مقالات

آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی

آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی
5
(2)

برای حمل مصالح در ارتفاع ساختمان های در حال ساخته شدن از انواع بالابر ساختمانی استفاده می شود. هر دستگاه بالابر ساختمانی، تجهیز بسیار قدرتمند با طراحی تخصصی است که قادر است بارهای سنگین وزن و غیرمتعارف عمرانی را به شکل عمودی جابجا کند. این وسیله از کلیدی ترین ابزارهای ساختمان سازی است. هماهنگی آن با شرایط عملیات اجرایی در ساخت و ساز های عمودی از واجبات است. لذا درک درست مشخصات فنی بالابر ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وقتی اطلاع کامل و کافی از مشخصات فنی بالابر ساختمانی داشته باشید، بهتر و البته فنی تر می توانید شرایط کار با آن را در نظر گرفته و مسیر عملیات عمرانی خود را برنامه ریزی کنید. در عین حال از همان ابتدا که شرایط کار را می دانید، انتخاب درستی از نوع بالابر ساختمانی خواهید داشت. بهترین بالابر ساختمانی، دستگاهی است که با شرایط اجرایی عملیات عمرانی ما کاملاً هماهنگ باشد.

این بالابر ساختمانی باید بتواند به شکلی اصولی بر سازه در حال ساخت ما مستقر شده و سنگین ترین بار محتمل در طول اجرای عملیات را جابجا کند. برای درک درست از مشخصات فنی بالابر ساختمانی باید خود این دستگاه استراتژیک را به درستی شناخته باشید.

آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی
آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی

مشخصات فنی بالابر ساختمانی

بالابر ساختمانی چیست و چه معیارهایی در طراحی آن حاکم است؟

بالابر ساختمانی یک وسیله مکانیزه شده برای حمل عمودی بارهای بسیار سنگین وزن می باشد. این وسیله از یک چارچوب فلزی برای استقرار درست در محلی که باید در بالاترین نقطه بنا باشد، برخوردار است. تمام بخش های مکانیکی درگیر با حمل بارهای سنگین وزن در این چارچوب فلزی سوار می شوند. این چارچوب فلزی از مهمترین بخش ها در تحلیل مشخصات فنی بالابر ساختمانی می باشد.

هر بالابر ساختمانی از یک موتور الکتریکی برای تامین قدرت در حمل مصالح استفاده می کند. یک عدد گیربکس برای هدایت و تبدیل قدرت موتور در امتداد آن نصب شده است. در نهایت تمام حرکت گردشی تبدیل شده در گیربکس برای به چرخش انداختن وینچ یا همان قرقره تنظیم شده است.

ماهیت جابجایی مصالح در بالابر کارگاهی از طریق جمع شدن و یا باز شدن سیم بکسل در فضای داخلی وینچ صورت می گیرد. جهت چرخش قرقره یا همان وینچ معیار در حرکت رو به بالا و یا حرکت رو به پایین قلاب در انتهای سیم بکسل می باشد. برای حمل مصالح نیز از قطعاتی مانند باکت و یا قلاب های مخصوص حمل مصالح بزرگ استفاده می‌ شود.

آنچه گفتیم ماهیت کلی و نگاهی ساده در طراحی انواع بالابر کارگاهی است. اما آنچه مشخص است، با توجه به الگوی حمل بار انواع بالابر ساختمانی طراحی شده است. مشخصات فنی بالابر ساختمانی کاملاً وابسته به ظرفیت حمل بار در طراحی انواع از آن تنظیم شده است. در مشخصات فنی هر بالابر ساختمانی عوامل متعددی اعم از میزان قدرت، مقدار ظرفیت، قیمت تمام شده، نوع محیط کار و مکانیزم حمل مصالح تأثیرگذار هستند.

آنچه با عنوان بالابر ساختمانی در سطح کارگاه های ساخت و ساز متداول شده است، در واقع ساده ترین ایده در پیاده سازی یک نوع بالابر کارگاهی می باشد. مکانیزمی که با هدایت یک سیم بکسل در داخل یک قرقره تحت تاثیر قدرت موتورهای الکتریکی طراحی شده است. تقریبا هیچ ایده ای را از این ساده تر نمی توانید در تحلیل مشخصات فنی بالابر ساختمانی مطرح کنید.

انواع بالابر ساختمانی را بسته به ظرفیت حمل بار دسته بندی می کنند. به این ترتیب انواع مدل های ۲۵۰، ۴۰۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰ کیلویی در این دسته بندی قرار دارند. تمامی این مدل ها از ساختار یکسان با قدرت و طراحی متفاوت برخوردار هستند. آنچه با الگوی مشخصات فنی بالابر ساختمانی مطرح است، در واقع تحلیل فنی اجزا تا مشخصات گنجانده شده در هر یک از مدل های استاندارد برای انواع بالابر ساختمانی می باشد.

پارس موتور قابلیت ارائه انواع ماشین آلات ماله پروانه ای و کمپکتور با مناسب ترین قیمت می باشد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید با مجموعه پارس موتور تماس بگیرید.

آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی
آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی

تعریف انرژی در مشخصات فنی بالابر ساختمانی

تمامی مدل ‌های استاندارد و تعریف شده از بالابر ساختمانی مجهز به موتورهای الکتریکی هستند. این موتورها به شکلی طراحی شده اند تا قابلیت کار کردن در دستگاه بالابر ساختمانی را داشته باشند. لکن اولین قدم در شناخت مشخصات فنی بالابر ساختمانی از درک نحوه تامین انرژی الکتریسیته در این دستگاه آغاز می ‌شود. برای این منظور دو نوع بالابر ساختمانی داریم.

 نکات ایمنی کار با بالابر ساختمانی یکی از مقالات مرتبط با این مقاله می باشد که می توانید این مقاله را نیز مطالعه کنید.

بالابر ساختمانی تک فاز و سه فاز

بالابر ساختمانی تک فاز: در این مدل از الکتروموتورهای تکفاز برای تامین قدرت در جابجایی مصالح استفاده شده است. از آنجا که قدرت و توان موتورهای تکفاز محدود است، عموم بالابر ساختمانی های تکفاز در جمع مدل های کوچک با ابعاد ۲۵۰ و یا ۴۰۰ لیتری طراحی می شوند. ساخت بالابر ساختمانی تکفاز بسیار متداول است. زیرا برای فعال کردن آنها تنها به حضور برق تکفاز ۲۲۰ ولت شهری نیاز داریم.
بالابر ساختمانی سه فاز: ماهیت طراحی برق سه فاز در تامین قدرت بالاتر می باشد. در مشخصات فنی بالابر ساختمانی برای راه ‌اندازی مدل های قدرتمند مانند نمونه ‌های ۷۵۰ و ۱۰۰۰ کیلویی نیاز به الکتروموتورهای بسیار قدرتمند سه فاز می باشد. این مدل ها با استفاده از برق سه فاز با سطح ولتاژ استاندارد ۳۸۰ ولت صنعتی کار می کنند.

غالباً مسیر ساخت بالابر ساختمانی سه فاز چندان متداول نمی باشد و تنها برای حضور در سطح عملیات ‌های بزرگ، آن هم در صورت تامین برق سه فاز کارایی دارند. در ضمن قیمت بالابر ساختمانی سه فاز بسیار بالاتر از قیمت بالابر ساختمانی تکفاز می باشد.

تحلیل فنی موتور در مشخصات بالابر ساختمانی

تمام قدرت هر دستگاه بالابر ساختمانی برای حمل مصالح سنگین وزن عمرانی از طریق الکتروموتورهای تکفاز و یا سه فاز تامین می شود. الکتروموتورهای تکفاز در توانی کمتر، قابلیت کار برای مدل های کوچک مانند نمونه های ۲۵۰ کیلویی را دارند. عمده برندهای اصلی برای تهیه الکتروموتور مناسب به جهت نصب در یک بالابر ساختمانی، محصول کمپانی های موتوژن، زیمنس، الکو و چینی می باشد.

هر چه ظرفیت حمل بار در بالابر ساختمانی بالاتر بشود، نیاز به تعریف موتور قویتری داریم. یک الکتروموتور با قدرت ۳ اسب بخار برای طراحی تا کارکرد بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی کفایت می کند. در حالیکه برای طراحی مدل های بزرگتر مانند نمونه های 7۵۰ کیلویی تا یک تنی نیاز به موتور با قدرت 7.5 و ۱۰ کیلووات داریم. در مشخصات فنی بالابر ساختمانی، ایجاد هماهنگی میان قدرت موتور تا ظرفیت حمل بار دستگاه اهمیت بالایی دارد. از طرفی گیربکس به کار رفته در این دستگاه باید با مشخصه های توان تولید شده الکتروموتورها همخوانی داشته باشد.

در بهترین بالابر ساختمانی ها شاهد ایجاد یک تعادل مناسب میان ظرفیت کار گیربکس و قدرت الکتروموتور هستیم. برای انتخاب الکتروموتور مناسب در هر بالابر ساختمانی لازم است تا سه معیار کلی را در نظر بگیریم.

میکسر بتن، باکت بتن، بتونیر و سایر ماشین آلات تخصصی را از مجموعه پارس موتور فعال در زمینه ماشین آلات ساختمانی، راهسازی، صنعتی و کشاورزی سفارش دهید.

توان یا قدرت الکتروموتور که از مدل ‌های ۲ الی ۱۰ کیلووات متغیر است.
سرعت یا تعداد دوران شفت الکتروموتور که در انواع ۱۴۰۰ و ۳۰۰۰ دور در دقیقه طراحی شده است.

نوع تکفاز و یا سه فاز بودن الکتروموتورموتور بالابر ساختمانی

آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی
آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی

گیربکس در مشخصات فنی بالابر ساختمانی

برای کنترل سرعت بالای کارکرد موتور در بالابر ساختمانی و تبدیل قدرت، از گیربکس استفاده می شود. گیربکس طراحی شده برای بالابر ساختمانی از مدل های حلزونی شکل است. این گیربکس ها به شکلی طراحی شده اند تا در صورت از کار افتادن موتور حالت قفل شوندگی داشته باشند. گیربکس vf86 نمونه بسیار رایج و کاملاً مناسب برای نصب شدن بر بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی می باشد.

لکن هر چه ظرفیت حمل بار و متعاقب آن، قدرت الکتروموتور بالابر ساختمانی افزایش پیدا می کند، نیاز به حضور گیربکسی با طراحی قدرتمندتری داریم. به عنوان نمونه از گیربکس با سایز ۱۵۰ برای طراحی بالابر ساختمانی های یک تنی استفاده می شود. گیربکس از طریق یک تسمه با موتور الکتریکی در ارتباط است و در عین حال این قطعه تاثیر مستقیم بر قیمت بالابر ساختمانی دارد.

قرقره و تاثیر آن در عملکرد بالابر ساختمانی

ماهیت کار در هر بالابر ساختمانی متکی بر حمل عمودی مصالح از طریق یک سیم بکسل می باشد. لذا باید قطعه‌ ای فنی برای جمع آوری و یا باز کردن سیم بکسل تعریف شده باشد. این قطعه با نام وینچ شناخته می شود. از آنجا که ظاهری شبیه به یک قرقره بزرگ جثه دارد، از آن با عنوان قرقره بالابر ساختمانی هم یاد می کنند.

قرقره در امتداد محور گیربکس قرار دارد و تحت تاثیر حرکت شفت گیربکس در جهت ساعتگرد و یا پاد ساعتگرد می ‌چرخد. نوع چرخش موتور و چرخش گیربکس، تعریف نوع حرکت در وینچ می باشد. به این ترتیب بسته به نوع حرکت، سیم بکسل از دور وینچ باز شده و یا به دور آن جمع آوری خواهد شد. به این ترتیب حرکت بالا رونده و یا پایین رونده در انتهای سیم بکسل صورت خواهد گرفت.

در مشخصات فنی بالابر ساختمانی، ابعاد و ظرفیت قرقره از اهمیت بالایی برخوردار است. انواع وینچ با ظرفیت های ۲۰، ۳۵ و یا ۴۰ متری طراحی شده ‌اند. طول سیم بکسل پیچیده شده بر حول وینچ، معرف قابلیت حمل و نقل مصالح در یک بالابر ساختمانی می باشد. جهت اطلاع از قیمت بالابر ساختمانی و قیمت موتور بالابر ساختمانی با مجموعه پارس موتور در تماس باشید.

شرکت پارس موتور ارائه دهنده انواع ماشین آلات شیلنگ ویبراتور و کاتر آسفالت بر می باشد. برای استعلام قیمت و راهنمایی بیشتر با ما در ارتباط باشید.

سیم بکسل در تعریف مشخصات فنی بالابر ساختمانی

سیم بکسل یک طناب فولادین است که به حالتی منعطف طراحی شده تا با جمع آوری حول قرقره، قابلیت حمل عمودی مصالح را تامین نماید. استحکام بالا در کنار انعطاف مناسب از مهمترین مشخصه های فنی سیم بکسل برای هر بالابر ساختمانی است. لذا در مشخصات فنی بالابر ساختمانی های کوچک، شاهد استفاده از سیم بکسل سایز ۸ از نوع تابیده شده هستیم. برای مدل های ۷۵۰ و یا یک تنی باید از سیم بکسل قطر ۱۰ استفاده کنیم. سیم بکسل باید از نوع تابیده شده باشد. سیم بکسل های نتاب، قابلیت انعطاف کافی برای جمع شدن بر وینچ را ندارند.

آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی
آشنایی با مشخصات فنی بالابر ساختمانی

سیم بکسل بالابر ساختمانی

دیگر بخش ها در یک بالابر ساختمانی شامل انواع باکت، قلاب، کلیدهای کنترل و دیگر سیستم های امنیتی هستند. تمامی این بخش های فنی باید به درستی همراه با رعایت تمام نکات ایمنی در کنار هم باشند تا بتوانیم انتظار عملکردی کاملا ایمن و قدرتمند را از یک بالابر ساختمانی داشته باشیم. در یک نگاه کلی زمانی در کار با این ماشین تماما حرفه ای هستید که توانسته باشید درک کاملی از مشخصات فنی بالابر ساختمانی داشته باشید. برای خرید بالابر ساختمانی با مجموعه پارس موتور تماس بگیرید.

بالابر ساختمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

برای حمل مصالح در ارتفاع ساختمان های در حال ساخته شدن از انواع بالابر ساختمانی استفاده می شود. هر دستگاه بالابر ساختمانی، تجهیز بسیار قدرتمند با طراحی تخصصی است که قادر است بارهای سنگین وزن و غیرمتعارف عمرانی را به شکل عمودی جابجا کند. این وسیله از کلیدی ترین ابزارهای ساختمان سازی است. برای خواندن توضیحات بیشتر با سایت پارس موتور همراه باشید.

گیربکس در بالابر ساختمانی چه کاربردی دارد؟

برای کنترل سرعت بالای کارکرد موتور در بالابر ساختمانی و تبدیل قدرت، از گیربکس استفاده می شود. گیربکس طراحی شده برای بالابر ساختمانی از مدل های حلزونی شکل است. این گیربکس ها به شکلی طراحی شده اند تا در صورت از کار افتادن موتور حالت قفل شوندگی داشته باشند. گیربکس vf86 نمونه بسیار رایج و کاملاً مناسب برای نصب شدن بر بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی می باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.