مقالات

آیا تعمیر ویبراتور دریلی امکان پذیر است؟

3
(1)

ویبراتور دریلی یکی از تجهیزات سبک اما کلیدی در ساختمان سازی است. با کمک ویبراتور دریلی است که می ‌توانیم حجم اندک از بتن در فضاهای محدود را ویبره زنی کنیم. این تجهیز از یک موتور کوچک الکتریکی که در ارتباط یکپارچه با شیلنگ ویبراتور است، تشکیل شده است. تجهیزی با قابلیت حمل و نقل ساده که کاملاً تخصصی برای انجام انواع عملیات های ویبره زنی در حجم های اندک از بتن طراحی شده است.

اما در مواجهه با انواع ویبراتور دریلی طراحی شده از برندهای گوناگون، یک سوال همیشگی وجود دارد. اینکه آیا تعمیر ویبراتور دریلی امکان پذیر است؟ در این صورت شرایط کلی دستگاه برای انجام تعمیرات چگونه می باشد؟ آیا می ‌توان بر توانمندی دستگاه ویبراتور دریلی در شرایط تعمیر شده اعتماد کرد؟

چرا باید بر تعمیرات ویبراتور دریلی توجه کنیم؟

قبل از پرداختن به ماجرای اصول تعمیرات تا راه اندازی یک ویبراتور دریلی خراب شده لازم است تا چرایی توجه به این موضوع را در نظر بگیریم. اصولا دستگاه ویبراتور دریلی و یا هر نوع تجهیز ویبره زنی دیگری در جمع دستگاه ‌های خاص با قیمت بالایی هستند. این دستگاه‌ ها وظایف بسیار خطیری در حین اجرای عملیات ساختمان‌ سازی دارند. از این رو به سادگی نمی توانیم از کنار شرایط کارکرد عادی و مطمئن آنها عبور کنیم. یک شیلنگ ویبراتور دریلی قرار است عملیات خطیر ویبره زنی حجم های کلیدی مانند بتن ستون های ساختمانی را انجام دهد. لذا نمی‌ توانیم نسبت به سلامت اطمینان کار با آنها بی ‌تفاوت باشیم. از طرفی قطعا می دانیم که عملیات ویبره زنی بتن در دسته سنگین ترین فعالیت های ساختمان سازی قرار دارد. فعالیتی که در آن دستگاه ویبره زنی عملاً تحت تاثیر سخت ترین شرایط کاری است. بتن در مقدمات امر درست قبل از گیرش نهایی، سیال بسیار سرسختی است. از این رو کاملاً مستعد خرابی تا فرسایش شیلنگ ویبراتورها می باشد.

شیلنگ ویبراتور دریلی تقریباً کوچکترین و در عین حال ظریف ترین مدل در این دسته بندی از تجهیزات ساختمان سازی است. از این رو قطعاً در کار ویبره زنی بتن دچار استهلاک بالایی هستند. اما ما نمی توانیم یک شیلنگ ویبراتور دریلی خراب شده را به حال خود رها کنیم. این دستگاه آنچنان کلیدی و البته گران قیمت است که نتوانیم با نگاهی یکبار مصرف گونه با آن کار کنیم. قطعاً قرار نیست تا با خراب‌ شدن ویبراتور دریلی، آن را رها کرده و در تکاپوی تهیه یک مدل تازه باشیم.

از طرفی طرح یکپارچه ویبراتور دریلی گاهاً باعث می شود تا شرایط تعمیرات آن را دشوار و یا غیر ممکن تلقی کنیم. کاملاً درست است که در یک ویبراتور دریلی از موتور الکتریکی تا شیلنگ ویبره دریلی بتن طرح یکپارچه ای برای دستگاه در نظر گرفته شده است. اما این دلیل نمی‌ شود که نتوانیم از پس تعمیرات و راه اندازی مجدد دستگاه های خراب شده بر نیاییم.

لکن مسیر تعمیر ویبراتور دریلی چگونه است؟ آیا می ‌توانیم از خرابی موتور تا فرسوده شدن شیلنگ ویبره در این تجهیزات را مرتفع نمود؟ قبل از مطرح کردن چگونگی مسیر تعمیر ویبره دریلی بهتر است یک طبقه بندی در انواع خرابی های متداول در ویبراتور دریلی بپردازیم. با وجود چنین دسته بندی هایی بهتر می ‌توانیم به راه ‌حل ‌هایی کارآمد در مسیر تعمیر ویبراتور دریلی اشاره کنیم.

انواع خرابی ها در شیلنگ ویبراتور دریلی

یک دستگاه ویبراتور دریلی از دو بخش مجزا تشکیل شده است. بخش مولد که به شکل یک موتور تکفاز ساده طراحی شده است. تمام متعلقات اعم از اتصالات الکتریکی، کلیدهای کنترل و بخش موتوری تا تعریف سیستم گیربکس برای انتقال قدرت به سمت شیلنگ ویبراتور دریلی در این بخش از دستگاه حضور دارند.

قسمت دوم دستگاه ویبراتور دریلی مربوط به شیلنگ ویبره است. این بخش از یک فنر منعطف قرار است تحت تاثیر بخش فلنچی دستگاه قدرت را از انتهای شفت گردان موتور گیربکس ویبراتور دریلی دریافت کرده، به سمت پوکر برای لرزاندن بتن هدایت کند. این فنر توسط یک پوشش خاص محافظت می‌ شود. در انتهای قسمت شیلنگ منعطف دستگاه قطعه پوکر قرار دارد.

هر دو بخش قید شده در یک ساختار منسجم و به هم پیوسته طراحی شده است. البته در ظاهر دستگاه است که شاهد این الگوی ساخت پیوسته هستیم. لکن در باطن دستگاه به راحتی می توانیم بخش های فنی در ویبراتور دریلی را تفکیک کرده تا عملیات تعمیر ویبراتور دریلی را با دقت بهتری به انجام رسانیم. با درک این دو بخش کلیدی در طراحی فنی هر شیلنگ ویبراتور دریلی، می ‌توانیم عمده خرابی ها در این دستگاه را به موارد زیر دسته ‌بندی کنیم.

خرابی هایی که مربوط به بخش شیلنگ ویبره دریلی هستند:

 • خم شدن بیش از حد، تاب خوردن و یا از دست رفتن قدرت انعطاف فنر در بطن شیلنگ ویبراتور دریلی
 • تخریب پوشش محافظتی در شیلنگ ویبراتور دریلی که می تواند در اثر سایش، پارگی، له شدگی و یا اثرات شیمیایی بتن صورت گیرد.
 • خرابی بخش پوکر که مانع از ایجاد لرزش مناسب است.
 • مواجه بودن با ضربات سنگین در کار ویبراتور دریلی که گاهاً باعث کنده شدن و یا خروج از حالت استقرار درست شیلنگ می شود.

در تمامی این موارد تنها یک عیب ساده در عملکرد شیلنگ ویبره دریلی است که مانع از عملیات صحیح دستگاه می شود. در این حالت عمده نگاه ما در تعمیر ویبره دریلی متوجه بازسازی و گاهاً تعویض شیلنگ است.

خرابی هایی که مربوط به بخش موتوری شیلنگ ویبراتور دریلی است:

 • سوختن موتور الکتریکی در اثر تحمل فشار بالای کار و یا فرسوده شدن قطعات
 • خرابی کلیدهای کنترل دستگاه، خصوصاً کلید روشن و خاموش دستگاه ویبراتور دریلی
 • قطعی در کابل دستگاه که باعث می‌ شود تا مسیر انتقال قدرت برق برای گردش موتور تامین نشود.
 • خرابی بخش مکانیکی تعریف شده در انتقال قدرت از موتور به سمت شیلنگ ویبره
 • غر شدن، شکسته شدن و یا فرسوده شدن بدنه شیلنگ ویبراتور که باعث عدم کارکرد صحیح و ایمن دستگاه خواهد شد.

در خرابی هایی که متوجه بخش موتوری دستگاه شیلنگ ویبراتور دریلی است، ظاهراً با سلامت کامل خود شیلنگ مواجه هستیم. اما در بخش الکتریکی نمی توانیم مسیر انتقال قدرت را به درستی تهیه کنیم. این خرابی ها می تواند خیلی ساده در حد رفع یک قطعی در کابل برق باشد و یا بسیار چالش برانگیز همراه با سوخته شدن موتور الکتریکی دستگاه شود.

چالش ها در تعمیر ویبره دریلی

ویبراتور دریلی در ساختار فنی به شکل یک ابزار موتوری ساده است. پیچیده ترین بخش تعریف شده در این دستگاه مربوط به بخش موتور الکتریکی تکفاز آن می باشد که آن هم در دنیای امروز ماشین آلات ساختمانی عملاً قطعه فنی چالش برانگیزی محسوب نمی شود. از این رو عملا نمی توان هر نوع خرابی در دستگاه ویبراتور دریلی را تعمیر نمود. اما در تعمیر دستگاه ویبراتور دریلی چالش‌ هایی نیز حضور دارند. مواردی که لازم است به عنوان مصرف کننده نهایی تجهیز به طور کاملا صحیح در نظر داشته باشید.

 • ویبراتور دریلی یک دستگاه یکپارچه با دقت ساخت بالایی است. اگر به قصد تعمیرات قصد نفوذ به این ساختار یکپارچه را دارید، باید دقت کنید که متوجه آسیب رساندن به بخش‌ های دیگر از دستگاه نشوید. لذا اگر مهارت کافی و یا ابزار مناسب جهت تعمیرات را در اختیار ندارید، بهتر است اقدام غیر تخصصی در تعمیر این دستگاه حساس نداشته باشید.
 • در انتهای تعمیر ویبراتور دریلی باید طرح یکپارچه دستگاه به درستی بازسازی شود. هر گونه کوتاهی و یا کم اهمالی در پوشش تمام بخش‌ های دستگاه باعث نفوذ بتن شده، عملاً خطر ماهیت کاربردی کل دستگاه را تهدید می ‌کند.
 • برای انجام هر گونه اقدام عملی در تعمیر دستگاه ویبراتور دریلی، باید مطمئن باشید که دستگاه متصل به جریان برق نیست. مگر آنکه در کارگاه تخصصی به جهت تست دستگاه تحت نظارت انجام گیرد.
 • از تعمیر دستگاه ویبراتور دریلی در محل پروژه عملیات ساختمان‌ سازی پرهیز کنید.
 • در صورت قطع کابل و یا هر نوع سیم استفاده شده در بخش تامین نیروی برق دستگاه، از اتصال مجدد با چسب برق خودداری کنید. لازم است تا هر گونه کابل و یا سیم برق آسیب دیده شده به طور کامل تعویض شود.
 • تعمیر موتورهای الکتریکی مهارتی کاملاً تخصصی است که نیاز به ابزارهای ویژه ‌ای دارد. غالباً اقدامات خودسرانه برای بازدید از موتور الکتریکی دستگاه باعث تشدید خرابی می شود. بهتر است در صورت اطمینان از خرابی موتور الکتریکی آن را در اختیار یک تعمیرگاه مجاز و آگاه به اصول تعمیرات ماشین آلات ساختمانی قرار دهید.
 • بازسازی شیلنگ ویبراتورها نیاز به استفاده از قطعات نو و سالم و البته ابزارهای مناسب دارد. برای تعویض فنر و یا پوکر باید بخش بزرگی از روکش حذف شده و پس از تعمیرات مجددا بازسازی شود. این اقدام کاملاً تخصصی است و بهتر است از مهارت ‌های اهل فن استفاده کنید.

ویبراتور دریلی ساختار یکپارچه ای دارد. این تجهیز تقریبا ساده ساختمان سازی در هنگام خرابی ها اندکی چالش برانگیز می شود. چرا که در عین سادگی از یک طرح یکپارچه میان موتور تا شیلنگ برخوردار است. از این رو گاها این طور تجسم می شود که این تجهیز را نمی توان تعمیر کرد. اما اگر هوشمند باشید و از تعمیرکاران حرفه ای استفاده کنید، قطعا برای باری دیگر می توانید از این تجهیز کارآمد استفاده کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.