساده با چرخ دنده نصب شده بر کمر دیگ در ارتباط است. در این حالت گردش گیربکس و در امتداد آن درگیر شدن با چرخ دنده بزرگ نصب شده بر کمر دیگ باعث گردش مخزن در میکسر بتن خواهد شد.

مزیت طراحی بتونیر دنده دور کمر

 • با استفاده از بتونیر دنده دور کمر می توانیم قابلیت تامین قدرت بالاتری را به نسبت از بتونیر دنده زیر فراهم آوریم. از این رو این ایده برای طراحی میکسر بتن های حجیم با ظرفیت های بالا مناسب تر است.
 • از آنجا که با بزرگتر کردن چرخ دنده در طرح انتقال بتونیر دنده دور کمر همراه هستیم، لحظه راه اندازی دیگ نیاز به قدرت بسیار بالایی ندارد. لذا موتور الکتریکی یا بنزینی نیاز به تأمین قدرت بسیار بالا برای آغاز به کار خود ندارد. در بتونیر دنده دور کمر موتور به شکل نرم تر و با فشار کمتری آغاز به کار می ‌کند.
 • در بتونیر دنده دور کمر دیگ با حرکتی نرم و روان همراه با تولید صدای کمتری به نسبت از بتونیر دنده زیر گردش می ‌کند.

محدودیت ‌ها در طرح انتقال قدرت بتونیر دنده دور کمر

 • بتونیر دنده دور کمر طرح ساخت پیچیده ‌ای دارد. از این رو نیاز به متریال بیشتری خواهد داشت. لذا به نسبت از بتونیر دنده زیر گرانتر می ‌باشد.
 • در بتونیر دنده دور کمر درصد درگیر شدن دنده ها کمتر از الگوی ساخت بتونیر دنده زیر است. از این ‌رو غالباً با خرابی کمتری در دنده های نصب شده حول دیگ مواجه هستیم. اما در صورت خراب شدن، هزینه تعمیرات بالایی دارد. از این رو باید شرایط تعمیرات و نگهداری به مراتب سخت تری را برای بتونیر دنده دور کمر در نظر بگیریم.

در انتهای این مطلب باید به یک نگرش سودمند در انتخاب میان بتونیر دنده زیر تا نمونه های دنده دور کمر بپردازیم. قبل از هر چیز بهتر است بدانید که برای ساخت تمام میکسر بتن های 400 کیلویی و بالاتر از آن طرح ساخت بتونیر دنده زیر عملا وجود ندارد. پس مقایسه ما تنها در هنگام خرید میکسر بتن 250 کیلویی صادق است. در این بین هر دو طرح در ساخت میکسر بتن همچنان اجرا می شوند. پس ظاهرا باید هر دو الگو را کارآمد و تاثیر گذار بدانیم. چرا که نوع برتر همواره باعث منسوخ شدن دیگر ایده ها می شود. اما در ساخت میکسر بتن 250 کیلویی این اتفاق نیافتاده است. از این رو در بررسی بتونیر دنده زیر تا دنده دور کمر با دو طرح متداول و البته استاندارد مواجه هستیم. در این بین قیمت بتونیر دنده زیر تاثیر مثبتی در فروش بالای آن دارد. مادایکه حرفه ای ها برای رسیدن به قدرتی بالاتر در حین کار از نمونه های بتونیر دنده دور کمر استقبال می کنند. هر چند با قیمت بتونیر در رنج های بالاتری مواجه باشند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.