مقالات

تعویض تیغه کاتر آسفالت بر چگونه است؟

تیغه کاتر آسفالت بر, تیغه کاتر
5
(1)

برای بریدن سطوح سخت عمرانی اعم از سطح آسفالت، بتن و حتی سنگ باید دست به کار باشید و یک دستگاه کاتر آسفالت بر مناسب تهیه کنید. کاتر آسفالت بر یک ماشین قدرتمند است که از تیغه دیسکی شکل بزرگ و سرسختی میزبانی می‌ کند. موتور قدرتمند بنزینی و یا برقی نصب شده در دستگاه کاتر آسفالت بر، تیغه دیسکی شکل را با سرعت بالا به گردش درآورده تا مقدمات برش سطوح سخت اعم از آسفالت و بتن را فراهم آورد. در این بین باید متوجه تیغه کاتر آسفالت بر باشید.

برش زنی سطوح سختی همچون آسفالت و یا بتن، عملیات ساده ‌ای نیست. یک تیغه کاتر آسفالت بر هر اندازه سرسخت باشد، باز هم در مواجهه با چنین سطوحی دچار فرسایش خواهد شد. برای همین است که تیغه کاتر آسفالت را در لیست اقلام مصرفی دستگاه کاتر آسفالت بر قلمداد می کنند. بخشی از دستگاه که طول عمر مفید مشخصی دارد و پس از طی شدن ساعت کار معینی کند شده، قابلیت های خود را از دست می ‌دهد. در چنین مواقعی باید به فکر تعویض تیغه کاتر آسفالت بر باشید.

البته همیشه برای کنار گذاشتن تیغه کاترهای معیوب و فرسوده نیست که لازم است در تکاپوی تعویض آن باشید. تیغه کاتر آسفالت از اقلام تخصصی است و باید بر سطوح خاصی که برای آنها ساخته شده است، نشسته، اقدام به برش زنی کند. در یک دسته بندی کلی دو نوع تیغه کاتر آسفالت ساخته می شود. تیغه کاتر آسفالت بر و تیغه کاتر بتن بر.

هر دو نوع تیغه کاتر آسفالت، بر یک دستگاه مشترک نصب می شوند؛ اما شرایط کاربری متفاوتی دارند. وقتی فضای کار برش زنی با دستگاه کاتر آسفالت بر تغییر می‌ کند، قاعدتاً نمی ‌توانیم با تیغه یکسانی کار کنیم. در این حالت است که باید به فکر حضور تیغه کاتر آسفالت بر مناسب باشیم. به این ترتیب در هنگام تعویض فضای کار نیز مستلزم تعویض تیغه کاتر خواهیم شد.

داستان تعویض تیغه کاتر آسفالت بر در همین موضوعات تمام نمی ‌شود. یک فرد حرفه ‌ای می ‌داند که هرگز نباید در انتهای کار، دستگاه کاتر آسفالت بر را مادامیکه هنوز تیغه کاتر آسفالت، بر آن سوار است، به حال خود رها کرد. بلکه با درک اصول حرفه ‌ای در نگهداری از کاتر آسفالت بر، همیشه در انتهای هر پروسه کاری، تیغه را از دستگاه جدا می کند. به این ترتیب در تمام مدت زمانی که دستگاه در حال استراحت است، تیغه و تمام دستگاه شرایط امن تری را تجربه می کنند. پس ظاهراً ماجرای تعویض تیغه کاتر آسفالت یک جریان همیشگی است که هر اپراتور حرفه ای در کار برش زنی سطوح سخت عمرانی دائما با آن درگیر می باشد.

حرفه ‌ای ‌ها اهمیت تعویض تیغه کاتر آسفالت بر را می دانند. لذا با دقت کافی و مهارت لازم در تمام مراحل کار، این مرحله از عملیات برش زنی سطوح سخت عمرانی را به درستی انجام می ‌دهند. به این ترتیب می توانند در کاهش هزینه‌ های عملیات تاثیرگذار باشند و در عین حال برای اجرای کلیه فعالیت ‌ها با انواع کاترها وقت را تلف نمی کنند. به هر صورت منطقی نیست که برای هر بار نیاز به تعویض تیغه کاتر آسفالت بر دست به دامان تعمیرکاران ماشین های صنعتی باشیم. این ماجرا یک فعالیت روتین در سطح کارگاه های عمرانی است و هر اپراتور حرفه‌ ای کاتر آسفالت بر باید اصول درست آن را بداند. اما قبل از پرداختن به روش صحیح تعویض تیغه کاتر آسفالت بر ، لازم است به اهمیت اطلاع دقیق از این مهارت و سعی در یادگیری درست آن اشاره ‌ای هر چند مختصر داشته باشیم.

چرا باید اصول درست تعویض تیغه کاتر را جدی بگیریم؟

کار با دستگاه قدرتمند و برنده ای مانند کاتر آسفالت بر قطعاً ساده نمی باشد. اگر فکر می کنید که این دستگاه توانمند را می توان به راحتی در اختیار گرفت و عاری از هر گونه چالش، تیغه کاتر آسفالت دیسکی شکل را بر پهنه سطوح آسفالتی و یا بتنی گذاشت و آن را برش زد، سخت در اشتباهید. کار با یک دستگاه قدرتمند مانند کاتر آسفالت بر واقعاً چالش برانگیز است. کاتر آسفالت بر به راحتی می ‌تواند سطوح سخت آسفالتی و بتنی را برش بزند؛ به شرط آنکه تمام الزامات این وظیفه قدرتمند به درستی تامین شده باشد.

تیغه مناسب، دستگاه سالم، مهارت اپراتور و از همه مهمتر نصب اصولی تیغه کاتر مقدماتی است که باید تک به تک تامین شود تا برش تمیز و ساده بر سطوح سخت عمرانی حاصل آید. از کنار تمام الزاماتی که برای یک دستگاه کاتر آسفالت باید تامین نمایید، عبور می ‌کنیم و فقط بر یک موضوع ساده متمرکز می ‌شویم. اینکه چرا باید اصول درست تعویض تیغه کاتر آسفالت بر را جدی بگیریم؟

 • تیغه کاتر آسفالت قرار است با سرعت بسیار بالایی به گردش درآید و با این سرعت بالا در سطح سطوح سخت مانند آسفالت و بتن نشسته، آنها را برش بزند. هر گونه حضور غیر اصولی تیغه کاتر آسفالت که گاهاً به شکل نصب شل و یا کج تیغه همراه است، می ‌تواند خطرناک باشد. تیغه هایی که کج نصب شده اند، تحت فشار ناشی از برش مستقیم بر سطوح سخت عمرانی به راحتی شکسته می شوند و شکسته شدن آنها مستعد بروز حوادث بسیار سختی است. یک تیغه شکسته شده مستعد پرتاب شدن به اطراف است و این ماجرا واقعاً خطرناک است. از طرفی تیغه کاتر آسفالت بر اگر چه از اقلام مصرفی است؛ اما به هیچ حالت قطعه ارزان قیمتی نیست. لذا با یک نصب غیر اصولی تیغه کاتر ممکن است آن را از دست بدهیم که بدون شک هزینه سنگینی را به دنبال دارد.
 • برای آنکه در حین کار، سرعت عمل کافی داشته باشید، باید اصول درست تعویض تیغه کاتر آسفالت بر را بلد باشید. همان طور که گفتیم، در پایان هر بار عملیات کاری با دستگاه کاتر آسفالت بر باید تیغه کاتر را جدا کنیم. لاجرم در آغاز عملیات مستلزم نصب دوباره آن هستیم. این ماجرای روتین را بگذارید در کنار این موضوع که با تعویض فضای تحت برش مجبور به تعویض تیغه کاتر آسفالت می شوید. از طرفی لازم است تا هر بار پس از طی شدن مدت ساعت کار مفید تیغه کاتر آن را تعویض کنید. اگر قرار باشد اصول درست تعویض تیغه کاتر آسفالت بر را ندانید، قطعاً در حین کار وقت بسیار زیادی را تلف خواهید کرد.
 • برای آنکه برش خوبی داشته باشید، باید از یک دستگاه کاتر آسفالت بر که از هر نظر آماده است استفاده کنید. هدف نهایی در کار با دستگاه کاتر آسفالت بر ایجاد برش هایی کاملاً صاف، عمیق و تمیز است که با کمترین تولید گرد و خاک، خرابی و یا سر و صدا حاصل شده باشد و در عین حال سرعت اجرای عملیات بالا باشد. برای رسیدن به تمام این ماجرا باید دستگاه کاتر آسفالت بر شما در حالتی ایده آل مورد استفاده قرار بگیرد. اطلاع از نحوه درست تعویض تیغه کاتر در تامین شرایط آرمانی دستگاه و در نهایت انجام برش هایی تمیز و عمیق تاثیرگذار است.

مراحل تعویض تیغه کاتر آسفالت بر

این همه از لزوم توجه تا رعایت تمامی نکات کلیدی و اصولی از تیغه کاتر آسفالت بر نگفتیم تا در نهایت نحوه تعویض آن را امری سخت و پیچیده جلوه دهیم؛ بلکه برعکس، مراحل تعویض تیغه کاتر آسفالت بر بسیار ساده و تقریباً عاری از هر گونه چالش است. کافی است یک آچار مناسب با سایز مهره اتصال دهنده تیغه بر شفت کاتر در اختیار داشته باشید و باقی کار بسته به میزان دقت و اندک مهارت شما انجام می‌ شود. اما قبل از آغاز به انجام مراحل تعویض تیغه کاتر، توجه به سه نکته الزامی است.

 • قبل از هر اقدامی برای تعویض، حتماً تیغه کاتر آسفالت مناسب را تهیه کرده باشید. تیغه کاتر انتخابی شما باید با سایز دستگاه هماهنگی داشته باشد و با توجه به نوع سطح تحت برش در یکی از مدل ‌های آسفالت و یا بتن بر انتخاب شود.
 • تا قبل از اتصال تیغه بر روی کاتر آسفالت بر و حتی پس از جدا کردن آن نسبت به نگهداری از آن بی توجه نباشید. هرگز تیغه جدید را به حالت پرتابی بر سطح زمین و یا هر سطح دیگری قرار ندهید. پرتاب تیغه به طوری که از پهنا فرود بیاید، باعث آسیب جدی آن خواهد شد.
 • باید دستگاه کاتر آسفالت بر شما کاملاً خاموش باشد. بر روی دستگاه کاتری که روشن است و در حالت آماده به کار قرار دارد، به هیچ حالت اقدام به تعویض تیغه کاتر آسفالت نکنید.

و اما مراحلی که باید قدم به قدم طی کنید تا تیغه کاتر آسفالت را به درستی تعویض کرده و بر دستگاه نصب کنید.

 • گام اول: تیغه کاتر آسفالت بر در محافظت یک قاب بزرگ و فولادین قرار دارد. این قاب برای تامین امنیت است و مانع از پرتاب خرده سنگ ها در حین عملیات برشکاری می شود. در گام اول، قاب محافظ را از روی تیغه کاتر بردارید. قالب حالتی متحرک دارد و به سادگی از روی تیغه کنار می ‌رود.
 • گام دوم: با توجه به نوع برشی که قرار است داشته باشید، سایز تیغه کاتر مناسب را انتخاب کنید. در توصیه های قبلی قید کردیم که توجه به نوع تیغه در مدل ‌های آسفالت و یا بتن بر امری جدی است؛ اما در این مرحله باید با توجه به عمق برش، تیغه مناسب با قطر کافی را انتخاب کنید. قطعاً با یک تیغه کاتر کوچک نمی توانید برش هایی عمیق بزنید.
 • گام سوم: یک آچار با سایز مناسب در اختیار گرفته، مهره نصب شده بر محور دستگاه کاتر بتن بر را باز کنید. اگر دستگاه فاقد تیغه است، احتمالاً برای باز کردن مهره با چندان مشکلی مواجه نباشید. اما اگر تیغه کاتر آسفالت قبلی بر محور دستگاه سوار است، قطعاً مهره مورد نظر ما در اتصالی کاملا محکم تیغه را نگه داشته است. خصوصا که حضور گرد و خاک رسوب کرده در اعماق محل اتصال، وضعیت آن را سخت تر کرده است. در چنین حالتی منطقی نیست که با آچار به جان مهره بیفتید. زیرا خطر هرز شدن مهره زیاد است. بهتر است با ضرباتی بر مهره، رسوب زدایی کنید. مقداری روغن کاری مهره در شل شدن آن مفید است.
 • گام چهارم: در این مرحله باید اقدام به درآوردن تیغه کاتر آسفالت بر قبلی از داخل شفت کاتر نمایید. اگر دستگاه دارای تیغه نیست، چنین مرحله ‌ای وجود ندارد. اما اگر قرار است تیغه قدیمی را باز کنید، بهتر است با هر دو دست پهنای تیغه را گرفته و آن را از داخل شفت دستگاه بیرون بکشید. احتمالاً این کار نیاز به اندک نیرویی داشته باشد. در این حالت متوجه لبه های تیز و برنده تیغه کاتر باشید تا دستان شما را نبرد. بهتر است از یک جفت دستکش صنعتی استفاده کنید.
 • گام پنجم: تیغه های فرسوده دیگر قادر به استفاده نیستند. می توانید آنها را دور بیاندازید. اما اگر هدف شما از تعویض تیغه کاتر، جابجایی آن با یک مدل با هدف کاربری متفاوتی است، احتمالا هنوز تیغه کاتر قبلی را می خواهید. پس با احتیاط و عاری از هر گونه خطر ضربه خوردن تیغه کاتر، آن را در محل امنی قرار دهید.
 • گام ششم: در این مرحله باید تیغه کاتر آسفالت جدید را بر محور دستگاه کاتر آسفالت بر نصب کنید. دقت کنید که تیغه باید از حفره استاندارد ۲۵ میلیمتری برخوردار باشد. در غیر این صورت به هیچ حالت نمی توانید تیغه را بر محور دستگاه نصب کنید. در امتداد توجه به رعایت حفره استاندارد در تیغه کاتر، سعی کنید که تیغه را به شکل کاملا مماس بر بخش نگهدارنده محور دستگاه کاتر قرار دهید. اتصال کج باعث تاب برداشتن تیغه می شود.
 • گام هفتم: مهره ای که در گام سوم با کمک یک آچار باز کرده ‌اید را حالا باید دوباره بر روی شفت دستگاه نصب کنید. اگر مهره کثیف و یا زنگار بسته است، آن را با یک فرچه سیمی به خوبی تمیز کنید. اگر مهره هرز شده است، بهتر است آن را تعویض کنید. مهره باید به راحتی بر محور دستگاه نصب شود. با کمک همان آچار مهره را به طور کامل سفت کنید. در انتها نیز باید قاب را دوباره سر جای خود قرار دهید.

به این ترتیب مراحل تعویض تیغه کاتر آسفالت بر تمام شده است و دستگاه شما آماده اجرای عملیات برش کاری است. احتمالاً این مراحل را ساده و عاری از هر گونه چالشی می ‌دانید؛ اما دقت کنید که در تمام مراحل نباید محور کاتر آسیب ببیند. محور آسیب دیده نمی تواند مهره را به شکل سفت و مطمئن نگه دارد و این خطر شل شدن تیغه را به دنبال خواهد داشت. مهارت در تعویض تیغه کاتر آسفالت مستلزم دقت و رعایت تمام نکات ایمنی در حین کار می باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.