مقالات

چرا ویبراتور دریلی برای بتن ریزی ستون مناسب است؟

0
(0)

بتن وقتی مرغوب است که طرح اختلاط مناسبی داشته باشد، در آن از نسبت درست سیمان و ماسه و آب استفاده شده باشد و در نهایت به خوبی همراه با یک میکسر بتن مناسب مخلوط شده باشد. اما این بتن مرغوب تنها زمانی کارآمد است که بتواند به درستی و کاملاً یکنواخت و عاری از هر گونه حباب در فضای ساختمان سازی ریخته شود. انواع دستگاه شیلنگ ویبراتور بتن طراحی شده اند تا بتوانند بتن مرغوب تهیه شده را به شکل یکدست در فضای ساخت و ساز توزیع کنند. در این بین لازم است تا از شیلنگ ویبراتور مناسب برای تکمیل عملیات ویبره زنی استفاده کنیم. مانند بهره مندی از شیلنگ ویبراتور دریلی که برای ویبره زنی فضاهای محدود مانند ستون های ساختمانی مناسب هستند.

اما یک سوال ساده این است که چرا باید از ویبراتور دریلی در حباب زدایی تا یکدست کردن ستون های بتنی استفاده کنیم؟ اصولا آیا می توان با هر نوع شیلنگ ویبراتوری وارد فضای قالب بندی شده برای ستون بتن مسلح شویم؟ محدودیت ‌ها در این انتخاب کدام است؟ برای درک این مفاهیم و چرایی در استفاده از ویبراتور دریلی به نکات کلیدی در ادامه مقاله توجه بفرمایید.

چرا به طراحی سایزهای مختلف از ویبراتور نیاز داریم؟

موضوع مطرح شده ما در این مقاله خیلی ساده است. اینکه چرا ویبراتور دریلی برای بتن ریزی ستون های قالب بندی شده مناسب است؟ اما برای آغاز مطرح کردن دلایل این انتخاب، لازم است تا به مقدمه ‌ای کلیدی در چرایی طراحی انواع سایزها در شیلنگ ویبراتور ها بپردازیم.

ماجرا از تنوع در حجم بتن ریزی، عمق عملیات ویبره زنی و در نهایت نوع فضای تحت ویبره می باشد. در مسیر ساخت هر سازه بتنی با انواع فضاهای بتن ریزی شده مواجه هستیم. از یک فونداسیون عمیق با حجم بالایی از بتن تا سقف های کم عمق و پوشاندن سطحی سطوح با مقداری از بتن در این تنوع گسترده قرار می ‌گیرند.

در تمامی عملیات‌ های ویبره زنی یک هدف ساده را دنبال می ‌کنیم. اینکه بتوانیم حجم بتن را آنچنان به لرزه اندازیم که باعث از بین رفتن اصطکاک میان ملات سیمان و دانه‌ های شن و ماسه شویم. به این ترتیب هر دانه ماسه به طور کامل توسط ملات سیمان محصور خواهد شد.

لذا حجم بتن کاملاً یکدست شده، عملاً عاری از هر گونه حباب و یا خلل و فرج می باشد؛ اما در تکمیل چنین عملیاتی باید دو نکته کلیدی را در نظر بگیریم. اول آنکه شیلنگ ویبراتور ما باید قدرت به لرزه انداختن حجم بتن را داشته باشد. دوم آنکه مطمئن باشیم میزان لرزش ما باعث تخریب ترکیب بتن نمی شود.

تامین راه حل اول خیلی ساده است. هر چه حجم بتن بیشتر باشد، از شیلنگ ویبراتورهای قوی تری استفاده می‌ کنیم تا قابلیت به لرزه انداختن آن را داشته باشیم. اما تامین شرایط دوم اندکی چالش برانگیز است. لرزاندن بتن تا مقداری که باعث از بین رفتن طرح اختلاط سیمان و ماسه شود، کافی است. مقدار زیاد باعث تخریب بافت بتن می شود.

برای تشریح این موضوع کافی است یک حجم بتن که مملو از دانه های شن در میان ملات سیمان است را تجسم کنید. اگر بخواهید این حجم بتن را بیش از اندازه بلرزانید، عملاً باعث ته نشین شدن تمام دانه های شن خواهید شد. در این حالت با بتنی مواجه هستید که در عمق آن مملو از دانه های شن است و در بالای آن فقط ملات آب و سیمان وجود دارد. لذا نمی توانید تنها با افزایش قدرت ویبره زنی ملات سیمان را به شکل یکنواختی توزیع کنید.

به طور کلی یک ایده ساده در انتخاب شیلنگ ویبراتور مناسب بسته به حجم بتن می باشد. هر چه حجم بتن بیشتر همراه با عمق بالاتری باشد، باید از شیلنگ ویبراتورهای قوی تری استفاده کنید. اما در حجم های کم لزوم استفاده از شیلنگ ویبراتورهای ضعیف تر احساس می شود.

به این ترتیب ظاهراً مقدمات امر برای اینکه چرا قرار است در ویبره زنی ستون ها از ویبراتور دریلی استفاده کنیم، مشخص است. لکن هنوز ابهاماتی وجود دارد. اینکه تنوع گسترده ای از شیلنگ ویبراتورها با قابلیت ویبره زنی ملایم طراحی و تولید می شود، در این بین، چرا باید در تکاپوی استفاده از ویبراتور دریلی برای ستون های بتنی باشیم؟

ویبراتور دریلی سطح دسترسی بالایی دارد

عموم ایده ها در طراحی انواع دستگاه شیلنگ ویبراتور همراه با استقرار آنها در یک محل ثابت است. در این حالت موتور ویبراتور که می ‌تواند برقی، بنزینی و یا دیزلی باشد، به علت سنگین و قدرتمند بودن قابلیت حمل و نقل ندارد. از این رو لازم است تا با استقرار مولد آنها در مرکز حجم بتن ریزی شده، حداکثر قدرت مانور در عملیات ویبره زنی بتن را ایجاد کرد. اما در این حالت تنها به اندازه طول شیلنگ ویبراتورها قابلیت دسترسی برای ویبره زنی داریم. به این ترتیب برای ویبره زنی فضاهایی مانند فونداسیون ها، کف های بتن ریزی شده، سازه های از پیش ساخته شده بتنی و… به اندازه طول شیلنگ ویبراتور، قدرت مانور ویبره زنی ایجاد می ‌شود.

اما این روش، برای ویبره زنی فضاهایی مانند ستون های بتنی امکان پذیر نیست. اگر بخواهیم مولد را پای هر ستونی مستقر کنیم و در امتداد آن بخواهیم شیلنگ ویبره را به بالای ستون رسانده تا سر پوکر را به عمق ستون بتنی هدایت کنیم، عملاً غیرممکن است.

اول آنکه جابجایی مولدهای سنگین وزن برقی و بنزینی بسیار سخت است و ثانیاً هیچ شیلنگ ویبراتوری با چنین طولی طراحی نشده است. استفاده از ویبراتور دریلی برای ویبره زنی ستون های بتنی استفاده می شود. چون سطح دسترسی بسیار بالایی دارند. آنها سبک وزن با قابلیت حمل و نقل ساده توسط اپراتورها طراحی شده ‌اند تا به سادگی همراه شما راهی فضاهای محدودی در ارتفاع مانند ستون های بتنی شوند. به این ترتیب کافی است ویبراتور دریلی انتخاب شده ما دارای شیلنگ با طول مناسب باشد تا به سادگی در عمق بتنی ستون نفوذ کرده و عملیات ویبره زنی را به انجام رساند. بدون آنکه نیاز باشد تا از شیلنگ ویبراتورهای طویلی استفاده کنیم.

ایجاد بتن یکنواخت در عمق بالا و حجم کم

یکی از دلایل کلیدی در استفاده از ویبراتور دریلی برای تکمیل عملیات ویبره زنی ستون های بتنی، عمق زیاد بتن در کنار حجم بسیار کمی است. در یک ستون بتنی عملا قرار است ویبره زنی در حجم بسیار اندک از بتن را انجام دهیم. حجمی که در آن تعداد قابل توجهی از میلگردها، خاموت ها و اسپیسرها نصب شده اند.

اگر بخواهیم از شیلنگ ویبراتور بسیار قدرتمندی در چنین فضایی استفاده کنیم، به سرعت باعث ته نشین شدن دانه های شن خواهیم شد. الگوی طراحی ویبراتور دریلی به گونه ‌ای است که می ‌تواند به شکل یکنواخت و موثر حجم بتن را ویبره زنی کند. به شکلی که هر گونه خطر به هم خوردن تعادل ذرات بتن وجود در استفاده از ویبره دریلی وجود نداشته باشد.

تامین حرکت عمودی بهتر برای شیلنگ ویبراتور

ویبره زنی حجم های گوناگون از بتن، دستورالعمل های خاص خودشان را دارند. برای حجم های عمیق از بتن مانند ستون های بتنی لازم است تا سر پوکر را بدون هر گونه انحرافی به شکل کاملا عمودی از عمق حجم بتن به سمت بالا بیرون بکشیم. پوکر در طی کردن این مسیر، بتن را در لایه های عمیق تا سطح ستون بتنی یکدست خواهد کرد. برای ویبره زنی ستون ها نیاز به تامین حرکت کاملا عمودی شیلنگ داریم. از آنجا که ویبره دریلی سبک است قابلیت حرکت عمودی را تامین می نماید. تسلط اپراتورها برای تامین چنین حرکتی در استفاده از شیلنگ ویبراتور دریلی بسیار بالاتر از دیگر نمونه ها می باشد.

کار کردن با شیلنگ ویبراتور دریلی ساده است

وقتی قرار است یک ستون بتنی را ویبره زنی کنید، مطمئن باشید که هیچ سطح اتکایی برای استقرار اپراتور در اختیار ندارید. ستون ‌ها اولین اجزای هر طبقه در تکمیل یک بنای ساختمانی هستند. از این رو در بالای ستون قالب بندی شده، هیچ محل خاصی برای استقرار اپراتورها و یا مولد دستگاه ویبره زنی وجود ندارد. برای این منظور غالباً از تجهیزات کمکی برای استقرار اپراتورها در بالای ستون های بتنی استفاده می ‌شود.

در نظر داشته باشید که استفاده از شیلنگ های طویل، با حضور مولدهایی که در پای ستون کار می کنند، نیاز به قدرت بدنی بالا و حفظ تعادل بسیاری از جانب اپراتورها دارند. این موضوع می‌ تواند خطرناک باشد؛ اما استفاده از ویبراتور دریلی بسیار ساده است و در عین سبک بودن، هرگز مانع از عملیات مناسب با تسلط بالای اپراتورها نمی شود.

افزایش سرعت عملیات بتن ریزی

در یک ساختمان ساده مسکونی شاهد ده ها ستون بتنی هستیم. تعداد ستون ها در سازه های بزرگ عمرانی قطعاً مقدار قابل توجهی خواهد شد. در این حالت اگر بخواهیم متکی بر ویبره زنی ستون ها با کمک شیلنگ ویبراتورهای قدرتمند و کلاسیک باشیم، باید زمان بسیار بالایی را برای تکمیل این عملیات صرف کنیم. در صورتی که ویبراتور دریلی با قابلیت حمل و نقل ساده و سیار به سادگی و با سرعت بالا قادر است تا از عهده ویبره زنی تعداد قابل توجهی ستون بتنی برآید. البته به شرط آنکه در مقدمات امر توجه کافی در انتخاب درست از نوع ویبراتور دریلی را مد نظر قرار داده باشیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.