مقالات

آموزش ساخت بتن با چند گام ساده

3.8
(5)

در حال حاضر بتن نقش کلیدی در اجرای انواع سازه های عمرانی دارد. از احداث ساختمان های ساده مسکونی تا اجرای سازه های پیچیده عمرانی که گاهاً ابعاد ملی دارند، استفاده از بتن به شکل فراگیر و متداولی صورت می‌ گیرد. مقاومت، ماندگاری و انعطاف بالا در پذیرش انواع فرم های ساختمان سازی است که بتن را تا این اندازه محبوب و پرکاربرد کرده است. در این بین چیزی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، ساخت بتنی است ک می تواند کیفیت و استحکام مورد نظر ما را تامین نماید. به صرف در هم آمیختن مصالح مانند آب و سیمان و ماسه، بتن مرغوب ساخته نمی شود؛ بلکه باید با حساب و کتابی درست در اندازه هایی دقیق همراه با طرح اختلاط موثر، بتن مرغوب را تهیه نمود. آموزش ساخت بتن، از جنبه های کلیدی در اجرای هر ساخت و ساز مدرن امروزی است.

در آموزش ساخت بتن می‌ خواهیم قدم به قدم در طرح اختلاط بتن به پیش برویم و ببینیم که از ابتدای ماجرا تا انتهای کار چطور می توانیم از مشتی ماسه و سیمان و مقداری آب بتنی بسازیم که می تواند فشارهای بسیار سنگین را تحمل کند و در عین حال برای مدت ها ماندگار و عاری از فرسایش باقی بماند.

مقدمات در آغاز به کار ساخت بتن

برای ساختن بتن باید مصالح مقدماتی را به حجم کافی و کیفیت مناسب تهیه کنید. قطعا نیاز به مقدار کافی از آب، سیمان و ماسه دارید. زیرا این سه متریال برای ساختن ابتدایی ترین بتن ‌ها کافی هستند. اما همه ماجرا را تشکیل نمی دهند. برای ساختن یک بتن حرفه ‌ای به ابزارها و امکانات بسیار گسترده تری نیاز است.

اول آنکه باید بتوانید مراحل طرح اختلاط بتن را به شکل کاملاً صحیح و حساب شده به انجام رسانید. پس در مقدمات ساخت بتن به یک دستگاه میکسر بتن نیاز دارید. آنچه به عنوان ملات بنایی با ریختن فله ‌ای مواد در کف کارگاه و چند بیل تهیه می شود، اگر چه ظاهرا متریال های مقدماتی بتن را در خود دارند؛ اما به هیچ حالت بتن نیستند. بتن باید طرح اختلاط اصولی خود را طی کند و برای این کار چاره ‌ای جز تهیه کردن یک میکسر بتن با ظرفیت کافی ندارید.

میکسر بتن مناسب، باید پاسخگوی نیاز شما در عملیات بتن ریزی باشد. اگر حجم پروژه بسیار سنگین است، لازم است تا میکسر بتن های بزرگتر با ظرفیت بیشتری را تهیه کنید؛ اما اگر در سطح فضاهای شهری برای ساختن انواع سازه های مسکونی در حال فعالیت هستید، می ‌توانید از یک میکسر بتن ۲۵۰ و یا ۴۰۰ لیتری استفاده کنید.

در ادامه باید ابزارهایی مانند بیل های ساختمانی، فرغون های مناسب عملیات های کارگاهی، اسلامپ بتن و… را تهیه نمایید. در عین حال شاید نیاز باشد که از مقداری الیاف بتن در اختیار داشته باشید. این الیاف بتن در دسته مصالح فرعی است و گاهاً برای تنظیم عدد اسلامپ بتن مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار این موارد تعداد قابل توجهی از انواع افزودنی های بتن ساخته شده اند. افزودنی هایی که مسیر خشک شدن بتن را سریع می کنند و یا باعث روان تر شدن و شاید چگال تر شدن آن می شوند و… .

عیار بتن چیست و چرا الگوی آغاز به کار ساخت بتن می باشد؟

در امتداد تامین نیازهای مقدماتی همراه با آموزش ساخت بتن باید درک درستی از فاکتور عیار بتن داشته باشید. در واقع تامین عیار بتن، اصلی ترین و شاید مهمترین فاکتور تاثیرگذار در مراحل ساخت بتن می باشد. پس در آموزش ساخت بتن لازم است که به شکل دقیق و کافی بدانید عیار بتن چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

عیار بتن معیار اصلی در تمام مراحل ساخت بتن می باشد. توضیح آنکه مهندسین علم عمران در طول سال‌ ها تجربه گرد هم آمده اند و به جهت استانداردسازی، انواع بتن را در گونه ‌های مختلف دسته بندی کرده اند. برای تفکیک این دسته بندی ها از مشخصه ای با عنوان عیار بتن استفاده می کنند. در این بین وقتی مجری ساختمان سازی هستید و قصد ایجاد یک بنای عمرانی را دارید، باید یکی از این دسته بندی ها در عیار بتن را تامین نمایید. خیلی ساده گفته باشیم، بتن ساخته شده شما باید عیار استانداردی داشته باشد. اما سوال اصلی این است که اصولاً این عیار بتن چگونه محاسبه می شود؟

سیمان اصلی ترین متریال در ساخت بتن می باشد. زیرا آنچه باعث استحکام بتن است، از طریق قدرت چسبندگی سیمان تامین می ‌شود. درصد سیمان در حجم بتن معرف عیار بتن است. از این رو در تمام مراحل ساخت بتن باید این درصد را به درستی رعایت کنید.

هر اندازه درصد سیمان در حجم مشخصی از بتن بیشتر باشد، عدد عیار بتن بیشتر می ‌شود. به عنوان مثال برای ساختن یک بتن مرغوب و مناسب در ساخت سازه‌ های مسکونی کافی است بتن با عیار ۳۵۰ را تهیه نمایید. بتن با عیار ۳۵۰ مدل استانداردی است که معرف حضور ۳۵۰ کیلوگرم سیمان به ازای هر متر مکعب بتن می باشد.

بتن های مناسب برای فضاهای صنعتی که باید تحمل فشار بالاتری داشته باشند، از عیار با یک یا دو درجه بالاتر از نمونه ‌های ۳۵۰ کیلوگرمی برخوردار هستند. البته در نظر داشته باشید که به صرف افزودن هر چه بیشتر سیمان، بتن مرغوب تری حاصل نمی ‌شود. سیمان به نسبت از ماسه و آب باید در یک محدوده استاندارد قرار داشته باشد. درصد بیشتر سیمان به همان اندازه که درصد کمتر آن مخرب است، می ‌تواند از استحکام و ماندگاری بتن بکاهد.

در این مقاله قصد ما آموزش ساخت بتن با عیار ۳۵۰ می باشد. مدل های دیگر با عیارهای متفاوت، نمونه های خاصی هستند که کمتر مورد توجه قرار می ‌گیرند. لذا اسلوب کار به طور کلی یکسان است. از این رو درک درست در آموزش ساخت بتن با عیار ۳۵۰ می تواند ما را برای کسب مهارت در هر نوع بتن دیگری آماده سازد.

مقیاس ها در دنیای ساخت بتن

برای ساخت بتن با طرح اختلاط آن را به شکل دقیق و حساب شده تنظیم کنید. پس لازم است تا به نسبت درست از سیمان و ماسه و آب در اختیار داشته، همگی را در میکسر بتن مخلوط کنید؛ اما به یقین نمی توانید در سطح کارگاه ساختمانی راه بیفتید و مصالح فله ای مانند سیمان و ماسه را وزن کنید تا در نهایت آنها را به نسبت درست در هم آمیزید. این کار شدنی نیست. پس برای طی کردن ساخت بتن نیاز به مقیاس های دیگری به جز وزن کشی داریم.

در آموزش ساخت بتن همه مقیاس ها حول چند تعریف ساده و البته نسبی تنظیم شده است. این تعریف را به اصطلاح اصولی با پیمانه زنی بتن می ‌شناسند. ماجرا خیلی ساده است. وقتی نمی ‌توانیم مصالح را وزن کنیم، پس باید آنها را با الگوهای حجمی در هم مخلوط کنیم. لذا می ‌توانیم پیمانه هایی استاندارد که در هر کارگاه ساختمانی دیده می ‌شود را برای این منظور انتخاب کنیم. به این ترتیب مقیاس‌ های ساده ‌ما برای طی کردن ساخت بتن مطرح می ‌شوند. مقیاس هایی که در قامت بیل و فرغون متداول ساختمان سازی نقش بسته اند.

آموزش ساخت بتن

هر بیل چیزی در حدود سه کیلوگرم از سیمان و یا ماسه را جابجا می ‌کند. هر فرغون کارگاهی را می توان با ۲۰ بیل پر کرد. پس هر فرغون قابلیت جابجایی 4۰ الی ۱۰۰ کیلوگرم مصالح ساخت بتن را دارد. به همین سادگی مقیاس دم دستی اما کار راه اندازه خود را برای ساخت بتن تهیه کرده ایم. حالا با درک این مقیاس های ساده دست به کار می شویم تا ببینیم یک بتن استاندارد با عیار ۳۵۰ را چگونه می سازند.

آموزش ساخت بتن با عیار ۳۵۰

در ساخت بتن دقت در اختلاط مصالح بسیار مهم است. عدم رعایت در درصد ترکیب مصالح، کار ساخت بتن استاندارد ما را خراب می کند. از آنجا که الگوی آموزش ساخت بتن ما در این مقاله براساس نمونه ها با عیار ۳۵۰ تنظیم شده است، درصد دقیق وزن مصالح برای آغاز به کار چنین بتنی را مطرح می ‌کنیم.

وزن سیمان باید ۳۵۰ کیلوگرم باشد. پس برای یک متر مکعب بتن با عیار ۳۵۰ نیاز به ۱۲۰ بیل سیمان داریم. البته سیمان را در بسته ‌بندی ‌های ۵۰ کیلویی عرضه می ‌کنند. لذا ۷ بسته سیمان برای ساخت یک متر مکعب بتن با عیار ۳۵۰ کفایت می‌ کند. اما ملاک ما ساختن بتن در بتونیر ها می باشد. بتونیرها مخزنی به مراتب کمتر از یک متر مکعب را دارند و لازم است به نسبت مقداری که مخزن میکسر ما از هر متر مکعب اشغال می‌ کند، درصد سیمان را انتخاب کنیم. در ادامه الگوی ما همچنان یک متر مکعب می باشد.
آب باید به نصف مقدار سیمان به ازای یک متر مکعب ریخته شود. پس وزن آب چیزی در حدود ۱7۵ کیلوگرم می باشد. پیمانکاران حرفه ‌ای و استادکاران کاربلد مقدار درست آب را به شکل چشمی تنظیم می ‌کنند. گاهی هم یک ظرف را به عنوان معیار خود در نظر می ‌گیرند.
ماسه نشسته به نسبت ۳۵ درصد از کل حجم مصالح را تشکیل می ‌دهد. این مقدار به نسبت سیمان ۲۵۰ کیلویی، در عدد ۶۵۶ کیلوگرم تنظیم خواهد شد.
چیزی در حدود ۲۰ درصد از حجم بتن، در ازای هر یک متر مکعب از ماسه شسته دستگاهی، ریخته می شود. این مقدار با وزنی در حدود ۳۷۵ کیلوگرم می باشد.
باقی حجم بتن به ازای هر یک متر مکعب را از شن پر می کنند. این مقدار چیزی در حدود ۴۵ درصد حجم بتن با وزنی معادل ۸۵۰ کیلوگرم می باشد.
یکی از اصلی ترین نکات کلیدی در آموزش ساخت بتن، ترکیب گام به گام مصالح می باشد. هرگز نباید میکسر بتن را به شکل ناگهانی از این مصالح پر کنید؛ بلکه باید مصالح را به صورت گام به گام و پیوسته در داخل مخزن میکسر بتن که در حال گردش است بریزید. به این ترتیب در انتهای طرح اختلاط، بتن با عیار ۳۵۰ که مناسب ساخت فضاهای ساختمان سازی است را تهیه خواهید کرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.